Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη τα μελετησα και εγω. Επιγραμματικα.

Sony: Αδιαβροχο, καλυτερες επιδοσεις κυριως σε γραφικα. Μαλλον λιγοτερο buggy λειτουργικο.

Huawei P10:λιγο καλυτερη καμερα, καλυτερη οθονη, τρια χρονια εγγυηση, μεγαλο μεριδιο αγορας ενω η Sony πολυ μικρο, καλυτερο κρατημα στο χερι, καλυτερη διαρκεια μπαταριας.

 

Σημειωσεις: εαν προερχεσαι απο S6, θα δεις εντυπωσιακες φωτογραφιες, ομως θα βγαινουν πιο ευκολα κουνημενες και λιγο πιπ αργα καθως η ταχυτητα ληψης στα Samsung S ειναι απαιχτη.

Edited by Nikos751
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά.

 

Ψάχνω ένα απλό, οικονομικό αλλά ανθεκτικό κινητό (όχι smartphone!) για τον πατέρα μου το οποίο να έχει λίγο μεγαλύτερα πλήκτρα από τα συνηθισμένα.

 

Είδα κάτι σε στυλ Nokia 105, 130, κλπ, αλλά μου φαίνονται πολύ μικρά τα πλήκτρα τους.

 

Σκέφτομαι να ανταλλάξω το Lumia 640 μου στο κατάστημα, το οποίο δεν χρησιμοποιώ πια, για αυτό που θα αποφασίσω.

 

Παρακαλώ προτείνετε μερικά αν γίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει κάποια πράγματα. Κ έχω καταλήξει κάπου εδώ. Χρησιμοποιώ πολύ το κινητό. Έχω πολλές εφαρμογές. Γενικά εχουν κ τα τρία πάνω κάτω αυτά που θέλω. Απλά δεν ξέρω τι παίζει με την μπαταρία.. έχουν 3250, 5300, 5100 αντίστοιχα.. το μι Μαξ έχει οθόνη 6.44" κ μ είπαν πως γ αυτό κ μόνο καταναλώνει περίπου ίδια μπαταρία με άλλα που

έχουν μικροτερη.

Θα ανέβαζα εικόνες αλλά έχει θέμα με το μέγεθος. Οπότε...

 

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-zte-axon-74gb-64gb-A2017

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-mi-max-2

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-lenovo-vibe-p2

 

Έχω ήδη Xiaomi κ είμαι ικανοποιημένη. Για τις άλλες δύο μάρκες δεν έχω ιδέα..

 

Δεν συμπλήρωσα την φορμα γτ ρωτάω για συγκεκριμένες συσκευές..

 

Axon 7...o ηχος του μονο δενυπαρχει απλα

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα μελετησα και εγω. Επιγραμματικα.

Sony: Αδιαβροχο, καλυτερες επιδοσεις κυριως σε γραφικα. Μαλλον λιγοτερο buggy λειτουργικο.

Huawei P10:λιγο καλυτερη καμερα, καλυτερη οθονη, τρια χρονια εγγυηση, μεγαλο μεριδιο αγορας ενω η Sony πολυ μικρο, καλυτερο κρατημα στο χερι, καλυτερη διαρκεια μπαταριας.

 

Σημειωσεις: εαν προερχεσαι απο S6, θα δεις εντυπωσιακες φωτογραφιες, ομως θα βγαινουν πιο ευκολα κουνημενες και λιγο πιπ αργα καθως η ταχυτητα ληψης στα Samsung S ειναι απαιχτη.

Το ότι η Huawei έχει buggy λογισμικό από που προκύπτει; ίσα ίσα δεν μπορώ να βρω κανένα μπαγκ στο firmware της Huawei.

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι ακριβώς στην ίδια έρευνα αγοράς εδώ και λίγο καιρό.

Μέχρι 250€, άντε 300 αν πρόκειται για εξαιρετική αγορά.

 

Πρώτη επιλογή μου λένε όλοι, είναι το Moto G5 plus.

Ιδιαιτερότητα του συγκεκριμένου, ότι έχει stock android, δεν έχει δηλαδή καθόλου περασμένες εφαρμογές και το σετάρεις εσύ όπως θέλεις.

Για μένα πλεονέκτημα, για άλλους, που βαριούνται ή δεν έχουν χρόνο, μειονέκτημα.

Το συγκεκριμένο όμως, δεν το φέρνει αντιπροσωπεία, αλλά διάφορα μαγαζιά.

Γιατί σε χαλάει αυτό; Τον τελευταίο καιρό, όλες σχεδόν οι αντιπροσωπείες είναι απαράδεκτες με τα service τους.

Μπορείς να επιλέξεις μαγαζί που να έχει καλές κριτικές στο service και θα είσαι μια χαρά.

 

Πολύ κοντά, αλλά μέχρι στιγμής δεν το φτάνει, είναι το Xiaomi Mi A1. Πολύ καλή κάμερα, αν το ρουτάρεις προσωρινά και το πειράξεις. Αλλά τότε δεν θα παίρνει updates. Μπέρδεμα. Αυτό με έψηνε γιατί έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά (4Giga Ram/64Giga αποθηκευτικό χώρο) είναι ολοκαίνουριο και ανήκει στην σειρά Google One, που σημαίνει ότι, εκτός από το ότι έχει και αυτό stock android, θα επιμελείται η ίδια η Google updates για πολύ καιρό και όχι η Xiaomi. Και βγαίνουν συνέχεια updates. Ήδη έχουν βγει 3, αν έχω καταλάβει καλά. Που είπαμε, για να τα λάβεις, θα πρέπει να ρίξεις την κάμερα. Και κάπως έτσι απορρίπτεται. Α, επίσης δεν έχει ράδιο, που για μένα είναι πολύ σημαντικό.

Το Α1 κοστίζει 299€ στις αλυσίδες, αυτή είναι η τιμή αντιπροσωπείας δηλαδή και δεν το βλέπω να βγαίνει σε προσφορά αυτές τις μέρες γιατί είναι ολοκαίνουριο, αλλά στο skroutz έχει πέσει ήδη κάτω από τα 230€. Και λέω ήδη, γιατί τέλη Σεπτέμβρη που βγήκε, είχε 280€ στο skroutz. Αλλά εδώ κολλάει η ίδια κουβέντα. Να πάθει κάτι, χτύπα ξύλο, να το πάρει η infoquest να το κρατήσει 3 μήνες, να μην μπορείς να βγάλεις άκρη εσύ. Καλύτερα σε κανένα συνοικιακό μαγαζί, να έχεις προσωπική επαφή με τους υπαλλήλους.

 

Εξαιρετική φήμη για καλές κάμερες έχουν τα Huawei. Και αυτά περιμένω αυτές τις μέρες, ελέω Black Friday. Μπας και πέσει κανένα P9 στα 250€. Αλλά χλωμό. Επίσης, η κάμερα του είναι πολύ παρόμοιων δυνατοτήτων με το G5 plus. Οπότε και πάλι, η μία η άλλη είναι.

Edited by ekkli
Link to comment
Share on other sites

Το Huawei p10 lite στα 230, προσφορα με black Friday, είναι νομίζω εξαιρετική επιλογή και ευκαιρία.

 

Sent from my huawei honor 3c using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δές αυτό για δεύτερο ταμπλετ https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_702215.html.

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την έλεγα απλά καλή, αν το βασικό μας κριτήριο είναι η κάμερα, καθώς έχει καλή κάμερα μεν, χειρότερη του G5 plus δε.

Αν θέλαμε all around κινητό, θα συμφωνούσα.

Link to comment
Share on other sites

Το Nokia 216. Ο πατέρας μου το έχει καταευχαρστηθεί που δεν ακούει και δε βλέπει καλά. Πολύ δυνατό ηχείο, μεγάλα γράμματα στην οθόνη, εξαιρετικό.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εξαρτάται πως κρινεις μια κάμερα.

 

Αν σε νοιάζουν οι νυχτερινές τότε ίσως να τα πηγαίνει και χειρότερα από s6.

 

Αν σε νοιάζουν οι ημερήσεις, το bokeh effect, οι μονόχρωμες, light paint. silky water κλπ τότε είναι καλύτερο το p10.

 

Το xperia xz1 έχει κατώτερη κάμερα από το p10 από κάθε άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Axon 7...o ηχος του μονο δενυπαρχει απλα

 

ωραια.. με ενδιαφερει αρκετα αυτο. απο μπαταρια πως παει? γνωριζεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω τη δυνατότητα να δώσω έως 250 max, και δεν ξέρω ποιο από τα δύο να επιλεξω; Huawei P10 Lite ή Lenovo Moto G5 Plus?

 

Θα ήθελα να έχει το κινητό:

- καλή αντοχή μπαταρίας (με φυσιολογική χρήση να βγάζει δύο μέρες όπως το LG G2 που έχω εδώ και 2μισι χρόνια)

- μηδενικά κολλήματα σε browser ή σε εφαρμογές (messneger, oasa telematics, instagram)

- καλή κάμερα (όχι μόνο πίσω αλλά και μπροστά selfie)

- χαμηλό SAR

 

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα,

για αυτά τα δύο όμως,

αν ιεραρχήσεις εσύ τις ανάγκες σου, θα δεις ποιο σου ταιριάζει.

 

Το P10 lite είναι πιο all around κινητό, είναι καλό σε όλα.

Το G5 plus, έχει την καλύτερη κάμερα μέχρι πολλά λεφτά παραπάνω, είναι γυμνό λόγω stock android και το φτιάχνεις εσύ όπως θες.

 

Πάρε δω και την σύγκριση.

 

Για να σε μπλέξω τελείως, :)

δες και το Xiaomi Mi A1, που έχει πέσει στα 225€ στα σκρουτζομάγαζα από 280€ που είχε πριν 40 μέρες που κυκλοφόρησε.

Επίσης stock android, ανανεώσεις για πολύ καιρό από google κατευθείαν, κορυφαίο hardware, μετριοκαλή κάμερα που εκτοξεύεται αν το ρουτάρεις, που τότε όμως δεν θα παίρνεις updates.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω : σκέφτομαι την αγορά ενός κινητού τηλεφώνου, αρκετά οικονομικού, όχι Android, σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας , από Κίνα . Το θέλω μόνο για κλήσεις και μηνύματα (τίποτε περισσότερο) και θέλω το μικρότερο δυνατόν μέγεθος και βάρος . Έχω βρει μοντέλα που με καλύπτουν , αλλά όλα έχουν σαν γλώσσα μόνο Κινέζικα , Αγγλικά και άλλες γλώσσες , κανένα βέβαια δεν έχει Ελληνικά. Δεν με απασχολεί το μενού αλλά, αν θα μπορώ να λαμβάνω μηνύματα στα Ελληνικά και να γράφω στα Ελληνικά ! Ευχαριστώ .
Link to comment
Share on other sites

Παντως πριν το s6 ειχα xperia z και ημουν πολυ ευχαριστημενος.με το s6 ειδα καλυτερη οθονη και λιγο καλυτερη καμερα ειδικα τη νυχτα.μακαρι να βγει καμια προσφορα μεχρι σαββατο για s8.τοτε με κλειστα ματια samsung
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό το δίλημμα έχω! Τώρα έχω το z3 compact φαντάζομαι και τα δύο κινητά έχουν καλύτερη κάμερα.

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια υπέρβαση και απέκτησε το mate 9.απο άποψη κάμερας θα σε καλύψει άνετα ενώ το ίδιο θα συμβεί και από επεξεργαστικής πλευράς. Edited by referi
Link to comment
Share on other sites

Οτι λεει ο τίτλος. Ενδιαφέρομαι για καποια αξιολογη bezel less στις 5,5 ίντσες με σκοπο να βγαλει δυο χρονια. Η αγορα θα γινει απο GearBest με priority line ωστε να φτασει η τιμη τα 150 ευρω.Μνημη ραμ τουλάχιστον 3 και μπαταρία δυνατη. Προτάσεις ολες καλοδεχουμενες! Edited by delpaolo
Link to comment
Share on other sites

Huawei MATE 10 (το κανονικό, ΟΧΙ το lite, ΟΧΙ το PRO). Τι προσφέρει?

 

Φραδιά και επίπεδη οθόνη (16:9, 5.9")

Souper camera

Πολύ γρήγορο

Άψογη μπαταρία

Άψογη ποιότητα κατασκευής

Πολύ καλή οθόνη

FM & IR

Home button και fingerprint scanner ΑΣΤΡΑΠΗ στο ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟ σημείο.

Άριστα gestures για τα back και recent

 

Θα το έπερνα και γω, αλλά και έχει πρωτοβγεί και είναι ακριβό. Έτσι πρωτήμησα κάτι πιο VFM μιας και δε με πολυνοιάζει η Β20, αν και στα Χανιά ποθ είμαι μια χαρά έχω 4G.

 

Νομιζω FM δεν εχει , μονο το 10 lite εχει.Xiaomi Μi Νote 2 5,7 οθονη amoled ,16:9 ratio οθονης , b20 μπαντα , και snapdragon 821 πιστευω μια διετια θα στην βγαλει ανετα.Προσφορα στον Κωτσοβολο 399 λογω μπλακ φραιντει.Αλλιως huawei mate 9 kαι huawei honor 8 pro με υπερβαση των χρηματων σου.

Edited by Lensman
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παρέα!!!θέλω να αγοράσω ένα καλό κινητό για την μαμά μου έως 150€ στις 5in οθόνη.. μεγαλύτερο δεν προτιμώ..από Ελλάδα θέλω να το αγοράσω.. η χρήση του θα είναι εντελώς απλή δηλαδή μόνο τηλεφωνήματα και λίγη χρήση ίντερνετ περισσότερο μέσω wifi.. ούτε πολλές εφαρμογές θα χρειαστεί απλά θέλω κάποιας γνωστής μάρκας κινητό πχ samsung,lg,sony κ.α. και όχι xiaomi,lenovo,huawei κ.α. και ο λόγος είναι ότι δεν θέλω να ασχολούμαι με αναβαθμίσεις και τέτοιες χαζομάρες...εγώ έχω ένα xiaomi redmi note2 κ η κοπέλα μου ένα lenovo a806 και δεν είμαστε ευχαριστημένοι... Τι έχετε να προτείνετε;;; Κάθε σχόλιο σας δεκτό!!!! Ευχαριστω πολύ!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να προσθέσω ότι θέλω να έχει καλή κάμερα για φωτογραφίες και βίντεο για ερασιτεχνική χρήση βέβαια..να αφαιρείται η μπαταρία και να είναι android..

Link to comment
Share on other sites

Huawei MATE 10 (το κανονικό, ΟΧΙ το lite, ΟΧΙ το PRO). Τι προσφέρει?

 

Φραδιά και επίπεδη οθόνη (16:9, 5.9")

Souper camera

Πολύ γρήγορο

Άψογη μπαταρία

Άψογη ποιότητα κατασκευής

Πολύ καλή οθόνη

FM & IR

Home button και fingerprint scanner ΑΣΤΡΑΠΗ στο ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟ σημείο.

Άριστα gestures για τα back και recent

 

Θα το έπερνα και γω, αλλά και έχει πρωτοβγεί και είναι ακριβό. Έτσι πρωτήμησα κάτι πιο VFM μιας και δε με πολυνοιάζει η Β20, αν και στα Χανιά ποθ είμαι μια χαρά έχω 4G.

Δεν έχει amoled το συγκεκριμένο ίσως του κακοφανει σε σχέση με το Note 3.

 

Γενικά άλλο κινητό με

 

5.7 16/9

IR

Amoled

Home button

S Pen

SD

 

Ειναι μόνο το note 4 το οποίο το κατέστρεψε η samsung(το μοντέλο με τον snapdragon) με το πρόβλημα της mmc. Αν γινοταν να βάλω snapdragon 835 και καλύτερη κάμερα θα κρατούσα το Note 3 για άλλα 4 5 χρόνια.

 

Send From Note 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Όντως το Xiaomi mi a1, φαίνεται τουμπανάκι με μόνο μειονέκτημα ότι έχει SAR=1.75 (!!!!!!!!!!!) :blink: :blink: :blink:

 

To LG G2 που έχω τωρα είναι στο 0.45.

Παίζει να υπάρχει κάποιο κινητό με τόσο χαμηλές τιμές;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...