Jump to content

LG G5 SE


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.

Η φίλη μου ψάχνει κινητό με κύριο κριτήριο τη φωτογραφική με όριο τα 300 ευρώ.

Ήταν να πάρει το galaxy A5 2017 αλλά είδε και αυτό το κινητό σε σχόλια.

Δε μπορεί όμως να δοκιμάσει τη φωτογραφική του επειδή δεν υπάρχει στα ράφια μεγάλων καταστημάτων.

Σαν κινητό, με το κριτήριο της, είναι καλύτερη επιλογή το LG?

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε λαθος ενοτητα εισαι για συγκριτικο. Οπως και να χει το a5 2017 εχει πολυ παρομοια καμερα σε ποιοτητα με το περσυνο οποτε δεν αξιζει αν το θελει για καμερα. Για περισσοτερα μπες στην ενοτητα επιλογη συσκευης.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά καλησπέρα.

Η φίλη μου ψάχνει κινητό με κύριο κριτήριο τη φωτογραφική με όριο τα 300 ευρώ.

Ήταν να πάρει το galaxy A5 2017 αλλά είδε και αυτό το κινητό σε σχόλια.

Δε μπορεί όμως να δοκιμάσει τη φωτογραφική του επειδή δεν υπάρχει στα ράφια μεγάλων καταστημάτων.

Σαν κινητό, με το κριτήριο της, είναι καλύτερη επιλογή το LG?

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Όπως σωστά ειπώθηκε, γράφεις σε λάθος μέρος. Απευθύνσου στο σωστό... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελαν να ρωτήσω τους κατόχους γιατί μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα πως είναι η καλύτερη δυνατή συσκευή στα χρήματα της για κάμερα. Όσο άφορα το μέγεθος είναι πολύ μεγαλύτερο από ένα Α5 samsung (κλασσικό 5άρι). Με το θέμα της μπαταρίας τί γίνεται; Θα βγάζει μια μέρα με φυσιολογική χρήση και το wifi συνέχεια ανοιχτό, χωρίς φόρτιση; Υπάρχει κάτι αρνητικό ή κάποιο ελάττωμα που έχει η συσκευή και δεν το γνωρίζουμε οι μη γνώστες; Το βρίσκω εξαιρετική περίπτωση για κάμερα κινητό αλλά με απασχολεί το μέγεθος γιατί θα το κουβαλάει η γυναίκα μου και...
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελαν να ρωτήσω τους κατόχους γιατί μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα πως είναι η καλύτερη δυνατή συσκευή στα χρήματα της για κάμερα. Όσο άφορα το μέγεθος είναι πολύ μεγαλύτερο από ένα Α5 samsung (κλασσικό 5άρι). Με το θέμα της μπαταρίας τί γίνεται; Θα βγάζει μια μέρα με φυσιολογική χρήση και το wifi συνέχεια ανοιχτό, χωρίς φόρτιση; Υπάρχει κάτι αρνητικό ή κάποιο ελάττωμα που έχει η συσκευή και δεν το γνωρίζουμε οι μη γνώστες; Το βρίσκω εξαιρετική περίπτωση για κάμερα κινητό αλλά με απασχολεί το μέγεθος γιατί θα το κουβαλάει η γυναίκα μου και...

Καλημερα φιλε το κινητο ειναι καταπληκτικο το εχω πανω απο μηνα η καμερα του ιδια με το g5 φοβερη,ηχειο,ακουστικο αριστα και τα 2.Το μεγεθος του δεν εχει μεγαλη διαφορα απο το a5 αλλα για μενα ειναι και ποιο ομορφο απο a5.Η μπαταρια του τωρα που πηρε και nougat και εχει κανει καποιες φορτισεις εκφορτισεις ανετα την ημερα και στο λεω εγω που ειμαι συνεχεια πανω απο το κινητο.Αλλα και παλι ειναι τοσο γρηγορο στην φορτιση που σε μιση ωρα εχεις 50% αμεσως;)Εγω αρνητικο δεν εχω βρει και δεν εχει ακουστει και τιποτα ακομα

Link to comment
Share on other sites

Ελαττωμα ειναι οτι χρησιμοποιει την ιδια quantum οθονη απο το lg g5 που φαινεται οτι μετα απο μερικους μηνες (αναλογως τη χρηση και φωτεινοτητα) εμφανιζει screen retention οπου οταν μεινει μια στατικη εικονα για αρκετη ωρα μετα αφηνει σκια. Βεβαια η σκια αυτη μετα απο κανα 10λεπτο φευγει, αλλα αναλογως τι background εχεις, τη φωτεινοτητα και ποσο ψειρας εισαι μπορει να ενοχλει.

 

Το κακο ειναι οτι απαξ και στο εμφανισει, με το καιρο γινεται πιο εντονο δηλαδη το εμφανιζει με λιγοτερη ωρα σε ιδια εικονα και θελει περισσοτερη ωρα για να φυγει. Και το χειροτερο οτι η lg δεν το αναγνωριζει ως προβλημα οποτε και το παντρευεσαι.

 

Κατα τα αλλα εχει απο τις καλυτερες καμερες που κυκλοφορουν στην αγορα. Το μεγεθος ειναι αρκετα μεγαλουτσικο. Καλυτερα να το δεις σε καποιο καταστημα

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ... Μάλλον δεν έχω τη δυνατότητα να το δω από κοντά γιατί δεν μένω Αθηνα αλλά αυτό το μεγαλούτσικο με ανησυχεί....
Link to comment
Share on other sites

Σε μεγεθος ειναι οσο ειναι το lg g4 περιπου που ειναι ενα μαζεμενο 5.5αρη.

 

Σε σχεση με το a5 που εχεις (αν καταλαβα καλα ειναι το πρωτο) ειναι 1 εκατοστο μεγαλυτερο μηκος, 4 χιλιοστα (πες μισο εκατοστο) μεγαλυτερο πλατο και μισο χιλιοστο πιο παχυ. Επισης εχουν 23 γραμμαρια διαφορα στο βαρος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα ΝΟΤΕ 4. Προσπαθώ να πείσω τη γυναίκα μου να πάρει ένα 5 ιντσο τηλ αλλά δεν θέλει λόγω μεγέθους... Οριακά ανέχεται το Α5 γι αυτό και το αναφέρω. Δυστυχώς κάτω από 5 ίντσες δεν υπάρχει τίποτα αξιόλογο....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα ΝΟΤΕ 4. Προσπαθώ να πείσω τη γυναίκα μου να πάρει ένα 5 ιντσο τηλ αλλά δεν θέλει λόγω μεγέθους... Οριακά ανέχεται το Α5 γι αυτό και το αναφέρω. Δυστυχώς κάτω από 5 ίντσες δεν υπάρχει τίποτα αξιόλογο....

 

Πως δεν υπαρχουν. Τσεκαρε xperia x στα ιδια λεφτα ή ελαχιστα ακριβοτερα το xperia x compact. Δεν φτανουν τη καμερα του g5 se αλλα ειναι πολυ αξιολογα. Τελος αν θες κατι πιο οικονομικο δες και το huawei nova.

 

Υ.Γ. Sorry για το offtopic. :)

Link to comment
Share on other sites

με bridge μου εβγαλε αναβαθμιση την 20c αλλα μολις την ξεκιναει μου λεει να δοκιμασω αργοτερα γιατι δεν ειναι δυνατη η συνδεση με τον διακομιστη.την εχει περασει κανεις κατευθειαν χωρις να του δειχνει αυτο το μυνημα γιατι εχω δοκιμασει αρκετες φορες αλλα παντα το ιδιο μου λεει
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

ναι οι θηκες ειναι ιδιες το λεω με σιγουρια γιατι ειχα το g5 και πηρα το g5 s και η spigen που ειχα εκατσε κανονικα στο κινητο
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

ναι οι θηκες ειναι ιδιες το λεω με σιγουρια γιατι ειχα το g5 και πηρα το g5 s και η spigen που ειχα εκατσε κανονικα στο κινητο

 

Ευχαρυιστω λεω να το τσιμπησω,στα χρηματα του δεν εχω βρει καλυτερη καμερα.....εκτος αμα κανω λαθος

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρυιστω λεω να το τσιμπησω,στα χρηματα του δεν εχω βρει καλυτερη καμερα.....εκτος αμα κανω λαθος

 

μην το σκεφτεσαι καθολου παρτο

salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα σήμερα από το Keizer για την κόρη μου αλλά μόλις έκανα το unboxing διαπίστωσα ότι ακριβώς στο ύψος των κουμπιών αυξομείωσης του ήχου το μεταλλικό πλαίσιο είχε μια καμπύλη προς τα έξω και φυσικά άφηνε ένα κενό 1.5mm μεταξύ οθόνης και πλαισίου.

Μηδέν quality control όπως γίνεται πλέον σε όλες τις εταιρείες.

Το πρόβλημα είναι ότι όλα τα Ίντερνετ καταστήματα έχουν περίεργο DOA. Θα πρέπει η συσκευή να πάει στο κατάστημα και αυτοί να το στείλουν στην αντιπροσωπεία ώστε να διαπιστωθεί το πρόβλημα και να δοθεί εντολή αντικατάστασης.

 

Κατά τα αλλά η συσκευή δείχνει πανέμορφη και βάση των specs άνετη για οποιαδήποτε χρήση εκτός ίσως πολύ απαιτητικών games.

Νομίζω για κάποιον που δεν κάνει gaming είναι ιδανική συσκευή.

Για πρώτη φορά μετά από παρά πολλά χρόνια έκλεισα χρόνο με το ίδιο smartphone (S7 edge) και δεν αισθάνομαι την ανάγκη να το κάνω καθώς υπερβαίνει σε δυνατότητες όσα χρειάζομαι να κάνω μέσω κινητού. Μην σαν τρομάζουν τα 3γιγα ram του SE και ο λίγο πιο Άργος επεξεργαστής. Οι περισσότεροι δεν θα αντιληφθούν καν την διαφορά στην χρήση μεταξύ του original LG5 και SE. Πολύ πιο χρήσιμα τα 100 ευρώ που θα γλιτώσετε.

Επανέρχομαι κάνοντας παράθεση στο προηγούμενο μήνυμα μου για να ενημερώσω τι απέγινε με το κατασκευαστικό πρόβλημα που είχε η συσκευή.

Θυμίζω ότι υπήρχε ένα εξωγκομα ακριβώς στο ύψος των κουμπιών του ήχου.

Η LG χρειάστηκε 10 μέρες για να ελέγξει την συσκευή και να αποφανθεί για αντικατάσταση. Δουλειά 10 λεπτών που θα μπορούσε να έχει διευθετηθεί σε μια μέρα.

 

Το σέρβις τους έστειλε πίσω στο κατάστημα την ίδια συσκευή έχοντας απλά ισιώσει λίγο την καμπύλη που υπήρχε στο μεταλλικό πλαίσιο. :wacko:

Όταν πήγε η κόρη μου νομίζοντας ότι θα παραλάβει νέα συσκευή διαπίστωσε την ψεύτο επισκευή που είχαν κάνει. Μιλάμε ότι δεν είχε μπει καν κάρτα sim και δεν είχαν βγει ούτε τα νάιλον γύρω γύρω.

Ο υπεύθυνος του καταστήματος ( Καιζερ Γ' Σεπτεμβρίου 35) κάλεσε μπροστά της την LG και τους ρώτησε γιατί έστειλαν πάλι την ίδια συσκευή. Αυτοί εκτός ότι αρνήθηκαν να του επιτρέψουν να μιλήσει με τον τεχνικό που το είδε, έκαναν την πάπια και του είπαν το εξής κουφό: Το τσεκαραμε και η μπαταρία ήταν εντάξει :ninja:

Ποια μπαταρία τους λέει ο άνθρωπος; στο συνοδευτικό σας έγραφα κατασκευαστικό πρόβλημα στο πλαίσιο.

Τελικά ο πωλητής προς τιμή του, έδωσε νέα συσκευή ώστε να μην περιμένει άλλες 10 ημέρες η κόρη μου.

Συμπέρασμα η αντιπρωσοπια της LG δεν λειτουργεί πια όπως παλιά. Νομίζω ότι έχουν υπάρξει αναδιαρθρώσεις στην LG Hellas.

Να είστε προσεκτικοί λοιπόν αν αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα και αν είναι δυνατόν να κάνετε unboxing στο κατάστημα που το αγοράζετε.

 

Και μια ερώτηση: είναι φυσιολογικό όταν αφαιρείται το καλώδιο φόρτισης να ξεκουμπώνει η μπαταρία; Στην νέα συσκευή, όταν τραβάς το καλώδιο αν δεν κρατάς το κάτω μέρος, ξεκουμπωνει και βγαίνει η μπαταρία. Προφανώς είναι πολύ σφυκτο το micro USB. Είναι όμως φυσιολογικό να ξεκουμπωνει τόσο εύκολα;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@Te_salat παρομοιες καταστασεις ειχα διαβασει και στο lg g2 οπου ειχαν φτασει να καθυστερουν 4-5 μηνες την επισκευη επειδη δεν ειχαν ανταλλακτικα και τα παραεισαγωγης (σκρουτζομαγαζων) δικαιουντουσαν μονο επισκευη και οχι αντικατασταση. Παλι καλα που εβγαλες ακρη.

 

Επισης ξερεις οτι αν βγαλει image retention η οθονη σου πλεον δεν την επισκευαζουν. Λενε οτι ειναι χαρακτηριστικο της οθονης :wacko:

Link to comment
Share on other sites

@Te_salat Οχι, δεν είναι φυσιολογικό όταν αφαιρείται το καλώδιο φόρτισης να ξεκουμπώνει η μπαταρία, όσο σφικτό κι αν είναι το USB.Μήπως δεν είναι καλά κουμπωμένη ? Υπάρχει κάτω αριστερά ένα κουμπάκι που το πατάς για να ξεκουμπώσει, δες μήπως δεν επανέρχεται πλήρως στη θέση του όταν κουμπώνεις την μπαταρία. Edited by aggmanos
Link to comment
Share on other sites

Επισης ξερεις οτι αν βγαλει image retention η οθονη σου πλεον δεν την επισκευαζουν. Λενε οτι ειναι χαρακτηριστικο της οθονης :wacko:

 

Δεν εχει βγαλει ακομα τιποτα σε g5se δεν χρειαζεται να το θαβουμε το κινητο επειδη εχει βγαλει το μεγαλο του αδελφακι:O

Link to comment
Share on other sites

Ίδια οθόνη έχει, απλά το έχουν πολύ λιγότεροι σε σχέση με το g5 γι αυτό δεν ακούγεται το πρόβλημα τόσο πολύ. :)
Link to comment
Share on other sites

Ίδια οθόνη έχει, απλά το έχουν πολύ λιγότεροι σε σχέση με το g5 γι αυτό δεν ακούγεται το πρόβλημα τόσο πολύ. :)

 

Ακριβως. Και περαν οτι δεν ειναι τοσο δημοφιλες μην ξεχναμε οτι βγηκε και καποιους μηνες αργοτερα οποτε και δεν εχει προλαβει να εμφανιστει σε ιδιο ποσοστο. ;)

 

Και δεν αποτελει θαψιμο το να λες και καποια ρισκα/αρνητικα της συσκευης. Δηλαδη μονο τα καλα θα λεμε; Αυτα τα βλεπει και ο αλλος μονος του απο τα χαρακτηριστικα ή reviews της συσκευης. Τα αρνητικα ειναι το θεμα ;) Και για μενα το προβλημα δεν ειναι τοσο το ir οσο οτι δεν στο επισκευαζει η ελληνικη αντιπροσωπεια της lg. :down:

Link to comment
Share on other sites

@Te_salat παρομοιες καταστασεις ειχα διαβασει και στο lg g2 οπου ειχαν φτασει να καθυστερουν 4-5 μηνες την επισκευη επειδη δεν ειχαν ανταλλακτικα και τα παραεισαγωγης (σκρουτζομαγαζων) δικαιουντουσαν μονο επισκευη και οχι αντικατασταση. Παλι καλα που εβγαλες ακρη.

 

Επισης ξερεις οτι αν βγαλει image retention η οθονη σου πλεον δεν την επισκευαζουν. Λενε οτι ειναι χαρακτηριστικο της οθονης :wacko:

Μετά από δεκάδες συσκευές που έχω αγοράσει ήταν η πρώτη που είχε πρόβλημα DOA.

 

@Te_salat Οχι, δεν είναι φυσιολογικό όταν αφαιρείται το καλώδιο φόρτισης να ξεκουμπώνει η μπαταρία, όσο σφικτό κι αν είναι το USB.Μήπως δεν είναι καλά κουμπωμένη ? Υπάρχει κάτω αριστερά ένα κουμπάκι που το πατάς για να ξεκουμπώσει, δες μήπως δεν επανέρχεται πλήρως στη θέση του όταν κουμπώνεις την μπαταρία.

Ευχαριστώ θα πω στην κόρη μου να το τσεκάρει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...