Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://www.germanos.gr/product/alcatel-idol-4/20337239/ το εχει καποιος εδώ μεσα;το εχουν σε καλη τιμη.αξιζει η να παει καποιος στο ποιο νέο πενταρι;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το νέο μοντέλο εννοείς το v10?Ωραίο φαίνεται,με καλύτερη κάμερα,αλλά νομίζω υστερεί σε ποιότητα οθόνης απο το honor 8 pro.Και να δούμε και σε τι τιμή θα παίζει.

WALKER82 απο σέλφις τι λέει το 8 pro? Μαρέσει και το LG G6 που έχει οθονάρα αλλα διαβάζω υστερεί πολυ σε μπροστινή κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Κάμερα έχει σιγουρα καλύτερη από το mate 10 lite (δες και τα δείγματα που ανέβασα παραπάνω). Πιστεύω το ίδιο και για την οθόνη αν και δεν το χω πιάσει ποτέ το mate 10 lite.
Ναι έχει πολύ καλύτερη οθόνη από το mate 10 lite 100 % εξάλλου η οθόνη στο mate 10 lite παρουσιάζεται σαν ένα από τα μελανά του σημεία...!

 

Στάλθηκε από το K920 (CN) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να προτείνω το SONY σ φιλικό μου πρόσωπο, που ενδιαφέρεται πολύ για φωτογραφίες.

 

Με προβληματίζει όμως ο mediatek επεξεργαστής, γιατί ξέρω, και από προσωπική εμπειρία, ότι οι επεξεργαστές αυτοί δεν έχουν καλό GPS, κάτι που επίσης αποτελεί βασικότατο κριτήριο για το άτομο για το οποίο προορίζεται το κινητό.

 

Μπορείς κάποιος που το έχει να επιβεβαιώσει πόσο καλό είναι το GPS?

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση την αυτονομία, το μέγεθος του αποθηκευτικού χώρου, το εξωτερικό ηχείο και την έλλειψη gorilla glass βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,θελω να αγορασω καινουργιο κινητο.εχω ψαξει αρκετα τη τελευταια βδομαδα και εχω καταληξη σε 3 κινητα.1)xiaomi mi6.2)huawei p10.3)huawei honor 9. αμα εχετε να μου προτεινετε και καποια αλλη συσκευη καλος.

 

το ποσο που διαθετω ειναι μεχρι 450 ευρω

 

τα δυνατα σημεια του τηλεφωνου θα ηθελα να ειναι η μπαταρια και να εχει καλη καμερα μπροστα-πισω(προταιρεοτητα η σελφι καμ)....το κινητο κυριως το χρησιμοποιω για να βλεπω streams και για τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης

 

επισης θα ηθελα να μου πειτε απο πιο σιτε να το παρω (εχω ακουσει καλα λογια για το banggood) και τον τροπο παραγγελιας για να αποφυγω το τελωνειο.εχω διαβασει για το direct priority mail αλλα δεν ξερω για το ποσο ισχυει και αμα ειναι 100% σιγουρο πως δεν περναει τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το p10 έχει σίγουρα καλύτερη πίσω κάμερα από το honor 9 λόγω Ois. Όσον αφορά την απόδοση του σε σχέση με mi6 δες αυτό το συγκριτικό.

 

 

Ένα θετικό που έχει στη σελφοκάμερα η huawei είναι ότι σε φωτογραφίες χαμηλού φωτισμού ανάβει η οθόνη και φωτίζει σαν φλας (βέβαια μπορείς να βρεις και app στο playstore που να κάνει κάτι παρόμοιο). Ένα αρνητικό που έχουν οι σελφοκάμερες της xiaomi είναι ότι σε βίντεο χαμηλού φωτισμού ρίχνουν καρέ. Μπορείς να κρίνεις βέβαια και μόνος σου από το βίντεο. Αλλά αν πόνταρα στο ποια έχει καλύτερη σελφοκάμερα θα έλεγα η huawei.

 

Αν είναι να το πάρεις από Κίνα, δες και το mi note 3 που έχει ίδια κάμερα με mi6 αλλά είναι πολύ φτηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση,να ξεκαθαρισω κατι που δεν το ειπα εξαρχης,την καμερα την χρειαζομαι καθαρα για φωτογραφιες και καθολου για βιντεο,δεν ξερω αμα βοηθαει αυτη η πληροφορια,επισης νομιζα πως το mi note 3 εχει καλυτερη selfie cam οσον αφορα της φωτογραφιες η κανω λαθος?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Το p10 έχει σίγουρα καλύτερη πίσω κάμερα από το honor 9 λόγω Ois. Όσον αφορά την απόδοση του σε σχέση με mi6 δες αυτό το συγκριτικό.

 

 

Ένα θετικό που έχει στη σελφοκάμερα η huawei είναι ότι σε φωτογραφίες χαμηλού φωτισμού ανάβει η οθόνη και φωτίζει σαν φλας (βέβαια μπορείς να βρεις και app στο playstore που να κάνει κάτι παρόμοιο). Ένα αρνητικό που έχουν οι σελφοκάμερες της xiaomi είναι ότι σε βίντεο χαμηλού φωτισμού ρίχνουν καρέ. Μπορείς να κρίνεις βέβαια και μόνος σου από το βίντεο. Αλλά αν πόνταρα στο ποια έχει καλύτερη σελφοκάμερα θα έλεγα η huawei.

 

Αν είναι να το πάρεις από Κίνα, δες και το mi note 3 που έχει ίδια κάμερα με mi6 αλλά είναι πολύ φτηνότερο.

 

εχω δει το βιντεο που μου εστειλες και εχω μιλησει με τον βαγγελη πριν καμια εβδομαδα και με βοηθησε αρκετα ειναι παρα πολυ εξυπηρετικος και φιλικος και συγκεκριμενα ο βαγγελης μου ειπε για το mi6 και το honor9,απλα οταν ειχα ρωτησει την αποψη του του χα πει πως θα θελα να ειναι κατω απο 5.5 ιντσες η οθονη,δεν με πειραζει ας ειναι και 5.5 αλλα σιγουρα οχι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Παναγιώτη, αυτή είναι τραβηγμένη με τη selfie κάμερα

IMG_20180110_113322

Αυτή με το κανονικό φακό

IMG_20180110_113359

Και αυτή με επιλεκτική εστίαση

IMG_20180110_113510

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Για το αν έχει το mi note 3 καλύτερη σέλφι δεν το γνωρίζω. Ξέρω ότι έχει υψηλότερη ανάλυση αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα και καλύτερη. Όταν έγραψα ίδιες κάμερες εννοούσα τις πίσω.

 

Πάντως σίγουρα το honor 9 έχει κατώτερη πίσω κάμερα από το p10 αφού έχουν ίδιες μεν κάμερες αλλά χωρίς OIS και από όσο ξέρω το p10 σε χαμηλό φωτισμό τραβάει σε 1/4 shutter speed, δηλαδή ταχύτητα που δεν είναι εφικτή χωρίς OIS οπότε και θα τραβά σίγουρα σε υψηλότερη ταχύτητα (οπότε υψηλότερο iso και κατώτερη ποιότητα).

 

Αλλά ξαναλέω ότι σε σέλφι παίζει να ειναι λίγο καλύτερη του p10 από mi6. Από εκεί και πέρα αποφασίζεις αν χρειάζεσαι περισσότερο τον τηλεφακό του mi6 για να τραβάς με ζουμ ή αν προτιμάς τον μονόχρωμο αισθητήρα για να τραβάς ασπρόμαυρες φωτογραφίες.

 

Για περισσότερη βοήθεια, συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα μην μας διαφεύγει κάποια λεπτομέρια http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος του 1+1 είμαι στην ευχ'αριστη θέση να πω ότι η εγγύηση δεν έχει χρειαστεί ποτέ μιας και πρόκειται για πολύ αξιόπιστες συσκευές.

Ωστόσο φύλαγε τα ρούχα σου να έχει τα μισά, μιας και το πήγαινέ-έλα Κίνα δεν είναι και το πιο απλό πράγμα....

 

Στο μεταξύ παραμονή Πρωτοχρονιάς, 'επαιξε μια προσφορά από Γερμανό στο iphone 8 (64gb) το οποίο σε συνδυασμό με την επιστροφή 10% από Eurobank, βγήκε κοντά στα 500€, οπότε το τσίμπησα.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Στην επιλογή κινητού, από Κίνα, κάτω των 100 ευρώ πιο από τα δύο θα επιλέγατε με βάση την ποιότητα των φωτογραφιών; Υπάρχει κάτι καλύτερο ή ανάλογο σε αυτά τα λεφτά;
Link to comment
Share on other sites

Είναι για φίλη που ψάχνει οικονομική, all around λύση σε αυτά τα λεφτά και για αυτό δεν συμπληρώνω φόρμα.

Να είναι από Ελλάδα, να έχει την στάνταρ εγγύηση.

Χρήση, απλούστατη, κάνας messenger, να μπορεί να βγάλει καμία απλή φώτο μέσα στην μέρα, να δει τα mail της.

Ως εκεί.

 

Το P8 από πλαίσιο στα 129€, το 4a στα ~120€ από σκρουτζομάγαζο.

Ποιο λέτε ότι θα έχει πιο απροβλημάτιστη λειτουργία και θα αντέξει πάνω από 6 μήνες;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθεια σας και τις απόψεις σας για τις παρακάτω συσκευές.

Xiaomi Mi5S Plus

Xiaomi Mi 5X

Xiaomi Mi A1

 

Ποια από αυτές πιστεύετε ότι είναι καλύτερη αγορά αυτή την περίοδο και σε βάθος χρόνου; Επίσης ποια άλλη συσκευή θα προτείνατε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Το p8 lite είναι πιο ολοκληρωμένο σαν συσκευή παρόλα τα χρονάκια του, πχ. το xiaomi δεν έχει nfc. Επίσης να σημειώσω πως πριν λίγες μέρες το p8 lite πήρε και αναβάθμιση ασφαλείας, αν αυτό λέει κάτι. Από μπαταρία δεν λέει και πολλά κατά τα άλλα είναι σκυλί. Το έχω για δεύτερο και για τη χρήση που το θες είναι υπεραρκετό. Το xiaomi είναι βέβαια πιο φρέσκο και δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου για να σου πω αν σε καθημερινή χρήση και για συγκεκριμένες λειτουργίες είναι καλύτερο.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Το νέο μοντέλο εννοείς το v10?Ωραίο φαίνεται,με καλύτερη κάμερα,αλλά νομίζω υστερεί σε ποιότητα οθόνης απο το honor 8 pro.Και να δούμε και σε τι τιμή θα παίζει.

WALKER82 απο σέλφις τι λέει το 8 pro? Μαρέσει και το LG G6 που έχει οθονάρα αλλα διαβάζω υστερεί πολυ σε μπροστινή κάμερα.

Μου φαίνεται υπάρχει στο Amazon στα 450

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις. Το p10 ήταν κινηταρα. Καμία σχέση με το mate 10 lite που υστερεί σχεδόν σε όλα.

Το νοκια 8 δεν το ξέρω

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το p10 είναι γενικά καλύτερο τηλέφωνο και είναι και μικρότερο όπως θέλει ο φίλος.

Και έχει και 800αρα μπάντα. Αν και νομίζω το mi 6 έχει καλύτερη μπαταρία;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α. Και φυσικά σε αυτά τα λεφτά παίρνεις και op5t αλλά δεν ξέρω τι λέει η selfie cam του.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...