Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.

150-200

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

5.5

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Eλλαδα

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)

ΝΑΙ

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

Dual,radio

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

NAI

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

OXI

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

KAMEAΡΑ,ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

LG90

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας απαντήσω απαντάω τώρα γιατί είχα μετανιώσει αλλά τελικά θα αγοράσω 1) έως 130 ευρώ ίσως λίγο παραπάνω. 2) 5 έως 6 ίντσες δεν έχω πρόβλημα αρκεί να είναι τόσο που έγραψα. 3) μόνο από Ελλάδα 2 ετη εγγύηση 4) αυτό δεν το πιασα αλλά με ενδιαφέρει να εχω 4g σε πολλά μέρη. 5) ναι dual από τα άλλα που αναφέρονται εκτός από το ραδιόφωνο που δεν με ενδιαφέρει τα άλλα δεν γνωρίζω τι είναι αλλά όχι δεν με νοιάζει. 6) ελληνικό μενού ναι πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα. 7) η καλή οθόνη amoled νομίζω με αυτά τα λεφτά δεν γίνεται οπότε μας αρκεί η lcd. 8) αυτονομία, ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα 9) Sony Xperia E4g Γενικά με ενδιαφέρει πρώτα η μπαταρία να έχει πολύ καλή μπαταρία όσο γίνεται μετά να είναι 4g κ να μην έχει θέμα με το wifi κ έπειτα να έχει μια σχετικά καλή ανάλυση οθόνης δεν με ενδιαφέρει καθόλου η κάμερα αυτά περιμένω απαντήσεις :-)
Link to comment
Share on other sites

huawei honor 6x.Σε καλυπτει σε ολα τα κριτηρια σου και το βρισκεις στα 199 ευρω σε μεγαλη αλυσιδα καταστηματων
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Προχώρησα στην παραγγελία του samsung j7. Είδα πάλι από κοντά το p10 lite. Πανέμορφο κινητό αλλά τελικά το μέγεθος της οθόνης λειτούργησε αποτρεπτικά για την αγορά. Από ότι διάβασα και το redmi 4a έχει sar κάτω από 1.00 αλλά τέτοιο πονοκέφαλο μετά από κλήσεις είχα να νιώσω από ένα παλιό έρικσον που είχα. Ίσως να είναι η ιδέα μου. Πάντως για κάποιον που χρησιμοποιεί το κινητό περισσότερο για ίντερνετ θεωρώ το redmi 4a επαρκέστατο. Επίσης,η οθόνη του είναι στα μάτια μου πάρα πολύ καλή και ξεκούραστη για ανάγνωση κειμένων..και το λειτουργικό του πολύ γρήγορο και ευχάριστο. Παρόλο που το έχω χρησιμοποιήσει μικρό χρονικό διάστημα θα μου λείψει..

 

Τα xiaomi ειναι ιδιαιτερα κινητα.Η μανα μου πηγε απο s3 neo στο redmi note 4.Μεγαλη ευκολια στο χειρισμο βρηκε και στα 2 και δεν δυσκολευτηκε στο να προσαρμοστει.

Φιλαρακι πηγε απο το lg g3 στο ιδιο κινητο.Αν παρω κινητο και παω για δικαρτο καποιο xiaomi θα παρω.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα επειδή είναι γυναίκα δε γίνεται συμβιβασμός στην κάμερα. Προτιμάει χαμηλότερα specs για την κάμερα. Ούτε με την 800 έχει θέμα αν η κάμερα είναι αρκετά καλή. Δε θέλει να περάσει τα 200 και για αυτό σκέφτεται το j5. Εγώ ρωτάω μήπως κάποιο από αυτά που ανέφερα αξίζει την υπέρβαση λόγω καλύτερης ποιότητας φωτογραφιών.

 

θελεις camera και κοιτας j7?:wacko:

 

στα 200 ευρω κανα μεταχιρισμενο exus 5x η κανα θμια 950 (μεταχιρισμενο και αυτο)

 

μετα κανεις μια τεραστια βουτια οτι αφορα την ποιότητα cameras (καθος δεν υπαρχει κινιτο με χαμιλο budget και καλη camera)

 

εκτος και αν καλη για σενα ειναι χαλια για μενα (πχ για μενα καλες ειναι του mate 10 note 8 s8 edge μετριες ειναι του a5 p10 mate 9 και κακες ειναι a3 j7 κλπ) μετα παμε στα χαλια

 

απο την αλλη λες γυναίκα..... κατα 99% θελει καμια selfi κανα πορτρετο κλπ ετσι βουρ για j7 (σε αυτα μια χαρα είναι αλλου χάνει όπως νυχτερινές φωτογραφίες)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν κοιτάω καν j7 κοιτάω j5. Υπάρχει περιορισμένο budget και δεν παίρνει μεταχειρισμένο. Από ότι κατάλαβα έχει αποφασίσει το j5 οποτε ευχαριστώ για τη βοήθεια. Edited by mutsos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν κοιτάω καν j7 κοιτάω j5. Υπάρχει περιορισμένο budget και δεν παίρνει μεταχειρισμένο. Από ότι κατάλαβα έχει αποφασίσει το j5 οποτε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

ας παρει j5 σημασία δεν εχει απο την στιγμή που παει για selfies πορτρετα κλπ δεν εεχι σιμασια τι θα παρει (ολα ειναι ιδια περα απο της ναυαρχιδες)

 

εγω οταν ακουσα θελω camera αλλο καταλαβα μετα σκέφτηκα οτι παει για selfies(η αρροστια της εποχης)

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 200+-

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5,5"

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Απο Ελλαδα εστω και με εγγυηση καταστηματος

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) ΝΑΙ

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? ραδιοφωνο, αλλά όχι 100% δεσμευτικό

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; καλύτερα χωρις φλασαρισμα, αλλά σε μια εξαιρετικη περιπτωση το συζηταμε

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. κυριως η καλη οθονη, ο καλος ηχος ειναι επιθυμητος αλλά οχι dealbreker

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Κάμερα (φωτογραφία και video), αυτονομια, οθόνη, ταχυτητα.

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. lenovo k3 note( το οποιο εχω φλασαρει )

 

οι συσκευες που ειχα σταμπάρει ήταν το moto g4plus και τωρα προσφατα το honor 6x. Απλά θεωρώ το ois απαραιτητο λογω του ότι τα video (έχω πιτσιρικά και το χρειάζομαι) όταν τα βλέπουμε στην τηλεόραση είναι πολύ κουραστικά απο το κούνημα( τρεμόπαιγμα)

Μια αγορά από το εξωτερικό δεν την αποκλείω αν είναι η μόνη περίπτωση που με καλύπτει, απλά θα προτιμούσα να εξαντλήσω τις εδώ επιλογές.

Επίσης δεν ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένη συσκευή, ούτε καν ανοιγμένη:)

 

Υ.Γ δεν περίμενα ένα χαρακτηριστικό τόσο σημαντκό, να μην αναφέρεται καν στα specs στα μαγαζιά, την στιγμη που βγάζουν ολόκληρες λίστες με περιττά ( κατά τη γνώμη μου ) χαρακτηριστικά. Μπορεί και να μην ψάχνω εγώ σωστά, anyway ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η μοναδική επιλογή με καλό ois και 800αρα είνα το le max 2 η έκδοση x820 για να έχει και 800αρα.

 

Βέβαια σαν κάμερα (φωτογραφίες) είναι πολύ μέτρια παρά το καλό Ois και μεγάλο αισθητήρα. Μόνο αν ασχοληθείς με φλασαρίσματα και βάλεις καμια nougat rom για να δουλέψει το Port της google camera με hdr+ θα χεις καλές φωτογραφίες (αλλά μιλάμε για το άλλο άκρο... άριστες! ).

 

Δες εδώ μερικά δείγματα που τραβηξα μιας και είναι η τωρινή μου συσκευή https://www.flickr.com/photos/148406140@N05/albums/72157686592488681/with/37810882716/ Με εξαίρεση όπου γράφω fidget ή stock είναι με το port που ανέφερα.

 

Οπότε αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με φλασαρίσματα δεν ξέρω αν αξίζει και δεν γνωρίζω δυστυχώς πολλές συσκευές με ois + 800αρα σε αυτά τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από 3 γεμάτα χρόνια χρήσης του Lenovo A8 806 ,έχοντας βγάλει επάξια τα 150 ευρώ που είχε δώσει φιλικό μου πρόσωπο για να αγοραστεί, ήρθε η ώρα αντικατάστασης του.

Μου ζήτησε να βοηθήσω να βρούμε κινητό γύρω στα 200 ευρώ με χαμηλή ακτινοβολία γιατί όταν μιλάει δεν χρησιμοποιεί handsfree και το A8 νομίζει ότι ενοχλεί μετά από κάποια ώρα χρήσης.

 

Παραθέτω και τον οδηγό:

 

) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.

200

 

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

5

 

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Από Ευρώπη Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας

 

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)

ΝΑΙ ΣΊΓΟΥΡΑ

 

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

ΟΧΙ dual,ραδιόφωνο θα με ενδιεφερε αλλα δεν ειναι δεσμευτικο ,ir οχι , nfcθα με ενδιεφερε αλλα δεν ειναι δεσμευτικο

 

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Ελληνικό μενού χωρίς φλασάρισμα.

 

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

θα με ενδιεφερε αλλα δεν ειναι δεσμευτικο

 

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

ταχυτητα,καμερα,αυτονομια,βαρυ gaming

 

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

Lenovo A8 806 φλασαρισμένο

Πολύ σημαντικό χαμηλή ακτινοβολία !!!!!

Περιμένω προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

Δες και το Huawei honor 6a, στα 145€ περίπου. Είναι φρέσκο σε κυκλοφορία κινητό, φοράει nougat και στα περισσότερα reviews αναφέρουν την μπαταρία ως ένα από τα δυνατά πλεονεκτήματά του.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ψάχνω ευρωπαική αποθήκη! :)

Αν ανεβάσω λίγο το διαθέσιμο ποσό, μπορεί να βρούμε κάτι απο ελλάδα που να είναι σε τέτοια ποιότητα έτοιμο? Χωρις φλασαρισμα εννοώ

(sorry για να καταλάβω.....αυτές που δεν γράφεις fidget ή stock και έχουν μόνο νούμερα θες να πεις ότι είναι απο την εφαρμογή που είχε το τηλέφωνο?

αν είναι έτσι δεν τις βρίσκω καθόλου μέτριες, το αντίθετο, βέβαια έχεις δίκιο για το hdr+)

Edited by kostba
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι χωρίς φλασαρίσματα. Κοίτα η διαφορά είναι χαοτική με hdr+ . Επίσης πρόσεξε στη fidget έχω ρίξει το shutter speed, οπότε μην τις κοιτάς (δηλαδή έπαιξα με manual mode... προφανώς με ταχύτητα 1/4 δεν βγάζεις παιδάκι)

 

Κοίτα η κάμερα είναι μέτρια. Η στοκ κάμερα άλλων κινητών έχει καλύτερο αποτέλεσμα από την στοκ του le max 2. Τώρα για ois ελλάδα και χωρίς φλασαρίσματα με 800αρα μόνο το g5 se μπορώ να σκεφτώ αλλά ανεβάινεις ένα 100αρικο σε χρήματα. Φυσικά μιλάμε για εξαιρετική κάμερα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...