Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά και της Xiaomi υπάρχει πάντα μια πιθανότητα αν φοράει κινεζορομ αν δεν είναι επίσημης εισαγωγής. Μικρή μεν αλλά υπαρκτή. Σε αυτή τη περίπτωση και εκεί φλασάρισμα θα χρειαστείς να κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα ποια η γνωμη σας για τα κινητα huawei ειναι αξιοπιστα αξιζουν τον κοπο για αγορα η μπαταρια τους ειναι πιο καλη απο τα υπολοιπα
Link to comment
Share on other sites

Η Huawei είναι μια από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων στον κόσμο, παρ'ολα αυτά η ερώτηση σού είναι πολύ γενική. Είναι σαν να ρωτάς αν η samsung ας πούμε αν βγάζει καλές συσκευές,έχει καμία σχέση το j3 με το note 8;
Link to comment
Share on other sites

σωστα μιλας απλα για μενα τα τηλ τις samsung τρωνε την μπαταρια σαν νερο στην huawei συμβαινει αυτο

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

HUAWEI P10 Plus 4G++ Smartphone Μαύρο αυτο σκεφτομαι να παρω

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό κινητό, δυστυχώς όμως δεν το έχω για να εκφέρω άποψη. Έχω όμως το μικρό p10 lite που είναι εξαιρετικά καλό και σαν κατασκευή και από μπαταρία.

Περίμενε να σου απαντήσει κάποιος κάτοχος τις συγκεκριμένης συσκευής, αν και δεν νομίζω να ακούσεις κάτι αρνητικό πέρα από την τιμή βέβαια που είναι λίγο τσιμπημενο...

Πολύ καλή επιλογή πάντως και το mate 9 της ίδιας εταιρείας αν είσαι φαν των μεγάλων Οθωνών.

Link to comment
Share on other sites

Το nokia 6 ειναι αρκετά overpriced αυτή τη στιγμή. Θα σου έλεγα να πάρεις το redmi note 4 global version

 

Παρεμπιπτόντως το redmi note 4 global έχει τον 625 (όχι τον 615)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα παιδια,εχω ενα iphone se 32gb και τρωγομαι για αλλαγη σε samsung s7

Δεν εχω κανενα παραπονο,απο το μηλαρακι αντιθετως ολα κυλουν σφαιρα χωρις κομπασματα,απο καμερα ολα καλα,και σουπερ φορητοτητα αλλα με εχει πιασει η μανια αλλαγης

 

Θα ηθελα να μου πειτε η αλλαγη αξιζει να γινει η να κατσω εδω που ειμαι...??? Βεβαια προτερημα εχει να μην εχω θεματα που να μην με απασχολουν,οπως κολληματα,και οτι βγαζει το αντροιντ ως θεματακια

 

Και φυσικα η μεταπωλητικη αξια....

 

To ιπηονε το πηρα καινουργιο και το smsung θα το παρω μεταχειρω,τελικα αξιζει...???:confused:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τίμιο χρυσό το s7, το μόνο που θα πρέπει να συνηθίσεις ότι θα παίζεις μια ταχύτητα κάτω στην όλη εμπειρία του κινητού. Βέβαια μετά από μια βδομάδα δε θα σου φαίνεται διαφορά

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα παιδια,εχω ενα iphone se 32gb και τρωγομαι για αλλαγη σε samsung s7

Δεν εχω κανενα παραπονο,απο το μηλαρακι αντιθετως ολα κυλουν σφαιρα χωρις κομπασματα,απο καμερα ολα καλα,και σουπερ φορητοτητα αλλα με εχει πιασει η μανια αλλαγης

 

Θα ηθελα να μου πειτε η αλλαγη αξιζει να γινει η να κατσω εδω που ειμαι...??? Βεβαια προτερημα εχει να μην εχω θεματα που να μην με απασχολουν,οπως κολληματα,και οτι βγαζει το αντροιντ ως θεματακια

 

Και φυσικα η μεταπωλητικη αξια....

 

To ιπηονε το πηρα καινουργιο και το smsung θα το παρω μεταχειρω,τελικα αξιζει...???:confused:

Αξίζει εννοείται η αλλαγή. Ας τα πιάσουμε από την αρχή. Καταρχήν το S7 έχει μια εξαιρετική οθόνη, AMOLED qhd, που δε θα την χορταινει το μάτι σου. Είτε το edge είτε το flat έχουν γενικά πολύ μαζεμένες διαστάσεις για τις οθόνες τους. Σίγουρα δε θα έχει το πιάσιμο το iPhone se με το που μικρό πλάτος, αλλά δε θα σε προβληματίσει σε κάτι.

 

Δεύτερο σοβαρό θέμα η ΚΑΜΕΡΑ. Απλά δε τίθεται σύγκριση μεταξύ iPhone 6-6s-se. Είναι πολύ πολύ καλύτερη του S7. Και μιλάμε στην φάση "βγάζω-τραβαω".

 

Τελευταίο θέμα η ταχύτητα. Θεωρητικά ο επεξεργαστής του μήλου είναι δυνατότερος. Δε νομίζω όμως πως θα αντιληφθείς την οποιαδήποτε διαφορά. Αντίθετα, επειδή Πρακτικά, μιλάμε για δύο διαφορετικούς κόσμους (android-ios), το Android έχει παραπάνω δυνατότητες ειδικά στο θέμα multitasking, όπου υπάρχει η δυνατότητα παράλληλου χειρισμού παραθύρων κλπ.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την υποστηριξη αναβαθμισεων...???

 

Kαλή ερώτηση, δεδομένου ότι μιλάμε για ίδιας γενιάς συσκευές... Αν ήταν να μαντέψω κάτι, θα έλεγα ότι το SE έχει περισσότερο μέλλον, βλέποντας πόσα major version updates πήραν άλλα iPhones... Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι η Samsung ξεχνάει τις ναυαρχίδες και απ' όσο ξέρω το S7 θα πάρει και Oreo...

Aν αυτό πάντως είναι κριτήριο για σένα, εκτιμώ εκτός και χάνω κάτι ότι σε καλύτερη μοίρα με το iPhone... ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαλή ερώτηση, δεδομένου ότι μιλάμε για ίδιας γενιάς συσκευές... Αν ήταν να μαντέψω κάτι, θα έλεγα ότι το SE έχει περισσότερο μέλλον, βλέποντας πόσα major version updates πήραν άλλα iPhones... Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι η Samsung ξεχνάει τις ναυαρχίδες και απ' όσο ξέρω το S7 θα πάρει και Oreo...

Aν αυτό πάντως είναι κριτήριο για σένα, εκτιμώ εκτός και χάνω κάτι ότι σε καλύτερη μοίρα με το iPhone... ;)

 

Δεν ειναι το Νο 1 κριτηριο...αλλα απο γενικη αποψη,να κρατησω το se η να παω σε s7....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το Νο 1 κριτηριο...αλλα απο γενικη αποψη,να κρατησω το se η να παω σε s7....
Επαναλαμβάνω πως σε εμπειρία χρήσης σίγουρα θα είσαι κερδισμένος από την αλλαγή.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα παιδια,εχω ενα iphone se 32gb και τρωγομαι για αλλαγη σε samsung s7

Δεν εχω κανενα παραπονο,απο το μηλαρακι αντιθετως ολα κυλουν σφαιρα χωρις κομπασματα,απο καμερα ολα καλα,και σουπερ φορητοτητα αλλα με εχει πιασει η μανια αλλαγης

 

Θα ηθελα να μου πειτε η αλλαγη αξιζει να γινει η να κατσω εδω που ειμαι...??? Βεβαια προτερημα εχει να μην εχω θεματα που να μην με απασχολουν,οπως κολληματα,και οτι βγαζει το αντροιντ ως θεματακια

 

Και φυσικα η μεταπωλητικη αξια....

 

To ιπηονε το πηρα καινουργιο και το smsung θα το παρω μεταχειρω,τελικα αξιζει...???:confused:

 

Καλησπέρα

Και εγώ μετάβαση έκανα σε S7 edge από iphone 6s ( για την ακρίβεια παραμένει το 6s στο σπίτι , στο συρτάρι όμως ..)

Παρόλο που φοβοόμουν την μετάβαση λόγω διαφορετικού περιβάλλοντος , πιθανών lags κτλ , σε πληροφορώ ότι δεν το έχω μετανειώσει όυτε στιγμή ..:) κυρίως ( και όχι μόνο ) για τους παρακάτω λόγους :

1) Κορυφαία οθόνη / καμία σχέση με iphone

2) Τεράστια διαφορά αυτονομίας

3) Καταπληκτική κάμερα , σε όλες τις συνθήκες ( το βράδυ η διαφορά είναι χαώδης..:) )

4) Ταχύτατο - πραγματικά μηδέν lag !!

 

Το μόνο που μου λείπει είναι η απόλυτη συμβατότητα με το itunes για μουσική & φωτογραφίες ( κάτοχος mac ) .

Επίσης η επικοινωνία με facetime / imessage δεδομένου ότι οι περισσότεροι φίλοι , αλλά και η σύζυγός μου έχουν apple συσκευές . (Βέβαια κάνω την δουλειά μου ταχύτατα αντίστοιχα με την εφαρμογή viber και ουσιαστικά δεν υπάρχει θέμα..)

 

Η γνώμη μου είναι πως αν έχεις αποφασίσει την αλλαγή περιβάλλοντος ( ios Vs Android ) , με τα θετικά & αρνητικά του καθενός , προχώρα άφοβα..

Πρόκειται για εξαιρετική συσκευή .

Αλλωστε το android ( nougat ) και το TouchWiz πλέον δεν έχουν καμία σχέση με τα αντίστοιχα του παρελθόντος . Είναι εξαιρετικές υλοποιήσεις..

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα παιδια,εχω ενα iphone se 32gb και τρωγομαι για αλλαγη σε samsung s7

Δεν εχω κανενα παραπονο,απο το μηλαρακι αντιθετως ολα κυλουν σφαιρα χωρις κομπασματα,απο καμερα ολα καλα,και σουπερ φορητοτητα αλλα με εχει πιασει η μανια αλλαγης

 

Θα ηθελα να μου πειτε η αλλαγη αξιζει να γινει η να κατσω εδω που ειμαι...??? Βεβαια προτερημα εχει να μην εχω θεματα που να μην με απασχολουν,οπως κολληματα,και οτι βγαζει το αντροιντ ως θεματακια

 

Και φυσικα η μεταπωλητικη αξια....

 

To ιπηονε το πηρα καινουργιο και το smsung θα το παρω μεταχειρω,τελικα αξιζει...???:confused:

 

Μεταπωλητική αξία σίγουρα θα έχει μικρότερη το s7

Και οι δυο συσκευές είναι πολύ καλές.

Προσφέρουν η κάθε μια λίγο διαφορετικά πράγματα αλλά σε top επίπεδο η κάθε μια

 

Πολύ πιθανό να θέλεις και τα δυο γιατί έχουν τα υπέρ τους.

Η Samsung επιτέλους στα s7-s7 edge μετά από τόσα χρόνια έφτιαξε λίγο το λογισμικό της και δουλεύει ομαλά.

Δεν θα έχεις προβλήματα με lags που υπήρχαν παλιά

 

Νομίζω ότι αν δεν είσαι κολλημένος με κάποιες ευκολίες του iOS δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Εγώ όποτε πάω Android μου λείπει ο safari, το iTunes, iMessage, 3d touch(iPhone 7) και τέλος η ανώτερη ποιότητα των εφαρμογών στο iOS

 

Οι εφαρμογές του Android έχουν περισσότερες επιλογές αλλά είναι γραμμένες σε κατώτερο επίπεδο ποιότητας και αυτό με ξενίζει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ. Έκανα εγγραφή για να με βοηθήσετε να επιλέξω τη νέα μου συσκευή. Προέρχομαι από τρία Apple τα τελευταία 8 χρόνια (iPhone 3GS, 4s, 5s) κι έχω πάρει την απόφαση να γυρίσω σε Android. Είμαι ανάμεσα στα ακόλουθα:

  • Xiaomi Mi6 64GB
  • Huawei P10 64GB
  • Samsung Galaxy S7 32GB

Είμαι πολύ ενθουσιασμένος με το νέο Xiaomi, το οποίο όμως λόγω μη επεκτάσιμης μνήμης και απουσίας 3.5mm jack με αποθαρρύνει ολίγον τι. H πιο "ασφαλής" επιλογή μου φαίνεται το Huawei λόγω πολύ καλής φωτογραφικής, επεκτάσιμης μνήμης, γρήγορου επεξεργαστή και γενικά μου φαίνεται ότι έχει όλο το πακέτο. Πρόσφατα μπήκε στο παιχνίδι και το Samsung Galaxy S7, το οποίο αν και περσινό μοντέλο το βρίσκω σε πολύ δελεαστική τιμή πλέον συν του ότι έχει μάλλον τη δυνατότερη φωτογραφική και οθόνη και από τα τρία. Βασική μου απαίτηση είναι να μην κυκλοφορώ με το powerbank ανά χείρας πλέον (τα iPhone τουλάχιστον μέχρι το 5S ξεζουμίζονται γρήγορα ακόμα και με νορμάλ χρήση). Σημειώνω ότι δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το gaming στο κινητό.

 

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις εκ των προτέρων,

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...