Jump to content

Xiaomi Mi 5S


zakailiou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όσους δεν έχουν πάρει Global Stable την Version: V9.2.1.0.NAGMIEK (MIUI9) είναι πλέον διαθέσιμη επίσημα από την miui

Εδώ

 

http://en.miui.com/download-314.html

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 988
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, από εχτές το απόγευμα το τηλέφωνο έχει χάσει το σήμα και από τις δύο κάρτες. Το Googleάρα αλλά δεν βρήκα κάτι για το 5s μόνο για το 5. Ξέρει κάποιος κάτι ή κάποια λύση;;;;

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

σκεφτομαι να παρω απο σκρουτζομαγαζο το mi5s.

οποιος εχει ορεξη ας μου πει συνοπτικα τι πρεπει να κανω αφου το παρω σε σχεση με τα διαφορα versions που λετε παραπανω και πως θα του φορτωσω το hdr+

ευχαριστω

Zoronaldo
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μην περιμενεις απο εδω απαντηση. Και στο δικο μου ποστ πανω απο το δικο σου απο της 8 του μηνα και δεν εχει απαντηση κανεις.

 

Μπες στο Miui Hellas να κανεις την δουλεια σου και να παρεις οτι απαντησεις θελεις.

Παντως το τηλεφωνο ειναι φοβερο !!!!

 

https://r.tapatalk.com/shareLink?url=https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/18241-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Mi-5S-Capricorn/&share_tid=18241&share_fid=66255&share_type=t

 

 

Γενική Συζήτηση για το Mi-5S Capricorn

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όσοι έχουν τρελή κατανάλωση μπαταρίας με την τελευταία 9.2.1.0 , αφαιρέστε όλα τα fingerprint και κάντε ένα restart

 

Παραλίγο να πετάξω λεφτά και κόπο να πάρω καινούργια μπαταρία, τελικά ήταν αυτό

Σε αναμονή update που να το διορθώνει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τί είπαμε κάνουμε για να εμφανίζεται το όνομα της επαφής στα μηνύματα και στην κλήση κι όχι ο αριθμός μόνο; Βάζω το +30; Το βγάζω; Ένα ένα;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τί είπαμε κάνουμε για να εμφανίζεται το όνομα της επαφής στα μηνύματα και στην κλήση κι όχι ο αριθμός μόνο; Βάζω το +30; Το βγάζω; Ένα ένα;

 

Από το playstore κατεβάζεις το number fixer, επιλέγεις τον αριθμό ψηφίων να είναι 10 και βάζεις το +30. Έτσι οποία επαφή έχει μόνο 10 ψηφία θα προσθέσει το +30. Αφού ολοκληρωθει μπορείς να απεγκαταστησεις το app ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γεια σας παίδες, εχει κανείς να μου προτείνει κάποιο καλό tempered glass?Μόνο το full cover κάνει καλή εφαρμογή?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες, εχει κανείς να μου προτείνει κάποιο καλό tempered glass?Μόνο το full cover κάνει καλή εφαρμογή?

Είμαι αρκετό καιρό με το Mi5s. Το ίδιο και κάποια φιλαράκια. Δοκιμάσαμε πολλά πολλά πολλά tempered glass και μεμβράνες. Όλες από Κίνα μεριά. Καταλήξαμε σε αυτήν :

https://www.aliexpress.com/item/Original-Xiaomi-Protective-Film-for-Xiaomi-MI-5S-for-Xiaomi-5S-PLUS-Scratch-Proof-Free-Shipping/32791087984.html

 

ΔΕΝ είναι tempered glass. Είναι...πλαστική χοντρή ζελατίνα...θα την έλεγα. Πανέμορφη, καλύπτει πλήρως το κινητό και έχει μεγάλη αντοχή. Εγώ την έχω ένα 3μηνο επάνω και δεν έχει πάθει τίποτα.

Έχει μία "δυσκολία" στην τοποθέτηση. Επειδή έχει συγκεκριμένες μικρές τρύπες οι οποίες πρέπει να ευθυγραμμιστούν σωστά (κάμερα, αισθητήρας, λαμπάκι, κάτω πλήκτρα). Εάν ευθυγραμμιστεί όμως όπως πρέπει...μπαίνει μόνη της.

 

Την προτείνω με κλειστά μάτια, γιατί δεν έχω βρεί κάτι άλλο αξιόλογο που να καλύπτει πλήρως την οθόνη.Η συγκεκριμένη αφήνει 1mm στις άκρες (δεξιά-αριστερά) αλλά είναι πραγματικά ελάχιστο σε σχέση με ότι άλλο κυκλοφορεί.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου,ψάχνοντας έπεσα και γω πάνω σ'αυτην.Το θεμα ειναι τι φοράμε μέχρι να έρθει από Κίνα μεριά..Είμαι αρκετά ως πολυ απροσεκτος(δυστυχώς).Με βλέπω να παίρνω ένα γυαλί της σειράς μέχρι να έρθει!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου,ψάχνοντας έπεσα και γω πάνω σ'αυτην.Το θεμα ειναι τι φοράμε μέχρι να έρθει από Κίνα μεριά..Είμαι αρκετά ως πολυ απροσεκτος(δυστυχώς).Με βλέπω να παίρνω ένα γυαλί της σειράς μέχρι να έρθει!
Εγώ είχα πάρει κάτι ζελατίνες μέχρι να έρθει τo Mi.

Άμα είσαι Θεσσαλονίκη (Δυτικά) έλα να ΣΕ δώσω μια να βολευτείς μέχρι να έρθει το καλό :-)

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά είμαι λιγάκι μακριά (Λαμία). Κάτι θα κάνω μέχρι να έρθει πάντως, δεν το αφήνω έτσι. Και μιας και βοήθησες μήπως έχεις περάσει την Google camera? Αν ναι είναι δύσκολη σαν διαδικασία? Νομίζω ότι με αυτήν την προσθήκη δεν του λείπει τίποτα και είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθώ!!
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και βοήθησες μήπως έχεις περάσει την Google camera? Αν ναι είναι δύσκολη σαν διαδικασία? Νομίζω ότι με αυτήν την προσθήκη δεν του λείπει τίποτα και είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθώ!!

 

Τώρα του λείπει κάτι;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά είμαι λιγάκι μακριά (Λαμία). Κάτι θα κάνω μέχρι να έρθει πάντως, δεν το αφήνω έτσι. Και μιας και βοήθησες μήπως έχεις περάσει την Google camera? Αν ναι είναι δύσκολη σαν διαδικασία? Νομίζω ότι με αυτήν την προσθήκη δεν του λείπει τίποτα και είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθώ!!
Εννοείται ότι την έχω περάσει... χεχε... το port του HDR+ πάνω στο Mi5s σχεδιάστηκε. Εάν δεν έχουμε εμείς HDR+... ποιος θα έχει;;;;;

 

Το Mi5s έχει ενεργοποιημένο το api2 από μαμά. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα extreme για να το εγκαταστήσεις. Κατεβάζεις το apk και απλά το κάνεις εγκατάσταση.

 

Κυκλοφορούν 150.000 εκδόσεις Google camera. Θα σου πρότεινα να βάλεις έκδοση 3.2. Ειδικότερα την 3.2 maxparam (εγώ αυτήν χρησιμοποιώ) η οποία είναι λίγο αργή στην αποθήκευση αλλά απογειώνει στην κυριολεξία την απόδοση... βάζει κάτω... ότι συσκευή θες!!!!! Θα πάθεις στην κυριολεξία κοκομπλόκο με τα αποτελέσματα των βραδινών. Για μένα, εάν μάθεις να χρησιμοποιείς την HDR+ maxparam εκεί που πρέπει, σε συνδυασμό με την ταχύτατη stock, η συσκευή αυτή δεν έχει αντίπαλο στην φωτογραφία...ή εάν έχει τότε κοστίζει τα 4πλασια χρήματα.

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου είμαι υπόχρεος για την βοήθεια και την καθοδηγηση.Για το api2 το ήξερα και γω αλλιώς ήθελε root η ξεκλείδωμα αν δεν κάνω λάθος.Οποτε θα κοιτάξω την έκδοση που μου είπες, την κατεβαζω, την δοκιμάζω κ νομίζω ότι θα μείνω ευχαριστημένος.Και γω για βράδυ ζητούσα καλές φωτό οποτε ήξερα ότι σε αυτά τα χρήματα είναι μονόδρομος και με το hdr+ θα κάνει παπάδες.Παντα για τα χρήματα του φυσικά..Από ρυθμίσεις ποιες έχεις βάλει?Αν και είμαι σίγουρος ότι θα ξαναζητησω τη βοήθεια σου(τώρα που σε βρήκα).Άντε να αποκτήσει και λίγο κίνηση το νήμα γιατί νομίζω ότι πρόκειται για ένα πολύ αξιόλογο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα του λείπει κάτι;;

Δε νομίζω να του λείπει κάτι αν και δεν το έχω δουλέψει ακόμη..Με την συγκεκριμένη κάμερα όμως θεωρώ ότι ανεβαίνει πολύ και στο κομμάτι της φωτογραφιας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου είμαι υπόχρεος για την βοήθεια και την καθοδηγηση.Για το api2 το ήξερα και γω αλλιώς ήθελε root η ξεκλείδωμα αν δεν κάνω λάθος.Οποτε θα κοιτάξω την έκδοση που μου είπες, την κατεβαζω, την δοκιμάζω κ νομίζω ότι θα μείνω ευχαριστημένος.Και γω για βράδυ ζητούσα καλές φωτό οποτε ήξερα ότι σε αυτά τα χρήματα είναι μονόδρομος και με το hdr+ θα κάνει παπάδες.Παντα για τα χρήματα του φυσικά..Από ρυθμίσεις ποιες έχεις βάλει?Αν και είμαι σίγουρος ότι θα ξαναζητησω τη βοήθεια σου(τώρα που σε βρήκα).Άντε να αποκτήσει και λίγο κίνηση το νήμα γιατί νομίζω ότι πρόκειται για ένα πολύ αξιόλογο κινητό.

 

Να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος.

 

ΕΔΩ μπορείς να βρεις όλες τις εκδόσεις μαζεμένες. Πολλές, πάρα πολλές, που εξελίσσονται σχεδόν καθημερινά. Εάν λάβεις υπόψη σου ότι η καθεμία έχει δεκάδες ρυθμίσεις...τότε...ζωή να 'χουμε να ασχολούμαστε! :p

 

Εγώ χρησιμοποιώ την GC_Android-6.0+_arm-arm64_C2API_maxParam που είναι ΑΥΤΗ.

 

Γιατί επέλεξα την maxparam ανάμεσα σε 100άδες επιλογές;

Το Mi5s έχει μία πολύ αξιόλογη κάμερα, ένα πολύ δυνατό setup με "μεγάλο" αισθητήρα 1/2,3'' και μεγάλα pixel 1,55μm.

Έχει ταχύτατο focus και δεν ρίχνει shutter speed κάτω από 1/17. Αποτέλεσμα να παίρνουμε φωτογραφίες καθαρές στο auto. Για να βγάλεις κουνημένη φωτογραφία με την stock του Mi5s...θέλει προσπάθεια.:rolleyes:

Την ημέρα ο "μεγάλος" αισθητήρας βοηθάει να έχουμε πολύ καλά αποτελέσματα.

Άρα : κοινώς, έχουμε μία πάρα πολύ αξιόλογη κάμερα έτσι κι αλλιώς.

 

Ψάχνουμε το κάτι παραπάνω στις νυχτερινές και στις χαμηλού φωτισμού. Αυτό το πετυχαίνουμε σε μέγιστο βαθμό με την Maxparam.

Είναι αργή (σε νυχτερινή μπορεί να χρειαστεί και 10sec επεξεργασία) γιατί τραβάει 40-50 καρέ οπότε και αργεί στην επεξεργασία, αλλά η απόδοσή της εκεί που πονάει το mi5s (λόγω software και όχι λόγο κάμερας) είναι κορυφαία. Δεν έχει ρυθμίσεις καθώς είναι φτιαγμένη να δουλεύει στο μέγιστο.

 

Ο συνδιασμός 3.2 maxparam και stock κάνει την συσκευή πολύ δυνατή φωτογραφικά. Ξαναείπα και σε προηγούμενο post ότι απαιτείται να ξέρεις να συνδυάζεις τις δύο εφαρμογές. Πώς;

- Την ημέρα χρησιμοποιείς stock με το HDR (το απλό...) στο αυτόματο. Έχει πολύ καλύτερη χρωματική απόδοση από την HDR+.

- Σε νυχτερινές, χαμηλού φωτισμού και εσωτερικό χώρου χρησιμοποιείς maxparam μόνο εφόσον το θέμα είναι ακίνητο! Εάν κινείται θα πάρεις motion blur και θα χάσεις την φωτογραφία. Θα βγούν όλα τα γύρω γύρω καθαρά, αλλά το θέμα που κινείται θα βγεί...κουνημένο...

- Σε νυχτερινές, χαμηλού φωτισμού και εσωτερικό χώρου χρησιμοποιείς stock όταν το θέμα κινείται έστω και ελάχιστα.

 

Εάν διαθέτεις καλλιτεχνική φλέβα, υπάρχει και μία έκδοση long exposure. Αυτή, κρατάει το κλείστρο περισσότερο χρόνο ανοιχτό και στην ουσία κάνει την νύχτα μέρα. Θέλει σταθερό σημείο (καθώς μας λείπει το OIS). Είναι για deep σκοτάδια. Μην την χρησιμοποιήσεις σε λίγο σκοτάδι γιατί θα κατακάψει τα πάντα. Μπορείς να την εγκαταστήσεις παράλληλα με την maxparan. Η μία δεν επηρεάζει την άλλη. Θα την βρεις ΕΔΩ.

 

Αυτά από μένα. Εάν θέλεις να ψαχτείς περισσότερο και με άλλες εκδόσεις, ΕΔΩ υπάρχουν άτομα που ασχολούνται με HDR+ και έχουν πολύ περισσότερες γνώσεις από εμένα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πω πραγματικά είναι λίγο.Με κατατοπισες πλήρως..Σ' ευχαριστώ και πάλι πολύ καθώς πιστεύω ότι βοηθάς εμένα αλλά και πολλούς ακόμη που έχουν "καλλιτεχνικές" ανησυχίες.Με την πρώτη δοκιμή και ευκαιρία θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα με τις εντυπώσεις μου για να μη γεμίζουμε το εδώ θέμα.Ειμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθω το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

To Mi5s μετά απο 2 χρόνια έγινε τουβλάκι. Αναβοσβήνει το κόκκινο led στην καλύτερη, ή δεν κάνει τίποτα όταν το φορτίζεις. xiaomi τέλος για μένα, πάμε Χαβάη!
HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Το κοκκινο led που αναβοσβηνει σημαινει προβλημα μπαταριας.

 

Τα xiaomi ειναι σκληρα για να πεθανουν !!!

 

Sent from my Redmi 4A using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κοκκινο led που αναβοσβηνει σημαινει προβλημα μπαταριας.

 

Τα xiaomi ειναι σκληρα για να πεθανουν !!!

 

Sent from my Redmi 4A using Tapatalk

Μπα μην το λες..... Εμένα το Mi 5s μου, μετά από 1 χρόνο βραχυκύκλωσε το baseband chip στα καλά καθούμενα χωρίς πτώση η βρέξιμο και δεν πιάνει σήμα και στις δύο κάρτες sim. Και από ότι έμαθα το έχουν πάθει κι άλλοι.

Βέβαια πάλι σε Xiaomi πήγα αλλά πιο οικονομικό (Note 4) !!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ετοιμάζομαι να έρθω στην παρέα σας, Ποία Rom θεωρείται καλύτερη για την συσκευή; επίσης είστε υπέρ mui ή aosp;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή, η AOSP (8.1) ROMs έχουν τραγικό battery backup.

Κατά τα άλλα, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.

Σε MIUI πάντως μπορείς να έχεις και Google Camera με portrait mode.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή, η AOSP (8.1) ROMs έχουν τραγικό battery backup.

Κατά τα άλλα, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.

Σε MIUI πάντως μπορείς να έχεις και Google Camera με portrait mode.

Ποια gcam παιδιά είναι η καλύτερη για mui; επίσης στη στοκ κάμερα το hdr το έχουμε κλειστό ή στο auto

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...