Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georgel (30 Οκτ. 2004 , 08:01)

 

Καλημέρα,

Μόλις χθες πήρα το πρώτο μου laptop. Ένα Acer travel mate Tm292Lci.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα έξεις¨

1.τα windows είναι στα αγγλικά έχω βάλει μέσα το office αλλά στο word δεν μπορώ να γράψω ελληνικά, ξέρει κανείς γιατί?

2.έχω 256 μνήμη και θα ήθελα να προσθέσω αλλά 256 πρέπει να πάω τον υπολογιστή στην Acer?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

1.den mporeis oute kan na grapseis ellinikous xaraktires genika i mono sto word?????ayto prepei einai provlima twn windows oxi tou office..

2.einai poly eykolo akoma kai monos sou na valeis ti mnimi.alla an den thes na mplekseis isws na mporeis na to pas kai na tin valoun apo ekei pou to agorases.Gia to plaisio eimai sigouros oti ginetai ayto.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

paidia exw tin eksis aporia: ginetai ena modelo foritou na kikloforei me diaforetika specs stin ellada apo magazi se magazi ?gia paradigma ginetai se kapoio magazi na exei card reader kai se kapoio allo na min exei i se kapoio na exei elliniko pliktrologio kai se kapoio allo oxi?

To lew auto giati se elinika eshops to Acer Aspire 1681 wlmi exei card reader kai elliniko pliktrologio enw se kapoio magazi stin thessaloniki sto fylladio tis Acer den anagrafotan pouthena kati tetoio enw gia kapoio allo modelo anaferotan os xaraktiristiko.Rotisa ton ypeuthino alla oute kai autos iksere kai eipa na rwthsw mipws kapoios apo to forum exei sxesh me magazi kai kserei.Pantos mou akougetai periergo na kikloforei to idio modelo me diaforetika xaraktiristika toulaxiston stin idia xwra..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

νομιζω γινεται.. ουτως η αλλως οι εταιρειες τα κυκλοφορουν με διαφορετικα χαρακτηριστικα... απλα πρεπει να σιγουρευτεις για το τι φοραει αυτο που τελικα θα παρεις!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Πήγαινε στο http://www.crucial.com/eu και βάλε το μηχάνημα που έχεις (π.χ. travelmate 290 series). Θα σου πει ποιά μνήμη χρειάζεσαι και σε 2 μέρες θα την έχεις στην πόρτα σου. ;)

 

Μια ερώτηση πάνω σε αυτό όταν πάω Acer αμέσως μετά δεν έχει το μοντέλο Aspire 1802 WSMI.. μήπως δεν υπάρχουν μνήμες Ram για τον συγκεκριμένο;; ρωτάω επειδή και στο global site της acer στο section Downloads δεν υπάρχει καθόλου, δεν τον αναφέρουν πουθενά ούτε Drivers ούτε Manuals καθώς και στο FTP site γιατί; μήπως έχει βγεί απο την αγορά; αν και δεν το νομίζω... και κάτι άσχετο ο συγκεκριμένος φορητός έχει 80GB HD πόσους κύκλους ανα λεπτό κάνει;

 

Τhanx In Advance :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος onefluffycloud (31 Οκτ. 2004 , 01:50)

 

egw nomizw pws ayto einai poly poly diskolo ews adinato. To pio pithano einai na prokeitai gia lathos.

 

Gia lathos diskola.Sou lew itan to epishmo ekselinismeno filadio tis Acer.Apla se kapoio allo modelo edine os xaraktiristika px : line in,mic ,ktl ..

Diladi epeidi den to egrafe den exei line in o 1681 ?min trellathoume :!:

Opote apo kei psiliastika oti isws den exei diaforetika xaraktiristika kai oti aplws den exei toso analytikh parousiash sto fylladio.anyway egw tha mathw ti kai pws akrivws tin deutera.Elpizw na einai to idio modelo opws to eida se kapoio site me ta card readers tou kai me ta ola tou :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georgel (30 Οκτ. 2004 , 08:01)

 

Καλημέρα,

Μόλις χθες πήρα το πρώτο μου laptop. Ένα Acer travel mate Tm292Lci.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα έξεις¨

1.τα windows είναι στα αγγλικά έχω βάλει μέσα το office αλλά στο word δεν μπορώ να γράψω ελληνικά, ξέρει κανείς γιατί?

2.έχω 256 μνήμη και θα ήθελα να προσθέσω αλλά 256 πρέπει να πάω τον υπολογιστή στην Acer?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

για το ερώτημα 1.

βάλε το cd των windows και εγκατέστησε την Ελληνική γλώσσα.

Αν έχει εγκατασταθεί πήγαινε στον πίνακα ελέγχου και επέλεξέ τη.

Αν θες κάτι παραπάνω pm me! :)

'70s
Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις φιλε μου.ειναι ωραια να εχεις ενα laptop αλλα η γνώμη μου ειναι να κανεις μια αναβάθμιση το επιτραπέζιο και πάρε ενα μεταχειρισμενο laptop αν το θελεις τοσο πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος The Shadow (31 Οκτ. 2004 , 12:48)

 

Μια ερώτηση πάνω σε αυτό όταν πάω Acer αμέσως μετά δεν έχει το μοντέλο Aspire 1802 WSMI.. μήπως δεν υπάρχουν μνήμες Ram για τον συγκεκριμένο;;

 

Φυσικά και υπάρχουν μνήμες ram για το συγκεκριμένο. Στείλε email στο crucialeusupport παπάκι micron.com και ζήτησε να σου δώσουν το link με τη μνήμη για το μηχάνημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος The Shadow (31 Οκτ. 2004 , 12:48)

 

Μια ερώτηση πάνω σε αυτό όταν πάω Acer αμέσως μετά δεν έχει το μοντέλο Aspire 1802 WSMI.. μήπως δεν υπάρχουν μνήμες Ram για τον συγκεκριμένο;; ρωτάω επειδή και στο global site της acer στο section Downloads δεν υπάρχει καθόλου, δεν τον αναφέρουν πουθενά ούτε Drivers ούτε Manuals καθώς και στο FTP site γιατί; μήπως έχει βγεί απο την αγορά; αν και δεν το νομίζω... και κάτι άσχετο ο συγκεκριμένος φορητός έχει 80GB HD πόσους κύκλους ανα λεπτό κάνει;

 

Τhanx In Advance :)

 

 

to poio pithano einai na trexei sta 4200RPM..

Ap'oti exw katalavaei oi etairies vgazoun merika sigekrimena modela mono se sigekrimenes perioxes..Gia paradeigma o toshiba mou [A50-101] den iparxei sto episimo website tis toshiba alla iparxei sto episimo elliniko filladio tis etairias...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος onefluffycloud (31 Οκτ. 2004 , 22:33)

 

to poio pithano einai na trexei sta 4200RPM..

Ap'oti exw katalavaei oi etairies vgazoun merika sigekrimena modela mono se sigekrimenes perioxes..Gia paradeigma o toshiba mou [A50-101] den iparxei sto episimo website tis toshiba alla iparxei sto episimo elliniko filladio tis etairias...!

 

 

ναι οκ αυτό τον έχω δεί και στο πλαίσιο αυτόν το φορητό που λέω το θέμα είναι αν αποφασίσω να τον αγοράσω και θέλω updates που θα τα βρώ αν όχι στο site της Acer και μάλιστα το Global :( :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas_pav (31 Οκτ. 2004 , 12:46)

 

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Μάλλον παω για turbo-x 17WP από πλαίσιο! Πείτε μου πως σας φαίνετε! Υπάρχει και στο site της εταιρίας....

 

den to exw metanieswi oyte deyterolepto file moy...apla plires kai koryfaio mixanima omws tha prepei na synithiseis thn xamili aytonomia...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την iliasp

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas_pav (31 Οκτ. 2004 , 12:46)

 

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Μάλλον παω για turbo-x 17WP από πλαίσιο! Πείτε μου πως σας φαίνετε! Υπάρχει και στο site της εταιρίας....

 

den to exw metanieswi oyte deyterolepto file moy...apla plires kai koryfaio mixanima omws tha prepei na synithiseis thn xamili aytonomia...

 

2ώρες? πιο πολύ το παίρνω γιατί δεν έχω χώρο για άλλο pc!!

Link to comment
Share on other sites

Τurbo-X??!!Από τις χειρότερες κατασκευές που έχω πιάσει στα χέρια μου!

Άθλια πλαστικά,και όλο τριξίματα!

Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφθείς και να στραφείς κάπου αλλού!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την bill_viper

Τurbo-X??!!Από τις χειρότερες κατασκευές που έχω πιάσει στα χέρια μου!

Άθλια πλαστικά,και όλο τριξίματα!

Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφθείς και να στραφείς κάπου αλλού!

 

Από τα καλύτερα θες να πεις... Έχω από το 1997 desktop pc και μόνο μια φορά έχω αλλάξει σκληρό δίσκο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas_pav ( 2 Νοέ. 2004 , 11:50)Wirelessly posted (NEC N410i)

Από τα καλύτερα θες να πεις... Έχω από το 1997 desktop pc και μόνο μια φορά έχω αλλάξει σκληρό δίσκο!!!

 

Ατυχής σύγκριση... Άλλο Desktop κι άλλο Laptop...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέο μέλος στο forum και χαιρετώ όλους σας.

Είμαι επίσης σε δίλημμα αυτόν τον καιρό. Συγκεκριμένα θα αγοράσω laptop και είμαι ανάμεσα σε δύο μοντέλα που περιγράφω πιο κάτω και τα οποία τα έχω βρει και τα δύο πάνω κάτω στην τιμή των 2000Ευρώ. Βοήθεια για το τι θα επιλέξω;

 

Sony Vaio VGN-A295HP

Επεξεργαστής: Intel Pentium M 735 (Centrino technology) στα 1.7GHz με 2MB λανθάνουσας μνήμης

Μνήμη: 512 MB DDR333-SDRAM PC2700 επεκτάσιμη στα 2GB

Οθόνη TFT: 15,4 " X-black WXGA (Widescreen) με ανάλυση 1280 x 800 pixel

Βάρος: 3,3 Kgr

Διαστάσεις ΠxYxB (mm): 373,2 X 37,2 – 43,5 X 276,5

Τύπος Μπαταρίας: Li-lon με αυτονομία 2 και 56. (Οι χρόνοι δίνονται από τον κατασκευαστή)

Σκληρός Δίσκος: 60 GB (Ultra ATA/100)

Οδηγός DVD: Double layer DVD±RW

Κάρτα γραφικών:ATI Mobility Radeon 9200 με 64 Mb VRAM

Μόντεμ: V.92/V.90, K56 flex

Κάρτα Δικτύου: Ethernet 10 BASE-T/100 BASE-TX

Υποστήριξη ασύρματου δικτύου: Υποστηρίζει ασύρματο δίκτυο με μέγιστο ρυθμό μεταφοράς δεδομένων ασύρματου δικτύου LAN (54Mbps)

Σύστημα ήχου: Ενσωματωμένα στερεοφωνικά ηχεία

 

HP Compaq nx7010, 1.8GHz

Επεξεργαστής: Intel Pentium M στα 1.8GHz με 2MB λανθάνουσας μνήμης

Μνήμη: 512MB επεκτάσιμη στα 2048 MB

Οθόνη TFT: 15.4''TFT WSXGA+WVA με ανάλυση 1680 x 1050 και 16.7 εκατομμύρια χρώματα

Βάρος: 2,95 Kg.

Διαστάσεις ΠxYxB (mm): 254x34,5 x355,6

Τύπος Μπαταρίας: Li-lon με αυτονομία 5 ωρών σε κατάσταση αναμονής.(Οι χρόνοι δίνονται από τον κατασκευαστή)

Οδηγός Δισκέτας: -

Σκληρός Δίσκος: 60GB 4200 rpm

Οδηγός DVD:DVD+ RW - Σταθερό

Κάρτα γραφικών: ATI Mobility Radeon 9200 με μνήμη 64MB (DDR) SDRAM

Μόντεμ: 56K (V.92)

Κάρτα Δικτύου: Fast Ethernet 10/100 NIC

Τεχνολογία ασύρματης επικοινωνίας : Κάρτα Intel Wireless LAN 802.11b/g Mini PCI, Bluetooth

Σύστημα ήχου: Ενσωματωμένη κάρτα ήχου με 2 ηχεία της JBL

 

Συγνώμη για την έκταση του thread.

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την παρέμβαση του newsitka θα βάλω στο "δίλημμα" και έναν Toshiba στην ίδια τιμή περίπου.

 

Toshiba Satellite M30-842

Επεξεργαστής: Intel Pentium Μ 725 (Centrino Dothan PM725) στα 1.60GHz με 2ΜB L2 Cache

Μνήμη: 512MB DDR RAM επεκτάσιμη έως τα 2.048 MB

Οθόνη TFT: 15,4'' WXGA με ανάλυση 1280x800

Βάρος: 2,78 Kg.

Διαστάσεις ΠxYxB (mm): 360 x25 (πρόσοψη)/36(οπίσθιο τμήμα) x270

Τύπος Μπαταρίας: Li-lon με αυτονομία μέχρι και 3,7 ώρες. (Οι χρόνοι δίνονται από τον κατασκευαστή).

Οδηγός Δισκέτας: -

Σκληρός Δίσκος: 60GB S.M.A.R.T

Οδηγός DVD Super Multi (DVD±R/±RW and DVD-RAM):

Διάβασμα: 24x CD-ROM, 24x CD-R, 12x CD-RW, 8x DVD-ROM, 4x DVD-R, 4x DVD-RW, 4x DVD+R, 4x DVD+RW, 2x DVD-RAM

Γράψιμο: 16x CD-R, 4x CD-RW, 8x HS CD-RW, 4x DVD-R, 2x DVD-RW, 2.4x DVD+R, 2.4x DVD+RW, 2x DVD-RAM

Κάρτα γραφικών: nVIDIA GeForce FX Go5200 με μνήμη 64 MB DDR RAM (UMA)

Μόντεμ: V.90 modem, V.92 έτοιμο, 56 Kbps δεδομένων (V.90) και 14.4 Kbps για δεδομένα fax

Κάρτα Δικτύου: Ενσωματωμένη Intel Pro/ WiFi 2100, 10/100 Base-TX

Ασύρματη επικοινωνία: Fast InfraRed, Wireless LAN (υποστηρίζει 802.11b/g dual mode network, συμβατό με Wi-Fi)

Σύστημα ήχου: Ενσωματωμένο σύστημα 16-bit stereo με ηχεία Harman Kardon,Volume dial Toshiba Bass Enhanced Sound System STAC

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hainis ( 3 Νοέ. 2004 , 01:43)

 

Μετά την παρέμβαση του newsitka θα βάλω στο "δίλημμα" και έναν Toshiba στην ίδια τιμή περίπου.

 

Toshiba Satellite M30-842

Επεξεργαστής: Intel Pentium Μ 725 (Centrino Dothan PM725) στα 1.60GHz με 2ΜB L2 Cache

Μνήμη: 512MB DDR RAM επεκτάσιμη έως τα 2.048 MB

Οθόνη TFT: 15,4'' WXGA με ανάλυση 1280x800

Βάρος: 2,78 Kg.

Διαστάσεις ΠxYxB (mm): 360 x25 (πρόσοψη)/36(οπίσθιο τμήμα) x270

Τύπος Μπαταρίας: Li-lon με αυτονομία μέχρι και 3,7 ώρες. (Οι χρόνοι δίνονται από τον κατασκευαστή).

Οδηγός Δισκέτας: -

Σκληρός Δίσκος: 60GB S.M.A.R.T

Οδηγός DVD Super Multi (DVD±R/±RW and DVD-RAM):

Διάβασμα: 24x CD-ROM, 24x CD-R, 12x CD-RW, 8x DVD-ROM, 4x DVD-R, 4x DVD-RW, 4x DVD+R, 4x DVD+RW, 2x DVD-RAM

Γράψιμο: 16x CD-R, 4x CD-RW, 8x HS CD-RW, 4x DVD-R, 2x DVD-RW, 2.4x DVD+R, 2.4x DVD+RW, 2x DVD-RAM

Κάρτα γραφικών: nVIDIA GeForce FX Go5200 με μνήμη 64 MB DDR RAM (UMA)

Μόντεμ: V.90 modem, V.92 έτοιμο, 56 Kbps δεδομένων (V.90) και 14.4 Kbps για δεδομένα fax

Κάρτα Δικτύου: Ενσωματωμένη Intel Pro/ WiFi 2100, 10/100 Base-TX

Ασύρματη επικοινωνία: Fast InfraRed, Wireless LAN (υποστηρίζει 802.11b/g dual mode network, συμβατό με Wi-Fi)

Σύστημα ήχου: Ενσωματωμένο σύστημα 16-bit stereo με ηχεία Harman Kardon,Volume dial Toshiba Bass Enhanced Sound System STAC

 

 

ennoeitai toshiba-korifaia poiotita.tha exeis tzampa dio xronia egiisi..se sigrisi me ton ena xrono pou dinoun oi alloi..!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον για HP με βλέπω. Υπάρχει κάποιος που είχε ή έχει HP στο forum? Αν ναι ας πει τη γνώμη του (HP or Compaq είναι το ίδιο τώρα)

 

Γνωρίζει κάποιος τις επιμέρους ταχύτητες για το DVD+RW?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς εάν τα καινούργια laptop της H.P. και της Toshiba έχουν στο καλώδιο του τροφοδοτικού τους φις σούκο (νομίζω το λένε) το οποίο κουμπώνει ολόκληρο στην αντίστοιχη πρίζα ή έχουν το απλό που μπορείς να βρεις σε ένα «φωτιστικό» για παράδειγμα;

 

Υ.Γ.

Είναι πολύ σημαντικό ερώτημα οπότε ας απαντήσουν μόνο εκείνοι που έχουν τέτοια φορητά (σας ευχαριστώ πολύ).

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...