Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορώ να πω ότι είμαι ειδικός σε αυτό το θέμα (το έπαθα 2 φορές!) γι'αυτό άκου 1-2 συμβουλές: κατ'αρχάς μην πανικοβάλλεσαι. Όλες αυτές οι "παρενέργειες" είναι πολύ πιθανό να οφείλονται στο χαλασμένο πληκτρολόγιο. Αν σε καλύπτει ακόμα η εγγύηση μπορείς να δοκιμάσεις να το πάς αν και δεν πιστεύω να καλύπτει κάτι τέτοιο. Για να ανακαλύψεις σίγουρα οτι τα προβλήματα οφείλονται στο πληκτρολόγιο μπορείς να το αφαιρέσεις και να δοκιμάσεις να λειτουργήσεις τον υπολογιστή με ένα άλλο, εξωτερικό. Αν δεις ότι δουλεύει πήγαινε σε ένα κατάστημα με υπολογιστές (αν είσαι τακτικός σε κάποιο κατάστημα και σε ξερουν προσωπικά ακόμα καλύτερα) και πές τους να πάρουν τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και να σου παραγγείλουν ένα άλλο. Δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα, περίπου 20Ε. Πάρτο, άλλαξε το μόνος σου και όλα καλά, θα την βγάλεις καθαρή με μιά 20άρα ;) :p

 

Φίλε μου σ'ευχαριστώ για την απάντηση.Είμαι μέσα στην εγγύηση αλλα δεν ξέρω αν καλύπτει κάτι τέτοιο.Το θέμα είναι πως το αφαιρώ το πληκτρολόγιο?Πρεπει να το ανοίξω όλο, κατι που δεν το έχω ξανακάνει..Δεν θα χάσω την εγγύηση έτσι?Το εξωτερικό πως να το συνδέσω με usb? Πολλές ερωτήσεις αλλα ακόμη δεν το έχω ξεχρεώσει και έχω ψιλοαπογοητευθεί..Ειδικά οταν διαβάζω και αυτά για την Αlman..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

€2100 για αυτά τα χαρακτηριστικά (και φαντάζομαι και 15.0" - 15.4" οθόνη, ε?)?

 

Με €2300 παίρνεις τον FSC Amilo M3438G με: Pentium M 2GHz, 2048MB RAM, 2x80GB σκληρούς SATA, 256MB NVidia GeForce 6800, 17.0" οθόνη κλπ κλπ κλπ... Μήπως να το ξανασκεφτόσουν? ;)

nai exi 15 intson kai exi dvd-rw omos ego tha to paro 1.600 eyro telika giati autos pou exi to magazi einai filos mou me 1.600 axizi????

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λίγα μας τα λες... Αλλά και για 1600 δεν αξίζει. Αν δεν μπορείς να πάρεις πιο φτηνά εκείνον που προτείνει ο kotetsi έχω να σου προτείνω: Sony VAIO VGN-FS215S, 15.4" οθόνη, 1.86 επεξεργαστής, 512 Μνήμη, 100άρης σκληρός, 128ΜΒ κάρτα γραφικών Nvidia, στα 1700 ευρώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

... και στα €1610 μπορείς να πάρεις τον FSC Amilo M1437 με Pentium M 2.0GHz, 1024MB RAM, 80GB σκληρό, ATI Mobility Radeon X700 PCI-E, πάλι από το openmind.gr.

 

Αν θέλεις να διαθέσεις πιο λίγα ή πιο πολλά, ο M1437 υπάρχει σε 5 διαφορετικές υλοποιήσεις στο openmind με κόστος από €1492 έως €1947 (αναλυτικά εδώ).

 

Και μιας και μας μιλάς για €1600 δες και τον 3438 που πρότεινα παραπάνω σε διαφορετική υλοποίηση εδώ με κόστος μόλις €1700. Τα μόνα που αλλάζουν από τον αρχικό 3437 που πρότεινα είναι ο επεξεργαστής (1.73GHz αντί για 2GHz), η RAM (1GB αντί 2GB) και ο σκληρός (1x80GB αντί για 2x80GB).

 

Άσε τον ΙΒΜ καλύτερα...

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.εχω ενα λαπτοπ toshiba satellite pro 4200 πρεπει να ειναι παρα πολυ παλιο αλλα δεν εχω παραπονο για την ηλικια του πεταει και δουλευει τα χρ παρα πολυ καλα.μηπως ξερει κανεις πως γινεται να το συνδεσω με τον υπολογιστη?και κατι αλλο μηπως ξερετε ποση διαφορα στα λεφτα παιζει σε σχεση με καναδα η αγορα enoς λαπτοπ?
Link to comment
Share on other sites

motorolaV980

όχι,δε θα σου πρότεινα να δώσεις τόσα χρήματα αν και οι ΙΒΜ είναι αξιόπιστοι.Θα σου έλεγα να πάρεις τον HP COMPAQ NX8220(αυτό δηλαδή που θέλω να πάρω και εγώ) Κάνει 2080Ε αλλά αξίζει τα χρήματά του.Για κοίτα λίγο ΝΧ8220 Πιστεύω θα κολλήσεις όπως και εγώ.Τον είδα από κοντά σε ένα μαγαζί(το προηγούμενο μοντέλο με 2ghz) και είναι τρομερός από ποιότητα κατασκευής,ότι καλύτερο έχω δει μέχρι σήμερα(και από ΙΒΜ) η οθόνη του είναι αρκετά ευκρινής και η μπαταρία του σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι μεγάλη(περίπου 3ώρες standby) Πήγαινε να τον δεις και από κοντά...είναι και πολύ ωραίος :)

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

θελω κι εγω να παρω ενα νεο laptop και συγκεκριμενα σκεφτομαι κατι σαν τον sony vaio,θελω απλα να εχει απο τις νεες οθονες και πολυ μεγαλη μνημη,προτεινετε μου καποιες λυσεις.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Από τα specs του το μόνο που είναι εντυπωσιακό είναι ο επεξεργαστής. Κατά τα άλλα υπάρχουν πολύ καλύτεροι και φθηνότεροι...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

θελω κι εγω να παρω ενα νεο laptop και συγκεκριμενα σκεφτομαι κατι σαν τον sony vaio,θελω απλα να εχει απο τις νεες οθονες και πολυ μεγαλη μνημη,προτεινετε μου καποιες λυσεις.

 

Για VAIO ότι θες. Εγώ έχω τον VGN FS215S τον οποίο ανέφερα και πιό πάνω, 1.86, 512mb Ram, 100GB HDD, 15.4", NVidia GeForce 6200 128MB, 1700 ευρώ. Για περαιτέρω πληροφορίες ρίξε ένα βλέφαρο: Sony Style Vaio Laptops

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο μαγαζί η περιοχή το είδες? Μ΄αρέσει και μένα κυρίως η οθόνη του. Βρίσκεις και φθηνότερα αλλά οθόνες ασε να πάνε!

 

(Για το ΗP NX8220)

Link to comment
Share on other sites

τον είδα στη supervisor(HP compaq αντιπρόσωπος)

Πάντως η οθόνη του για φορητό είναι αρκετά προχωρημένη θα έλεγα.Τι και αν έχω γυρίσει από εδώ και από εκεί...μόνο αυτός αξίζει σαν σύνολο expert.Σε ποιότητα κατασκευής κάνει τους ΙΒΜ να μοιάζουν χαρτοκούτια,τις οθόνες των vaio να μοιάζουν με κινητού...σπάνια βρίσκεις τέτοιο υπολογιστή.βέβαια είναι αρκετά τα χρήματα(2070Ε) αλλά αξίζουν.Εγώ περιμένω τον Μ770.από ότι κατάλαβα στο ψάξιμο που έκανα και σε συζητήσεις οι σκληροί μεγάλης χωρητικότητας και πολλών στροφών κάνουν τον φορητό να ζεστένεται(δηλαδή τι να πάρεις μετά centrino) και το dvd recorder σου επιτρέπει να τον αδειάζεις συχνά(σάμπως 80GB είναι λίγα; ) και μπορείς ακόμη να πάρεις εξωτερικό σκληρό(as usual) και να τελειώνει η υπόθεση.έχει και DDR II ram 1GB,τα πάντα από συνδεσιμότητα,μεγάλη αναμονή και αρκετά καλή κάρτα γραφικών. Δε νομίζω ότι συκρίνεται με άλλον...το επίπεδο του είναι αρκετά ανεβασμένο :)

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

Για VAIO ότι θες. Εγώ έχω τον VGN FS215S τον οποίο ανέφερα και πιό πάνω, 1.86, 512mb Ram, 100GB HDD, 15.4", NVidia GeForce 6200 128MB, 1700 ευρώ. Για περαιτέρω πληροφορίες ρίξε ένα βλέφαρο: Sony Style Vaio Laptops

 

Επειδή αυτόν ακριβώς σκέφτομαι να αγοράσω αν μπορούσες να κάνεις μια αναφορά για το πόσο είσαι ευχαριστημένος τί κάρτα γραφικών έχει κ αν η οθόνη είναι από τις νέες πιο γυαλιστερές -ζωντανά χρώματα καθώς κ αν είναι ιδανικός για photoshop (γραφιστικά) .....

thanks προκαταβολικά

http://farm3.static.flickr.com/2093/2478967542_a49d53bd5e_o.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτόν ακριβώς σκέφτομαι να αγοράσω αν μπορούσες να κάνεις μια αναφορά για το πόσο είσαι ευχαριστημένος τί κάρτα γραφικών έχει κ αν η οθόνη είναι από τις νέες πιο γυαλιστερές -ζωντανά χρώματα καθώς κ αν είναι ιδανικός για photoshop (γραφιστικά) .....

thanks προκαταβολικά

 

Κοίτα, η οθόνη είναι εξαιρετική. Προσωπικά τη θεωρώ από τις καλύτερες, τρομερή φωτεινότητα και θέαση από αρκετά μεγάλη γωνία. Τα χρώματα είναι τρομερά, αλλά νομίζω για γραφιστικά θα ήταν καλύτερα 17" οθόνη. Ότι προτιμάς βέβαια. H κάρτα γραφικών είναι Nvidia GeForce Go 6200 with Turbocache και 128ΜΒ μνήμης, ο σκληρός είναι στα 100 και είναι από τους μεγαλύτερους γενικά για Vaio. Γενικά είναι από τα πιο πλήρη vaio και στην τιμή του προσφέρει πολλά, αν σκεφτείς ότι ακριβότερα μοντέλα έχουν μικρότερο σκληρό.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

τον είδα στη supervisor(HP compaq αντιπρόσωπος)

Πάντως η οθόνη του για φορητό είναι αρκετά προχωρημένη θα έλεγα.Τι και αν έχω γυρίσει από εδώ και από εκεί...μόνο αυτός αξίζει σαν σύνολο expert.Σε ποιότητα κατασκευής κάνει τους ΙΒΜ να μοιάζουν χαρτοκούτια,τις οθόνες των vaio να μοιάζουν με κινητού...σπάνια βρίσκεις τέτοιο υπολογιστή.βέβαια είναι αρκετά τα χρήματα(2070Ε) αλλά αξίζουν.Εγώ περιμένω τον Μ770.από ότι κατάλαβα στο ψάξιμο που έκανα και σε συζητήσεις οι σκληροί μεγάλης χωρητικότητας και πολλών στροφών κάνουν τον φορητό να ζεστένεται(δηλαδή τι να πάρεις μετά centrino) και το dvd recorder σου επιτρέπει να τον αδειάζεις συχνά(σάμπως 80GB είναι λίγα; ) και μπορείς ακόμη να πάρεις εξωτερικό σκληρό(as usual) και να τελειώνει η υπόθεση.έχει και DDR II ram 1GB,τα πάντα από συνδεσιμότητα,μεγάλη αναμονή και αρκετά καλή κάρτα γραφικών. Δε νομίζω ότι συκρίνεται με άλλον...το επίπεδο του είναι αρκετά ανεβασμένο :)

Eυχαριστώ οσο γι' αυτά που λες τα ξέρω, έχω ήδη ένα COMPAQ presario αγορασμένο πρίν 3,5 χρόνια, 3000 εωρόπουλα σημερινά και η οθόνη δέν παίζεται ακόμη και σήμερα (1400*1050) ουτέ σήμερα πολλά φορητά εν βγάζουν. Εχω δεί και SONY & ACER αλλά ...! Ευχαριστώ γιατί θέλω να το χτυπήσω, το προηγούμενο αρχίζει και γερνάει.

Link to comment
Share on other sites

INTEL PENTIUM 4 H INTEL CENTRINO KAI GIATI ?????????? :wacko: :wacko: :blink: :lol: :worry: :alien: :!: :w00t: :shifty:

Centrino, γιατί παίρνεις Laptop και όχι desktop.

Τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τελικα εχω καταληξει σε αυτο εδω το μηχανημα http://www.axd.gr/product_info.php?cPath=21_25&products_id=3244,δειτε τα χαρακτηριστικα του και πειτε μου την γνωμη σας,εμενα μου φαινεται πολυ καλο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τελικα εχω καταληξει σε αυτο εδω το μηχανημα http://www.axd.gr/product_info.php?cPath=21_25&products_id=3244,δειτε τα χαρακτηριστικα του και πειτε μου την γνωμη σας,εμενα μου φαινεται πολυ καλο.

File taksidiwti auton exw valei sto mati kai egw, des ton kai edw

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=905

Link to comment
Share on other sites

File taksidiwti auton exw valei sto mati kai egw, des ton kai edw

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=905

εχουμε τα ιδια γουστα φαινεται :D μονο που αυτο που θελω εγω εχει 1024mb μνημη κι εχει μικρη διαφορα στη τιμη απο αυτον με τα 512mb.

τρομερο μηχανημα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε τα ιδια γουστα φαινεται :D μονο που αυτο που θελω εγω εχει 1024mb μνημη κι εχει μικρη διαφορα στη τιμη απο αυτον με τα 512mb.

τρομερο μηχανημα.

To exw valei sto mati apo ton iounio, prin to kalokairi i timi tou itan sta 1400 euro me ta 512MB ram kai twra anevike, den kserw giati

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η οθόνη είναι εξαιρετική. Προσωπικά τη θεωρώ από τις καλύτερες, τρομερή φωτεινότητα και θέαση από αρκετά μεγάλη γωνία. Τα χρώματα είναι τρομερά, αλλά νομίζω για γραφιστικά θα ήταν καλύτερα 17" οθόνη. Ότι προτιμάς βέβαια. H κάρτα γραφικών είναι Nvidia GeForce Go 6200 with Turbocache και 128ΜΒ μνήμης, ο σκληρός είναι στα 100 και είναι από τους μεγαλύτερους γενικά για Vaio. Γενικά είναι από τα πιο πλήρη vaio και στην τιμή του προσφέρει πολλά, αν σκεφτείς ότι ακριβότερα μοντέλα έχουν μικρότερο σκληρό.

 

Σε ευχαριστώ!!!

Απλά θεωρώ υπερβολική την 17 σε laptop ούτως ή άλλως την έχω στο pc μου..... ;)

Τελικά κ μάλλον σύντομα καταλήγω σε αυτόν.....

http://farm3.static.flickr.com/2093/2478967542_a49d53bd5e_o.jpg
Link to comment
Share on other sites

To exw valei sto mati apo ton iounio, prin to kalokairi i timi tou itan sta 1400 euro me ta 512MB ram kai twra anevike, den kserw giati

ουτε κι εγω δεν το καταλαβαινω αυτο,μπορω ομως να σου διαβεβαιωσω οτι εχει αρκετα μεγαλη ζητηση το συγκεκριμενο μοντελο.το παραγγειλα το απογευμα μεσο ενος γνωστου μου στην αθηνα που μου κανει ευκολιες,δηλαδη του στελνω μια προκαταβολη μου στελνει το μηχανημα που θελω και μετα απο 4 μηνες πρεπει να του το εχω ξεχρεωσει,καλα μου ξηγιεται ο τυπος να ναι καλα ενας φιλος που μου τον γνωρισε και με εξυπηρετει,απλα πρεπει οπωσδηποτε να παιρνω acer λογο του οτι αυτη την εταιρεια υποστηριζει :) αλλα δεν εχω και κανενα προβλημα ετσι κι αλλιως και το παλιο μου laptop acer ηταν και ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος.για να δουμε και με το κανουριο,τηνπαρασκευη θα το χω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!!!

Απλά θεωρώ υπερβολική την 17 σε laptop ούτως ή άλλως την έχω στο pc μου..... ;)

Τελικά κ μάλλον σύντομα καταλήγω σε αυτόν.....

 

Κι εγώ για τον ίδιο λόγο (υπερβολή) και για τα καλύτερα χαρακτηριστικά προτίμησα τον συγκεκριμένο. Άντε με το καλό και όταν τον πάρεις γίνε μέλος και στο club vaio...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

από άποψης χαρακτηριστικών ο

 

HEWLETT PACKARD Pavilion ZD8256EA

 

έχει ακριβώς, ακριβώς όμως, αυτά που θέλω. Έχει όμως Intel P4 επεξεργαστή, για τον οποίο έχω διαβάσει "μην πάρεις φορητό με Ρ4, πάρε Centrino ή Turion"

 

 

ξέρει κάποιος να μου προτείνει ένα ολόιδιο μηχάνημα με άλλο επεξεργαστή;

Τα φορητά ΗΡ είναι γενικά αξιόπιστα; αντέχουν;

 

παραθέτω τα χαρακτηριστικά του Pavilion ZD8256EA για να δείτε ακριβώς τι θέλω...

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

Επεξεργαστής Intel Pentium 4 640 3.2GHz

Μνήμη 1024MB

Σκληρός Δίσκος 100GB ATA 100 , 256MB dedicated

Οθόνη 17'' Wide

DVD±RW Dual

Κάρτα γραφικών ATI X600

Modem / Δίκτυo Modem 56k, Wlan, IrDa, Lan, Firewirw IEE1394, Bluetooth

Θύρες USB x 4, VGA x 1, S-video x 1, Microphone x 1, PCMCIA x 1, Line-out x 1,

Πρόσθετα Χαρακτηριστικά Card reader 6 in 1, Digital Media Plus 7.0, MS Works 8.0, Apple iTunes

we gave birth and killed

what we thought would live

in this world

of fake freedom.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

 

Επειδή εντός των ημερών θα πάρω και εγώ έχω να ρωτήσω τα εξης και παρακαλώ οποιον μπορεί να μου απαντησει. Ειναι αναγκη.

 

 

Κανοντας βόλτα στα μαγαζιά και κοιτώντας πολλά και διάφορα μοντέλα κατέληξα και έμαθα τα εξής.

 

1)Οι καλύτεροι σε σχέση τιμής με ότι προσφέρουν είναι οι ACER

 

2)Παρότι όμως είναι τόσο καλοί πολλοί είναι ελαττωματικοί (σπάνε τα πλαστικά κτλ)

 

3)Το σερβις τους είναι χάλια. Μηδεν εξυπηρέτηση και μηδενική ταχύτητα...

 

4)Αν δε πάρω ACER θα πρέπει να πάρω ΗΡ που είναι κουκλιά αλλά δε ξέρω τι σέρβις έχουν για μετά...

 

5)Αν πάρω και αναβάθμιση εγγύησης (+180 Ε) είναι καλύτερα τα πράγματα?

 

6)Πολλοί μου είπανε και εμένα να πάρω centrino κυρίςω για λόγους οικονομίας και ταχύτητας. Εγώ βασικά έχω κατασταλάξει σε ένα μοντέλο AMD 2800 + . θα έχω πρόβλημα? Ανεβάζουν θερμοκρασία? Κολλάνε? Oi TUrion (64 bit) είναι καλύτεροι? Γενικώς τι να προτιμήσω αν σκεφτεί κανείς ότι θέλω ένα μοντέλο που θα χρησιμοποιείται μόνο για τανιες, εφαρμογές windows και internet? Παιχνίδια δε παίζω... Oi celeron τι λένε??

 

τον υπολογιστή θέλω να τον έχω για τις δουλειές που προαναφερα τουλάχιστον για 3-4 χρόνια και θέλω να έχει τα εξής

 

15" , 60 gb hd, 512 ram , dvd rw dual , οθόνη "γυαλιστερή" (δε ξέρω πως λέγονται αυτές που γυαλίζουν... ) και αν είναι δυνατόν tv out...

 

ενα μοντέλο που μου τράβηξε τη προσοχή είναι το Acer Aspire 3022WLMi AMD Sempron 2800 ( http://www.shop21.gr/product_computers.asp?lngProductFamilyID=22059&lngProductID=19994) και με βολευει και λόγω των εξόδων που έχει (τv out κτλ ...). Επίσης ο (http://www.shop21.gr/product_computers.asp?lngProductFamilyID=23280&lngProductID=23411) με centrino και ο (http://www.shop21.gr/product_computers.asp?lngProductFamilyID=23255&lngProductID=23385) με celeron...

 

Κοίταξα και στο πλαισιο . Οι υπολογιστές που φτιάχνει δεν είναι κάτι φοβερό σε εμφάνιση και δυνατοτητες και ειναι αρκετά πιο ακριβοι αλλα ξέρεις οτι οτι και να σου πάθει θα στον φτιάξουν και δε θα τρεχεις και δε θα φτανεις....

 

Ξεχασα να σας πω οτι η τιμή που ψάχνω παιζει στα 900 - 1100 Ε μαξιμουμ και μέχρι στιγμής μονο κάποιοι acer και ο hp pavilion 4109 με καλύπτουν αρκετά. Ο ένας με amd και ο άλλος με celeron....

 

 

?Τι να κάνω? Κάποια συμβουλή? Κάποιος που να ξέρει και να έχει ?

Πραγματικά επείγομαι μιας και δεν έχω πισι και θέλω να κάνω μια αγορά που δε θα το μετανιώσω και δε θα κλαίω τα λεφτά μου ...

 

Καθε βοηθεια ευπρόσδεκτη

ευχαριστώ

:X
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...