Jump to content

LG G5 SE


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ... Κάτι το οποίο ξέχασα να ρωτήσω είναι αν επειδή είναι έκδοση η οποία δεν κυκλοφόρησε στην ευρωπαϊκή αγορά αν έχει ελληνικό μενού και αν μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη ανάμεσα σε αυτό και το motorola moto x style. Επίσης η εγγύηση ισχύει κανονικά εάν είναι εκτός ευρωπαϊκής αγοράς??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιa αυτή την έκδοση https://www.skroutz.gr/s/7541851/Motorola-Moto-X-Style-32GB.html?from=autocomplete&keyphrase=moto+x+style#reviews (η κριτική που με ενδιαφέρει είναι στην κάμερα και την οθόνη περισσότερο). Επομένως με εγγύηση είμαι κανονικά καλυμμένος ??? Επίσης στο g5 se η φωτεινότητα της οθόνης είναι χαμηλή σε σχέση με g3 ή moto x style?? Edited by scorpion123
Link to comment
Share on other sites

Γιa αυτή την έκδοση https://www.skroutz.gr/s/7541851/Motorola-Moto-X-Style-32GB.html?from=autocomplete&keyphrase=moto+x+style#reviews (η κριτική που με ενδιαφέρει είναι στην κάμερα και την οθόνη περισσότερο). Επομένως με εγγύηση είμαι κανονικά καλυμμένος ??? Επίσης στο g5 se η φωτεινότητα της οθόνης είναι χαμηλή σε σχέση με g3 ή moto x style??

 

Η φωτεινότητα του g5se είναι μεγαλύτερη σε σχέση με του G3, διαφορά που φαίνεται στον ήλιο του μεσημεριού.

Λογικά η εγγύηση ισχύει κανονικά εφόσον πρόκειται για ευρωπαϊκή συσκευή. Οταν έψαχνα να το αγοράσω σε όσα μαγαζιά ρώτησα είχαν γερμανικά (DEC ή DEU), οπότε πριν παραγγείλεις ρώτησε να σου πουν.

 

ΥΓ. To link που παραθέτεις είναι για το Motorola.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω απλά ζήτησα από κάποιον που γνωρίζει να μου πει μία άποψη και γι αυτή τη συσκευή γιατί είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο λόγω οθόνης και κάμερας που με ενδιαφέρουν περισσότερο!!! Ευχαριστώ πάντως!!!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το νήμα... Αυτή την στιγμή έχω το g4 απροβληματιστο αλλά λογο του φόβου του bootloop και τις δεύτερης ευριγωνιας κάμερας που έχει το g5se σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το αποκτήσω. Το μόνο μου πρόβλημα είναι να σιγουρευτώ ότι οι κάμερες του se ειναι ίδιες σε ποιότητα και αποτέλεσμα με το g5....Υπάρχει κάποιος που να έχει άποψη για το συγκεκριμένο θεμα;;
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το νήμα... Αυτή την στιγμή έχω το g4 απροβληματιστο αλλά λογο του φόβου του bootloop και τις δεύτερης ευριγωνιας κάμερας που έχει το g5se σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το αποκτήσω. Το μόνο μου πρόβλημα είναι να σιγουρευτώ ότι οι κάμερες του se ειναι ίδιες σε ποιότητα και αποτέλεσμα με το g5....Υπάρχει κάποιος που να έχει άποψη για το συγκεκριμένο θεμα;;

 

Ειναι ακριβως ιδιες φιλε:happy:

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική πείρα μιλώντας, η μετάβαση σε G5SE από G3 είναι η μέρα με τη νύχτα. Πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες και σαφώς ταχύτερο. Image rentation δεν εχω δει στους 3 μήνες που το έχω, αν και πιστεύω πως είναι θέμα τι συσκευή θα σου τύχει. Η μπαταρία με τη δική μου χρηση έχει κάνα μισάωρο παραπάνω SOT απο το G3.

 

Sent from my LG-H840 using Tapatalk

 

Φιλε μου επειδη και εγω σκεφτομαι να μεταβω απο το G3 στο G5 SE, η μπαταρια του αν και κατα 200 μικροτερη σου βγαζει περισσοτερη οθονη απο το G3?

Επισης, ξερει κανεις αν το G5 SE εχει καποιες παρτιδες που καλο θα ηταν να αποφυγουμε, οσοι το αγορασουμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου επειδη και εγω σκεφτομαι να μεταβω απο το G3 στο G5 SE, η μπαταρια του αν και κατα 200 μικροτερη σου βγαζει περισσοτερη οθονη απο το G3?

Επισης, ξερει κανεις αν το G5 SE εχει καποιες παρτιδες που καλο θα ηταν να αποφυγουμε, οσοι το αγορασουμε τωρα?

 

Ναι έχει μεγαλύτερο SOT. Για προβληματικές παρτίδες δεν έχω ακούσει κάτι.

 

Sent from my LG-H840 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους γράφω εδώ για να απαντήσω σε μερικές απορίες που είδα διαβάζοντας τα σχόλια σας περιληπτικά..

Κάτοχος το g5se 2 μέρες τώρα και με τον φιλο μου να εχει το κανονικό.

Το κινητό το μονι που εχει διαφορετικό είναι ο επεξεργαστής που είναι ο snapdragon652 το g5 φοράει τον 820και 3 gb ram αντι τα 4 που έχει το κανονικο.

Οι κάμερες είναι ακριβώς ίδιες και η μπαταρία τους.. Εχω όμως την εντύπωση πως εχω λίγο καλύτερο on screen time καθώς βγάζω με βαριά χρήση περίπου 4.30 ώρες

Η εμπειρία χρήσης με αυτά τα χαρακτηριστικά σε σύγκριση πάντα με το μεγάλο αδερφό είναι μηδαμινή.. Ναι έχει μια μικρή καθυστέρηση σε καποια βαριά παιχνίδια της τάξεως του 2-3 sec

Να τα ανοίξει αλλά τιποτατο σπουδαίο. Για καθημερινή χρήση είναι πολυ γρήγορο (άνοιγμα fb.Viber.msg.mails...) παρα πολυ ωραία και καθαρή οθόνη. Χαίρεσαι να βλέπεις βιντεάκια(πριν απο αυτο είχα το nexus 5x ) πολυ ωραιο τηλέφωνο με τρομερή κάμερα παιδιά αλήθεια.. Δεν έχει οπτικό σταθεροποιητη αλλά αυτός ο σενσορας της Sony κάνει παπάδες.. Αλλά σαν την οθόνη του g5 δεν έχει... Και απο την άλλη η κάμερα του g5 είναι φοβερή απλά έχει πολλά να δω στο manual mode μέχρι να την μάθω.. Ενώ πριν με το nexus τίποτα απλά focus και κλικ και ήσουν κομπλέ τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το απίστευτο HDR που έχει.

Τέλος μπορώ να πω οτι δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα πιστεύω απο bootlops καθώς είναι άλλος επεξεργαστής αυτός και είναι νέες παρτίδες hardware τα G5se το δικό μου φτιάχτηκε το Ιανουάριο του 2017 ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους γράφω εδώ για να απαντήσω σε μερικές απορίες που είδα διαβάζοντας τα σχόλια σας περιληπτικά..

Κάτοχος το g5se 2 μέρες τώρα και με τον φιλο μου να εχει το κανονικό.

Το κινητό το μονι που εχει διαφορετικό είναι ο επεξεργαστής που είναι ο snapdragon652 το g5 φοράει τον 820και 3 gb ram αντι τα 4 που έχει το κανονικο.

Οι κάμερες είναι ακριβώς ίδιες και η μπαταρία τους.. Εχω όμως την εντύπωση πως εχω λίγο καλύτερο on screen time καθώς βγάζω με βαριά χρήση περίπου 4.30 ώρες

Η εμπειρία χρήσης με αυτά τα χαρακτηριστικά σε σύγκριση πάντα με το μεγάλο αδερφό είναι μηδαμινή.. Ναι έχει μια μικρή καθυστέρηση σε καποια βαριά παιχνίδια της τάξεως του 2-3 sec

Να τα ανοίξει αλλά τιποτατο σπουδαίο. Για καθημερινή χρήση είναι πολυ γρήγορο (άνοιγμα fb.Viber.msg.mails...) παρα πολυ ωραία και καθαρή οθόνη. Χαίρεσαι να βλέπεις βιντεάκια(πριν απο αυτο είχα το nexus 5x ) πολυ ωραιο τηλέφωνο με τρομερή κάμερα παιδιά αλήθεια.. Δεν έχει οπτικό σταθεροποιητη αλλά αυτός ο σενσορας της Sony κάνει παπάδες.. Αλλά σαν την οθόνη του g5 δεν έχει... Και απο την άλλη η κάμερα του g5 είναι φοβερή απλά έχει πολλά να δω στο manual mode μέχρι να την μάθω.. Ενώ πριν με το nexus τίποτα απλά focus και κλικ και ήσουν κομπλέ τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το απίστευτο HDR που έχει.

Τέλος μπορώ να πω οτι δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα πιστεύω απο bootlops καθώς είναι άλλος επεξεργαστής αυτός και είναι νέες παρτίδες hardware τα G5se το δικό μου φτιάχτηκε το Ιανουάριο του 2017 ...

Εχει OIS φιλε καποιο λαθος κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου εκει μιλάω για το nexus 5x οτι δεν έχει ois αλλά είναι πολυ καλή κάμερα γιατι εχει μεγάλο διάφραγμα στον φακό με αποτέλεσμα να επιτρέπει να μπαίνει πολυ φως..
Link to comment
Share on other sites

Να σας θεσω το διλημμα μου ρε παιδια... G5 μεταχειρισμενο με 16 μηνες ακομα εγγυηση στα (250-270) ή καινουριο G5 SE στα 288 ??

απλα να προσθεσω οτι σαν κατοχος του G3 δεν μπορω να πω οτι χρειαστηκα περισσοτερη δυναμη απο cpu και ουτε και παιζω και παιχνιδια στο κινητο.

 

Πιο πολυ για φωτογραφιες με νοιαζει και θεαση βιντεακια youtube, ειδησεις, facebook twitter κλπ...

Επισης μου κακοφαινεται η οθονη που ειναι μικροτερη του G3. Οσοι πηγατε απο G3 σε G5 πως την νοιωσατε την αλλαγη?

Edited by logica1
Link to comment
Share on other sites

Αν σε νοιάζουν αυτά μόνο τότε το SE για αυτονομία. Εκτός αν κάνεις τόσο βαρύ multitasking που θες 4gb ram.
Link to comment
Share on other sites

Αν σε νοιάζουν αυτά μόνο τότε το SE για αυτονομία. Εκτός αν κάνεις τόσο βαρύ multitasking που θες 4gb ram.

 

Το se γιατι εχει καλυτερη αυτονομια; Μπορει να ειναι πιο τουμπανο ο 821 αλλα ειναι ομως και 14nm οταν ο 652 ειναι 28nm.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ελυσα με hard reset. Συμφωνα με τις παρακατω οδηγιες:

Απενεργοποιήστε τη συσκευή

Πατήστε και κρατήστε πατημένο το κατω πλήκτρο Εντασης και το πλήκτρο ενεργοποίησης για μερικά δευτερόλεπτα

Απελευθερώστε το πλήκτρο ενεργοποίησης μόνο όταν εμφανιστεί το λογότυπο της LG και συνεχίστε να πατάτε το πλήκτρο Εντασης

Μετά από 2 δευτερόλεπτα κρατήστε πατημένο το κουμπί Ενεργοποιησης.

Απελευθερώστε όλα τα πλήκτρα όταν εμφανιστεί η Factory Mode

Χρησιμοποιήστε το πλήκτρο έντασης για να επιλέξετε Ναι

Πατήστε το κουμπί Ενεργοποιησης για να επιβεβαιώσετε την επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει αν το lg g5 se υποστηρίζει OTG για usb. Αν και τα περισσότερα πλέον υποστηρίζουν θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσει κάποιος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει αν το lg g5 se υποστηρίζει OTG για usb. Αν και τα περισσότερα πλέον υποστηρίζουν θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσει κάποιος.

Ναι, υποστηρίζει

Link to comment
Share on other sites

Το se γιατι εχει καλυτερη αυτονομια; Μπορει να ειναι πιο τουμπανο ο 821 αλλα ειναι ομως και 14nm οταν ο 652 ειναι 28nm.

 

Που το στηρίζεις αυτό; Δεν ισχύει.

 

Το στηρίζω στο ότι ο 652 είναι octa και έχει 4xA53, οι οποίοι στο σενάριο χρήσης που περιέγραψε το παιδί πιο πάνω θα κάνουν την περισσότερη δουλειά με τους 4xA72 συνήθως κλειστούς. Ο 821 είναι quad με τους Kryo πυρήνες του χρονισμένους πιο ψηλά. Το ότι είναι 14nm προφανώς σημαίνει ότι είναι αναλογικά πιο κρύος αλλά αυτό συνήθως χρησιμοποιείται για να δώσει παραπάνω performance με την ίδια ενέργεια, όχι για να κάνει οικονομία (εκτός αν πειράξεις τον kernel και κάνεις underclocking). Ο φίλος όμως δεν χρειάζεται παραπάνω performance. Και φυσικά ο 821 έχει πιο ενεργοβόρα gpu.

 

Αν έχει υπάρξει benchmark για το battery efficiency των δύο αυτών soc σε light συνθήκες (browsing, video κτλ) και νικάει ο 821, ευχαρίστως να αναθεωρήσω.

Link to comment
Share on other sites

14 nm soc => χαμηλοτερη καταναλωση => χαμηλοτερες θερμοκρασιες ;)

 

Το πιθανοτερο ειναι να χουν παρομοια καταναλωση αφου και τα 2 φορανε ιδια οθονη και ιδια μπαταρια.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...