Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2017)


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα..επειδή δεν βρίσκω θεμα είπα να ανοίξω..με ενδιαφέρει το κινητό μαζί με την κοπέλα μου και μετά απο προτροπή φίλων εδω το βλέπω πιο σοβαρά.Με προβληματίζει ότι είναι η 2η μεγάλη αναβάθμιση μετα το nougat που θα πάρει..επειδή δεν εχω τρελές γνώσεις εχω απορία αν θα είναι όπως οταν πρωτοβγηκε η θα κάνει κολλήματα.Αξίζει να περιμένω το Α5 18'?Ξέρουμε αν ανακοινωθεί τωρα στη Βαρκελώνη;Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις η μόνη μου εμπειρία με Samsung είναι το J5 2016 που κόλλησα πραγματικά αλλα πρέπει να αλλαχτεί,έσπασε η οθόνη και προτιμώ να πάρω καινούργιο.

 

Ο αντικαταστάτης είναι το A8, έχει λανσαριστεί. Δεν νομίζω πως το Α5 θα έχει πρόβλημα με κολλήματα, από όσο το έχω δει από φίλους είναι αξιοπρεπέστατη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 335
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο αντικαταστάτης είναι το A8, έχει λανσαριστεί. Δεν νομίζω πως το Α5 θα έχει πρόβλημα με κολλήματα, από όσο το έχω δει από φίλους είναι αξιοπρεπέστατη συσκευή.

 

Α μάλιστα..και σε θέμα φωτογραφίας είναι εντάξει;Βγάζει καθαρές;Δεν ψάχνω το τέλειο αλλά κάπου διάβασα οτι δεν έχει ois και δεν ξερω ποσο επηρεάζει.

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα..και σε θέμα φωτογραφίας είναι εντάξει;Βγάζει καθαρές;Δεν ψάχνω το τέλειο αλλά κάπου διάβασα οτι δεν έχει ois και δεν ξερω ποσο επηρεάζει.

Eξαρτάτε απο το χέρι σου. Τη νύχτα δύσκολα τα πράγματα. Τη μέρα όλα καλά...

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Θελω να αγορασω το τηλεφωνο του thread.Πηγα σ ενα μαγαζακι εδω σαλονικα να πουμε και τον ειπα να τσεκαρουμε το imei να δω μηνα κατασκευης-μην παρω και πρωτη παρτιδα-.Το θεμα ειναι οτι η βαση δεδομενων εδινε ημερομηνια κατασκευης 1999 και γενικα ολες οι πληροφοριες ηταν ακυρες.Εσας για παραδειγμα τι εμφανιζει για το δικο σας ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Θελω να αγορασω το τηλεφωνο του thread.Πηγα σ ενα μαγαζακι εδω σαλονικα να πουμε και τον ειπα να τσεκαρουμε το imei να δω μηνα κατασκευης-μην παρω και πρωτη παρτιδα-.Το θεμα ειναι οτι η βαση δεδομενων εδινε ημερομηνια κατασκευης 1999 και γενικα ολες οι πληροφοριες ηταν ακυρες.Εσας για παραδειγμα τι εμφανιζει για το δικο σας ;

Γιατι εχεις θεμα με τις παρτιδες;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις θεμα με τις παρτιδες;

 

Απλα δεν θελω Φεβρουαριο του 2018 να παρω παρτιδα Φεβρουαριου του 17 .Το θεμα ειναι οτι με το imei παιρνω ατοπες πληροφοριες απ αυτο που ειδα τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν θελω Φεβρουαριο του 2018 να παρω παρτιδα Φεβρουαριου του 17 .Το θεμα ειναι οτι με το imei παιρνω ατοπες πληροφοριες απ αυτο που ειδα τουλαχιστον.

Για ποιο λογο ρωταω, εχει να κανει με την ωριμανση ή παλαιωση σε κλειστο κουτι;

Μηπως υπαρχουν διαφορες ως προς το harware;

Μηπως καποιες βγηκαν ελλατωματικες;

Μηπως θα ερθει με January update και δε θα μπορεις να κανεις αμεσα root;

 

Επισης, ΠΩΣ με το ΙΜΕΙ μπορεις να δεις ποτε κατασκευάστηκε και απο ποτε μπορει καποιος να ταυτοποιησει ημ/νια κατασκευής με αυτον τον τροπο;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο ρωταω, εχει να κανει με την ωριμανση ή παλαιωση σε κλειστο κουτι;

Μηπως υπαρχουν διαφορες ως προς το harware;

Μηπως καποιες βγηκαν ελλατωματικες;

Μηπως θα ερθει με January update και δε θα μπορεις να κανεις αμεσα root;

 

Επισης, ΠΩΣ με το ΙΜΕΙ μπορεις να δεις ποτε κατασκευάστηκε και απο ποτε μπορει καποιος να ταυτοποιησει ημ/νια κατασκευής με αυτον τον τροπο;

 

Θελω να αποφυγω οποιαδηποτε παιδικη ασθενεια ειχε σαν συσκευη(βλεπε G4).

Επισης χρονια τωρα μπορεις να δεις αυτα τα στοιχεια με το ΙΜΕΙ. Παρε παραδειγμα το Lg μου.

 

https://www.dropbox.com/s/horae2jqe27te2d/Screenshot_2018-02-08-22-36-57-1.png?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγαλει σε καποιον ειδοποιηση για υγρασια στη θυρα usb?

Πριν το εβαλα στο νιπτηρα σε λιγο νερο να το καθαρισω, ελαχιστα λεπτα. Μου βγαλε μηνυμα οτι εχει υγρασια η θυρα usb και να μη το φορτισω οσο εχει υγρασια.

 

Επισης το μεγαφωνο δεν ακουγεται σωστα. Με πηραν τηλ τα πρωτα δευτερολεπτα ακουγοταν απο το υπερπεραν μετα σχεδον κανονικα.

 

Εμπειρια καποιος;

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εχει βγαλει σε καποιον ειδοποιηση για υγρασια στη θυρα usb?

Πριν το εβαλα στο νιπτηρα σε λιγο νερο να το καθαρισω, ελαχιστα λεπτα. Μου βγαλε μηνυμα οτι εχει υγρασια η θυρα usb και να μη το φορτισω οσο εχει υγρασια.

 

Επισης το μεγαφωνο δεν ακουγεται σωστα. Με πηραν τηλ τα πρωτα δευτερολεπτα ακουγοταν απο το υπερπεραν μετα σχεδον κανονικα.

 

Εμπειρια καποιος;

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μα φυσιολογικά ειναι ολα αυτα.το τηλέφωνο είναι αδιάβροχο αλλα οπως ειναι λογικό αφου εχει βραχεί η usb- c σου λεει μη της βαλεις ρευμα. και το μεγάφωνο έφυγε το νερό και δουλεύει κανονικα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν ηξερα οτι βγαζει ειδοποιηση , η οποια και εχει φυγει, σωστο!

 

Το μεγαφωνο ομως εξακολουθει να μην ακουγεται σωστα. Εχει δυναμωσει η ενταση αλλα ακουγονται λιγα παρασιτα

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν ηξερα οτι βγαζει ειδοποιηση , η οποια και εχει φυγει, σωστο!

 

Το μεγαφωνο ομως εξακολουθει να μην ακουγεται σωστα. Εχει δυναμωσει η ενταση αλλα ακουγονται λιγα παρασιτα

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βεβαιωσου οτι στεγνωσε καλα. Δωστου λιγο χρονο.

 

Το δικο μου, εχει βουτηξει σε θερμα λουτρα για τις απαραιτητες σελφι... :lol:

Ολα καλα!

Η δικια μου δεν με αφηνε να δυναμωσω τα ηχεια και να κανω ντουζ μετα μουσικης, πηρα λοιπον το Α5 στη μπανιερα μαζι μου και εκανα το ντουζακι μου κυριος. Εφαγε λιγο νερο αλλα ολα καλα!

Με τη μηχανη με επιασε μια βροχη και ουτε που με απασχολησε αν θα βραχει στην εξωτερικη τσεπη του μπουφαν...

 

Σε ολες τις περιπτωσεις εγραφε οτι εντοπιστηκε υγρασια στην θυρα USB και στις 3 εξαφανιστηκε, δεν θυμαμαι ποσο πηρε για να στεγνωσει πληρως, εκτος απο την καταιγιδα που με επιασε. Γυρισα σπιτι και επρεπε να το φορτισω γιατι ηθελα να ξαναβγω μετα.

Το μηνυμα εφυγε μετα απο 20 λεπτα με μιση ωρα.... οποτε και το εβαλα σε quick charge οσο προλαβω.

 

Το ηχειο ισως παρει παραπανω να στεγνωσει πληρως... η μεμβρανη του επηρεαζεται αρκετα. Μην ξεχνας αλλωστε πως εχει και μικρες τρυπουλες που η υγρασια παγιδευεται για περισσοτερο χρονικο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βλέπω το μονόκαρτο στο σκρουτζ σε πολύ καλή τιμή πλέον. Τι εγγύηση παίζει; Δεν είναι ευρωπαικά αυτά που πουλάνε;
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Στα 200-220 αξίζει, νύχτα με φλας βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες?

Επίσης έχετε να προτείνετε tempered glass και θήκη πουγκί ?

 

Παιδιά βλέπω το μονόκαρτο στο σκρουτζ σε πολύ καλή τιμή πλέον. Τι εγγύηση παίζει; Δεν είναι ευρωπαικά αυτά που πουλάνε;

Αν αγοράσεις από αξιόπιστο κατάστημα δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα! Για τα δικάταρτα δεν γνωρίζω...

Edited by VaggD
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν εχει οπτικο σταθεροποιητη εικονας για την καμερα και το βιντεο,το προβλημα δεν λυνεται με την χρηση προγραμματος φωτογραφιας απο το play store?
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν εχει οπτικο σταθεροποιητη εικονας για την καμερα και το βιντεο,το προβλημα δεν λυνεται με την χρηση προγραμματος φωτογραφιας απο το play store?

 

Mακάρι όλα τα προβλήματα να λύνονταν με μια εφαρμογή απο το playstore................ :D:D

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα για το έτερον ήμιση το κινητό σε black. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής αρκετά premium και οθόνη super.

Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει αρκετά είναι η κάμερα αλλά τη θεωρώ αξιοπρεπή. Ειδικά η front είναι πολύ καλή.

Οκ δε θα συγκρίνω με το Note μου, αλλά ούτε και η τιμή συγκρίνεται.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

και εμενα προβλημα με το a3 2017 στα sms δεν αλαζει απο κεφαλαια σε μικρα ενω δουλευει κανονικα σε ολα τα αλα και στης εφαρμογες
Αργησα να δω το μηνυμα σου..αλλαξε την κωδικοποιηση sms απο gsm σε αυτοματη και θα εχεις μικρα γραμματα,ομως θα εχεις και λιγότερους χαρακτήρες αν μηνυμα

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο J5 2016 που έχει η κόρη μου γράφει μικρά Ελληνικά. Θα την βάλω να στείλει ένα τεστ στο Α5 να δω πως θα το λάβει.

 

EDIT: Ούτε το J5 γράφει μικρά, λάθος. Άρα έτσι είναι όλα τα Samsung.

Αλλαξτε την κωδικοποιηση απο gsm σε αυτοματο για μικρα ελληνικα και mojis και παραδίδονται μικρα με την σωστη κωδικοποιηση της εταιρης συσκευης,εζει λιγότερους χαρακτηρες να μηνυμα,αλλα ποιος γραφει ποια μεγαλα sms?

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θελω βοηθεια απο κατοχους α5. Διάβασα σε σαιτ αποψη καποιου οτι το α5 μετα την αναβαθμιση σε nougat απέκτησε και autofocus στην selfie..γνωριζω ότι δεν γινεται αν δεν υποστηρίζεται απο το hardware της κάμερας..Θα ήθελα τις θέσεις σας. Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προς κατόχους ξανα η ερωτηση γιατι θα με τρελανουν..καποιος επιμενει οτι κατα τις ενημερωσεις του a5 προστέθηκε autofocus στην selfie..προσθεσανε eis? Ή ειχαν φακο με focus ανενεργό και τον ενεργοποιησαν μετα..Μια απαντηση παρακαλω για την αποδοση της selfie κατα το άνοιγμα του τηλεφωνου 1η φορα και μετα τα update..Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλα την εβγαλα την ακρη μονος μου..το εφε εστιαση σελφι ο αλλος το καταλαβε οτι ειναι autofocus..το οποιο το πηρε οπως και αλλα μοντελα σε update ..συγγνώμη για την αναστάτωση..

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προς κατόχους ξανα η ερωτηση γιατι θα με τρελανουν..καποιος επιμενει οτι κατα τις ενημερωσεις του a5 προστέθηκε autofocus στην selfie..προσθεσανε eis? Ή ειχαν φακο με focus ανενεργό και τον ενεργοποιησαν μετα..Μια απαντηση παρακαλω για την αποδοση της selfie κατα το άνοιγμα του τηλεφωνου 1η φορα και μετα τα update..Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλα την εβγαλα την ακρη μονος μου..το εφε εστιαση σελφι ο αλλος το καταλαβε οτι ειναι autofocus..το οποιο το πηρε οπως και αλλα μοντελα σε update ..συγγνώμη για την αναστάτωση..

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nαι πήρε κάτι χαζομάρες, που όντως βελτιώνουν λίγο την κατάσταση, αλλα το βασικό πρόβλημα παραμένει.......... Κανένα είδος σταθεροποιητή ....

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

ήθελα να ρωτήσω, στο Α5 2017 της γυναίκας μου, μετά την τελευταία ενημέρωση λογισμικού, η εφαρμογή του καιρού σταμάτησε να ενημερώνεται και βγάζει μήνυμα η υπηρεσία είναι προσωρινά μη διαθέσιμη. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μετά τα τελευταία Update, όταν πατάω το volume up -down, αντί να ανεβοκατεβάζει τον ήχο κλήσης, ανεβοκατεβάζει τον ήχο απο τα μέσα ..........

Πως σκατά έγινε αυτό? Θέλω τον ήχο κλήσης σαφώς....

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μετά τα τελευταία Update, όταν πατάω το volume up -down, αντί να ανεβοκατεβάζει τον ήχο κλήσης, ανεβοκατεβάζει τον ήχο απο τα μέσα ..........

Πως σκατά έγινε αυτό? Θέλω τον ήχο κλήσης σαφώς....

 

ρυθμισεις-ηχοι και δονηση-ξετικαρεις το χρ. πληκτρ. εντασ. για πολυμεσα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα έχω ένα πρόβλημα με ένα Samsung galaxy A5 2017 και την q telecom πριν 2 εβδομάδες μετέφερα τον αριθμό μου από την vodafone στην q με το που έβαλα την καινούρια κάρτα στο τηλέφωνο αυτό άρχισε να μου ζητάει pin συχνά πυκνά ενώ είναι σε αναμονή μερικές φορές που το πέτυχα την ώρα που το έκανε πριν ζητήσει κωδικό έβγαλε το μήνυμα ότι δεν υπάρχει κάρτα sim εκεί λοιπόν έκανα κάποιες δοκιμές. 1η δοκιμή άλλη συσκευή και χρήση της δικής μου συσκευής με άλλη sim, παλι της q, αποτέλεσμα Κανένα πρόβλημα. Ξανά έβαλα την sim στην δική μου συσκευή το πρόβλημα εμφανίστηκε πάλι και έτσι έκανα 2η δοκιμή με επαναφορά της συσκευής μου το πρόβλημα λύθηκε για 2 μέρες και σήμερα εμφανίστηκε με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα. Υπάρχει καποιος που να έχει αντιμετωπίσει κάτι παρομοιο;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...