Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα πιο από τα 3 κινητά μου προτείνεται για αγορά και γιατί;;

 

1. Xiaomi Mi5 Pro 5.15inch FHD MIUI V7 4GB 128GB 4G LTE Smartphone 64-Bit Qualcomm Snapdragon 820 Quad Core Type-C 3D Ceramic Back Cover - Black

 

2. Xiaomi Redmi Pro 5.5inch OLED FHD Screen 4G VoLTE Android 6.0 Smartphone Helio X25 Deca Core 2.5GHz 4GB 128GB TOUCH ID Brushed Metal Body Type-C 4050 mAh - Gray

 

3. Xiaomi Redmi Note 4 Pro 5.5inch FHD 2.5D Arc Screen MIUI 8 4G LTE Smartphone Helio X20 MT6797 Deca Core 3GB RAM 64GB ROM 13.0MP Touch ID 4100mAh Metal Body - Black

 

Είμαι άσχετος από κινέζικα κινητά αλλά από τα όσα διαβάζω μου αρέσει το πρώτο αλλά είναι ακόμα ακριβό

Πείτε μου την γνώμη σας θα είναι πολύ χρήσιμες........ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

με τη σειρα που τα εγραψες

 

η σειρα mi συνηθως ειναι ανωτερη απο τη σειρα redmi.

το mi5 δεν παιρνει καρτα sd, νομιζω δεν εχει ραδιο fm.

θα μπορουσε να εχει μεγαλυτερη μπαταρια.

ομως εχει χαρακτηριστικα που το κανουν να υπερεχει

σε σχεση με τα αλλα δυο αν και περασμενη φουρνια.

δες και το mi 5s

 

το redmi pro ειναι καλυτερο απο το redmi note 4.

πχ εχει oled οθονη, usb-c, dual cam (για bokeh κτλ)

αλλα δεν εχει επισημη global rom, δηλαδη δεν εχει επισημως

ελληνικα μενου (μπορεις ομως να πληκτρολογεις ελληνικα).

υπαρχουν φημες για επερχομενο redmi pro 2.

 

κυριως για αυτονομια θα κοιταζα και το redmi note 4x (snapdragon)

αντι το redmi note 4 (mediatek)

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση

 

Το Note4 με snapdragon κοίταξα κυρίως και εγώ. Επειδή έχω MTK κινητό θα ήθελα κάτι άλλο γτ αυτό το άλλαζε συνέχεια ρομ και καμία δεν είναι τέλεια είναι αρκετά εκνευριστικό αν και το κινητάκι παραμένει σκυλί σχεδόν 3 χρόνια μετά.

 

Επίσης κοίταξα και το honor 6x, το οποίο για τα specs του νομίζω έχει καλή τιμή.

 

Θα δω και αυτά που πρότεινες φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να αγοράσω μια συσκευή απο τον Κωτσόβολο, απο όσα έχω κοιτάξει καταλήγω σε XIAOMI..το μπατζετ μου ειναι απο 150-250 και οι απαιτήσεις που έχω δεν είναι ιδιαίτερες(πχ παιχνιδια δε με ενδιαφερουν σχεδόν καθόλου),αυτό που θέλω είναι αξιοπρεπεiς φωτογραφίες και να μην κολλάει. εχω κατασταλάξει σε ενα εκ των REDMI 3S , REDMI NOTE 3 και REDMI 4 PRO.

Αυτο που πρόσεξα είναι οτι στο REDMI 4 PRO δεν υποστηριζεται βιντεοκληση,ενω στα άλλα 2 μοντέλα αναφερεται οτι υποστηριζουν βιντεοκληση μεσω εφαρμογων(πχ skype).Δηλαδη μεσω messenger ή skype δε θα μπορώ να κάνω βιντεοκλήση(οχι οτι χρησιμοποιω συχνα,αλλα καμια φορά χρειάζεται!!!)

Επίσης σε αυτά τα χρήματα υπάρχει κατι καλύτερο απο αυτά που αναφέρω,σε άλλη μαρκα (ΖΤΕ, HUAWEI, MLS)????

 

Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Θα κανει βιντεοκλησεις και σε χαμηλο φωτισμο; (πχ σαλονι νυχτα με χαμηλο φωτισμο) Ή εχει καλο φωτισμο ο χωρος που θα κανει τις κλησεις;

 

Απλα για να δω ποσο καλη καμερα θελει :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πιστευω βεβαια οτι αυτο θα του ναι μια χαρα https://www.skroutz.gr/s/8348233/LG-K10-16GB.html . Βεβαια αν κανει βιντεοκλησεις σε ημιφως θα χει θεμα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα σε αυτα ποιο να προτιμησω?θελω να ειναι γρηγορο και να εχει καλη καμερα τοσο μπροστα οσο και πισω,επισης να ειναι απροβληματιστο και να παιζει κατευθειαν out of the box και τελος να εχει καλη μπαταρια.Ακομα αν εχετε καποιο αλλο τηλεφωνο στο μυαλο ειτε απο εδω η απο Ευρωπαικη αποθηκη ,σας ακουω.

Το μπατζετ ειναι 130-εως βαρια 150 ευρω.

 

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_218002.html?wid=3

 

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_428898.html?wid=3

 

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_360418.html?wid=3

 

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_466613.html?wid=3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πρίν κανα μήνα το k6000 pro. Απροβλημάτιστο, δεν κολλάει πουθενά και από αυτονομία κρατάει άνετα 2 μέρες με βαριά χρήση (παιχνίδια, browsing). Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλή και φωτεινή οθόνη και με προστασία Dragontrail glass, κάτι αντίστοιχο του gorilla. Η κάμερα δεν είναι κάτι το τρομερό (όπως τα περισσότερα κινέζικα) αλλά για τα λεφτά του, μιά χαρά. Παρόμοιο σε χαρακτηριστικά φαίνεται και το ulefone power αλλά έχει 16gb rom αντί 32 του oukitel. Bluboo και U15 δεν έχουν FHD οθόνη και το U15 έχει τη μικρότερη μπαταρία. Ίσως το bluboo να έχει καλύτερη κάμερα αλλά καλύτερα να στο πεί αυτό κάποιος που το έχει. Βέβαια το u15 το παίρνεις με λιγότερα από 100 ευρώ οπότε αν δε σε πειράζει η μικρότερη μπαταρία, τα 16gb rom και η απλή HD οθόνη πηγαίνεις για αυτό. Επίσης στα 100 ευρώ υπάρχουν και άλλα μοντέλα όπως το Ulefone metal. Στα 130-140 εγώ προσωπικά θα πήγαινα στο K6000pro, γενικά, και όχι μόνο μεταξύ αυτών που προτείνεις. Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Aυτο που μπορω να σου πω για το τελωνειο μεσα απο την εμπειρια μου ειναι ΜΗΝ το φερεις με Courier Διαλεξε απλη αποστολη μεσω ταχυδρομειου και το πιθανοτερο ειναι να μην εχεις προβλημα. Λεω το πιθανοτερο γιατι βασει νομοθεσιας εαν εισαι ατυχος και το σταματησουν θα πρεπει οπως και να εχει να πληρωσεις δασμους Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος εδω να σου εγγυηθει 100% οτι δεν θα το ελενξουν. Αλλα εμπειρικα 6-7 χρονια που φερνω πραγματα απο Κινα με απλο ταχυδρομειο δεν ειχα ποτε προβλημα σε αντιθεση με τα Courier οπου το πραγμα ζοριζει πολυ

Για να παρεις μια ιδεα 2 φορες που τα εφερα με Courier και τα ελενξανε το κοστος ητανε Αξια προιοντος πραγματικη 170 ευρω περιπου και στα δυο Δηλωμενη αξια απο τον αποστολεα δεν θυμαμαι. Ηταν λιγοτερη ομως Λοιπον Φορος 15 ευρω για το ενα και 19 για το αλλο (Παιζει ρολο τι προιον φερνεις Δεν ειναι στανταρ) Αλλα απο εκει και περα με "πηδηξαν" κανονικα με τα τελη αποθηκευσης και εξοδα διαχειρισης που τα πηρε η εταιρεια Courier και ηταν της ταξης περιπου των 55-60 ευρω Συνολο δηλαδη 75-80 ευρω συν τη βενζινη-διοδια να πας στο αεροδρομιο συν 3-4 χαμενες ωρες για να το εκτελωνισεις

Edited by bmagigr
Link to comment
Share on other sites

Οποιοδηποτε Android εχει μπροστινη καμερα μπορει να χρησιμοποιηθει για βιντεοκλησεις Παιζει ρολο το σημα της εταιρειας απο εκει που θα καλει να ειναι καλο και η καμερα η μπροστινη να εχει μια αξιοπρεπη αναλυση για λιγο καλη εικονα. Θα σου προτεινα επίσης η συσκευη να υποστηριζει 4G

Και σιγουρα το προγραμμα που θα χρησιμοποιησει να ειναι και αυτο αξιοπιστο Για παραδειγμα το Skype πρακτικα πιθανον λογω μεγαλης χρησης απο εκατομμυρια χρηστες πολλες φορες κολλαει.

Edited by bmagigr
Link to comment
Share on other sites

Τειλκα παραγγειλαμε(δεν ειναι για μενα) πριν λιγο το k6000 pro απο την EU αποθηκη GB,για μεταφορικα επιλεξαμε τα φθηνοτερα δηλ. flat rate shipping.

 

Γνωριζεις με ποιο ταχυδρομειο στελνουν και αν εχει tracking number?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το Huawei 6x, δες και το Huawei nova, αλλά και το zte v8, μόλις κυκλοφόρησε και φαίνεται δυνατό. Από εκεί και πέρα όσο αυξάνεται το budget αυξάνονται και οι επιλογές. Επίσης να έχεις υπόψιν ότι οι συσκευές εκεί είναι φθηνότερες από όσο τις βρίσκουμε στα ιντερνετικα κινεζομάγαζα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

με τη σειρα που τα εγραψες

 

η σειρα mi συνηθως ειναι ανωτερη απο τη σειρα redmi.

το mi5 δεν παιρνει καρτα sd, νομιζω δεν εχει ραδιο fm.

θα μπορουσε να εχει μεγαλυτερη μπαταρια.

ομως εχει χαρακτηριστικα που το κανουν να υπερεχει

σε σχεση με τα αλλα δυο αν και περασμενη φουρνια.

δες και το mi 5s

 

το redmi pro ειναι καλυτερο απο το redmi note 4.

πχ εχει oled οθονη, usb-c, dual cam (για bokeh κτλ)

αλλα δεν εχει επισημη global rom, δηλαδη δεν εχει επισημως

ελληνικα μενου (μπορεις ομως να πληκτρολογεις ελληνικα).

υπαρχουν φημες για επερχομενο redmi pro 2.

 

κυριως για αυτονομια θα κοιταζα και το redmi note 4x (snapdragon)

αντι το redmi note 4 (mediatek)

 

Καλησπέρα σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου,αν υπάρχει και κάποιος άλλος να πει την γνώμη του πολύ ευχαρίστως να την ακούσω.:)

Link to comment
Share on other sites

Θα κανει βιντεοκλησεις και σε χαμηλο φωτισμο; (πχ σαλονι νυχτα με χαμηλο φωτισμο) Ή εχει καλο φωτισμο ο χωρος που θα κανει τις κλησεις;

 

Απλα για να δω ποσο καλη καμερα θελει :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πιστευω βεβαια οτι αυτο θα του ναι μια χαρα https://www.skroutz.gr/s/8348233/LG-K10-16GB.html . Βεβαια αν κανει βιντεοκλησεις σε ημιφως θα χει θεμα.

εχει καλο φωτισμο στην τραπεζαρια που καθεται συνηθως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οποιοδηποτε Android εχει μπροστινη καμερα μπορει να χρησιμοποιηθει για βιντεοκλησεις Παιζει ρολο το σημα της εταιρειας απο εκει που θα καλει να ειναι καλο και η καμερα η μπροστινη να εχει μια αξιοπρεπη αναλυση για λιγο καλη εικονα. Θα σου προτεινα επίσης η συσκευη να υποστηριζει 4G

Και σιγουρα το προγραμμα που θα χρησιμοποιησει να ειναι και αυτο αξιοπιστο Για παραδειγμα το Skype πρακτικα πιθανον λογω μεγαλης χρησης απο εκατομμυρια χρηστες πολλες φορες κολλαει.

 

θελει βιντεοκληση μεσω τηλεφωνου. οχι μεσω προγραμματος.. πχ ειχα lg g4 δεν μπορουσε να κανει βιντεοκληση.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το Huawei 6x, δες και το Huawei nova, αλλά και το zte v8, μόλις κυκλοφόρησε και φαίνεται δυνατό. Από εκεί και πέρα όσο αυξάνεται το budget αυξάνονται και οι επιλογές. Επίσης να έχεις υπόψιν ότι οι συσκευές εκεί είναι φθηνότερες από όσο τις βρίσκουμε στα ιντερνετικα κινεζομάγαζα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

στο ότι είναι πιο φθηνά ποντάρουμε, αλλιώς θα παραγγέλναμε από το ίντερνετ.

 

μπήκε και το cool1 στην λίστα γτ διάβασα καλά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε και αυτο μια χαρα θα του ειναι :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχει καλο φωτισμο στην τραπεζαρια που καθεται συνηθως.

 

θελει βιντεοκληση μεσω τηλεφωνου. οχι μεσω προγραμματος.. πχ ειχα lg g4 δεν μπορουσε να κανει βιντεοκληση.

 

Εδω σε χανω λιγο. Τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Τοτε και αυτο μια χαρα θα του ειναι :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εδω σε χανω λιγο. Τι εννοεις;

θελει να κανει βιντεοκληση μεσω τηλεφωνου πατωντας την ενδειξη βιντεοκληση αν πατησεις μια επαφη εχει επιλογη κληση και βιντεοκληση.( τα σαμσουνγκ εχουν τετοια επιλογη) οχι μεσω vιber η skype.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...