Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το HTC HD2 γιατί παρέχει καλύτερες δυνατότητες πλοήγησης στο διαδίκτυο εστω κι αν χανεις το προνόμιο του push mail.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για πλοηγηση πιστευω οτι το μηλο ειναι μακραν το καλυτερο. Αλλα εχει το μεγαλο μειον - τον Jobs που το εχει αφησει αναπηρο απο ευχρηστια (οχι το να χρειαζεται να hackεψω ττην συσκευη για να μου προσφερει τα αυτονοητα δεν το θεωρω δεδομένο)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Plantronics έχω και δεν το αλλάζω.. Μόνο μειονέκτημα ότι θέλει το δικό το φορτιστή ενώ κατι itech που είχα παλιά φόρτιζαν και από το Usb
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Plantronics έχω και δεν το αλλάζω.. Μόνο μειονέκτημα ότι θέλει το δικό το φορτιστή ενώ κατι itech που είχα παλιά φόρτιζαν και από το Usb

 

To Voyager Pro φορτίζει και από τον υπολογιστή, αλλά με το δικό του καλώδιο USB.

PIN:
Link to comment
Share on other sites

για web surfing δεν αξιζει το Blackbeery μονο για αμεσοτητα emails. To καλυτερο για web surfing ειναι τα τηλέφωνα με λειτουργικο ANDROID καθως & iphone 3G + 3Gs

 

Θα ήθελες να μου αναφέρεις 2-3 σημεία που σε απογοήτευσε το ΒΒ στο surfing;

 

Λειτουργικό android ποιά άλλα έχουν, εκτός από NOKIA N900;

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Το surfing με τον BlackBerry Browser είναι αρκετά αργό σε σχέση με τα προαναφερθέντα μοντέλα (android συσκευές έχει και η HTC οπότε μπορείς να δείς και στο αντίστοιχο φόρουμ) . Η τρομερη συμπίεση όμως που κάνει είναι στα +. Λόγω αυτής της συμπίεσης που κάνουν τα ΒΒ η χρήση των χαρτών όσο μεγάλη και αν είναι σου καταναλώνουν πολύ λίγο όγκο δεδομένων. Σε αντίθεση με το browsing οι χάρτες λειτουργουν μια χαρά και με 2g δίκτυο.

 

Έτσι κι αλλιώς για να κάνεις χρήση των υπηρεσιών θα πρέπει να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία BIS όπως και κάποιο data plan από τον πάροχο σου.

 

Τέλος για video streaming δεν θα το συνιστούσα καθώς μπορείς να δείς video από το youtube μόνο μέσω wifi!

 

 

 

Υ.Γ: Καλό θα ήταν να αποφύγουμε την περεταίρω σύγκριση συσκευών μην γίνει vs. το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το surfing με τον BlackBerry Browser είναι αρκετά αργό σε σχέση με τα προαναφερθέντα μοντέλα (android συσκευές έχει και η HTC οπότε μπορείς να δείς και στο αντίστοιχο φόρουμ) . Η τρομερη συμπίεση όμως που κάνει είναι στα +. Λόγω αυτής της συμπίεσης που κάνουν τα ΒΒ η χρήση των χαρτών όσο μεγάλη και αν είναι σου καταναλώνουν πολύ λίγο όγκο δεδομένων. Σε αντίθεση με το browsing οι χάρτες λειτουργουν μια χαρά και με 2g δίκτυο.

 

Έτσι κι αλλιώς για να κάνεις χρήση των υπηρεσιών θα πρέπει να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία BIS όπως και κάποιο data plan από τον πάροχο σου.

 

Τέλος για video streaming δεν θα το συνιστούσα καθώς μπορείς να δείς video από το youtube μόνο μέσω wifi!

 

 

 

Υ.Γ: Καλό θα ήταν να αποφύγουμε την περεταίρω σύγκριση συσκευών μην γίνει vs. το θέμα.

 

Πολύ βοηθητικές οι πληροφορίες σου....

Απ' ότι κατάλαβα, το βασικό μειονέκτημα είναι η ταχύτητα της πλοήγησης... πράγμα που μάλλον σημαίνει ότι ο κώδικας του πλοηγού είναι "αργός"...

Αλλά πιθανόν να φταίει και η διαδικασία της αποσυμπίεσης των δεδομένων, μιας και έχει κι αυτή μια σημαντική απαίτηση από τον μικροεπεξεργαστή της συσκευής (κρίνοντας από τους επιτραπέζιους Η/Υ)

 

Υπάρχουν άραγε άλλοι πλοηγοί (από τρίτους κατασκευαστές) για τα ΒΒ;

 

Αλήθεια, εσύ ποια συσκευή έχεις δοκιμάσει;

 

Εμένα με απασχολούν οι bold 9000/9700, αλλά και οι 8520 & 8900...

 

Σημαντική είναι και η πληροφορία για την λειτουργία των χαρτών στο 2G... Βλέπεις δεν υπάρχει παντού 3G...

 

 

Επίσης, διάβασα κάπου στο forum για τη δυνατότητα tethering (με ένα πρόγραμμα), με χρήση της οποίας γίνεται η αξιοποίηση της συμπίεσης μέσω BIS στο PC !!! Ακούγεται πολύ ελκυστικό...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, επειδή τα δεδομένα που στέλνεις αλλά και λαμβάνεις περνάνε μέσα από τον σέρβερ της RIM για να γίνει η συμπίεση υπάρχει και αυτή η καθυστέρηση. Το πρόβλημα διορθώνεται σιγά σιγά με τα updates και σύντομα περιμένουμε και νέο browser.

 

Υπάρχουν πλοηγοί αλλά είναι με πληρωμή οι περισσότεροι. Υπάρχει και το καλό και αξιόπιστο google maps που είναι free.

 

Έχω χειριστεί εντατικά τα 8520 και έχω 9700 και έχω χρησιμοποιήσει τα 8900 και 9000.

 

Κατά σειρά προτίμησης 9700, 8900, 8520 και τελευταίο το 9000.

Τα πρώτα τρία έχουν μεγαλύτερη μνήμη από το 9000 και είναι πιο γρήγορα. Το trackpad του 8520 το κάνει πιο εύχρηστο αλλά τα υλικά του είναι κάπως ψεύτικα. Το 8900 είναι μια καλή επιλογή, αλλά το 9700 είναι το καλύτερο ΒΒ που κυκλοφορεί μέχρι στιγμής. Συνδιάζει όλα τα καλύτερα χαρακτηριστικά των παραπάνω συσκευών και επιπλέον έχει και πιο δυνατό επεξεργαστή.

 

Η εφαρμογή για tethering μέσω bis κοστίζει αλλά μπορείς να μπαίνεις και χωρίς συμπίεση με την εφαρμογή που έχει ο BlackBerry Desktop Manager (το cd που σου δίνουν μαζί με τη συσκευή)

 

 

Επειδή το θέμα αρχίζει να ξεφεύγει, για περισσότερες πληροφορίες για τις συσκευές κλπ στείλε μου PM!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έστειλα αυτό το email στην Vodafone... Είναι δυνατόν να το διαφημίζει και να μην το πουλάει?:cry:

 

"καλησπέρα,

 

ρωτάω σαν ιδιώτης κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση σήμερα 25-1-2010.

 

Μπήκα στο κατάστημά σας στην Λεωφ. Δικαιοσύνης στην πόλη του Ηρακλείου Κρήτης για να κάνω νέα σύνδεση αγοράζοντας και το Blackberry 8520 το οποίο το διαφημίζεται αρκετό καιρό τώρα στο φυλλάδιο σας.

 

Ο πωλητής μου είπε το οποίο με εξέπληξε ότι δεν το έχετε επισήμως σαν Vodafone και ότι επειδή είναι καινούριο θα αργήσει να έρθει ΑΡΑ δεν είναι διαθέσιμο.

 

Είναι διαθέσιμο ή δεν ήξερε ο συγκεκριμένος για το εν λόγω κινητό? Μου αντιπρότεινε το 9500 και το 8900.. Έχετε δώσει εντολή να μην το πουλάνε το 8520 για να ξεπουλήσεται τα Storm που σας έμειναν? Γιατί το διαφημίζεται αφού δεν το πουλάτε?

 

Να προτιμήσω το κατάστημα "Πλαίσιο" αντί για ένα απο τα επίσημα καταστήματά σας?

 

Ευχαριστώ και περιμένω την απάντησή σας η οποία θα προτείνω να δημοσιευτεί στο myphone.gr...

 

Μανώλης Τσαγκαράκης

Ηράκλειο Κρήτης"

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

ειχα για κανενα χρονο το samsung omnia απο το οποιο ημουν πολυ ευχαριστιμενος και ειχα μαθει αρκετα καλα πως να το χειριζομαι και ειχα περασει και αρκετα προγραμματα για να το κανω εγω οπως θελω

δυστιχως πριν κατι μερες ειχα ενα ατυχιμα και το ομνια εσπασε στην μεση...

οποτε ψανχω για νεο κινιτο...

σκευτομαι να παρω το storm 1

ειναι καλο κινιτο;(εννοω εχεις προβληματα; εχει καλο wardware; ειναι γρηγορο; κολλαει;)

ειναι στο ιδιο επιπεδο με ομνια;(hardware,sodtware,μπαταρια,αξιοπιστια,αντοχη)

βρισκω ευκολα προγραμματα; στο ομνια μπορουσα να βρω ευκολα προγραμμα και ηταν ευκολο και να τα περασω και να τα βρω σπαχμενα στο storm υπαρχουν πολλα προγραμματα;

αν ναι που μπορω να τα βρω;

δεν ειμαι επειχηρηματιας οποτε δεν με νοιαζουν προγραμματα επαγκελματικης χρησης...με νοιαζουν mainstream εφαρμογες και κανα παιχνιδι...και κυριος προγραμα που μου επιτρεπουν να το κανω εμφανισιακα το μενου οπωσ θελω εγω...στο ομνια με το spb meny ειχα αυτη τη δυνατοτητα....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

ειχα για κανενα χρονο το samsung omnia απο το οποιο ημουν πολυ ευχαριστιμενος και ειχα μαθει αρκετα καλα πως να το χειριζομαι και ειχα περασει και αρκετα προγραμματα για να το κανω εγω οπως θελω

δυστιχως πριν κατι μερες ειχα ενα ατυχιμα και το ομνια εσπασε στην μεση...

οποτε ψανχω για νεο κινιτο...

σκευτομαι να παρω το storm 1

ειναι καλο κινιτο;(εννοω εχεις προβληματα; εχει καλο wardware; ειναι γρηγορο; κολλαει;)

ειναι στο ιδιο επιπεδο με ομνια;(hardware,sodtware,μπαταρια,αξιοπιστια,αντοχη)

βρισκω ευκολα προγραμματα; στο ομνια μπορουσα να βρω ευκολα προγραμμα και ηταν ευκολο και να τα περασω και να τα βρω σπαχμενα στο storm υπαρχουν πολλα προγραμματα;

αν ναι που μπορω να τα βρω;

δεν ειμαι επειχηρηματιας οποτε δεν με νοιαζουν προγραμματα επαγκελματικης χρησης...με νοιαζουν mainstream εφαρμογες και κανα παιχνιδι...και κυριος προγραμα που μου επιτρεπουν να το κανω εμφανισιακα το μενου οπωσ θελω εγω...στο ομνια με το spb meny ειχα αυτη τη δυνατοτητα....

 

Για μεταχειρισμένο μιλάς η καινούργιο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλο κινητό με στιβαρή κατασκευή δεν θα σε προδώσει με μικρότερη κάμερα 3,2mp από το omnia 5mp κυμαίνεται πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα με το omnia με καλύτερη αυτονομία από το omnia έχει αρκετές εφαρμογές αλλα όχι όσες το omnia λόγο windows mobile Οθόνη αφής clikThrough και όχι touch screen όπως το omnia.

γενικά είναι ένα αρκετά καλο τηλέφωνο.

στα ποσα χρήματα το έχεις βρει?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ή το samsung galaxy?

 

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο αλλα από τα χαρακτηριστικά του που διάβασα είναι καλύτερο αλλα σίγουρα θα έχει και διαφορετική τιμή το θέμα είναι και ποσα λεφτά θες να διάθεσης και τι ζητας απο το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω σπάσει κάθε ρεκόρ, είμαι με το ίδιο κινητό εδώ και 5(!) μήνες :D, θα άλλαζα το Bold 9000 με Νexus 1, Hero.

 

σσ.To iphone δε με συγκινεί, δε μου κάνει "κλίκ" :cool:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είστε off topic. Υπάρχει thread και για το 9500 και για συγκρίσεις συσκευών

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το είχαν ετοιμοπαράδοτο και προκειμένου να χάσουν τη σύνδεση είπαν "μπαρούφες".

Αφήνω το θέμα μόνο του μπας και το δει κανένας από αυτούς :)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Χρηστης BlueAnt Q1 εδω. Πολυ καλο headset και πολυ ελαφρυ. Μεχρι στιγμης (2 μηνες χρησης) δεν εχω κανενα απολυτως παραπονο. Στα + τα firmware upgrades που κανει μεσω usb

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το είχαν ετοιμοπαράδοτο και προκειμένου να χάσουν τη σύνδεση είπαν "μπαρούφες".

Αφήνω το θέμα μόνο του μπας και το δει κανένας από αυτούς :)

 

Το κατάστασημα που ρώτησα είναι το ΚΕΝΤΡΙΚΟ του Ηρακλείου... Βασικά περιμένω να μου απαντήσουν, έτσι για να γελάσουμε πιο πολύ.

 

Και πάνω ρε γ@μώτω που μετά απο 5 χρόνια είπα να ξαναγυρίσω στη Vodafone.. μάλλον θα γεράσουμε με Cosmote...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε κάτι επ' αυτού?:)

 

http://i2.phonearena.com/showimage.php?m=Articles.Images&f=name&id=27781

 

http://www.phonearena.com/htmls/BlackBerry-8910-made-a-surprise-appearance-at-CES-article-a_9126.html

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάστηκε κάπως άτυπα στην έκθεση τεχνολογίας CES 2010 αλλά δεν είναι ακόμα τίποτα σίγουρο (τόσο στην εμφάνιση, όσο και στα χαρακτηριστικά), παραμένει φήμη! Το 8910 όπως προδίδει και το όνομα του είναι ο διάδοχος του Curve 8900.
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΤΟ BLACKBERRY STORM ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ YOUTUBE ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ERROR............
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...