Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μιας και το αγαπημένο μου xperia z ultra μας άφησε χρόνους χρειάζομαι βοήθεια για αντικαταστάτη που να έχει μέλλον, μιας και κραταω 3-4 χρόνια τα κινητά μου.

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.

Μέγιστο με ζόρι 450€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

Απο 5.9 και πανω.

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Ελλαδα , εγγύηση δεν με πειράζει

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)

Οπωσδήποτε 800 μπάντα!!!!

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

Dual και σε δεύτερη μοίρα ir

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Ναι και οχι

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

Οθόνη αδιάφορο, ήχος απο ακουστικά να είναι καλος

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

Κάμερα, αυτονομία, ταχύτητα, gaming

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

Μέχρι εχθες xperia z ultra

Huawei p9 δανεικό της γυναίκας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Xiaomi Mi max 2 χωρις την 800 θα προτεινα ή να πεσεις σε ιντσες.Γυρω στις 5,5 υπαρχουν πολλα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Φίλε η συσκευή σου είναι το lg v20. Έχει τα πάντα που ζητάς με μερικές μικρές έως μηδαμινές παραχωρήσεις. Οι παραχωρήσεις είναι:

1) οθόνη δεν είναι 5.9 αλλά 5.7 με μία δεύτερη 2.1

2) η μπαταρία ειναι σχετικά μικρή με άλλες συσκευές αλλά έχει καλή διαχείριση και εάν δεν κάνεις πολυ μεγάλη χρήση σου βγάζει άνετα μέρα (5 ώρες sot)

3) Δεν θα το βρεις από ελλαδα αλλα μονο από καταστηματα εξωτερικού (Κίνα) που ομως στελνει απο ΕΕ και δεν έχεις θέμα τελωνείου και σε πολύ καλή τιμή https://www.eglobalcentral.eu/lg-v20-h990-dual-sim-64gb-sim-free-unlocked-titan.html

 

Παίρνεις όμως:

1) δυνατή συσκευή με τον καλύτερο επεξεργαστή του 2016

2) 2 sim + ξεχωριστή υποδοχή για sd σε περίπτωση που δεν σου είναι αρκετά τα 64gb

3) τον καλύτερο ισως ήχο σε ακουστικά που υπάρχει στην αγορά

4) από τις κορυφαίες κάμερες σε smartphone

5) ir που θέλεις + διάφορα αλλα καλούδια που απουσιάζουν από άλλες συσκευές

Link to comment
Share on other sites

Mate 9. Ακριβώς αυτό που ψάχνεις. Μόνο θέμα είναι η τιμή που βρίσκεσαι τώρα στα 500. Διαφορετικά κάτι πρέπει να θυσιάσεις. Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει την υπέρβαση, ειδικά αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις για χρόνια. Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

Mate 9 dual και από εμένα κορυφαία αυτονομία, οθόνη, κάμερα και dual

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αρχικα ειμασταν για p10 αλλα αγγλια ειναι ακριβοτερο απο εδω γυρω στις 500 λιρες. Οποτε μετα πεσαμε και ειμαστε σαυτα τα 2. Μια αλλαη σκεψη αν ειναι να δωθουν χρηματα ειναι το honor 9
Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο προτάσεις ξεπερνούν το ταβάνι.... κάτι άλλο; σε xiaomi mi max 2 βλέπετε τίποτα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. Μέχρι 250 €

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. απο 5.65

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Από Ελλάδα. Αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; μαλλον Ναι.

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? ραδιο οπωσδήποτε, τα υπόλοιπα αδιάφορα

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Όχι ελληνικό μενού -αλλά δε θα ήθελα να ασχοληθώ με φλασάρισμα

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. .δεν ξερω περι amoled.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Κάμερα, αυτονομία, ταχύτητα, βαρύ gaming

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. windows phone 650XL που έχω 2 χρόνια (αλλαγή λόγω μιας απαραίτητης εφαρμογής σε android),

 

ψάχνω:

το καλύτερο andoid κινητό στα περίπου 200-250€ με οθόνη από 5,7'' και πάνω.

εννοώ: ποιότητα σε οθόνη, λήψη σήματος, ηχείο, ποιότητα ομιλίας, ακουστικών, μουσικής, gps. Κυριότερα όμως ποιότητα φωτογραφίας -βίντεο.

Δεν με νοιάζουν πράγματα που ενδιαφέρουν όσους ταλαιπωρούν το κινητό με πολλές εφαρμογές, παιχνίδια, όπως επιδόσεις θερμοκρασίες κτλ.

ΟΚ καλή είναι κι η αυτονομία αλλά μπορώ να το ανεχτώ, όχι όμως την κακή κάμερα ή οθόνη.

Αυτά. δεκτές προτάσεις καθώς δεν έχω ψάξει τίποτα λογω έλλειψης χρόνου, ήμουν ευχαριστημένος από τη συσκευή μου (οθονη, φωτο, αυτονομια, ληψη, gps).

(προηγούμενες εταιρίες σε κινητά που συμπαθώ: siemens, nokia , LG, SONY )

 

υπάρχει κάτι για μένα;

Edited by Jopar
βρήκα κατι ερωτησεις στα αλλα θεματα κι ειπα να τις βαλω κι εγω

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω λόγο να προτιμήσεις το honor

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ίσως γιατί έχει 1gb ram παραπάνω.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Honor 8 πρότεινα σε φίλο μου μετά τι σπάσιμο της οθόνης του p9 του και μου λέει ότι είναι ανώτερο

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ποιό από τα δύο τάμπλετ να προτιμήσω για χρήση ως gps;;

Ποιος επεξεργαστής κλειδώνει πιο γρήγορα;;

Επαναλαμβάνω, μόνο για χρήση ως gps.

To Lenovo είναι αυτό http://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/lenovo-tab-3-a8-50-tablet-8-4g-16gb-mayro/prod8262315pp/

και το Huawei είναι αυτό http://www.plaisio.gr/tablet/tablets/tablets-all/Huawei-T1-821L-Tablet-8-4G.htm

Eυχαριστώ πολύ.

Edited by Novalis
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα να αλλαξω το galaxy alpha που εχω.παει σφαιρα ακομη βεβαια αλλα θελω πιο μεγαλη οθονη και το βαρεθηκα.οποιος θελει galaxy alpha ας στειλει κανα πμ. :)

Να εχει 3+gb ram.μπολικο αποθηκευτικο.να συγχρονιζει πανω απο 1.8ghz και το λεω αυτο γιατι εχω ενα drone και καμια φορα βαζω το κινητο και θελει δυναμη για να σηκωσει την εφαρμογη της dji.Να εχει ελληνικο μενου μη μπλεκω με φλασαρισματα.4g.αυτα.καθε βοηθεια δεχτη.

Edited by diver86
Link to comment
Share on other sites

ειδα τ ALCATEL POP4 6'', και το SONY XA ultra 6''.

καμιά γνώμη για αυτά, καμιά άλλη ιδέα σε 5,7'' ;

 

(και αν τελικά συμβιβαστώ με 5,5'' ποια τα καλυτερα κινητα σε αυτά που ζητάω, κάμερα gps , σήμα κινητής κτλ;)

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους θα ήθελα να μου προτείνετε ένα κινητό μέχρι 500 ευρώ , έχω εδώ και 2 μιση χρόνια G3 σκεφτόμουν να κάνω μία μικρή υπέρβαση να πάρω S8 αλλά θέλω να ακούσω απόψεις , ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...