Jump to content

Samsung Gear S3 (Frontier, Classic)


me00016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το CSC που πρεπει να εχουμε στο τελος ειναι EUR για Ελλάδα.

 

όσο αφορά το Service... δεν θα στο κανουν ξεχασε το. περισσοτερα περι το πως ειναι απο αυριο που θα το δοκιμασω. προς το παρον παιζει

Link to comment
Share on other sites

το CSC που πρεπει να εχουμε στο τελος ειναι EUR για Ελλάδα.

 

όσο αφορά το Service... δεν θα στο κανουν ξεχασε το. περισσοτερα περι το πως ειναι απο αυριο που θα το δοκιμασω. προς το παρον παιζει

 

Το ξαναγύρισα σε Εur. Όλα κομπλέ. Απλά η 1η εντολή που χρειάστηκε να τρέξω ήταν η sdb.exe και όχι η shell. Η shell μόνο στο προτελευταίο βήμα χρειάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το S3 πήρε την Tizen 4... για μένα δεν έχει ιδιαίτερο νόημα το watch. αν έπαιρνε σε αυτά τα λεφτά SIM... τότε ναι.

Βασικά εγώ το αγόρασα τη Black Friday από Γερμανό και βλέποντας ότι έχω την 3.0.0.2 και το galaxy είχα πάρει το tizen 4, θεώρησα ότι το πήρα πολύ αργά και ότι θα σταματούσε να του δίνει ενημερώσεις η Samsung. Τώρα όμως που βλέπω ότι το δίνει πολύ χάρηκα για αυτό. Μέσω του κινητού ελέγχουμε για ενημερώσεις ή από το ρολόι κατευθείαν;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

το CSC που πρεπει να εχουμε στο τελος ειναι EUR για Ελλάδα.

 

όσο αφορά το Service... δεν θα στο κανουν ξεχασε το. περισσοτερα περι το πως ειναι απο αυριο που θα το δοκιμασω. προς το παρον παιζει

Καλημέρα το δικό μου είναι πολωνικό πιο csc έχει αρχικά; για να το ξαναγυρίσω η να το γυρίσω σε EUR δεν θα υπάρχει πρόβλημα ;

Galaxy note2,iPad air,iPhone 7plus 128GB,
Link to comment
Share on other sites

οκ την περασα. Tizen 4.0.0.2

 

οδηγίες ακολούθησα αυτές εδώ

https://forum.xda-developers.com/smartwatch/gear-s3/guide-how-to-change-gear-s3-r760-csc-t3784226

 

Κι εγώ το έκανα. Πανεύκολο ευτυχώς. Πρώτα παίρνει μια μικρή αναβάθμιση, και μετά την 4.0.0.2, και αν το αφήσετε στο XAR, έχει και Samsung Pay!!! Λέω όμως να το γυρίσω σε EUR ξανά... Αν θέλετε να το γυρίσετε σε EUR ξανά, πρώτα πρέπει να κάνετε restart τον υπολογιστή πριν ακολουθήσετε πάλι τις οδηγίες...

Η 4.0.0.2 εξαιρετική!!!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα να το αφησω και εγω XAR για το samsung pay, αλλά εφόσον γενικά δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα.... προτίμησα να το γυρίσω πίσω στο EUR.

Μαρίνο, αν θες να το κρατήσεις σε ότι έχει τώρα... αν ακολουθήσεις τα βήματα... την πρώτη φορά που μπαίνεις στο μενού του CSC, σου δείχνει τι έχει επιλεγμένο. άρα έτσι ξέρεις.

για μένα εφόσον είσαι Ελλάδα.... βάλε EUR.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξεκίνησα και εγώ την διαδικασία περνάω το δεύτερο update τώρα το ΧΑR πιάς χώρας είναι?

πειράζει αν το αφήσουμε ΧΑR?

αν το γυρίσουμε σε ΕUR παίζει να μην βρίσκει πάλι τα μελλοντικά update?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξεκίνησα και εγώ την διαδικασία περνάω το δεύτερο update τώρα το ΧΑR πιάς χώρας είναι?

πειράζει αν το αφήσουμε ΧΑR?

αν το γυρίσουμε σε ΕUR παίζει να μην βρίσκει πάλι τα μελλοντικά update?

 

Το έχω από χθες σε XAR, και δεν βλέπω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα... Ίσως μόνο αν χαλάσει και χρειαστεί service, και δεν μπορέσεις πριν το πας να το αλλάξεις σε EUR...

Link to comment
Share on other sites

XAR είναι Αμερική. Δεν γνωρίζω αν θα έχει κάποιο θέμα αν το αφήσεις εκεί. Εφόσον δεν έχει SIM το ρολόι, κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει θέμα.

εγώ το γύρισα σε EUR γιατί έτσι και αλλιώς δεν κερδίζω κάτι αν μείνω εκεί. Είπαμε ότι το Pay δεν δουλεύει Ελλάδα. Τώρα θα το φορτίσω πρώτη φορά να δω αν άλλαξε κάτι με την μπαταρία. Σίγουρα θα θέλει 2-3 φορτίσεις να στρώσει. Σε γενικές γραμμές... είναι ελάχιστα καλύτερο προς το παρόν στα μάτια μου. Σίγουρα όχι σε σημείο που θα το ονόμαζα Tizen 4 αντί για 3. Πιο πολύ για 3.5 με το ζόρι. Πέρασα όλες τις εφαρμογές μου πάλι και τις ρυθμίσεις που θέλω και θα κοιτάξω μετά να κάνω ένα backup.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια προσπαθώ να γυρίσω σε ΕUR και κάνω την ίδια διαδικασία και με το που βάζω την πρώτη εντολή δεν γίνετε τίποτα

 

error: target not found

failed environment shell, so it will retry shell command.

error: target not found

 

 

Το βρήκα να αναφέρω ότι στην διαδικασία επαναφοράς σε EUR η πρώτη εντολή που πρέπει να βάλουμε είναι αυτή με την ip το βήμα δεύτερο το sdb shell είναι μόνο για την πρώτη φορά

Edited by andreas443

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

XAR είναι Αμερική. Δεν γνωρίζω αν θα έχει κάποιο θέμα αν το αφήσεις εκεί. Εφόσον δεν έχει SIM το ρολόι, κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει θέμα.

εγώ το γύρισα σε EUR γιατί έτσι και αλλιώς δεν κερδίζω κάτι αν μείνω εκεί. Είπαμε ότι το Pay δεν δουλεύει Ελλάδα. Τώρα θα το φορτίσω πρώτη φορά να δω αν άλλαξε κάτι με την μπαταρία. Σίγουρα θα θέλει 2-3 φορτίσεις να στρώσει. Σε γενικές γραμμές... είναι ελάχιστα καλύτερο προς το παρόν στα μάτια μου. Σίγουρα όχι σε σημείο που θα το ονόμαζα Tizen 4 αντί για 3. Πιο πολύ για 3.5 με το ζόρι. Πέρασα όλες τις εφαρμογές μου πάλι και τις ρυθμίσεις που θέλω και θα κοιτάξω μετά να κάνω ένα backup.

 

Ψυχολογικό είναι το όλο θέμα με τις αναβαθμίσεις. Όπως στα τηλέφωνα. Τίποτα στην ουσία δεν αλλάζει. Λίγο το skin, λίγο το UI. Ενώ τις περισσότερες φορές χαλάνε πράγματα αντί να φτιάχνουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά πήγα και γω να κάνω τη διαδικασία, αλλά κολλάω στο βήμα 4, που λέει να κατεβάσω το "sdb tool"" ( από που το κατεβάζω; )και μετά να κάνω extract κτλ.

Βλέπω όταν πάω στην ανάλογη σελίδα που λέει ο τύπος στο << here >> το ζιπαρισμένο αρχείο αλλά αφού βρίσκω τρόπο να το ανοίξω μετά πάω να ακολουθήσω τη διαδρομή που λέει στο βήμα 5, αλλά τζίφος.....

Μήπως μπορεί κάποιος να πει - γράψει τι διαδικασία λίγο πιο απλά ( αν γίνεται πιο απλά ) να δω τι κάνω λάθος ή τι μου λείπει , για να προχωρήσω;

Είμαι ακόμα με την 3.0.0.1 και δεν έχω πάρει τόσο καιρό καμία ενημέρωση και αρχίζω να σπάζομαι.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχολογικό είναι το όλο θέμα με τις αναβαθμίσεις. Όπως στα τηλέφωνα. Τίποτα στην ουσία δεν αλλάζει. Λίγο το skin, λίγο το UI. Ενώ τις περισσότερες φορές χαλάνε πράγματα αντί να φτιάχνουν.

 

Κωνσταντίνε, να μου επιτρέψεις να διαφωνίσω επειδή και εγώ προγραμματιστής είμαι. Σαν χρήστες μπορούμε να κρίνουμε μόνο αυτά που μπορούμε να δούμε. Το τι γίνεται από πίσω είναι μια άλλη ιστορία. το ρολόι είχε κάποια κολλήματα και τώρα πάει πιο γρήγορα. αυτό σημαίνει ότι κάποιος κάθισε και ασχολήθηκε αρκετά με τον κώδικα για να τον βελτιώσει. υποστηρίζει κάποιες νέες δυνατότητες που για κάποιους μπορεί να μην είναι χρήσιμες. μπορεί η μπαταρία να είναι καλύτερη σε απόδοση. αυτό σημαίνει πάλι ότι κάποιος ασχολήθηκε να κάνει κάτι καλύτερο. το UI δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου. πολλές φορές χαλάνε πράγματα όπως λες γιατί πας να φτιάξεις κάτι καινούργιο και δεν είχες (ή δεν μπορεί να ήξερες) ότι αυτό θα επηρεάσει στην τελική ένα άλλο πράγμα για το οποίο ούτε που πήγαινε το μυαλό σου. όλα αυτά φτιάχνονται αρκεί να υπάρχει υποστήριξη (από μεγάλες εταιρείες μην περιμένεις πολλά).

 

Βρε παιδιά πήγα και γω να κάνω τη διαδικασία, αλλά κολλάω στο βήμα 4, που λέει να κατεβάσω το "sdb tool"" ( από που το κατεβάζω; )και μετά να κάνω extract κτλ.

Βλέπω όταν πάω στην ανάλογη σελίδα που λέει ο τύπος στο << here >> το ζιπαρισμένο αρχείο αλλά αφού βρίσκω τρόπο να το ανοίξω μετά πάω να ακολουθήσω τη διαδρομή που λέει στο βήμα 5, αλλά τζίφος.....

Μήπως μπορεί κάποιος να πει - γράψει τι διαδικασία λίγο πιο απλά ( αν γίνεται πιο απλά ) να δω τι κάνω λάθος ή τι μου λείπει , για να προχωρήσω;

Είμαι ακόμα με την 3.0.0.1 και δεν έχω πάρει τόσο καιρό καμία ενημέρωση και αρχίζω να σπάζομαι.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ.

 

ορίστε το λινκ για το αρχείο.

https://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=4338152&d=1511255266

 

Λεωνίδα, η απάντηση στο πρόβλημα σου είναι πολύ απλή αλλά ή δεν διαβάζεις προσεχτικά ή δεν το έχεις ιδιαίτερα με τους υπολογιστές.

στις οδηγίες σου λέει να καλέσεις το path που έχει γίνει extract το αρχείο. σε άλλο φάκελο το άνοιξε αυτός και σε άλλο εσύ.

για να σε βοηθήσω να τελειώνεις κατέβασε το αρχείο. φτιάξε ένα φάκελο στο C το δίσκο σου και ονομασε τον SDB. πέτα εκεί μέσα τα αρχεία που έχει μέσα το zip (64bit) sdb_2.2.60_windows-64.zip.

πήγαινε στην έναρξη κάτω αριστερά στα windows, γράψε CMD και άνοιξε το.

γράψε cd \ (πατα enter)

γράψε cd sdb\data\tools (πατα enter)

τώρα κάλεσε τις εντολές που σου λέει αυτός.

 

πρόσεχε αν το sdb shell σου βγάζει πρόβλημα, τότε δοκίμασε το sdb connect (και την ip που έχει το ρολόι σου)

αν συνδεθεί προχωράς με τα βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε, να μου επιτρέψεις να διαφωνίσω επειδή και εγώ προγραμματιστής είμαι. Σαν χρήστες μπορούμε να κρίνουμε μόνο αυτά που μπορούμε να δούμε. Το τι γίνεται από πίσω είναι μια άλλη ιστορία. το ρολόι είχε κάποια κολλήματα και τώρα πάει πιο γρήγορα. αυτό σημαίνει ότι κάποιος κάθισε και ασχολήθηκε αρκετά με τον κώδικα για να τον βελτιώσει. υποστηρίζει κάποιες νέες δυνατότητες που για κάποιους μπορεί να μην είναι χρήσιμες. μπορεί η μπαταρία να είναι καλύτερη σε απόδοση. αυτό σημαίνει πάλι ότι κάποιος ασχολήθηκε να κάνει κάτι καλύτερο. το UI δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου. πολλές φορές χαλάνε πράγματα όπως λες γιατί πας να φτιάξεις κάτι καινούργιο και δεν είχες (ή δεν μπορεί να ήξερες) ότι αυτό θα επηρεάσει στην τελική ένα άλλο πράγμα για το οποίο ούτε που πήγαινε το μυαλό σου. όλα αυτά φτιάχνονται αρκεί να υπάρχει υποστήριξη (από μεγάλες εταιρείες μην περιμένεις πολλά).

 

 

 

ορίστε το λινκ για το αρχείο.

https://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=4338152&d=1511255266

 

Λεωνίδα, η απάντηση στο πρόβλημα σου είναι πολύ απλή αλλά ή δεν διαβάζεις προσεχτικά ή δεν το έχεις ιδιαίτερα με τους υπολογιστές.

στις οδηγίες σου λέει να καλέσεις το path που έχει γίνει extract το αρχείο. σε άλλο φάκελο το άνοιξε αυτός και σε άλλο εσύ.

για να σε βοηθήσω να τελειώνεις κατέβασε το αρχείο. φτιάξε ένα φάκελο στο C το δίσκο σου και ονομασε τον SDB. πέτα εκεί μέσα τα αρχεία που έχει μέσα το zip (64bit) sdb_2.2.60_windows-64.zip.

πήγαινε στην έναρξη κάτω αριστερά στα windows, γράψε CMD και άνοιξε το.

γράψε cd \ (πατα enter)

γράψε cd sdb\data\tools (πατα enter)

τώρα κάλεσε τις εντολές που σου λέει αυτός.

 

πρόσεχε αν το sdb shell σου βγάζει πρόβλημα, τότε δοκίμασε το sdb connect (και την ip που έχει το ρολόι σου)

αν συνδεθεί προχωράς με τα βήματα.

Σε ευχαριστώ , θα δοκιμάσω και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα να το αφησω και εγω XAR για το samsung pay, αλλά εφόσον γενικά δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα.... προτίμησα να το γυρίσω πίσω στο EUR.

Μαρίνο, αν θες να το κρατήσεις σε ότι έχει τώρα... αν ακολουθήσεις τα βήματα... την πρώτη φορά που μπαίνεις στο μενού του CSC, σου δείχνει τι έχει επιλεγμένο. άρα έτσι ξέρεις.

για μένα εφόσον είσαι Ελλάδα.... βάλε EUR.

 

Σε ευχαριστώ παρά πολυ για την βοήθεια σου!!!!!!!!!:D:D:D:D

Galaxy note2,iPad air,iPhone 7plus 128GB,
Link to comment
Share on other sites

περασα και γω την 4,0,2 1000 μπραβο στον φιλο που μας κατατοπησε ολους.. αψογες και πολυ χρησιμες ολες οι οδηγιες του.. μεσα σε 10 λεπτα κατεβασε ενημερωσεις τις περασε και στο τελος το γυρισα και γω σε eu.. Ευχαριστω πολυ

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Του έχει έρθει κανενός χωρίς να κάνει το κολπάκι από τους xda;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Του έχει έρθει κανενός χωρίς να κάνει το κολπάκι από τους xda;

 

Ιταλικό το δικό μου και είμαι στην αναμονή. Αν δω ότι αργεί πολύ ίσως κάτσω να ασχοληθώ με το xda.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος κι εγώ από χθες! Πολύ καλές πρώτες εντυπώσεις. Θέλω να δω λίγο την μπαταρία με AOD.

 

Του πέρασα την 4 κατευθείαν για να μην κάνω reset αργότερα. Εύκολα. Αν το sdb δε συνδέεται, κάντε restart στο pc και το ρολόι! Λίγο με ταλαίπώρησε η επαναφορά στο EUR αλλά μετά από restart του ρολογιού έπαιξε.

 

Έβαλα και το facer και έψαξα να βρω κάτι που να μου αρέσει. Προς το παρόν έχω καταλήξει στο ΚΑ300. Εννοείται θα τα αλλάζω! Αν θέλετε και συμφωνείτε μπορούμε να αναφέρουμε κάποια faces που μας αρέσουν εδώ ώστε να παίρνουν ιδέες και οι υπόλοιποι κάτοχοι.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και το facer και έψαξα να βρω κάτι που να μου αρέσει. Προς το παρόν έχω καταλήξει στο ΚΑ300. Εννοείται θα τα αλλάζω! Αν θέλετε και συμφωνείτε μπορούμε να αναφέρουμε κάποια faces που μας αρέσουν εδώ ώστε να παίρνουν ιδέες και οι υπόλοιποι κάτοχοι.

 

Μεγειά σου φίλε μου!

Διαβάζω ότι το Facer είναι ο μεγαλύτερος εχθρός της μπαταρίας. Προσωπικά το αποφεύγω καθώς υπάρχουν πάρα πολύ καλά wf από διάφορους devs. Έχω αγοράσει πολλά από τη συλλογή Rugged και τα αλλάζω αναλόγως τα ρούχα που φοράω. :p

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα μου αρεσει το Facer. ναι έχει πάρα πολλά ωραία αλλά η εφαρμογή του γονατίζει το ρολόι. όσο αφορά για το AOD, για μένα είναι τελείως άχρηστο. τρώει απλώς μπαταρία.

αν θέλω να δω την ώρα, σηκώνω το χέρι μου, αν κάποιος άλλος θέλει να δει την ώρα πέρα από εμένα.... να πάρει ρολόι :)

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα μου αρεσει το Facer. ναι έχει πάρα πολλά ωραία αλλά η εφαρμογή του γονατίζει το ρολόι. όσο αφορά για το AOD, για μένα είναι τελείως άχρηστο. τρώει απλώς μπαταρία.

αν θέλω να δω την ώρα, σηκώνω το χέρι μου, αν κάποιος άλλος θέλει να δει την ώρα πέρα από εμένα.... να πάρει ρολόι :)

 

Πάντως, σε ποσοστά, την μπαταρία την τρώει 25% Health, 15% HR continuous, 7% watchface...

Οπότε εγώ με HR every 10 min, AOD, φωτειν 2/10, και μπόλικο Health, έχω 2,5 μέρες μπαταρίας σίγουρα, με τα βράδια στο Goodnight mode. Για μένα είναι μια χαρά...

 

Το μόνο μου πρόβλημα με το ρολόι είναι το λουράκι του. Είναι πολύ χοντρό και δύσκαμπτο, πράγμα που το κάνει όχι και τόσο βολικό, όταν το φοράω σφιχτά για να δουλεύουν τέλοια οι καρδιακοί παλμοί...

Είμαι σε αναζήτηση πιο μαλακού και βολικού...

Edited by diofar
Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος άλλος θέλει να δει την ώρα πέρα από εμένα.... να πάρει ρολόι :)

Χαχαχα! Σωστός! Θα το αφήσω να σβήνει και βλέπουμε. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι κάποιες φορές κουνώντας το χέρι μου δεν ανάβει, κυρίως όταν είμαι ξαπλώμενος ή καθιστός.

Το μόνο μου πρόβλημα με το ρολόι είναι το λουράκι του. Είναι πολύ χοντρό και δύσκαμπτο, πράγμα που το κάνει όχι και τόσο βολικό, όταν το φοράω σφιχτά για να δουλεύουν τέλοια οι καρδιακοί παλμοί...

Είμαι σε αναζήτηση πιο μαλακού και βολικού...

Έμένα μπορώ να πω πως μου αρέσει, αλλά ήδη παρήγγειλα και αυτό για αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

ορίστε αυτό που έχω και μου αρέσει πολύ.... (μιας και το πλαστικό που έρχεται μαζί... είναι αίσχος)

https://www.ebay.co.uk/itm/Luxury-Genuine-Leather-Strap-Band-For-Samsung-Gear-S3-Frontier-Classic-22mm/122436277311?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

και είχα πάρει και τζαμάκι μαζί για την οθόνη το οποίο είναι must

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...