Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω για τις απαντησεις.Εχω διαβασει στο civinfo για καποια προβληματα που εχουν παρουσιαστει,περισσοτερο σε αυτοκινητα του 2006.Προβληματα στο χειροφρενο(τσουλαει ελαφρα σε μεγαλες κατηφορες),ελαφριες γρατζουνιες στο ταμπλο απο τη μανα του που φαινονται με καλο φως,ευαισθητη (λεπτη) βαφη,ανομοιομορφια χρωματος στον ουρανο,το clima μετα απο αρκετη ωρα θερμανσης,βγαζει κρυο αερα λογω του οτι ο αισθητηρας ειναι κοντα στο ταμπλο και θερμαινεται,δεν ανοιγει η ταπα της βενζινης και κατι αλλα ψιλα.Εχετε παρατηρησει τιποτα;

 

Rear shocks

Early cars made a "clonking" noise from the rear, caused by a batch of faulty shocks. A test drive will highlight this, but then the dealer should have just checked it. Ask the dealer if it has the fault - that should throw him!

 

Fuel filler cap

The cap on some cars doesn't open when you pull the lever. Pull the lever (by the drivers feet) once to check the cap opens.

 

Radio problems

As you arrive in your old car, tune a station that is of marginal, but just-ok reception. When you get into the Civic, tune the same frequency and check the reception is acceptable. There have been reports of poor reception.

 

Cigarette lighter

Pull the cig lighter out a few times and make sure the socket doesn't come out too.

 

Gear stick

Check it's screwed on.

 

Handbrake light

Check it goes on and off with the handbrake.

 

Door fit

Check the doors are aligned correctly. The stripe down the middle part of the door should line up with the stripe on the front wing and the stripe on the rear door.

 

Headlights fouling bumper

Check the bottom of the headlights are not touching the bumper (may rub causing paint to come off).

 

Missing clips

Have a look at the centre console down at floor level near your feet. There should be 2 clips on each side - these can pop out and go missing.

 

Reversing aids

If you've had dealer-installed accessories fitted, check for scratches all around the rear-centre console, the centre console, the gearchange and inside the tailgate.

 

Rear lights

Fog light not connected, best to check all lights working.

 

Scratches on the dash

The dash is very shiny and very prone to getting scratched. Check under good lighting conditions the black plastic around the instrument console and the perspex instrument cover.

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα στενοχωρήσω κάποιους που περιμένουν μήνες για το 5θυρο, αλλά παρήγγειλα το 3θυρο και μου είπαν ότι θα το έχω σε..........

:worry::secret:

:shock:

12 ημέρες :!: :) :D :yahoo::up::w00t:

 

 

:offtopic: Όσοι έχετε το civic τί ασφάλεια έχετε κάνει και πόσο πληρώνετε? Ποιές ασφάλειες είναι καλές [και φτηνές αν γίνεται]. ΄Εχω ακούσει για την ασπίς, εθνική, φοινιξ, ιντερσαλονικα ότι είναι καλές.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι το 4θυρο σενταν typer με 220 αλογα.. κατι τετοιο!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

 

 

:offtopic: Όσοι έχετε το civic τί ασφάλεια έχετε κάνει και πόσο πληρώνετε? Ποιές ασφάλειες είναι καλές [και φτηνές αν γίνεται]. ΄Εχω ακούσει για την ασπίς, εθνική, φοινιξ, ιντερσαλονικα ότι είναι καλές.

 

οι καλυτερες ασφαλειες ειναι οι εθνικη,αγροτικη και συνετεριστικη...ολες οι αλλες ειναι για να σε παιδευουν σας το λεω εκ πειρας λογο επαγγελματος.

ειμαι βαφεας αυτοκινητων και τους τρωο στην μαπα καθε μερα.:)

 

αντε με το καλο φιλε να σου ρθει το σιβικακι!:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι το 4θυρο σενταν typer με 220 αλογα.. κατι τετοιο!

Ναι το sedan ειναι με τα 220ps!

Κατα την γνωμη ειναι πολυ καλυτερο απο το 3θ και πολυ πιο ομορφο!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Vodafone McLaren-Mercedes MP4/24

Link to comment
Share on other sites

μικτη καταναλωση στα τελευταια 14.000χλμ ειναι σταθερα στα 8.2λτ

 

στα πρωτα 10.000χλμ λογω και του στρωσηματος ηταν γυρω στα 7.7-8

 

να θυμαστε οτι μολις συμπληρωνονται 10.000χλμ ο μετρητης μηδενιζεται

Link to comment
Share on other sites

μικτη καταναλωση στα τελευταια 14.000χλμ ειναι σταθερα στα 8.2λτ

 

στα πρωτα 10.000χλμ λογω και του στρωσηματος ηταν γυρω στα 7.7-8

 

να θυμαστε οτι μολις συμπληρωνονται 10.000χλμ ο μετρητης μηδενιζεται

 

το κρατισες 10000 ρε θηριο εγω το εχω ψωφισει στο μηδενισμα:)

εγω καιω 7.5 μικτη:) στο σερβις τη λαδια εβαλες φιλε ?5-40 η 10-40 ?

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα σας πώ κι εγώ το δράμα μου μιας και λείπω αρκετό καιρό από εδώ μέσα.

 

Οι παλιότεροι θα με θυμόνται, είχα κάνει την παραγγελία μου τον 7/2006 και μου είχαν πεί maximum παράδωση αρχές ιανουαρίου. Έφτασε μάιος και ύστερα από πολλές πιέσεις και καβγάδες με τους υπευθυνους μου ανακοίνωσαν τελικά ότι έφτασε το αμάξι.

Μόλις πηγα από κει για να πέσουν οι υπογραφές ως δια μαγείας διαπιστώνω (χωρίς να μου το πούν) ότι το αυτ, ήταν άλλο χρώμα απ'αυτό που είχα παραγγείλει!!!

Αποτέλεσμα, ακολούθησε μεγάλος χαμός και κατάληξα σε ακύρωση και εκ νέου παραγγελία σε άλλη αντιπροσωπεία.

Νέος χρόνος αναμονής: 8 μήνες! (που μπορεί να φτάσει και παρα πάνω)

Τι λέγατε για αναμονή????????????????????

 

Κοντά 1.5 χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε φεραρι να ηταν...

 

Γνωμη μου οτι δεν αξιζει 1,5 χρονος.

 

Πλεον υπαρχουν πολλες αλλες προτασεις με ιδια η λιγοτερα λεφτα και περισοτερα αλογα.

Και το βασικοτερο απ ολα, ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΕΣ!

 

Σκεψου το.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Ουτε φεραρι να ηταν...

 

Γνωμη μου οτι δεν αξιζει 1,5 χρονος.

 

Πλεον υπαρχουν πολλες αλλες προτασεις με ιδια η λιγοτερα λεφτα και περισοτερα αλογα.

Και το βασικοτερο απ ολα, ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΕΣ!

 

Σκεψου το.

+1000

Ειναι απαραδεκτο αυτο που συμβαινει με το Civic και πραγματικα δεν υπαρχει και κανενας προφανης λογος για τις τοσο μεγαλες αναμονες!!

18 μηνες για το Civic και 25 για την 430?!?! Ε, οχι δα...

Link to comment
Share on other sites

Profanis logos iparxei......xalia adiprosopia stin ellada ke genika terastia zitisi stin europe alla mikri paragogi.

 

Sigura ine apelpistiki i katastasi. Ala gia osus exun aftokinito idi aksizei na perimenun. Edo perimena ego pu den ixa kiolas alo :)

Link to comment
Share on other sites

lazman εγω δεν το αφησα για 10.000χλμ χωρις να το μηδενισω....απλα μιλαω για το για το αντιστοιχο trip b που εχει το αμαξι και εκει βλεπεις αυτο που λεω...αν το πατησεις το κατω δεξια κουμπι 1 φορα το βλεπεις και αν το πατησεις παρατεταμενα μηδενιζει τα χιλιομετρα(το trip a ας πουμε)

 

κατα τα αλλα για τα λαδια εβαλα οτι μου βαλανε αυτοι στο σερβις...δεν δινω και πολυ σημασια....

 

καλα chaos3x χαρα στο κουραγιο σου......ηρωας οχι αστεια

Link to comment
Share on other sites

Profanis logos iparxei......xalia adiprosopia stin ellada ke genika terastia zitisi stin europe alla mikri paragogi.

 

Sigura ine apelpistiki i katastasi. Ala gia osus exun aftokinito idi aksizei na perimenun. Edo perimena ego pu den ixa kiolas alo :)

 

Συμφωνώ. Κι εγώ αν και δεν είχα αυτοκίνητο περίμενα 2 χρόνια για να βγει το 3θυρο.

 

[ρωτούσα σε αυτό το forum το Νοέμβριο του 2005!!!! για το αν ξέρει κανείς κάτι

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1102991#post1102991 ]

 

Πάντως όποιος αγοράσει τώρα ας σκεφθεί και το 3θυρο μιας και έχει ελάχιστη αναμονή όπως είπα παραπάνω, αλλά είναι για όποιον προλάβει. Μετά η αναμονή θα αυξηθεί σιγά σιγά. Ένας λόγος που υπάρχει τόσο μεγάλη αναμονή είναι και το ότι το εργοστάσιο φτιάχνει πολλά πετρελαιοκίνητα τα οποία δεν πωλούνται στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

το 3θυρο μπορεί να είναι όμορφο και να έχει τα σποιλερακια γύρω γύρω όμως σκεφτείτε ότι έχει και πιο σκληρά αμορτισερ.

Το 5πορτο είναι ήδη σκληρό για τους ελληνικούς καρόδρομους οπότε πιο σκληρά αμορτισερ θα είναι ενοχλητικά. Την πρακτικότητα του 5πορτου πλέον δεν την αλλάζω με τίποτα παρόλο που μια ζωή είχα δίθυρα αυτοκίνητα.

Η άνεση της ανάρτησης είναι το μοναδικό μειονέκτημα του αυτοκινήτου κατά την γνώμη μου και καλό είναι να μην επιδεινώνεται...στο civinfo υπάρχει αναλυτικό τεστ του type-s και καλό είναι να το διαβάσετε οι ενδιαφερόμενοι.

Στο θέμα της κατανάλωσης εγώ έχω με ημιαστική χρήση σε Αθήνα και προάστια γύρω στα 8 λίτρα. Σε ταξίδι που δεν έχω κάνει θα πέσει εύκολα στα 6,5 αν ταξιδεύεις με 130-140 με το cruise control ενεργοποιημένο.

Για το θέμα του θορύβου πράγματι στις 4000-4500 γινεται λίγο ενοχλητικός αλλά από εκεί και πάνω απλά είναι απόλαυση για οποιονδήποτε. Πριν τις 4000 στροφές απλά δεν ακούγεται...

 

Για την αναμονή χωρίς να θέλω να στενοχωρήσω κανέναν σας πλέον φτάνει από 8 έως 12 μήνες. Δεν φταίει ο "Σ" σε αυτό αλλά ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα αυτοκίνητα λόγω της τεράστιας ζήτησης. Μην ξεχνάτε ότι η μαμα χόντα αδιαφορεί για την μικρή Ελλάδα αφού έχει μεγαλύτερο μερίδιο εδώ από τον μέσο όρο στην Ευρώπη

Link to comment
Share on other sites

...στο civinfo υπάρχει αναλυτικό τεστ του type-s και καλό είναι να το διαβάσετε οι ενδιαφερόμενοι.

 

Αναφέρεσαι σε αυτό το review?:

 

http://www.civinfo.com/forum/showthread.php?t=2184&highlight=type-s+review

Link to comment
Share on other sites

Το TypeS βγαινει και σε εναν καινουριο χρωματισμο, Deep Bronze το αποκαλει η Honda και προσωπικα το βρισκω πολυ καλο!! Μετα το μαυρο δειχνει να του πηγαινει καλυτερα αυτο μαζι με το κοκκινο..

 

Δειτε..

http://www.civinfo.com/forum/showthread.php?t=5629&highlight=bronze+type-s

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

το typeS απο οτι ειδα βγαινει 18αρι. ξερουμε περιπου τιμη για το typeS?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο ειναι το ρημαδι, αλλα ειναι και ακριβο............... γκρρρ!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...