Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το είδες κάπου με τέτοιο χρώμα? Στο internet ή στον δρόμο?

 

Στο internet έχω δει και εγώ διάφορα χρώματα όπως πορτοκαλί, ασπρο,πρασινο, κιτρινο...Αυτό όμως δε σημαίνει ότι τα εισάγει και ο Σαρακάκης με αυτά τα χρώματα(έκτος και αν υπάρχει καμιά νεότερη πληροφορία)., Βέβαια υπάρχει και η εναλλακτική να το βάψει κάποιος μόνος του σε κάποιο φανοποιείο

Link to comment
Share on other sites

Στο internet έχω δει και εγώ διάφορα χρώματα όπως πορτοκαλί, ασπρο,πρασινο, κιτρινο...Αυτό όμως δε σημαίνει ότι τα εισάγει και ο Σαρακάκης με αυτά τα χρώματα(έκτος και αν υπάρχει καμιά νεότερη πληροφορία)., Βέβαια υπάρχει και η εναλλακτική να το βάψει κάποιος μόνος του σε κάποιο φανοποιείο

 

Το πορτοκαλι (tangerine orange ονομαζεται) βγαινει πλεον επισημα (μοντελα 2008+) και αντικαθηστα το vivid blue που πλεον εχει καταργηθει..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε το αυτοκίνητο και έμεινα πολύ ικανοποιημένος.

Μια ερώτηση μόνο: Όποτε πατάω στο συμπλέκτη, ακόμα και με σταματημένο το αυτοκίνητο, ακούγεται περίπου στα μισά τις διαδρομής ένας μικρός στιγμιαίος θόρυβος (ένα "τσικ") χωρίς όμως να υπάρχει κάποια δυσλειτουργία.

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον από εσάς αυτό? Γνωρίζετε αν είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε το αυτοκίνητο και έμεινα πολύ ικανοποιημένος.

Μια ερώτηση μόνο: Όποτε πατάω στο συμπλέκτη, ακόμα και με σταματημένο το αυτοκίνητο, ακούγεται περίπου στα μισά τις διαδρομής ένας μικρός στιγμιαίος θόρυβος (ένα "τσικ") χωρίς όμως να υπάρχει κάποια δυσλειτουργία.

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον από εσάς αυτό? Γνωρίζετε αν είναι φυσιολογικό?

 

 

το κανει σε ολα τα 1800 ακομα και στα 4θ.ειναι η εντολη για να απενεργοπειη το cruise control αν πατισεις τον συμπλεκτη:)αν το δοκιμασεις σε 1400 που δεν εχει δεν το κανει:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

το κανει σε ολα τα 1800 ακομα και στα 4θ.ειναι η εντολη για να απενεργοπειη το cruise control αν πατισεις τον συμπλεκτη:)αν το δοκιμασεις σε 1400 που δεν εχει δεν το κανει:)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ το 4θυρο έχω.

Και είχα ανησυχήσει λίγο για να πω την αλήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ το 4θυρο έχω.

Και είχα ανησυχήσει λίγο για να πω την αλήθεια :)

 

 

και εγω οταν το πειρα το 5θ πρωτου εναμιση χρονο την ιδια απορια ειχα και πηγα και τα δοκιμασα ολα οσα ειχε στην εκθεση και βγαλαμε αυτο το συμπερασμα δηλαδη οτι το κανουν μονο τα 1800 και οταν πηραμε στα κεντρικα μας ειπαν οτι ειναι ο διακοπτης του cruise control:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

http://www.civinfo.com/forum/gallery/11312-tangerine-orange-5-door.html

Για αυτο το πορτοκαλι λετε?

 

Ναι, αυτό ακριβώς...

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Το Μανταρινί είναι special χρωματάκι!Το πάσχα θα το παραγγείλω τελικά!! Ξέρει κανείς αν στα μοντέλα 2008 εκτός από ψιλοβελτιώσεις στα θέματα ασφαλείας θα υπάρχουν και αλλαγές σε κάποια σημεία του εσωτερικού?
Link to comment
Share on other sites

Το Μανταρινί είναι special χρωματάκι!Το πάσχα θα το παραγγείλω τελικά!! Ξέρει κανείς αν στα μοντέλα 2008 εκτός από ψιλοβελτιώσεις στα θέματα ασφαλείας θα υπάρχουν και αλλαγές σε κάποια σημεία του εσωτερικού?

Δεν εχει ακουστει ή καλυτερα δεν έχει γραφτεί τίποτα που να λέει οτι θα γίνουν κάποιες αλλάγες στο εσωτερικό του αυτοκινήτου. Το μόνο που έχω δει γραμμένο οτι κάποια στιγμή ίσως να του κάνουν κάποιο facelift αλλά και αυτό είναι άγνωστο πότε θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ 700 ΧΙΛ. ΜΕ ΤΟ 1.8 ΣΠΟΡΤ.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ECO ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ (ΑΝΑΒΟΥΝ) ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ REV ΟΙ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΨΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΩ?
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ 700 ΧΙΛ. ΜΕ ΤΟ 1.8 ΣΠΟΡΤ.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ECO ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ (ΑΝΑΒΟΥΝ) ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ REV ΟΙ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΨΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΩ?

Καλορίζiκο και καλοτάξιδο να είναι το civiκακι σου! Αν σου άναβαν απο τώρα το κόκκινα λαμπάκια μάλλον δεν θα έστρωνες το αμάξι όπως συνιθίζεται στα νέα αυτοκίνητα!!!:) Αυτά ανοίγουν μόνο στην αρχή κατα το check που κάνει το αυτοκίνητο και στην συνέχει αανάβουν όταν πηγαίνεις το αυτοκίνητο σε υψηλές στροφές για αν σε προειδοποιεί οτι είσαι κοντά στα ανώτατα όρια. Οπότε αυτά μάλλον θα σου ανάψουν μετα τα 3000 χιλ που ίσως αρχίσεις και "κυνηγάς" το αυτοκίνητο σε υψηλές στροφές!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζiκο και καλοτάξιδο να είναι το civiκακι σου! Αν σου άναβαν απο τώρα το κόκκινα λαμπάκια μάλλον δεν θα έστρωνες το αμάξι όπως συνιθίζεται στα νέα αυτοκίνητα!!!:) Αυτά ανοίγουν μόνο στην αρχή κατα το check που κάνει το αυτοκίνητο και στην συνέχει αανάβουν όταν πηγαίνεις το αυτοκίνητο σε υψηλές στροφές για αν σε προειδοποιεί οτι είσαι κοντά στα ανώτατα όρια. Οπότε αυτά μάλλον θα σου ανάψουν μετα τα 3000 χιλ που ίσως αρχίσεις και "κυνηγάς" το αυτοκίνητο σε υψηλές στροφές!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟ CHECK TO ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΑΝΑΒΟΥΝ.ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΟΔΗΓΙΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΨΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω το honda civic 1.8 5d sport και αφου κατεληξα κατα 90% ρωταω ενα φιλαρακι που εχει απο Δεκεμβριο το 1.4 και μενω αναυδος με την απαντηση του!!!

Αν ειναι να παρεις,παρε το 1.4 γιατι το 1.8 θα σου καει πολυ!!!! και εμενα μου ελεγαν οτι θα καει σα χιλιαρι αλλα καει κανονικοτατα.......φαντασου το 1.8.

Τα περι ''θα συμπεριφερεται σα 2.0 και θα καει σαν 1.4 ειναι το μεγαλυτερο ψεμα"

Μηπως ειναι αλλο αυτοκινητο;

Αγαπητοι,καθως ημουν σχεδον ετοιμος να καταληξω,ενας πολυ καλος μου φιλος ειπε τα παραπανω και με εβαλε σε σκεψεις....παρακαλω πολυ ολους εσας που εχετε το 1.8 140 αλογα να με διαφωτισετε με την εμπειρια σας

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει κανείς άλλος, ο φίλος σου φταίει που πίστεψε ότι ένα 1400αρι σε μεγάλο σκάφος θα μπορεί να καίει όσο το aygo. Το 1,4 είναι εντελώς υπερτιμημένο εξάλλου, το 1,8 είναι πολύ καλό αυτοκίνητο, έχει αρκετά καλές επιδόσεις και αρκετά καλή κατανάλωση για μικρομεσαίο με 140 άλογα.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την προσωπική μου εκτίμηση και χρήση, η κατανάλωση είναι πολύ καλή για τα κυβικά του αυτοκινήτου, κυμαίνεται σε επίπεδα ενώς 1500 -1600cc ;
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ 700 ΧΙΛ. ΜΕ ΤΟ 1.8 ΣΠΟΡΤ.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ECO ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ (ΑΝΑΒΟΥΝ) ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ REV ΟΙ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΨΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΩ?

 

 

Απο τις 6000 στροφες και μετα ενεργοποιουνται...

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την προσωπική μου εκτίμηση και χρήση, η κατανάλωση είναι πολύ καλή για τα κυβικά του αυτοκινήτου, κυμαίνεται σε επίπεδα ενος 1500 -1600cc ;

 

 

Συμφωνω...

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση τού Civic 1.8 (τό sedan έχω) είναι όντως χαμηλή.Σέ πρόσφατο ταξίδι Αθήνα-Ιωάννινα (χρόνος ταξιδίου 4 ώρες καί 10 λεπτά) είχε μέση κατανάλωση 7.7lt/100km.Τό Nissan Primera 1.6 πού είχα,γιά τήν ίδια διαδρομή (χρόνος 4ώρες καί 35 λεπτά) κατανάλωνε 8.5lt/100km.Μέσα στήν πόλη καταναλώνει όσο καί ένα Κia Pride 1.3 πού έχω.Γενικά τό αυτοκίνητο είναι πάρα πολύ καλό σέ όλους τούς τομείς.Τό μόνο μεμπτό του σημείο είναι οί τριγμοί στό εσωτερικό.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια τελευταία ερώτηση για κάτι που παρατήρησα σήμερα και απευθύνομαι περισσότερο στους κατόχους του sedan.

Παρατήρησα ότι το πίσω παρμπρίζ δεν ξεθολώνει τελείως στο επάνω μέρος του (όταν ενεργοποιήσω το σύστημα ξεθαμπώματος) .

Αυτό συμβαίνει λόγω της κεραίας του ραδιοφώνου?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω το honda civic 1.8 5d sport και αφου κατεληξα κατα 90% ρωταω ενα φιλαρακι που εχει απο Δεκεμβριο το 1.4 και μενω αναυδος με την απαντηση του!!!

Αν ειναι να παρεις,παρε το 1.4 γιατι το 1.8 θα σου καει πολυ!!!! και εμενα μου ελεγαν οτι θα καει σα χιλιαρι αλλα καει κανονικοτατα.......φαντασου το 1.8.

Τα περι ''θα συμπεριφερεται σα 2.0 και θα καει σαν 1.4 ειναι το μεγαλυτερο ψεμα"

Μηπως ειναι αλλο αυτοκινητο;

Αγαπητοι,καθως ημουν σχεδον ετοιμος να καταληξω,ενας πολυ καλος μου φιλος ειπε τα παραπανω και με εβαλε σε σκεψεις....παρακαλω πολυ ολους εσας που εχετε το 1.8 140 αλογα να με διαφωτισετε με την εμπειρια σας

ευχαριστω

 

 

Εγώ φίλε μου δεν ξέρω τι καίει το 1.4 αλλα θα σου πω για το 1.8 που έχω.Η χαμηλότερη κατανάλωση που έχω δει σε ταξίδι είναι 6.1 L/100KM σε μια διαδρομή με συνεχή ανεβοκατεβάσματα ταχυτήτων(Λευκάδα-Πάτρα μέσω Αστακού για όσους γνωρίζουν)και με ταχύτητες 80-120 km/h.Υψηλότερη πάλι σε ταξίδι είναι 8.2L/KM στην ίδια διαδρομή,αλλά αρκετά πιο γρήγορα.Η ενδειξη στον υπολογιστή του αυτοκινήτου ειναι 8.1L/100KM σε σύνολο 9600 χιλιομέτρων που έχω κάνει έως τώρα.Από αυτά το 1/4 έχουν γίνει σε ταξίδι και τα υπόλοιπα στην Λευκάδα χωρίς μποτιλιάρισμα,αλλά με συνεχές ανεβοκατέβασμα σε βουνό όπου και μένω.Επειδή όμως είμαι άπιστος Θωμάς όσον αφορά τις τιμές που δίνουν οι έταιρίες και μην έχοντας εμπιστοσύνη στον υπολογιστή του αυτοκινήτου κάνω δικιά μου παράλληλη μέτρηση,την οποία περίμενα να την ανεβάσω εδώ όταν θα συμπλήρωνα τα 10000 km.Μέχρι τώρα έχω βάλει 806.5 λίτρα βενζίνη και έχω κάνει 9600 χιλιόμετρα.Αποτέλεσμα η πραγματική κατανάλωσή μου είναι 8.4 l/100km και όχι 8.1 που γράφει ο υπολογιστής.Ελπίζω να σε ............βοήθησα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...