Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, προκειται να αγορασω το lg g5 η το samsung s7 εντος των ημερων. Μεσα στους επόμενους μηνες να κανω ενα ταξιδι αμερικη και καναδα και θα παρω καρτα sim απο εκει λογω υψηλων χρεωσεων με τα δικα μας δικτυα. Μπορειτε να μου πειτε αν θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω? Διαβασα οτι και τα 2 μοντελα ειναι dual band. Ποιο χαρακτηριστικό ειναι αυτο που πρεπει να προσέξω για να καταλαβω αν θα δουλεψουν και με αμερικανική και καναδική sim? Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επίσης στο θέμα του 4G της Vodafone θα έχω θέμα με κάποιο η και τα 2 έχουν την 800αρα μπάντα?

 

Νομίζω η Vodafone δε χρησιμοποιεί την 800άρα... Εγώ με Redmi 4 (που δεν έχει την 800άρα) σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη τουλάχιστον έχω φουλ 4G...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η Vodafone δε χρησιμοποιεί την 800άρα... Εγώ με Redmi 4 (που δεν έχει την 800άρα) σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη τουλάχιστον έχω φουλ 4G...

 

Χρησιμοποιει 800αρα η Vodafone και κανει απο κοινου συνεγκαταστασεις με τη Wind μεσω Victus.Θεσσαλονικη παντως μια χαρα θα παιζει χωρις 800 αλλα οχι παντου.Ενα μερος στο κεντρο που η 800αρα παιζει ειναι στη Καρολου Ντηλ με Κορομηλα στο κεντρο,σε εσωτερικους χωρους ειχα οριακο 4G Wind με το iphone 5s μου.Με το νοτε 3(με Helio X10-MTK) ειχε Edge μονο και τα ιδια η Vodafone.Η Cosmote αντιθετως ειχε 1800 και επιανα 2/5 με το iphone.

Θερμη,Χαριλαου,Κεντρο,Ευοσμο,Ντεπω,Τουμπα 4G παιζει κανονικα με Vodafone στο χιαομι.Ακομα και Καλοχωρι,Σινδο,Θερμη και Περαια.Επαρχια Κατερινη και Βεροια επαιζε μια χαρα.Λιτοχωρο και ολα τα χωρια παραλιακα(Νεοι Ποροι,Πλαταμωνας,Λεπτοκαρυα,Πλακα Λιτοχωρου μια χαρα 4G με το χιαομι.Η κοσμοτε στο iphone επαιζε με 800 και λιγοτερο 1800.Εξω απο τη λεπτοκαρυα προς τα ΚΑΑΥ η Vodafone 4G δεν ειχε ενω με

Κοσμοτε εβλεπα στο iphone.Σε γενικες γραμμες παλευεται χωρις 800 σε κοσμοτε και βονταφον.Με Wind το ξεχνας και οι ταχυτητες ειναι χειροτερες απο 3G.1800 παιζει ελαχιστο γιατι εχει μικρο φασμα(με 15Mhz και να δινεις μονο τα 5 για το 4G δεν πας πουθενα) και 2600 μονο στο κεντρο της θεσσαλονικης ειδα αντε και προς την ΔΕΘ και Βασιλικο Θεατρο.Αμα θες 4G παντου,πας στο note 3 International Edition που ερχεται επισημα στην ελλαδα.

Σορρυ για αυτο το μακρυναρι και ολη αυτη η αναλυση αλλα για να το εξηγησω πιο απλα το 4G χωρις 800 θα ειναι δυσκολο να το βρεις ειδικα με Wind.Με τις αλλες θα εχεις σε γενικες γραμμες αλλα σε εσωτερικους χωρους και δυσκολα σημεια το ξεχνας.Επισης επαρχια θα δυσκολευτεις αν και κοσμοτε/βοντα εχουν δωσει αρκετη καλυψη με 1800,ιδιως η κοσμοτε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα 3 θα πρότεινα το dinosaur που έχω δει να προτείνεται και σε άλλους σε τέτοιες τιμές για αγορά από Ελλάδα... 5.5, μεγάλη μπαταρία και με 3gb νομίζω είσαι υπερκαλυμμένος για τις δουλειές που θες να κάνεις... ;)
Link to comment
Share on other sites

1) Samsung j3 στα 70€; Μάλλον κάποιο λάθος κάνεις...

2) Η σύγκριση μεταξύ ulefone και samsung είναι ελαφρώς άκυρη...

3) Το 007 είναι εξαιρετικό τηλέφωνο και σε καλή τιμή. Καθαρό android, καλή κάμερα, σχετικά ελαφρύ.

Στην Κίνα ξεκινά από 56€:

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-ulefone-u007

Όμως δεν είναι 4g. Εάν σε ενδιαφέρει το 4g πας στο 007 pro, αλλά θεωρώ ότι δεν αξίζει στα 66€:

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-ulefone-u007-pro

Διότι στα 70€ βρίσκεις το νεότερο και μακράν καλύτερο 008 pro:

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-ulefone-u008-pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόταση,αλά αγορά αυστηρά απ΄την Ελλαδα:O

Και ναι,μέγα λάθος μου τα 70 ευρο για samsung:X

Για να μην ανοίξω καινούριο θεμα σας ζητω την γνωμη σας για τα αλλα 2 τηλ

Το ενα unifone metal(στα συν θηκη και το τζαμακη) το δευτερο το lenovo vibe c2 power

Στα ιδια λεφτά -πιο να παρω;

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω κινητο σε budget κατω των 100ε(αγορα απο κινα). To κινητο προοριζεται για browsing, emails και αρκετο youtube. Oυτε facebook, ουτε instagram ουτε φωτογραφιες και gaming. Να εχει μετρια προς καλη μπαταρια και καλη οθονη για αρκετο διαβασμα. Αρκετα σημαντικο να μην laggarei καθολου σε τοσο βασικες χρησεις. Το μεγεθος οθονης δεν πεζει και τοσο ρολο. Ειναι ολα με Android 6.0 αλλα απο οτι εχω δει το MiUi ειναι καπως πιο βαρυ απο αυτο στα Ulefone? Επισης δεν βλεπω notification led σε κανενα απο τα 4, οντως δεν εχουν?

 

Συγκριση στο kimovil https://www.kimovil.com/en/compare/ulefone-metal,ulefone-tiger,ulefone-u008-pro,xiaomi-redmi-4a-global

 

Ποιο θα προτιμουσατε? Καποια αλλη εισηγηση?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!!!θελει η κοπελα μου να παρει αναμεσα σ΄΄αυτα τα δυο κινητα...ποιο ειναι το πιο αξιοπιστο απο τα δυο?χρηση κανει απλη,wifi,google,foto...εσεις τι λετε??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι και καλη χρονια!

Μολις ειχα ενα ατυχημα με το Sony Z1, επεσε με τη μουρη και εχει ραγισμα (σε μορφη ιστου αραχνης) πανω δεξια, το οποιο δε μου επιτρεπει να κανω ενεργειες καθως πατιεται το συγκεκριμενο σημειο.

Δε γνωριζω βεβαια αν εχει πειραχτει η οθονη ή μονο το τζαμι... γνωριζετε ποσο θα παει το κοστος σε καθε περιπτωση;

Πιστευετε οτι αξιζει να το ψαξω για νεα οθονη ή να στραφω σε νεο κινητο;

Σας ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι οτι απο τη μια συσκευη στην ακριβως επομενη οι διαφορες ειναι λιγες. Τουλαχιστον αυτες που καταλαβαινουμε. Περα απο μπαταρια καμερα αντε και την Ram (που και παλι δεν ειναι κατι που "πιανεις" απευθειας) δεν υπαρχει διαφορα. Απο το s6 στο s8 θα υπαρχουν πιο σημαντικες διαφορες θελω να πιστευω.

 

Ως χρήστης του s7 ειμαι πληρως ικανοποιημενος και η τιμη που το πηρα ειναι κατα 20 ευρω περισοτερο απο το s6 edge (το απλο s7). Σαν χρηση συγκρινοντας το με το s6 edge φιλου μου δεν ειδα διαφορα στη χρηση με τις ιδιες εφαρμογες. Η μονη διαφορα ειναι η μπαταρια και η καμερα. Τωρα σε βαθος χρονου ισως να φανει η διαφορα σε οτι αφορα το υπολειπο hardware.

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι οτι απο τη μια συσκευη στην ακριβως επομενη οι διαφορες ειναι λιγες. Τουλαχιστον αυτες που καταλαβαινουμε. Περα απο μπαταρια καμερα αντε και την Ram (που και παλι δεν ειναι κατι που "πιανεις" απευθειας) δεν υπαρχει διαφορα. Απο το s6 στο s8 θα υπαρχουν πιο σημαντικες διαφορες θελω να πιστευω.

 

Ως χρήστης του s7 ειμαι πληρως ικανοποιημενος και η τιμη που το πηρα ειναι κατα 20 ευρω περισοτερο απο το s6 edge (το απλο s7). Σαν χρηση συγκρινοντας το με το s6 edge φιλου μου δεν ειδα διαφορα στη χρηση με τις ιδιες εφαρμογες. Η μονη διαφορα ειναι η μπαταρια και η καμερα. Τωρα σε βαθος χρονου ισως να φανει η διαφορα σε οτι αφορα το υπολειπο hardware.

 

Σωστός, δεν αξίζει να αναβαθμίζει κανεις καθε χρονο

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα, ειμαι αναμεσα σε αυτα τα κινητα.

Το θελω για να κανω χρηση viber Facebook (διαχειριση σελιδων του Fb με το Pages)

youtube, χρηση καμερας και φωτογραφιων για instagram, ελαχιστα παιχνιδια καμια φορα και ενδιαφερομαι να μην εχει κακη μπαταρια.

Κυριως θα ηθελα να εχει καλη πισω καμερα αλλα και μπροστα και καλη ευκρινεια στην οθονη.

1) Πιστευετε πως αξιζει η διαφορα χρηματων που εχει το Honor 8 απο τα αλλα δυο;

2) Να εμπιστευτω την Huawei; για το service της εχει καποιος αποψη;

3) Σκεφτομουν και το P9 Lite αλλα καταλαβα πως ειναι λιγο κατωτερο. Αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο ειναι ευπροσδεκτο.

Και ειδικα αν μπορω να του αλλαξω μπαταρια μονος μου επειδη θα ανοιγει το καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να ξέρει κάποιος ακριβώς, εκτός αν είχε το ίδιο κινητό και έκανε την ίδια επιδιόρθωση.

 

Μπες στο ebay και ψάξε το μοντέλο του κινητού σου

- και "digitizer" αν πρόκειται μόνο για αλλαγή του εξωτερικού τζαμιού αφής (αυτά συνήθως έχουν αστείο κόστος, κάπου 6Ε έως 10Ε το πολύ),

- ή για lcd+digitizer, αν το τζάμι είναι κατασκευαστικά πακέτο με την οθόνη ή αν έστω λόγω βλάβης πρέπει να αλλαχτεί και αυτή έστω κι αν είναι ξεχωριστή (αυτή η περίπτωση είναι το ακριβό της ιστορίας. Μπορεί να είναι 50-60-70Ε κλπ, εξαρτάται το κινητό...)

 

Μόνο έτσι θα μπορέσεις να δεις πάνω κάτω το κόστος του ανταλλακτικού και να κρίνεις αν αξίζει.

 

Από 'κει και πέρα αν είναι και κάτι που δεν μπορείς να κάνεις μόνος, θα πρέπει να υπολογίσεις και τα εργατικά του τεχνικού. Δεν ξέρω ακριβώς πόσο πάνε, αλλά έχω την εντύπωση πως τουλάχιστον μέχρι ένα 30άρι θα είναι λογικό να χρεώσει ο τεχνικός τα δικά του.

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγαλει ο Κοτσος στα 200 ευρω το λενοβο και το σκεφτομαι για την κοπελα μου, υπαρχει κατι αλλο μεχρι 230 αντε 250 για αγορα απο εδω που να αξιζει περισσοτερο? Τι αρνητικα μπορω να περιμενω απο το λενοβο? Κοιταξα στο νημα του αλλα δεν βρηκα και πολλες πληροφοριες.

 

Το τωρινο κινητο ειναι ενα s3 mini οποτε φανταζομαι οτιδηποτε θα ειναι σημαντικο upgrade αλλα καλο ειναι να πιασουν και τοπο τα λεφτα που θα δωθουν

 

Ευχαριστω πολυ εκ τον προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα αποκλειστικά κάμερας άσχετα κόστους πιο προτείνεται για αγορά ως δεύτερης συσκευής τώρα έχω galaxy S7 ως κύριο.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλαβω τη λογικη που εχεις επιλεξει τα συγκεκριμενα 3 κινητα :P

Θες κατι αποκλειστικα απο αυτα τα 3?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το κοίταξα και εγώ, αλλά δεν ειδα κίνηση στο θέμα του.

Πιστεύω ότι είναι καλύτερη επιλογή το huawei p9 lite.

Σε σκρουτζομαγαζα παίζει στα 200€

Ρίξε τους από κοντά μια ματιά σε ένα Κωτσοβολο και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

φίλτατε είχα το honor 7 καθώς και το p9 lite.. ανάμεσα σ αυτά τα δυο εννοείται το honor, τολμώ να πω είναι ισάξιο με το S7. Δες μερικά δείγματα που είχα τραβήξει

 

25552277134_4aab0bb782_c.jpg

 

25636504773_c041185d93_c.jpg

 

25431585683_e24e49f5d7_c.jpg

 

για το MX5 δεν εχω άποψη, ειναι σίγουρα πιο δυνατό απο το p9 lite πάντως

Link to comment
Share on other sites

φίλτατε είχα το honor 7 καθώς και το p9 lite.. ανάμεσα σ αυτά τα δυο εννοείται το honor, τολμώ να πω είναι ισάξιο με το S7. Δες μερικά δείγματα που είχα τραβήξει

 

25552277134_4aab0bb782_c.jpg

 

25636504773_c041185d93_c.jpg

 

25431585683_e24e49f5d7_c.jpg

 

για το MX5 δεν εχω άποψη, ειναι σίγουρα πιο δυνατό απο το p9 lite πάντως

 

Ευχαριστώ Βασίλη, το 950 που πείρα από σένα λίγο το δύσκολο focus λίγο με το άκυρο WB το έδωσα και ψάχνω πάλι. Τα δήγματα που έδωσες είναι άκρως ικανοποιητικά. Σε σχέση με το z11 mini το οποίο βλέπω επίσης ότι είχες;

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...