Jump to content

Samsung Gear S3 (Frontier, Classic)


me00016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά ναι. Το Health είναι μια απαράδεκτη εφαρμογή. Κακογραμμένη να την πω; Βαριά να την πω; WebViRuS σαν developer, πες μας την άποψή σου για το πως γίνεται μια εφαρμογή να καταναλώνει τόση μπαταρία; :p Ναι οκ, τραβάει δεδομένα, χρησιμοποιεί τους αισθητήρες για να καταγράψει και λοιπά. Αλλά τα νούμερα που πιάνει είναι πολύ υψηλά και το κακό είναι ότι αγγίζει 25-30% στην κατανάλωση ακόμα και αν δεν είναι συνδεδεμένο το τηλέφωνο στο ρολόι οπότε δεν υπάρχουν τα πάρε δώσε στους συγχρονισμούς... Και μαλιστα έχω κλείσει και το HR αφού δεν μπορώ το ρολόι να με σφίγγει και χρησιμοποιώ χαλαρά λουράκια οπότε οι μετρήσεις είναι λάθος.

 

Όσο για το AOD. Και εγώ φίλε WebViRuS αυτό έκανα αλλά τελικά αποφάσισα να το έχω τις περισσότερες ώρες ενεργό ΑΟD και πλέον καθόλου με τον αισθητήρα καθώς ο αισθητήρας είναι πολύ ευαίσθητος και με την παραμικρή κίνηση (ειδικά στη δουλειά μου) ενεργοποιείται η οθόνη οπότε ουσιαστικά έχεις αρκετή κατανάλωση αφού το wf δουλεύει με πλήρη γκάμα χρωμάτων σε σχέση με την ΑΟD που οι περισσότεροι devs κατασκευάζουν τα wf τους με μαύρα θέματα που δεν καταναλώνουν τίποτα στις AMOLED οθόνες. Ειδικά όταν οδήγαω, κάθε φορά που στρίβω το τιμόνι ανοίγει η οθόνη και δεν το μπορώ. Τώρα αν είμαι πχ μόνος σπίτι ή στη δουλειά όπου έχω 3 ρολόγια γύρω μου κλείνω τελείως και το AOD. Μπορεί η συζήτηση για την μπαταρία να κουράζει (προσωπικά μετά από 3-4 Wear OS ρολόγια είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος) αλλά έχω σαν αρχή να φορτίζω τις συσκευές μου όσο λιγότερο μπορώ αφενός γιατί βαριέμαι τη διαδικασία, αφετέρου για καλύτερη απόδοση στο χρόνο.

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι. Το Health είναι μια απαράδεκτη εφαρμογή. Κακογραμμένη να την πω; Βαριά να την πω; WebViRuS σαν developer, πες μας την άποψή σου για το πως γίνεται μια εφαρμογή να καταναλώνει τόση μπαταρία; :p Ναι οκ, τραβάει δεδομένα, χρησιμοποιεί τους αισθητήρες για να καταγράψει και λοιπά. Αλλά τα νούμερα που πιάνει είναι πολύ υψηλά και το κακό είναι ότι αγγίζει 25-30% στην κατανάλωση ακόμα και αν δεν είναι συνδεδεμένο το τηλέφωνο στο ρολόι οπότε δεν υπάρχουν τα πάρε δώσε στους συγχρονισμούς... Και μαλιστα έχω κλείσει και το HR αφού δεν μπορώ το ρολόι να με σφίγγει και χρησιμοποιώ χαλαρά λουράκια οπότε οι μετρήσεις είναι λάθος.

 

οτιδήποτε γίνεται στο ρολόι περνάει από τους σένσορες. η εφαρμογή λογικό είναι να κάνει έλεγχο συνέχεια για το τι συμβαίνει. ανέβηκες σκάλες... αυτό δεν γίνεται ανα 10 λεπτά αλλά ανα δευτερόλεπτο. άλλαξες γωνία στο χέρι σου... ανέβασες stress, ανέβασες παλμούς, άλλαξες υψόμετρο, ταχύτητα που περπατάς. το heart rate είναι απλώς κάτι που μπορεί να μπει στην άκρη για 10 λεπτά. αν δεν τα έκανε αυτά όλα, το ρολόι δεν θα ήταν για sport watch. το mi band 2-3 της xiaomi δεν έχει κάποιους από αυτούς τους αισθητήρες και αντέχει 3-4 βδομάδες. δεν έχει φυσικά πολλά πράγματα που έχει το gear. από εκεί και πέρα, θα δεχτώ ότι η εφαρμογή είναι κακογραμμένη μόνο αν το συγκρίνω με ένα android watch το οποίο μετράει τα ίδια πράγματα. αν το android κρατάει περισσότερο (που από ότι έχω διαβάσει δεν κρατάει) τότε θα δεχτώ ότι είναι κακογραμμένο της samsung. όπως και να έχει... το ρολόι μέχρι τώρα με έβγαζε σχεδόν 3 μέρες και είμαι ευχαριστημένος. θα δείξει πως θα πάει με την 4, αφού το φορτίσω 2-3 φορές

Link to comment
Share on other sites

οτιδήποτε γίνεται στο ρολόι περνάει από τους σένσορες. η εφαρμογή λογικό είναι να κάνει έλεγχο συνέχεια για το τι συμβαίνει. ανέβηκες σκάλες... αυτό δεν γίνεται ανα 10 λεπτά αλλά ανα δευτερόλεπτο. άλλαξες γωνία στο χέρι σου... ανέβασες stress, ανέβασες παλμούς, άλλαξες υψόμετρο, ταχύτητα που περπατάς. το heart rate είναι απλώς κάτι που μπορεί να μπει στην άκρη για 10 λεπτά. αν δεν τα έκανε αυτά όλα, το ρολόι δεν θα ήταν για sport watch. το mi band 2-3 της xiaomi δεν έχει κάποιους από αυτούς τους αισθητήρες και αντέχει 3-4 βδομάδες. δεν έχει φυσικά πολλά πράγματα που έχει το gear. από εκεί και πέρα, θα δεχτώ ότι η εφαρμογή είναι κακογραμμένη μόνο αν το συγκρίνω με ένα android watch το οποίο μετράει τα ίδια πράγματα. αν το android κρατάει περισσότερο (που από ότι έχω διαβάσει δεν κρατάει) τότε θα δεχτώ ότι είναι κακογραμμένο της samsung. όπως και να έχει... το ρολόι μέχρι τώρα με έβγαζε σχεδόν 3 μέρες και είμαι ευχαριστημένος. θα δείξει πως θα πάει με την 4, αφού το φορτίσω 2-3 φορές

Συμφωνώ πως από μια μπαταρία 380mA, η απόδοση με AOD των 2,5 ημερών είναι εξαιρετική... Το Health εμφανίζεται υψηλό, επειδή πρακτικά του χρεώνονται οι περισσότερες λειτουργίες του τηλεφώνου...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω σχόλια ότι με την 4 το ρολόι μπερδεύεται όταν δεν κουνιεσαι (πχ διαβάζεις) και καταγραφει οτι κοιμάσαι!

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω σχόλια ότι με την 4 το ρολόι μπερδεύεται όταν δεν κουνιεσαι (πχ διαβάζεις) και καταγραφει οτι κοιμάσαι!

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

 

Σε εμένα όλα τέλεια με την 4...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Τώρα τελευταία χάνει την σύνδεση με το κινητό Bluetooth και ξανά συνδέεται.

Μήπως πρέπει κάποια υπηρεσία, όπως τη Samsung accessory Service να την εξαιρέσω από κάποια προστασία μπαταρίας κτλ?

 

Πάντως και ότι. Που δεν το είχα, δουλευε κανονικά . Τώρα τελευταία με κάνει κάτι θεματακια. Το κινητό είναι το OnePlus 6td07f5f9f86171e357b0487b5deaba793.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Τώρα τελευταία χάνει την σύνδεση με το κινητό Bluetooth και ξανά συνδέεται.

Μήπως πρέπει κάποια υπηρεσία, όπως τη Samsung accessory Service να την εξαιρέσω από κάποια προστασία μπαταρίας κτλ?

 

Πάντως και ότι. Που δεν το είχα, δουλευε κανονικά . Τώρα τελευταία με κάνει κάτι θεματακια. Το κινητό είναι το OnePlus 6t

Βαλ'τα έτσι και θα είσαι οκ! 2e19fbbba5306cebeea0e8a675a45eb3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, δεν ξέρω αν έχει ήδη ερωτηθεί αλλά υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθει το ρολόι ταυτόχρονα με 2 συσκευές κινητών;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, δεν ξέρω αν έχει ήδη ερωτηθεί αλλά υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθει το ρολόι ταυτόχρονα με 2 συσκευές κινητών;

 

Όχι , δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κάνω προσεκτικό τεστ της μπαταρίας με AOD με φωτεινότητα 2, συνδεδεμένο με BT, και καθόλου χρήση. Καταναλώνει 2,5% κάθε ώρα. Θεωρώ πως είναι πολύ καλό. Το Watchface είναι το Iris25.

Νέο τεστ με AOD με φωτεινότητα 2, συνδεδεμένο με BT, ΗR Always On, καταναλώνει 3,5% κάθε ώρα.

Επίσης, χωρίς AOD, συνδεδεμένο με BT, καταναλώνει 1,2% κάθε ώρα.

 

Άρα συγκεντρωτικά:

Χωρίς AOD, χωρίς HR: 1,2% κάθε ώρα = 80 ώρες = 4,5 ημέρες

Με AOD: 2,5% κάθε ώρα = 40 ώρες = 2,5 ημέρες

Με HR: 2,5% κάθε ώρα = 40 ώρες = 2,5 ημέρες

Με AOD και HR: 3,5% κάθε ώρα = 28 ώρες = 1,5 - 2 ημέρες, που είναι και η χρήση που εγώ κάνω.

 

Σημειώσεις:

-Υπολογίζω 16 ώρες χρήση την ημέρα, και το βράδυ είτε σε sleep mode, είτε σβηστό

-Στο Galaxy Watch, προσθέστε σε όλα αυτά 25% και έχετε την δική του αντοχή

-Όλες οι μετρήσεις, στο Tizen 4.0.0.2

Edited by diofar
Μεγαλύτερο δείγμα τεστ
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βαρέθηκα να περιμένω και πέρασα και εγώ την tizen 4 προχθές το βράδυ. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Το ρολόι είναι αισθητά πιο smooth ενώ παρατήρησα και καλύτερη διαχείριση της ραμ μέσω της εφαρμογής galaxy wearable. Βέβαια για να σιγουρευτώ για την ραμ πρέπει να περάσουν λίγες μέρες ακόμα γιατί είναι από hard reset η συσκευή. Σε πρώτη ανάγνωση επίσης η μπαταρία δείχνει στα ίδια επίπεδα. Η ακρίβεια μετρήσεων νομίζω είναι στα ίδια επίπεδα με πριν αλλά είναι κάτι που προσωπικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Μου φαίνεται λίγο πιο σταθερό στην συχνότητα μετρήσεων παλμών. Τώρα, για να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες, αυτό που εγώ περίμενα με πολύ ενδιαφέρον είναι η καλύτερη διαχείριση των ειδοποιήσεων από watsapp επειδή το χρησιμοποιώ συχνά. Ευτυχώς πλέον το ρολόι σου δείχνει όλο το διάλογο από συνεχόμενα μηνύματα και όχι μόνο το τελευταίο! Επίσης στο messenger lite που έχω εγώ πλέον μπορείς να απαντήσεις κανονικά σε μήνυμα ενώ μέχρι τώρα μόνο like σε άφηνε να κάνεις. Το μόνο που δεν προστέθηκε και που υπάρχει στο Samsung watch είναι το daily briefing καθώς και μερικές επιπλέον ρυθμίσεις μικρής σημασίας. Σε γενικές γραμμές πολύ χρήσιμο update που φέρνει το ρολόι πολύ κοντά στο νεότερο μοντέλο.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Με μεγαλύτερο δείγμα (περισσότερο χρόνο λειτουργίας δηλαδή), υπολογίζω τα παρακάτω, όσον αφορά την αυτονομία:

 

Χωρίς AOD, χωρίς HR: 0,8% κάθε ώρα = 120 ώρες = >6 ημέρες

Με AOD: 2,2% κάθε ώρα = 45 ώρες = <3 ημέρες

Με HR: 2% κάθε ώρα = 50 ώρες = 3 ημέρες

Με AOD και HR: 3,2% κάθε ώρα = 32 ώρες = 2 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά.. να το πάρω στα 170..Η να δώσω 250 για το watch;;

Είναι τόσο αισθητές οι διαφορές??

Θέλω σας παρακαλώ εμπεριστατωμένη άποψη..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά.. να το πάρω στα 170..Η να δώσω 250 για το watch;;

Είναι τόσο αισθητές οι διαφορές??

Θέλω σας παρακαλώ εμπεριστατωμένη άποψη..

 

Είχα τον ίδιο προβληματισμό. Πρακτικά οι βασικές διαφορές είναι:

-Η μπαταρία (25% μεγαλύτερη αυτονομία)

-Αδιάβροχο (για κολύμβηση)

-Αισθητήρας HR εξέχει 1mm, οπότε δεν χρειάζεται να το φοράς τόσο σφιχτά

-Καλύτερο silicon λουράκι (πιο μαλακό. Του S3 είναι σκληρό και ενοχλεί πολύ)

-Υποστήριξη σε αναβαθμίσεις

 

Για αυτούς τους λόγους, φυσικά αξίζει την διαφορά, για μένα. Όμως υπάρχει κάτι πολύ σοβαρό:

Εγώ ήθελα το μαύρο, όπως το Frontier ή του Watch 42mm, αλλά στα 46mm βγαίνει ασημί, που απλά δεν μου αρέσει...

Οπότε εγώ πήρα το S3 Frontier, και είμαι ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ και εγώ προσωπικά το Watch ως ένα από τα πιο άσχημα smartwatches που κυκλοφορούν. Και αν σκεφτούμε ότι το ρολόι είναι (και) κόσμημα, δεν θα μπορούσα να φοράω όλη μέρα κάτι που δεν μου αρέσει.

Ένα παράπονο έχω μόνο. Θα ήθελα να είναι στις 1,4 ίντσες η οθόνη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Το update είναι σε όλα τα ρολόγια? Εγώ του βάζω να κάνει update και μου λέει ότι έχει την πιο πρόσφατη έκδοση και αυτή είναι η 3.0.0.2! Μπορεί να γίνει και χειροκίνητα ή να περιμένω να το βγάλει?

Το ρολόι το πήρα το Νοέμβριο από το public..

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί αλλά κάνω έλεγχο για Update εδώ και μια εβδομάδα και δεν βρίσκει τίποτα... έχει μείνει στην έκδοση 3.0

Δεν ξέρω αν φταίει ότι το τηλ. Note4 έχει μείνει πίσω στο λειτουργικό του ή κάτι άλλο....περιμένω μέσα στις επόμενες μέρες και το Note9 για να δω...

Φιλικά Γιώργος

3210-7110-7210-7610-N80-Touch Cruise-Touch HD-HD2-Desire HD-Sensation-NoteII-Note3-Note4...

Link to comment
Share on other sites

διαβάσατε το προηγούμενο post Μου για το τι πρέπει να κάνετε για να πάρετε το update?
Link to comment
Share on other sites

Ναι τώρα το είδα.Άρα ή το περνάμε χειροκίνητα ή περιμένουμε να το βγάλει και απο το update.

Θα περιμένω λίγο ακόμα και άμα δεν έρθει θα ακολουθήσω τα βήματα.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω τα τεστ μπαταρίας, και με την 4.0.0.2, χωρίς AOD, χωρίς HR, το ρολόι έχει χάσει 3% μέσα σε 6 ώρες, δηλαδή 0,5% ανά ώρα, δηλαδή με αυτόν τον ρυθμό θα αντέξει... 200 ώρες ή πάνω από 10 ημέρες!!!
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω τα τεστ μπαταρίας, και με την 4.0.0.2, χωρίς AOD, χωρίς HR, το ρολόι έχει χάσει 3% μέσα σε 6 ώρες, δηλαδή 0,5% ανά ώρα, δηλαδή με αυτόν τον ρυθμό θα αντέξει... 200 ώρες ή πάνω από 10 ημέρες!!!

 

Συνδεδεμένος στο smartphone;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνδεδεμένος στο smartphone;

Ναι. Οι ρυθμίσεις είναι οι ακόλουθες:

 

AOD: Off

Χειρονομία ενεργοποίησης: Off

Φωτεινότητα: 2, Auto

HR: Manual

Wifi Auto

BT On, Connected

NFC Off

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Οι ρυθμίσεις είναι οι ακόλουθες:

 

AOD: Off

Χειρονομία ενεργοποίησης: Off

Φωτεινότητα: 2, Auto

HR: Manual

Wifi Auto

BT On, Connected

NFC Off

 

Καλημερα , ετσι από περιέργεια , βλεπεις τιποτα σε εξωτερικο χωρο , ή ψαχιες σκοταδια για να διαβασεις την ωρα?(αστειευομαι προφανως...)

Ωραια η εξοικονομηση μπαταριας , αλλα το θεμα ειναι να αξιοποιείται πληρως το smartwatch.

Εγω τα εχω οοοοολα ανοιχτα , ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ AOD , το απολαμβανω , κ το φορτιζω καθε βραδυ με 48-50% υπολοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως και εγώ το δουλεύω με AOD On και HR Continuous. Η φωτεινότητα στο 2 με βολεύει. Έτσι κι αλλιώς στο έξω φως μπαίνει υποχρεωτικά μόνο του σε λειτουργία υψηλής φωτεινότητας και γίνονται disable όλες οι ρυθμίσεις!!! Επίσης, ακούω πολύ μουσική από το ρολογάκι, ειδικά όταν τρέχω... Με όλα αυτά, και με ειδοποιήσεις, καταχώρηση φαγητού κτλ, το βράδυ καταλήγει στο χειρότερο περίπου 50%, οπότε και το βάζω για φόρτιση στο εξαιρετικό μαγνητικό dock του!!!

Θεωρώ πως από 380mA μπαταρία, όλα αυτά που καταφέρνει το ρολόι είναι εξαιρετικά!!!

Το τεστ με σβηστή οθόνη και HR off έγινε απλά για το τεστ... Και είναι άψογο!!!

Το μόνο που θα ήθελα ακόμα, είναι να μπορώ να έχω AOD On, αλλά disable το touch... Προσωπικά δεν το χρειάζομαι το touch στο AOD, και σίγουρα θα κέρδιζα γύρω στο 10% ακόμα ανά ημέρα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...