Jump to content

Xiaomi Mi Mix


glynos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάλαβα.. Είχα την εντύπωση ότι αν είναι σφραγισμένο δεν μπορούν να το ανοίξουν και να το ξανα σφραγισουν όπως βγαίνει εργοστάσιακα.. Από ότι κατάλαβα κινεζική θα έχει.. Ευχαριστώ πάντως!!

 

Μην περιμένεις πολλά από τους κινέζους

 

Το πιο πιθανό είναι ότι θα το έχουν ανοίξει, θα έχουν αφαιρέσει την θήκη που δίνει η xiaomi, και ως προς τη ρομ θα έχει μια μαϊμουδορόμ που στην καλύτερη την βάζουν για να βάλουν δικό τους crapware/bloatware/διαφημίσεις, στην χειρότερη θα στέλνει όλα τα στοιχεία σου, στοιχεία χρήσης, βιομετρικά στοιχεία στην Κίνα.

 

Με το που έρθει, σε κάθε περίπτωση, αν θες MIUI περνάς official Global (ή μια καλή ανεπίσημη όπως xiaomi.eu), αν δεν θες MIUI περνάς LINEAGE ή RR

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 704
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά αυτό δεν παίζει.. Με την vickmall τουλάχιστον δεν ανυσηχω καθόλου για αυτό το θέμα. Έχω πάρει πολλές συσκευές ακριβές και πότε δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα..ίσα ίσα μου κάνουν και πολλά εξτραδακια δώρα. Ότι τους ζητήσω αυτό κάνουν, αυτά τα κάνει το gearbest. Ωστόσο το να ανοίξουν και να ξαναπακεταρουν σαν εργοστάσιακο την συσκευή μου φαίνεται απίθανο.. Θα σου πω όταν το παραλάβω.
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό δεν παίζει.. Με την vickmall τουλάχιστον δεν ανυσηχω καθόλου για αυτό το θέμα. Έχω πάρει πολλές συσκευές ακριβές και πότε δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα..ίσα ίσα μου κάνουν και πολλά εξτραδακια δώρα. Ότι τους ζητήσω αυτό κάνουν, αυτά τα κάνει το gearbest. Ωστόσο το να ανοίξουν και να ξαναπακεταρουν σαν εργοστάσιακο την συσκευή μου φαίνεται απίθανο.. Θα σου πω όταν το παραλάβω.

 

Οκ τότε είναι βολικό μαγαζί το vickmall. Ως προς τη Rom, έχει κάποια επίσημη της Xiaomi ?

Εγώ πήρα από Gearbest, και το ένα από τα τρία τμήματα του κουτιού (αυτό που έχει τη θήκη) ήταν τελείως άδειο. Είπαν ότι δεν έχουν τη θήκη, τους είπα να μου κάνουν επιστροφή χρημάτων της αξία της θήκης στο paypal, και ξαφνικά βρήκαν την θήκη και μου την έστειλαν :-)

Rom δεν είχε επίσημη

Βλέπω ότι πολλοί λαμβάνουν με μη επίσημες ρομ, και να περάσεις ρομ στη συσκευή ασύρματα χωρίς να ανοιχθεί το κουτί είναι λίγο δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σε καταλαβαίνω.. Την έχεις πατήσει γιαυτό τα λες αυτα.. Δυστυχώς τα κάνει κάτι τέτοια το gearbest. Πολλοί είχαν παράπονα ότι βγάλανε την Premium θήκη που δίνει η xiaomi, για να την πουλήσει αργότερα χώρια.. Έχει μεν χαμηλότερες τιμές αλλά κάνει κάτι τέτοια χαζα.. Γιαυτό προτιμώ την vickmall η οποία είναι λίγο ακριβότερη ορισμένες φορές αλλά εγγύηση σε όλα. Ρομ απο ότι κατάλαβα θα έρθει με την κινεζική, απλά ήθελα να σιγουρευτω μήπως το είχε παραλάβει κανένας άλλος σφραγισμένο και ένα του ήρθε με global η με το την κινεζική;
Link to comment
Share on other sites

Τώρα σε καταλαβαίνω.. Την έχεις πατήσει γιαυτό τα λες αυτα.. Δυστυχώς τα κάνει κάτι τέτοια το gearbest. Πολλοί είχαν παράπονα ότι βγάλανε την Premium θήκη που δίνει η xiaomi, για να την πουλήσει αργότερα χώρια.. Έχει μεν χαμηλότερες τιμές αλλά κάνει κάτι τέτοια χαζα.. Γιαυτό προτιμώ την vickmall η οποία είναι λίγο ακριβότερη ορισμένες φορές αλλά εγγύηση σε όλα. Ρομ απο ότι κατάλαβα θα έρθει με την κινεζική, απλά ήθελα να σιγουρευτω μήπως το είχε παραλάβει κανένας άλλος σφραγισμένο και ένα του ήρθε με global η με το την κινεζική;

 

Δεν ξέρω για το vickmall, πάντως το gearbest είχε πρόβλημα και στη θήκη και στη ρομ

 

Πλέον δεν αναφέρουν την θήκη στα περιεχόμενα και καθάρισαν

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_617026.html?wid=4

 

Για τη ρομ: είτε σου έρθει με κινέζικη είτε global, εφόσον είναι επίσημη, μπορείς να υποθέσεις ότι δεν έχει πειραχτεί μετά το εργοστάσιο.

 

Βλέπω όμως ότι και από άλλα καταστήματα, όχι μόνο από το gearbest, και σε άλλες συσκευές xiaomi όχι μόνο στο mix, ότι έρχονται με μη επίσημη ρομ. Νομίζω είναι προφανές ότι για να περαστεί μια ρομ από κάποιον ενδιάμεσο reseller ή από το κατάστημα, το κουτί προφανώς έχει ανοιχτεί ... Και για να τοποθετηθεί μια μεμβράνη γύρω από το κουτί μετά δεν είναι δύσκολο ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα.. Τα πάντα είναι πιθανά, δεν νομίζω όμως να χαλάσει το όνομα του το κάθε κατάστημα μόνο και μόνο για να περάσει τις Κινέζιες και τις διαφημίσεις τους από την στιγμή που έχεις άλλες απαιτήσεις. Όπως πχ εσύ που ζήτησες refund όταν είδες ότι λείπει η θήκη και τελικά στην έστειλαν.
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι δεν εγγυώνται ότι δεν θα περάσει τελωνείο.

Οπότε για μένα απομακρύνεται η αγορά του Mix και αφού δεν το βρίσκω μεταχειρισμένο, αύριο θα πάω να πάρω το Mate 9.

Κρίμα.

 

(S7 edge & Tapatalk)

 

Γιατί δεν το βρίσκεις; Υπάρχουν αγγελίες σε ινσομνια και facebook...Σε μαγαζί λίγο δύσκολο να το βρεις και αυτό λόγω εγγύησης!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το βρίσκεις; Υπάρχουν αγγελίες σε ινσομνια και facebook...Σε μαγαζί λίγο δύσκολο να το βρεις και αυτό λόγω εγγύησης!!!

Το FB δεν το εμπιστεύομαι. Μόνο το ινσομνια λόγω αξιολογήσεων και εκεί βλέπω λίγες και με υπέρογκα ποσά. Ειδικά για το 4/128 δεν παίζει τίποτα.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα δίκιο σε αυτά που γράφεις...Όντως το 4/128 είναι πιο δύσκολο σε σχέση με το 6/258...

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει , αν ξέρει, ποια είναι η διαφορά του exclusive από το ultimate;;; Βλέπω μεγάλη διαφορά στις τιμές αλλά σαν χαρακτηριστικά είναι τα ίδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις τιμές, μια ενημέρωση

eglobalcentral.eu (και υπαρχει και κουπονι -8€) και vickmall

Από εκεί και μετά ο καθένας επιλεγει .... (το eglobalcentral στέλνει δοκιμασμένα με τριγωνική, το vickmall τώρα ξεκίνησε, δεν το έχω δοκιμάσει) :D

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά...εσείς που το έχετε το 6/256 ...αν το βάζατε σήμερα για πώληση ως μεταχειρισμένο...σε τι τιμη θα το βάζατε περίπου; Θέλω να δώσω το δικό μου κυρίως

η για ανταλλαγή και έχω μπερδευτει....Δεν ρωτάω με ποια τιμή θα το αγοράζατε γιατί οι πιο πολλοί θα πείτε..."τσάμπα" !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά...εσείς που το έχετε το 6/256 ...αν το βάζατε σήμερα για πώληση ως μεταχειρισμένο...σε τι τιμη θα το βάζατε περίπου; Θέλω να δώσω το δικό μου κυρίως

η για ανταλλαγή και έχω μπερδευτει....Δεν ρωτάω με ποια τιμή θα το αγοράζατε γιατί οι πιο πολλοί θα πείτε..."τσάμπα" !!!!

Σκέψου πως από eglobalcentral έρχεται στο σπίτι σου στα 610€, χωρίς τελωνεία χωρίς τίποτε, σε 14 μέρες ...... Οποτε πράξε αναλογα :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Στο gearbest έχει €556.83 και μάλιστα η "καλή" έκδοση (6/256).
Γιαννη και γω γιαυτη την εκδοση μιλαω. Όμως στο gearbest παίζει πολύ σοβαρά και το τελωνείο, Οποτε ΖΟΝΓΚ !!!!!! :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια κουβέντα έκανα και γω κάποια μηνύματα πριν και ούτε λίγο ούτε πολύ κατάλαβα ότι αυτές οι τρελές τιμές που βλέπουμε εχουν να κάνουν με το ότι πατάνε οι περισσότεροι στον φόβο τελωνείου και στην αναμονή.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά δεν ξέρω τι να κάνω να το δώσω να πάρω το s8 η δεν αξίζει?

Είχα πάει σε ένα μαγαζί να το δω από κοντά και μόλις τα έβαλα δίπλα το ένα στο άλλο ο πωλητής έπαθε πλάκα με το mix.

Είναι πιο ωραίο πιστεύω το mix αλλά σε όλα τα άλλα το s8 σκοτώνει.

 

Στάλθηκε από το MI MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ακριβώς το σκοτώνει το s8? :) πέρα από την κάμερα, σε τίποτα αλλο.. Ram/rom το mi mix υπερτερεί, ο 821 με τον 835 από ότι έχω δει έχουν ελάχιστη διαφορά, μπαταρία επίσης δεν το πιάνει το mi-mix.. Αυτά. :) (για ομορφιά δεν το συζητώ!)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν είχε και καλή κάμερα ανάλογη των υπολοίπων χαρακτηριστικών της... Η συσκευή δεν θα είχε αντίπαλο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε και καλή κάμερα ανάλογη των υπολοίπων χαρακτηριστικών της... Η συσκευή δεν θα είχε αντίπαλο.

Και εγγύηση. Χεχχε.

Σε τι επίπεδα δηλαδή είναι η κάμερα;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι η κάμερα δεν είναι ανάλογη της συσκευής.. Αλλα επειδή διαβάζω πολλά φόρουμ, είναι πιο πολύ θέμα software. Με αναβαθμίσεις μπορεί να στρώσει κι άλλο. Ήδη από πρόσφατα βίντεο που έχω δει την έχουν ανεβάσει λίγο. Και το EIS που έχει δεν είναι τόσο κακό όπως στην αρχη. Όταν περνεις συσκευή τέτοιας αξίας δεν νομίζω να έχεις αμφιβολίες ώστε να κρέμεσαι στην εγγύηση .
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες που τράβηξα με το τηλέφωνο.καλες μου φαίνονται αλλά δεν ξέρω ας μας πουν και οι πιο ειδικοί 8fad112f7e7e167b77d087fe49f82a88.jpgb5d480a5045ff186ed2585c27111f652.jpg01d6a82e10aaad5dcc36718cd29a49dd.jpgb9af431922a959152e9d3c1fca96de41.jpgecf2aa4557a4d35caa5605eddce50229.jpg5127304d5c7969f8a7c711e789741e72.jpg95fd158d6d035c2f0914f032fd6bc6cf.jpgf58ded2d3f78800b2b9e22f5bf3d4bd9.jpg

 

Στάλθηκε από το MI MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ωραίες είναι!!! Κάπου διάβασα με μια ρομ βγάζει και bokeh effect φωτογραφίες.. Στο mi4 παλιά το είχα και εγώ αλλά με τις νεότερες ρομ δεν το έχω πια.. Στα βίντεο 4k πως τα πάει; όντως με το update έχει διαφορά; (το EIS)
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ωραίες είναι!!! Κάπου διάβασα με μια ρομ βγάζει και bokeh effect φωτογραφίες...

 

Για bokeh effect θες είτε συσκευή με δύο κάμερες πίσω, είτε την εφαρμογή Google Camera.

 

Η Google Camera έχει μια επιλογή LENS BLUR όπου σου ζητάει να μετακινήσεις την συσκευή προς τα πάνω (ή προς τα πλάγια αν την έχεις οριζόντια) και παίρνει και άλλες λήψεις και μετά τα επεξεργάζεται όλα μαζί με ειδικό αλγόριθμο και παράγει το αποτέλεσμα.

 

Παίρνει λίγα δευτερόλεπτα για να σου δώσει το αποτέλεσμα, σε συσκευή με snapdragon 821 γύρω στα 20" νομίζω.

 

Αλλά δεν έχω δει άλλη εφαρμογή, σε συσκευή με μια κάμερα, να έχει τέτοια επιλογή.

 

Sent from my MI MIX using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...