Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σύμφωνα με την προσωπική μου εκτίμηση και χρήση, η κατανάλωση είναι πολύ καλή για τα κυβικά του αυτοκινήτου, κυμαίνεται σε επίπεδα ενώς 1500 -1600cc ;

Την ίδια άποψη έχω και εγώ μετά απο 3500 χιλ που έχω κάνει με ένα 1,8 sport

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με μια μετρηση που εκανα τελευταια εκανα δυο γεμισματα και εκανα 1245 χιλιομετρα. σε διαφορους δρουμους και σε ταξιδι και σε πολη.
Link to comment
Share on other sites

απο καταναλωση να αας πω την αληθεια εχω μπει στο τριπακι κ δεν χαιρομαι στην ουσια το αμαξι οσο θα το ηθελα...σπανια ανεβαζω στροφες αλλα οταν το κανω ειναι τρελα!ειδικα ο ηχος στις αλλαγες 2-3-4 ειναι τρελλα!!!!το αμαξι λεει πολλα!

τωρα απο καταναλωση κ με χρηση μικτη(εντος κυριως κ λιγοτερο εκτος πολης) ειμαι στα 8.5λ/100κμ μετα απο 8000κμ....νομιζω ικανοποιητικα αν αναλογιστειτε οτι οπως ειπα κ πιο πανω τραβαω μερικες φορες τις ταχυτητες στα ορια....αλλα τι να κανουμε;αυτο ειναι η χαρα...αν ειναι να πηγαινω συνεχεια σαν κοτα με το 1800 τοτε ας κρατουσα το αλμερα που ειχα στα 1500 μια χαρα ηταν κ εκεινο....κ παλι συγκριτικα πανω κατω τα ιδια καινε....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια τελευταία ερώτηση για κάτι που παρατήρησα σήμερα και απευθύνομαι περισσότερο στους κατόχους του sedan.

Παρατήρησα ότι το πίσω παρμπρίζ δεν ξεθολώνει τελείως στο επάνω μέρος του (όταν ενεργοποιήσω το σύστημα ξεθαμπώματος) .

Αυτό συμβαίνει λόγω της κεραίας του ραδιοφώνου?

 

Τό έχω παρατηρήσει καί εγώ αυτό φίλε μου,αλλά δέν είναι ενοχλητικό.Δέν νομίζω νά ευθύνεται ή κεραία τού ραδιοφώνου γιατί είναι κάθετα τά στοιχεία της στό παρμπρίζ.Μήπως φταίει τό αυτοκόλητο (αυτό πού γράφει HELIX) πού είναι στό άνω τμήμα τού πίσω παρμπρίζ;Υποθέσεις κάνουμε.

:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας!!

Σε δύο μέρες κλείνω το HONDA CIVIC 1.8 Sport Black 5d, θα ήθελα να ρωτήσω άν ο συναγερμός είναι standar γιατί μου λέει η αντιπρωσοποία ότι θα μου κάνει δώρο το συναγερμό! Νομίζω ότι είναι standar αυτό?????????????

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας!!

Σε δύο μέρες κλείνω το HONDA CIVIC 1.8 Sport Black 5d, θα ήθελα να ρωτήσω άν ο συναγερμός είναι standar γιατί μου λέει η αντιπρωσοποία ότι θα μου κάνει δώρο το συναγερμό! Νομίζω ότι είναι standar αυτό?????????????

 

Απ' όσο γνωρίζω είναι στανταρ. Εκτός αν βγάζουν αυτό που "φοράει" το αυτοκίνητο και βάζουν άλλο σύστημα. Αλλά γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο...?

[sIGPIC][/sIGPIC]

"Without racing there is no Honda"

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

το αυτοκινητο εχει συναγιαρμο αλλα ειναι απλος χωρις αισθητιρες και συνδεεται με την κορνα του αυτοκινητου.ισως σε βαλουν κατι ανωτερο ρωτα τους:)
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω είναι στανταρ. Εκτός αν βγάζουν αυτό που "φοράει" το αυτοκίνητο και βάζουν άλλο σύστημα. Αλλά γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο...?

Ο συναγερμός είναι σίγουρα στανταρτ στο 1.8 και δεν μπορεί να βγεί γιατί συνδέεται με τον εγγέφαλο του αυτοκινήτου. Οπότε και άλλον ανώτερο να βάλεις κάθε φορά που θα ενεργοποιείς τον εξωτερικό συναγερμό θα ενεργοποιείται με το κλείδωμα των πορτών και ο συναγερμός ο εργοστασιακός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,χτες άκουσα ένα περίεργο θόρυβο στις στροφές.Ήταν κάποιο αντικείμενο που χτύπαγε δεξιά και αριστερά όταν έστριβα.Μετά από ψάξιμο βρήκα κάτω απο τα πίσω καθίσματα τον γάντζο ρυμούλκησης.Είναι ένας μεταλικός άξονας με δαχτυλίδι στην μια μεριά και σπείρωμα από την άλλη για να βιδώνει στο αυτοκίνητο.Μήπως ξέρει κανένας από που μπορεί να έφυγε και ποια είναι η σωστή του θέση(αποθήκευσης), ώστε να το ξαναβάλω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,χτες άκουσα ένα περίεργο θόρυβο στις στροφές.Ήταν κάποιο αντικείμενο που χτύπαγε δεξιά και αριστερά όταν έστριβα.Μετά από ψάξιμο βρήκα κάτω απο τα πίσω καθίσματα τον γάντζο ρυμούλκησης.Είναι ένας μεταλικός άξονας με δαχτυλίδι στην μια μεριά και σπείρωμα από την άλλη για να βιδώνει στο αυτοκίνητο.Μήπως ξέρει κανένας από που μπορεί να έφυγε και ποια είναι η σωστή του θέση(αποθήκευσης), ώστε να το ξαναβάλω;

 

 

Πισω στο πορτ παγκαζ, αλλα δεν θυμαμαι ακριβως που με ειχε δειξει ο πωλητης..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,χτες άκουσα ένα περίεργο θόρυβο στις στροφές.Ήταν κάποιο αντικείμενο που χτύπαγε δεξιά και αριστερά όταν έστριβα.Μετά από ψάξιμο βρήκα κάτω απο τα πίσω καθίσματα τον γάντζο ρυμούλκησης.Είναι ένας μεταλικός άξονας με δαχτυλίδι στην μια μεριά και σπείρωμα από την άλλη για να βιδώνει στο αυτοκίνητο.Μήπως ξέρει κανένας από που μπορεί να έφυγε και ποια είναι η σωστή του θέση(αποθήκευσης), ώστε να το ξαναβάλω;
Μπαίνει στον αριστερό πίσω θόλο που έχει ένα ντουλαπάκι μέσα σε ένα τσαντάκι (που έχει και τον γρύλο) σε μια εσοχή...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,χτες άκουσα ένα περίεργο θόρυβο στις στροφές.Ήταν κάποιο αντικείμενο που χτύπαγε δεξιά και αριστερά όταν έστριβα.Μετά από ψάξιμο βρήκα κάτω απο τα πίσω καθίσματα τον γάντζο ρυμούλκησης.Είναι ένας μεταλικός άξονας με δαχτυλίδι στην μια μεριά και σπείρωμα από την άλλη για να βιδώνει στο αυτοκίνητο.Μήπως ξέρει κανένας από που μπορεί να έφυγε και ποια είναι η σωστή του θέση(αποθήκευσης), ώστε να το ξαναβάλω;

Μέσα στο τσαντάκι που βρίσκεται στον αριστερό πίσω θόλο και είναι μέσα σε ένα ντουλαπάκι. Πρόσεχε πως θα το τραβήξει όταν το ξεκουμπώσεις και πως θα το τοποθετήσεις γιατί έχει κάτι κλιπς πλαστικά που ψιλοσπάνε άμα τα πιέσεις αρκετά. Άμα τα κλιπς τα έχεις με την σωστή φορά δεν χρειάζεται καθόλου πίεση για να ξεκουμπώση και να ξανακουμπώση στην θέση του. Αντίστοιχο ντουλαπάκι έχει και απο τον δεξιό θόλο για μικροπράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Το τοποθέτησα ήδη στην θέση του.Το μόνο που μου προξενεί εντύπωση είναι πως βρέθηκε μέσα στην καμπίνα των επιβατών!!!
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ 1300ΧΛΜ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ.ΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

 

ΔΥΝΑΤΟ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΣΤΡΙΒΕΙ ΣΑ ΤΡΕΝΟ, ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΠΟΥ ΞΕΠΕΤΑΓΕΤΑΙ..ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 4000 ΣΤΡΟΦΕΣ, ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΑΙΣΘΗΤΑ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΝΤΕΙΝΕΤΑΙ...

ΑΠΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΟΥΠΕΡ! ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ 7,3 ΛΙΤΡΑ/100ΧΛΜ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΑΠΟ 130-150 ΣΕ ΟΛΟ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ....

 

ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΤΖΑΠΟΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΕΝΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙ...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα για το service των 10000 χιλιομέτρων στον Ιακωβίδη-Πρέβεζα.Λάδια castrol TXT softec συνθετικά 5-40 84 ευρώ,φίλτρο 11 ευρώ και εργασία 10 ευρώ.Λιγο ακριβό μου φάνηκε το λάδι αλλά μου είπε ότι πήρε αυξηση τώρα τελευταία.Θα το ψάψω λίγο στο internet για να δω ποιά είναι η τιμή του.
Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΡΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΜΑΞΙ ΑΓΟΡΑΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2008?

τον Φλεβάρη του 09

Link to comment
Share on other sites

Χθες παντως εμενα μου εκανε κατι κολπακια που δε τα θεωρησα κ πολυ φυσιολογικα....για οσους ξερουν απο θεσ/νικη στην εξοδο απο νεαπολη για περιφερειακο εχει μια φοβερη στροφη 180 μοιρων....ε λοιπον εκει σε καποια σημεια τησ στροφης το αμαξι πεταγε κολο,το τιμονι δεν αποκρινοταν κ η ενδειξη το vsa αναβοσβησε για δευτερολεπτα....τι λετε να ειναι;;;κατι σοβαρο;;;
Link to comment
Share on other sites

Χθες παντως εμενα μου εκανε κατι κολπακια που δε τα θεωρησα κ πολυ φυσιολογικα....για οσους ξερουν απο θεσ/νικη στην εξοδο απο νεαπολη για περιφερειακο εχει μια φοβερη στροφη 180 μοιρων....ε λοιπον εκει σε καποια σημεια τησ στροφης το αμαξι πεταγε κολο,το τιμονι δεν αποκρινοταν κ η ενδειξη το vsa αναβοσβησε για δευτερολεπτα....τι λετε να ειναι;;;κατι σοβαρο;;;

 

Όχι φίλε μου δεν υπάρχει πρόβλημα.................μάλλον ξύπνησε μέσα σου ο Σουμάχερ!!!Αυτό που σου συνέβη λέγεται υπερστροφή και διορθώνεται με "ανάποδο"τιμόνι και γκάζι.Το πιο πιθανό είναι να άφησες το γκάζι και ταυτόχρονα να έκοψες το τιμόνι,οπότε και σου έδιωξε το πίσω μέρος.Το vsa απλά έκανε το καθήκον του και σε κράτησε στην σωστή πορεία.

Όλα αυτά χωρίς να είμαι και ο πλέον ειδικός σε αυτά τα θέματα,ας δούμε τι θα σου πουν και οι αλλοι συνάδελφοι εδώ.

ΥΓ. Με πόσα μπήκες ρε παιδί μου στην στροφή;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ...απλά το vsa σου έκοβε το γκάζι για να διατηρήσει την ευστάθεια στη στροφή. Αυτό που θεωρείς πρόβλημα ήταν απλά εφαρμογή της ηλεκτρονικής για την ασφάλεια σου με συνέπεια όμως την μείωση της οδηγικής απόλαυσης...το κακό των ηλεκτρονικών:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΜΑΡΣΙΠΙΕ(ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΚΑΛΑ)ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΣΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ CIVIC,ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΜΑΡΣΙΠΙΕ(ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΚΑΛΑ)ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΣΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ CIVIC,ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

150 euro κοστιζουν,τα εχω βαλει,και δεν υπαρχουν σε μαγαζι αλλα μονο original extra αρα αντιπροσωπος προς το παρον.

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

παιδες τα 40.000χλμ ειναι κοντα και θελω να αλλαξω τα λαστιχα μου...το αμαξι μου ειναι honda civic 5d 4/06 και τα λαστιχα που εχω ειναι τα michelin pilot sport 225/45/17 τα οποια ειναι αριστα πιστευω...ομως ο λαστιχας(φιλος) με εβαλε στην πριζα για continental contisportcontact3 τα οποια μου λεει ειναι πολυ καλυτερα απο τα Michelin....επισης σαν μαρκα παραδεχομαι και τα yokohama...

 

για πειτε μου την γνωμη σας να καταληξω...υπ οψιν οτι το οικονομικο δεν το σκεφτομαι..θελω το καλυτερο

 

ααααααα και μην μου αρχισετε να προτεινετε τιποτα μαρκες Pirelli πχ η falken γιατι θα φουνταρω.......:!:

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...