Jump to content

Blogging @ myphone.gr: Το δαγκωμένο μήλο και η συσκευή με τον αριθμό 7


Homer_GR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ουάου το μήλο και είναι το τα σκίζει όλα :) (μικρο με τα 2gb ram)

 

 

iphone 7 vs one plus 3

 

 

iphone 7 vs samsung s7

 

Είναι πιο γρήγορο στο άνοιγμα των παιχνιδιών και στα benchmarks και μπράβο στο ios και τους μηχανικούς της apple για αυτό , αλλά στην καθημερινότητα δεν θα δει κάποιος καμία διαφορά.

Και συγνώμη αν επαναλαμβάνομαι αλλά κάποιος που δεν έχει ισχυρούς δέσμούς με καποιο απο τα δυο λειτουργικά και δεν έχει πρόβλημα να συγχρονίσει βασικά χαρακτηριστικά για να μπορεί να κάνει την δουλειά του και με τα δυο, με ποιο σκεπτικό όταν μπεί σε ένα κατάστημα και βάλει δίπλα δίπλα το OP3 και το iphone ή το s7 ή το Νοte 7 θα επιλέξει ποτέ το iphone;

Σε σχέση με το OP3 έχει καλύτερη κάμερα ok αλλά μπορεί να σε κάνει αυτό να παραμερίσεις την διαφορά τιμής ;

Σε σχέση με το s7; Σε σχέση με το Note;

Ας ελπίσουμε να βγεί το iphone 8 πολύ καλό γιατί αυτή η λογική του αρμέγματος δεν κάνει καλό σε κανένα καταναλωτή καθώς και οι υπόλοιπες εταιρείες θα αρχίσουν τα ίδια. Ηδη διαβάζω η samsung μελετά την αφαίρεση της κλασικής θύρας ήχου.

Link to comment
Share on other sites

«Η θύρα ακουστικών είναι πάνω από 100 χρονών», είπε ο Joswiak. «Η τελευταία της μεγάλη βελτίωση έγινε πριν περίπου 50 χρόνια. Ξέρετε ποια ήταν; Την έκαναν μικρότερη. Από τότε δεν έχει αγγιχτεί καν. Είναι ένας δεινόσαυρος. Καιρός να προχωρήσουμε πια.» (Πηγή ired.gr)

 

Αν υποθετικά δεχθούμε αυτό που λέει, το πρόβλημα παραμένει κι έγκειται στο ότι πλέον το κινητό απλώς δεν διαθέτει θύρα για να κουμπώσεις ακουστικά. Δεν μπορείς να έχεις πάνω ακουστικά και φορτιστή ταυτόχροονα. Οι δεινόσαυροι φταίνε για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω τη συζήτηση, ας παραθέσω τι ειπώθηκε από τα ηγετικά στελέχη της Apple, Greg Joswiak, Dan Riccio, και Phil Schiller.

 

Η ιδέα για την απόφαση αυτή πάρθηκε κατά την ανάπτυξη του iPhone 7. Με λίγα λόγια, το σύστημα οδήγησης της οθόνης και του οπίσθιου φωτισμού της, που συνήθως τοποθετείτο δίπλα στην κάμερα, μπλεκόταν τώρα με το σύστημα της νέας κάμερας των iPhone 7 και iPhone 7 Plus, αναγκάζοντας τους σχεδιαστές να ψάξουν για άλλα σημεία τοποθέτησης. Μεταφέρθηκε λοιπόν δίπλα στη θύρα ακουστικών, αλλά και πάλι δημιουργούσε προβλήματα με διάφορα άλλα εξαρτήματα, του audio jack συμπεριλαμβανομένου, κι έτσι, οι μηχανικοί της Apple άρχισαν να «φλερτάρουν» την ιδέα της απομάκρυνσής του.

 

Όταν η είσοδος ακουστικών αφαιρέθηκε, οι μηχανικοί συνειδητοποίησαν ότι ήταν ευκολότερο να τοποθετήσουν τον απτικό μηχανισμό του νέου home button, μεγαλύτερη μπαταρία και, το εξίσου σημαντικό, να ανεβάσουν τον συντελεστή αδιαβροχοποίησης της συσκευής σε ΙΡ67. Οπότε, η αφαίρεση του headphone jack ήσαν πια εκ των ουκ άνευ.

 

To τι ειπαν ή οι φημες με αφηνουν αδιαφορο.

Και η Sammy εχει αδιαβροχοποιηση και εχει το jack και 1000 άλλα τηλεφωνα.

Τον απτικο μηχανισμο σαν λογο δεν τον δεχομαι ,ειναι αστειο να πεις οτι σου εβγαλε το βυσμα για να σου δωσει fancy δονηση.

 

Οι μηχανικοί και σχεδιαστές της Apple πιστεύουν επίσης ότι η συγκεκριμένη θύρα είναι πια μια ξεπερασμένη τεχνολογία που χρειάζεται να αποχωρήσει και να δώσει τόπο σε νέες πιο προχωρημένες. Σύμφωνα με τον Dan Riccio, κρατούσε πίσω την Apple από ένα σημαντικό αριθμό πραγμάτων που η εταιρία ήθελε να προσθέσει στη συσκευή, κατακρατώντας χώρο για βελτιώσεις που μπορούσαν να γίνουν στην κάμερα, τη μπαταρία, τον επεξεργαστή κλπ.

 

Ας μας πει τοτε πως η πιο προχωρημενη τεχνολογια θα με διαευκολυνει. Δινοντας μου την αναγκαστικη επιλογη ενος proprietary πρωτοκολου ή ενος ανταπτορα;

 

«Η θύρα ακουστικών είναι πάνω από 100 χρονών», είπε ο Joswiak. «Η τελευταία της μεγάλη βελτίωση έγινε πριν περίπου 50 χρόνια. Ξέρετε ποια ήταν; Την έκαναν μικρότερη. Από τότε δεν έχει αγγιχτεί καν. Είναι ένας δεινόσαυρος. Καιρός να προχωρήσουμε πια.» (Πηγή ired.gr)

 

Αν ενδιαφεροταν, θα εκανε κατι κοινο για ολες τις συσκευες και θα ωθουσε σε κοινο πρωτοκολο, και οχι "apple does it better" proprietary βυσματα.

 

Αν θες την τη δική μου άποψη η Apple το έκανε μόνο και μόνο για να δημιουργήσει θόρυβο. Πρόκειται για μία υποδοχή 100 και πλέον χρόνων, και η αφαίρεσή της, θα προκαλούσε εντύπωση, αλλά και μίμηση από άλλες εταιρείες. Μέσα στη συσκευή συμπεριέλαβε τα νέα ακουστικά Lightning και αντάπτορα, ο οποίος δέχεται αναλογικά καλώδια. Το πόσο καλύτερα είναι ποιοτικά, κατά την άποψή μου είναι καθαρά υποκειμενικό, καθώς διαφορετικά θα ακούσει κάποιος με "μουσικό αυτί" και διαφορετικά ένας απλός καθημερινός χρήστης που ακούει MP3 κατεβασμένα από το You Tube.

 

Δεν ειναι καλυτερα, ας μου αποδειξει καποιος οτι θα εχω καλυτερο ηχο πλεον.

 

 

Σε καμία περίπτωση η εταιρεία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα και κοιτά να τονώσει τις πωλήσεις της - ειδικά μία μεταβατική χρονιά, για το iPhone - όπως αυτή που διανύουμε.

 

Κανεις δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα, απο την μια ομως εχουμε την Google που εχει παει την ζωη μας 100 χρονια μπροστα με τις υπηρεσιες και απο την αλλη μια εταιρια που ουτε αρχεια με ΒΤ δεν σε αφηνει να στειλεις.

 

 

Όσοι ενταχθούν στο οικοσύστημα της Apple, δύσκολα το αποχωρίζονται. Οι συσκευές είναι το μέσον γι' αυτό. Είτε είναι λίγο πιο Samsung είτε έχει bazel ένα χιλιοστό λιγότερο ή 0,1 περισσότερο. δεν με ενδιαφέρει. Το ζητούμενό μου είναι να έχω όλες τις συσκευές μου συγχρονισμένες, συντονισμένες και κάτω από τον έλεγχό μου.

 

Αυτο με το "οικοσυστημα", ποτε δεν το καταλαβα..

 

Το θεμα ειναι να μην μπεις καν μεσα, γιατι η Apple εχει αποδειξει ανα τα ετη οτι θα κανει οτι μπορει να σε μαντρωσει και δεν σε αφηνει να παρεις ανασα.

 

Και ο αντιλογος στο επιχειρημα σου για τα bezel:

Tο ζητουμενο δεν ειναι αν θα ανοιξει η ταδε εφαρμογη 0,05s πιο γρηγορα αλλα να μπορω να κανω τη δουλεια μου οπως εγω θελω, και οχι οπως θελει η Apple να την κανω.

 

Καποιος που δεν εχει απαιτησεις και δεν ξερει, μια χαρα τον βολευει η Apple. Χανεται με το android.

 

Εγω ομως που ειμαι advanced χρηστης και θελω να εχω τον ελεγχο της συσκευης μου, δεν μου κανει. Ειναι subpar συσκευη που με δυσκολευει.

Link to comment
Share on other sites

To τι ειπαν ή οι φημες με αφηνουν αδιαφορο.

Και η Sammy εχει αδιαβροχοποιηση και εχει το jack και 1000 άλλα τηλεφωνα.

Τον απτικο μηχανισμο σαν λογο δεν τον δεχομαι ,ειναι αστειο να πεις οτι σου εβγαλε το βυσμα για να σου δωσει fancy δονηση.

 

 

 

Ας μας πει τοτε πως η πιο προχωρημενη τεχνολογια θα με διαευκολυνει. Δινοντας μου την αναγκαστικη επιλογη ενος proprietary πρωτοκολου ή ενος ανταπτορα;

 

 

 

Αν ενδιαφεροταν, θα εκανε κατι κοινο για ολες τις συσκευες και θα ωθουσε σε κοινο πρωτοκολο, και οχι "apple does it better" proprietary βυσματα.

 

 

 

Δεν ειναι καλυτερα, ας μου αποδειξει καποιος οτι θα εχω καλυτερο ηχο πλεον.

 

 

 

 

Κανεις δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα, απο την μια ομως εχουμε την Google που εχει παει την ζωη μας 100 χρονια μπροστα με τις υπηρεσιες και απο την αλλη μια εταιρια που ουτε αρχεια με ΒΤ δεν σε αφηνει να στειλεις.

 

 

 

 

Αυτο με το "οικοσυστημα", ποτε δεν το καταλαβα..

 

Το θεμα ειναι να μην μπεις καν μεσα, γιατι η Apple εχει αποδειξει ανα τα ετη οτι θα κανει οτι μπορει να σε μαντρωσει και δεν σε αφηνει να παρεις ανασα.

 

Και ο αντιλογος στο επιχειρημα σου για τα bezel:

Tο ζητουμενο δεν ειναι αν θα ανοιξει η ταδε εφαρμογη 0,05s πιο γρηγορα αλλα να μπορω να κανω τη δουλεια μου οπως εγω θελω, και οχι οπως θελει η Apple να την κανω.

 

Καποιος που δεν εχει απαιτησεις και δεν ξερει, μια χαρα τον βολευει η Apple. Χανεται με το android.

 

Εγω ομως που ειμαι advanced χρηστης και θελω να εχω τον ελεγχο της συσκευης μου, δεν μου κανει. Ειναι subpar συσκευη που με δυσκολευει.

 

Εδώ Μέσα στο myphone διαβάζονται όλες οι απόψεις και δεν τίθεται θέμα, ποιος θα πείσει τον άλλο. Ασχολούμαι 9 χρόνια με την Apple και δεν με ενδιαφέρει να πείσω κάποιον να με ακολουθήσει. Η αγορά δίνει πολλές επιλογές. Ο καθένας αγοράσει αυτό που του αρέσει και που θα του διευκολύνει την καθημερινοτητα. Γιατί θα πρέπει να σου αποδείξω πως τα ακουστικά έχουν καλύτερο ήχο; Όταν με το καλό έρθουν δοκιμάσει τα. Εάν σε ικανοποιούν τα αγοράζεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα πρέπει να σου αποδείξω πως τα ακουστικά έχουν καλύτερο ήχο; Όταν με το καλό έρθουν δοκιμάσει τα. Εάν σε ικανοποιούν τα αγοράζεις.

 

Ναι αλλα γιατι πρεπει να αφησεις να εννοηθει οτι καποιος με 'μουσικο' αυτι θα καταλαβει διαφορά υπερ του proprietary βυσματος;

 

Εγω ευθεως λεω 2 πραγματα:

 

1) Καμια διαφορα στον ηχο.

2) Περαιτερω κλειδωμα της πλατφορμας και 'αποσβεση' της BEAT εξαγορας με fancy ακουστικα.

 

Δεν εχει λογο η Apple να κανει κανενα ντορο, καθε χρονο Talk of the town ειναι μολις βγει το νεο iphone.

 

Στα άλλα που λες συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα γιατι πρεπει να αφησεις να εννοηθει οτι καποιος με 'μουσικο' αυτι θα καταλαβει διαφορά υπερ του proprietary βυσματος;

 

Εγω ευθεως λεω 2 πραγματα:

 

1) Καμια διαφορα στον ηχο.

2) Περαιτερω κλειδωμα της πλατφορμας και 'αποσβεση' της BEAT εξαγορας με fancy ακουστικα.

 

Δεν εχει λογο η Apple να κανει κανενα ντορο, καθε χρονο Talk of the town ειναι μολις βγει το νεο iphone.

 

Στα άλλα που λες συμφωνω.

 

Λίγο υπομονή, έρχονται τον Οκτώβριο, μπορεί και να έχεις δίκιο, μπορεί και όχι. :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Μέσα στο myphone διαβάζονται όλες οι απόψεις και δεν τίθεται θέμα, ποιος θα πείσει τον άλλο. Ασχολούμαι 9 χρόνια με την Apple και δεν με ενδιαφέρει να πείσω κάποιον να με ακολουθήσει. Η αγορά δίνει πολλές επιλογές. Ο καθένας αγοράσει αυτό που του αρέσει και που θα του διευκολύνει την καθημερινοτητα. Γιατί θα πρέπει να σου αποδείξω πως τα ακουστικά έχουν καλύτερο ήχο; Όταν με το καλό έρθουν δοκιμάσει τα. Εάν σε ικανοποιούν τα αγοράζεις.

 

Όχι το παρεξήγησες.... Άλλωστε την ποιότητα ήχου λίγα "αυτιά" θα την καταλάβουν.... Απλά αναρωτιέμαι σε τι ωφελεί γενικά την συσκευή η αφαίρεση του jack... Αυτό... Εγώ είτε μου βάλεις τα παραδοσιακά ακουστικά, είτε τα νέα της Apple δεν θα καταλάβω κάποια διαφορά...

 

Άλλωστε δεν ζήτησα από κανέναν να με πείσει... Απλά ανέφερες το τι υποστηρίζει η Apple και απάντησα ότι στην δική μου λογική δεν στέκουν... Πιο πιθανό είναι αυτό που είπες πριν (να κάνει ντόρο) παρά αυτά... Εγώ αυτό σχολίασα, ούτε είπα σε σένα να αλλάξεις, ούτε ποιο είναι το οικοσύστημα ούτε τίποτα άλλο... Μόνο για τα ακουστικά...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ειλικρινά που γίνεται συζήτηση με επιχειρήματα και από τις δύο «πλευρές». Ερωτώ όμως, εσείς οι Samsung fans τι θα πείτε αν σε λίγους μήνες βγει το S8 και δεν έχει ούτε αυτό το κλασσικό βύσμα;

 

Προσωπικά έγραψα ότι δεν καίγομαι καθόλου λόγω ύπαρξης Bluetooth ακουστικών αλλά σε κάθε περίπτωση είμαι κατηγορηματικά αντίθετος στο να φέρνουμε την καταστροφή για κάτι που αργά ή γρήγορα είναι αναπόφευκτο να γίνει. Και σε κάθε περίπτωση με ενοχλεί που μόνο η Apple ακούει τόσο «κράξιμο» για μια κίνηση που κάνει και όταν σύντομα ακολουθήσουν άλλοι κατασκευαστές θα φωνάζουν οι περισσότεροι ινοβέισο κλπ κλπ.

 

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο πάντως εγώ περίμενα τα ασύρματα ακουστικά στη συσκευασία. Εκεί δεν θα μπορούσε να της πει κανείς κουβέντα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα. Είναι πολλά αυτά που θα ήθελα να σχολιάσω, αλλά θα περιοριστώ σε κάτι που μου κάνει εντύπωση.

 

Από πολλούς θεωρείται σίγουρο ότι στο εγγύς μέλλον θα καταργηθεί η θύρα ακουστικών 3,5 χιλιοστών. Γιατί; Επειδή το λέει η Apple; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Πως είστε τόσο σίγουροι ότι θα ακολουθήσουν οι άλλες εταιρείες;

Είναι αλήθεια ότι υπάρχουν αρκετά πραγματάκια που έχει κάνει η κορυφαία σε marketing (και σε τίποτα άλλο) εταιρεία και την ακολούθησαν οι άλλοι. Αλλά αυτά ήταν πράγματα που άξιζαν και για αυτό ακολούθησαν.

Υπάρχουν όμως κι άλλα τόσα πράγματα που έκανε, αλλά δεν την ακολούθησε κανείς. Όπως π.χ. η θύρα thunderbolt. Πολύ λίγοι υποστήριξαν αυτόν τον τύπο διασύνδεσης, μέχρι που την εγκατέλειψε και η Apple.

Επίσης η θύρα lightning. Αυτό το πρότυπο χρησιμοποιείται μόνο από λίγους κατασκευαστές gadget που θέλουν να εκμεταλλευτούν το hype της Apple, αλλά όσο η Apple βγάζει (φυσιολογικά) νέα gadget με το σήμα της, ο κάθε fan θα το προτιμήσει, ακόμη κι αν είναι πολύ χειρότερο από του κάθε τρίτου κατασκευαστή.

Εδώ η ίδια η Apple παραδέχεται εμμέσως την ανωτερότητα της θύρας USB Type C, βάζοντας μόνο αυτή στο τελευταίο MacBook. Το οποίο να σημείωση έχει μόνο δυο θύρες. Ποια είναι η δεύτερη; Μα φυσικά η 3,5 χιλιοστών.

 

Ε λοιπόν, όχι κύριοι. Δεν είναι φυσιολογική εξέλιξη η κατάργηση της θύρας 3,5 χιλιοστών. Μια κοινά αποδεκτή αντικατάστασή της με κάτι μικρότερο, ίσως. Η πλήρης κατάργηση όμως, όχι. Είναι εκατομμύρια οι συσκευές που την χρησιμοποιούν.

 

Υ.Γ. Εγώ προσωπικά αρνούμαι να γίνω υποχείριο του marketing και να πάω να αγοράσω κάτι που θα δουλεύει μόνο με μία συσκευή ή μόνο με ένα.... πως το βαφτίσατε; ααα ναι, οικοσύστημα.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ειλικρινά που γίνεται συζήτηση με επιχειρήματα και από τις δύο «πλευρές». Ερωτώ όμως, εσείς οι Samsung fans τι θα πείτε αν σε λίγους μήνες βγει το S8 και δεν έχει ούτε αυτό το κλασσικό βύσμα;

 

Δεν παιζει να γινει αυτο, φυσικα. Kαι να γινει, θα ειναι ανταποδοτικο, οπως στο Moto Z, που ειναι top notch τηλεφωνο με 5mm παχος.

 

Αν αξιζει ή οχι, ειναι αλλη ιστορια. Τωρα σιγουρα οχι, στο Iphone 7 με τιποτα.

 

Προσωπικά έγραψα ότι δεν καίγομαι καθόλου λόγω ύπαρξης Bluetooth ακουστικών αλλά σε κάθε περίπτωση είμαι κατηγορηματικά αντίθετος στο να φέρνουμε την καταστροφή για κάτι που αργά ή γρήγορα είναι αναπόφευκτο να γίνει. Και σε κάθε περίπτωση με ενοχλεί που μόνο η Apple ακούει τόσο «κράξιμο» για μια κίνηση που κάνει και όταν σύντομα ακολουθήσουν άλλοι κατασκευαστές θα φωνάζουν οι περισσότεροι ινοβέισο κλπ κλπ.

 

Σαφως και εχεις λαθος οπτικη στο θεμα μαν μου.

ΔΕΝ ειναι αναποφευκτο να γινει, ολα τα αλλα τηλεφωνα εχουν jack και δουλευουν καλά ή και καλυτερα απο το iphone.

 

ΟΤΑΝ γινει για τον Α Β Χ ψ λογο (οπως το moto z), θα γινει.

Τωρα που το εκανε κουτουρου η Apple, χωρις κανενα λογο, απλα θα φαει το κραξιμο γιατι δεν ειναι ινοβεισο αλλα μαντρωμα και αρμεγμα

 

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο πάντως εγώ περίμενα τα ασύρματα ακουστικά στη συσκευασία. Εκεί δεν θα μπορούσε να της πει κανείς κουβέντα.

 

Και πως θα τα πουλαγε 160$ μετα; :rolleyes:

Τα BEATS; Τζαμπα τα αγορασε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει να γινει αυτο, φυσικα. Kαι να γινει, θα ειναι ανταποδοτικο, οπως στο Moto Z, που ειναι top notch τηλεφωνο με 5mm παχος.

 

Αν αξιζει ή οχι, ειναι αλλη ιστορια. Τωρα σιγουρα οχι, στο Iphone 7 με τιποτα.

 

 

 

Σαφως και εχεις λαθος οπτικη στο θεμα μαν μου.

ΔΕΝ ειναι αναποφευκτο να γινει, ολα τα αλλα τηλεφωνα εχουν jack και δουλευουν καλά ή και καλυτερα απο το iphone.

 

ΟΤΑΝ γινει για τον Α Β Χ ψ λογο (οπως το moto z), θα γινει.

Τωρα που το εκανε κουτουρου η Apple, χωρις κανενα λογο, απλα θα φαει το κραξιμο γιατι δεν ειναι ινοβεισο αλλα μαντρωμα και αρμεγμα

 

 

 

Και πως θα τα πουλαγε 160$ μετα; :rolleyes:

Τα BEATS; Τζαμπα τα αγορασε;

 

Το αναπόφευκτο πάει στο όπως καταργήθηκαν δισκέτες και έχουν ουσιαστικά καταργηθεί cd/dvd (προσωπικά ούτε στικάκια usb χρησιμοποιώ πλέον). Τώρα το αν θα γίνει σε 1,2 ή 3 χρόνια δεν μπορώ να στο πω, αλλά οσονούπω έρχεται. Πάλι καλά τους έκοψε και πρώτον έδωσαν αντάπτορα στη συσκευασία και δεύτερον δεν τον χρεώνουν 50€ σε περίπτωση που τον χάσεις. Οπότε ακόμα και εσύ είτε χρησιμοποιείς τα ακουστικά της συσκευασίας ή τον αντάπτορα που έχεις ήδη μέσα στο κουτί. Συμφωνώ ότι ο σκοπός της δεν είναι τόσο η εξέλιξη της τεχνολογίας αλλά το άρμεγμα. Απλά εγώ δεν κοιτάω το δέντρο αλλά το δάσος. Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό (χωρίς απαραίτητα να συμφωνείς φυσικά) δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε άλλο.

Edited by al3x1k0

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το αναπόφευκτο πάει στο όπως καταργήθηκαν δισκέτες και έχουν ουσιαστικά καταργηθεί cd/dvd (προσωπικά ούτε στικάκια usb χρρησιμοποιώ πλέον). Τώρα το αν θα γίνει σε 1,2 ή 3 χρόνια δεν μπορώ να στο πω, αλλά οσονούπω έρχεται.

 

Δεν εχει νοημα αυτο που λες. Τα άλλα ξεπεραστηκαν τεχνολογικα και αντικατασταθηκαν. Το καθε νεο ειχε να προσφερει περισσοτερα.

Το cd ηταν καλυτερο απο τη δισκετα, το dvd καλυτερο απο το cd, το ΒR καλυτερο απο το dvd, κοκ

 

Θα καταργηθει ο ηχος; Ή θα με υποχρεωσει κανεις να παιζω μπαλα ασυρματα;

 

Συμφωνώ ότι ο σκοπός της δεν είναι τόσο η εξέλιξη της τεχνολογίας αλλά το άρμεγμα. Απλά εγώ δεν κοιτάω το δέντρο αλλά το δάσος. Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό (χωρίς απαραίτητα να συμφωνείς φυσικά) δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε άλλο.

 

Αν θα καταργηθει το jack, θα ειναι απο άλλο, κοινο προτυπο για ολους.

Δεν με πειραζει λοιπον οταν θα γινει αυτο, θα προχωρησω ανετα στο νεο.

 

Υπαρχει λογος που δεν προχωρησε σε κατι τετοιο η Apple, πλην αρμεγματος/κλειδωματος;

 

 

Καμια τεχνολογια δεν εξελισσεται οταν καταργεις ενα κοινο προτυπο και δεν το αντικαθιστας με ενα άλλο κοινο προτυπο.

Αν εσυ δεν το καταλαβαινεις αυτο, δεν εχει νοημα να συζητησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα αυτο που λες. Τα άλλα ξεπεραστηκαν τεχνολογικα και αντικατασταθηκαν. Το καθε νεο ειχε να προσφερει περισσοτερα.

Το cd ηταν καλυτερο απο τη δισκετα, το dvd καλυτερο απο το cd, το ΒR καλυτερο απο το dvd, κοκ

 

Θα καταργηθει ο ηχος; Ή θα με υποχρεωσει κανεις να παιζω μπαλα ασυρματα;

 

 

 

Αν θα καταργηθει το jack, θα ειναι απο άλλο, κοινο προτυπο για ολους.

Δεν με πειραζει λοιπον οταν θα γινει αυτο, θα προχωρησω ανετα στο νεο.

 

Υπαρχει λογος που δεν προχωρησε σε κατι τετοιο η Apple, πλην αρμεγματος/κλειδωματος;

 

 

Καμια τεχνολογια δεν εξελισσεται οταν καταργεις ενα κοινο προτυπο και δεν το αντικαθιστας με ενα άλλο κοινο προτυπο.

Αν εσυ δεν το καταλαβαινεις αυτο, δεν εχει νοημα να συζητησουμε.

 

Θα παίζεις ασύρματα ή με lighting. Λογικά το κοινό πρότυπο των άλλων θα είναι το usb c. Η apple παίζει στο δικό της κόσμο. Όποιος δεν καλύπτεται δεν αγοράζει ρε παιδιά πως θα γίνει; Εγώ θεωρώ πως τώρα καλύπτομαι και αγοράζω. Αν αύριο δεν καλύπτομαι αλλάζω συσκευή/λειτουργικό. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν αφιερώνω τόσο χρόνο για να θάψω τα άλλα λειτουργικά και να την πω στους χρήστες τους, τονίζοντας την λάθος επιλογή τους.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έμαθε και η Apple τα ασύρματα. Τόσα χρόνια μια ασύρματη φόρτιση δεν έβαλε αλλά τα ακουστικά ήξερε να τα κάνει ασύρματα. Και υπάρχει μια διαφορά στην αστοχη σύγκριση σου. Άλλο να καταργείς το cd και να επιβάλεις το blu ray και άλλο να συνυπάρχουν. Με το ζόρι θέλει να μας πάει στην κατεύθυνση που θέλει αυτή..

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...