Jump to content

χρέωση καρτας απο πενταψήφιο νούμερο


kostasw
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ip αναγράφεται εντός του ιστορικού.

 

Με την ip καθώς και με το ιστορικό που λάβατε έχετε όλα τα απαραίητα στοιχεία που είναι απαραίτητα προκειμένου να κριθεί η εγκυρότητα οποιασδήποτε εγγραφής σε υπηρεσία ή τυχόν κακόπιστη /αυθαίρετη χρήση των ηλεκτρονικών συσκευών από τρίτο άτομο. Τα στοιχεία αυτά σας τα κοινοποιούμε όπως μάς έχει συμβουλεύσει τόσο η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων, οσο και η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος αλλά και οι δικαστικές αρχές .

 

Oι πελάτες μας προβαίνουν σε επιστροφές μόνο σε περιπτώσεις που έχει γίνει λανθασμένη χρέωση από μια ίσως πιθανή δυσλειτουργία του συστήματος που στη δική σας περίπτωση δεν ισχύει κάτι τέτοιο καθώς έχουμε ορθή και νόμιμη ενεργοποίηση ΥΠΠ (Υπηρεσίων Πολυμεσικής Πληροφόρησης).

 

Καλησπέρα σας,

Το ιστορικό συναλλαγής σας έχει ως εξής:

Ο τηλεφωνικός αριθμός εισήχθη αρχικά στον ιστοχώρο μέσω της διαδικτυακής ιστοσελίδας

http://wap.playland.biz/GR/staging1/step1.html την συνδρομητική υπηρεσία playland που προσφέρεται από την

εταιρεία Noatel Europe Ltd στη διεύθυνση Fulham High Street 81-82, Λονδίνο στις 05/07/2019 ώστε να λάβετε

περιεχόμενο για το κινητό σας, εκεί αναγράφονται όλοι οι όροι χρήσης και οι προϋποθέσεις των υπηρεσιών

καθώς και το κόστος χρέωσης και ο τρόπος ενεργοποίησης και απενεργοποίησης.

 

Tο πρώτο δωρεάν μήνυμα έχει έρθει στο κινητό σας από το 54578 με τον 4ψήφιο PIN για να επιβεβαιώσετε την

εγγραφή σας για δεύτερη φορά μέσω της ιστοσελίδας.

 

05/07/2019

54578

Free

message

ΚΩΔΙΚΟΣ PIN: 7524 ΠΑΡΟΧΟΣ: DIMOCΟ.ΤΗΛΕΦΩΝΟ:

2103009942.ΧΡEΩΣΗ:2.08EΥΡΩx3SMS=6.24EΥΡΩ/ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΥΝ TYXON

ΤΕΛΗ ΚΙΝΗΤΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ PLAYLAND.

 

Εισάγετε το pin σας όπως σας λένε οι οδηγίες ΜΟΝΟ άμα θέλετε να επιβεβαιώσετε την εγγραφή σας και εφόσον

έχετε διαβάσει τις χρεώσεις όπως σας υπενθυμίζει ξανά και , μετά την εισαγωγή του pin, λαμβάνετε το επόμενο

δωρεάν μήνυμα από το 54578. ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΓΓΡΑΦΕΣΤΕ:

 

05/07/2019

54578

Free

message

ΚΑΛΩΣΗΛΘΕΣ ΣΤΗ PLAYLAND! DIMOCO ΤΗΛ:2103009942

ΧΡEΩΣΗ:2.08EΥΡΩx3SMS=6.24EΥΡΩ/ΕΒΔ+TYXON ΤΕΛΗ ΚΙΝΗΤΗΣ ΔΙΑΓΡ:

LAND STOP ΣΤΟ 54003 ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

 

Στις 05.07.2019 διαγραφήκατε από την υπηρεσία και σας εστάλη το κατωτερω δωρεάν μήνυμα που τον ενημέρωνε

για την διαγραφή

05/07/2019

54578 Free

message

 

ΔΩΡΕΑΝ ΜΗΝΥΜΑ: Η ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

PLAYLAND ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.

 

Η ενημέρωση για τους όρους χρήσης γίνεται τόσο με το infobar όσο και με το σχετικό link που παρέχεται πριν την

εγγραφή και είναι απαραίτητη για να ολοκληρωθεί η διαδικασία ενεργοποίησης με την πλήρη βούληση και

συναίνεση του ενδιαφερόμενου.

 

Είναι δεδομένο λοιπόν ότι τεχνικά μία συνδρομητική υπηρεσία όπως η προκειμένη ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ

ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ χωρίς την θέση του αριθμού τηλεφώνου από τον ίδιο τον χρήστη και την διπλή επιβεβαίωση

της ενεργοποίησης εν συνεχεία.

IP:178.128.21.67

Παρακαλούμε να σημειώσετε ότι ο κάτοχος του κινητού είναι υπεύθυνος για την εν γένει χρήση της τηλεφωνικής

του συσκευής επιδεικνύοντας την δέουσα επιμέλεια.

Με εκτίμηση,

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορει καποιος να βοηθησει; Η ιp αν βρηκα καλα βγαινει Σιγκαπούρη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε καρτοκινητό Cosmote για τη φραγή των πενταψήφιων μπορώ να στείλω κάποιο sms ή πρέπει να επικοινωνήσω με την εξυπηρέτηση πελατών;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνεται και από την εφαρμογή της cosmote πλέον αν την έχεις εγκαταστήσει στο κινητό.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω forthnet και οταν χρεωθηκα ημουν παραλια σε μερος με Ε που δεν εμπαινε στο ιντερνετ δεν εκανα κατι απλα ηρθαν τα μηνυματα και η χρεωση. Δεν εχω στειλει στην εεττ ακομη. Περασαν 15 μερες να μου απαντησουν γιατι ηταν διακοπες!!! Οποτε επομενη κινηση μου καταγγελια στην εεττ σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να βοηθησει; Η ιp αν βρηκα καλα βγαινει Σιγκαπούρη!

 

Έχεις πληκτρολογήσει πουθενά στο internet, τον αριθμό του κινητού σου και το PIN που σου έστειλαν με SMS;

Επίσης, πόση ώρα μετά από το πρώτο SMS έλαβες το δεύτερο SMS που σε καλωσορίζει;

Link to comment
Share on other sites

Mόνη λύση η φραγή. και -

 

Αφου βεβαίως υπάρξει και η ανάλογη καταγγελία στην ΕΕΤΤ. (η οποία πάντα ασχολείται όταν την ενημερώσεις)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τον αριθμο μου τον εχω βαλει στον διαγωνισμο που κανει το my market. Τον κωδικο που εστειλαν αυτοι δεν τον εβαλα πουθενα ουτε εστειλα sms. Μολις ηρθε το πρωτο μηνυμα με τον κωδικο το ειδα απο την μπαρα επανω. Το βαζω σε λειτουργια πτησης ( μη με ρωτατε γιατι:) ) και μετα απο 7 λεπτα το βγαζω απο την πτηση και μου ηρθαν απανωτα τα μηνυματα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω forthnet και οταν χρεωθηκα ημουν παραλια σε μερος με Ε που δεν εμπαινε στο ιντερνετ δεν εκανα κατι απλα ηρθαν τα μηνυματα και η χρεωση. Δεν εχω στειλει στην εεττ ακομη. Περασαν 15 μερες να μου απαντησουν γιατι ηταν διακοπες!!! Οποτε επομενη κινηση μου καταγγελια στην εεττ σωστα;

 

1. Κάνε φραγή σε όλα τα πενταψήφια.

2. Προαιρετικά, πάρε και στην DIMOCO και κάνε διακοπή της υπηρεσίας που σε έγραψαν.

3. Κάνε καταγγελία σε ΕΕΤΤ και αν θες και σε Συνήγορο Καταναλωτή. Εσύ θα επιμένεις ότι η εγγραφή έγινε χωρίς δικές σου ενέργειες. Δεν σε ενδιαφέρει η IP που ισχυρίζονται αυτοί ότι είχες όταν έγινε η εγγραφή. Γράφτηκες στην υπηρεσία τους αυθαίρετα. Αυτό έχει σημασία.

4. Αν δεν ικανοποιηθεί το αίτημά σου, προχώρα και σε καταγγελία στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.

Η συγκεκριμένη εταιρεία το έχει παρακάνει!

Link to comment
Share on other sites

Φραγη με πηρε τηλεφωνο η κοσμοτε που της ειχα στειλει email με το τι εγινε και μου το προτεινε και η ιδια.

Στην εεττ θα κανω και αν δε βγει ακρη θα το συνεχισω οπως ειπες. Δεν ειναι τα χρηματα ειναι η κοροιδια μπροστα στα μουτρα μας.

 

Και στην dialoco εστειλα stop αλλιως θα μου επαιρναν καθε Δευτερα απο 6,5 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Τον αριθμο μου τον εχω βαλει στον διαγωνισμο που κανει το my market. Τον κωδικο που εστειλαν αυτοι δεν τον εβαλα πουθενα ουτε εστειλα sms. Μολις ηρθε το πρωτο μηνυμα με τον κωδικο το ειδα απο την μπαρα επανω. Το βαζω σε λειτουργια πτησης ( μη με ρωτατε γιατι:) ) και μετα απο 7 λεπτα το βγαζω απο την πτηση και μου ηρθαν απανωτα τα μηνυματα.

 

Χωρίς την πληκτρολόγηση του PIN, δεν θα έπρεπε να εγγραφείς σε καμία συνδρομητική υπηρεσία.

Πόσο μάλλον αν δεν έπιανες σήμα εκεί που ήσουν, ή ήσουν σε λειτουργία πτήσης όταν σου έστειλαν το μήνυμα καλωσορίσματος.

Προχώρα σε καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε σε ευχαριστω. Υπαρχει περιπτωση καποιο μαγαζι τυπου zapal αν το ξερεις με το κινητο μου να εκανε εγγραφη και να ειδε με καποιον τροπο το μήνυμα με τον κωδικο και να εκανε εγγραφη;; Προσπαθω να καταλαβω ποιος εβαλε τον κωδικο. Αλλα και παλι εβαλε ο κινεζος να παιξει, αν εχω καταλαβει καλα το προιον της υπηρεσιας, ελληνικα παιχνιδια;;
Link to comment
Share on other sites

Εγινε σε ευχαριστω. Υπαρχει περιπτωση καποιο μαγαζι τυπου zapal αν το ξερεις με το κινητο μου να εκανε εγγραφη και να ειδε με καποιον τροπο το μήνυμα με τον κωδικο και να εκανε εγγραφη;; Προσπαθω να καταλαβω ποιος εβαλε τον κωδικο. Αλλα και παλι εβαλε ο κινεζος να παιξει, αν εχω καταλαβει καλα το προιον της υπηρεσιας, ελληνικα παιχνιδια;;

 

Ή με κάποιο τρόπο διαβάζεται το SMS χωρίς τη γνώση του χρήστη και συμπληρώνεται αυτόματα στο υποτιθέμενο πεδίο, ή δεν απαιτείται καν να πληκτρολογήσεις PIN για να εγγραφείς στην υπηρεσία τους και το SMS με το PIN που σου στέλνουν είναι για ξεκάρφωμα.

 

Εμένα το SMS καλωσορίσματος ήρθε μισό λεπτό μετά το SMS με το PIN. Και το κινητό ήταν κλειδωμένο στο μεταξύ διάστημα.

Αλλά και κλειδωμένο να μην ήταν, αμφιβάλλω αν θα προλάβαινα σε 30 δευτερόλεπτα

1) Να λάβω το SMS με το PIN,

2) Να πάω στα εισερχόμενα,

3) Να διαβάσω το SMS με το PIN και να αποφασίσω ότι είναι καλή ιδέα να χρεωθώ €6.24 για μία άχρηστη υπηρεσία,

4) Να πάω στο υποτιθέμενο πεδίο και να πληκτρολογήσω το PIN,

5) Να επιλέξω ότι αποδέχομαι τους όρους χρήσης και

6) Να πατήσω ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ, ή ΟΚ, ή ότι άλλο ισχυρίζονται ότι γράφει το site.

30 δεύτερα για όλα αυτά! Προφανώς και υποτιμούν την νοημοσύνη μας!

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και από την εφαρμογή της cosmote πλέον αν την έχεις εγκαταστήσει στο κινητό.

 

Σε ποιο σημείο της εφαρμογής γίνεται αυτό, γιατί δεν το βρίσκω... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημείο της εφαρμογής γίνεται αυτό, γιατί δεν το βρίσκω... Ευχαριστώ!

Δες εδω

https://bit.ly/2Jval6l

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημείο της εφαρμογής γίνεται αυτό, γιατί δεν το βρίσκω... Ευχαριστώ!
Πάνω δεξιά επέλεξε shop, μετά στην μπάρα που βρίσκεται πάνω επέλεξε τον αριθμό του κινητού σου και μετά αν σκρολαρεις προς τα κάτω έχει την ενότητα υπηρεσίες προστασίας. Εκεί θα το βρεις.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

 

Πάνω δεξιά επέλεξε shop, μετά στην μπάρα που βρίσκεται πάνω επέλεξε τον αριθμό του κινητού σου και μετά αν σκρολαρεις προς τα κάτω έχει την ενότητα υπηρεσίες προστασίας. Εκεί θα το βρεις.

 

Το ενεργοποίησα, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Vodafone εδώ και καιρό και η cosmote από προχθές δίνουν τη δυνατότητα να κόψουμε τα 5ψηφια μέσω των εφαρμογών τους. Χθες τα έκοψα σε όλα τα νούμερα της οικογένειας οπότε δεν θα έχουμε ξαφνικές χρεώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Στην wind για να κάνετε ολική φραγή στις αριθμοσειρές 54xxx, 19xxx και 14xxx(στα χρεώσιμα μηνύματα δηλαδή)

στέλνετε STOP στο 1213 .

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Στην wind για να κάνετε ολική φραγή στις αριθμοσειρές 54xxx, 19xxx και 14xxx(στα χρεώσιμα μηνύματα δηλαδή)

στέλνετε STOP στο 1213 .

 

Παίρνεις απάντηση όταν στείλεις. Έρχεται απάντηση

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Vodafone εδώ και καιρό και η cosmote από προχθές δίνουν τη δυνατότητα να κόψουμε τα 5ψηφια μέσω των εφαρμογών τους. Χθες τα έκοψα σε όλα τα νούμερα της οικογένειας οπότε δεν θα έχουμε ξαφνικές χρεώσεις.

 

Αυτή είναι η πονηρή υποστήριξη από την εταιρία για την αντιμετώπιση του προβλήματος. Η ουσιαστική θα ήταν η από προεπιλογή απενεργοποίηση των 5ψηφιων και η ενεργοποίηση τους μόνο κατ' απαίτηση του χρήστη με παράλληλη ενημέρωση για τον κίνδυνο χρέωσης χωρίς την συγκατάθεση του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η πονηρή υποστήριξη από την εταιρία για την αντιμετώπιση του προβλήματος. Η ουσιαστική θα ήταν η από προεπιλογή απενεργοποίηση των 5ψηφιων και η ενεργοποίηση τους μόνο κατ' απαίτηση του χρήστη με παράλληλη ενημέρωση για τον κίνδυνο χρέωσης χωρίς την συγκατάθεση του.

Σίγουρα θα ήταν καλύτερη λύση αλλά κάτι είναι και αυτό. Τόσα χρόνια χωρίς το my Internet έφαγαν εκατομμύρια μονοευρα από τον κόσμο. Τελικά μετά από παράπονα μπήκε και αυτο. Πρώτα πρέπει να φάνε καταγγελίες και μετά να στρώσουν χαρακτήρα και να κάνουν το αυτονόητο. Μόνο στην Ελλάδα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Καλημέρα

 

Λάζαρε διέγραψα το μήνυμά σου γιατί ακόμα κι αν έχεις δίκιο (το διάβασα προσεκτικά), δεν αποδεικνύεται κάτι τέτοιο προς το παρόν και αποτελεί δυνητικά δυσφημιστικό/συκοφαντικό σχόλιο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε εσένα και στο φόρουμ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις. :)

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Λάζαρε διέγραψα το μήνυμά σου γιατί ακόμα κι αν έχεις δίκιο (το διάβασα προσεκτικά), δεν αποδεικνύεται κάτι τέτοιο προς το παρόν και αποτελεί δυνητικά δυσφημιστικό/συκοφαντικό σχόλιο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε εσένα και στο φόρουμ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις. :)

 

Δημήτρης

 

Όλα αποδεικνύονται μιας και οι τεχνικές υλοποιήσεις είναι εκεί, ωστόσο απόλυτα κατανοητός ο κίνδυνος ως προς το φόρουμ το οποίο φιλοξενεί ένα τέτοιου είδους σχόλιο.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση Δημήτρη.

 

Sent from my Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα περίμενα από ένα forum του μεγέθους του myphone να συμβάλει περισσότερο στην κοινοποίηση του προβλήματος ασκόντας μεγαλύτερη πίεση προς την λύση του συγκεκριμένου θέματος που ταλαιπωρεί μεγάλο κομμάτι των συνδρομητών κινητής.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...