Jump to content

Xiaomi Mi 5S


zakailiou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω την MGC_5.1.108_tolyan009_v1.4.1-test4 και δουλεύει μια χαρά.

Το HDR στην MIUI camera το αλλάζω κατά βούληση, γενικά στο auto το έχω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 988
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω την MGC_5.1.108_tolyan009_v1.4.1-test4 και δουλεύει μια χαρά.

Το HDR στην MIUI camera το αλλάζω κατά βούληση, γενικά στο auto το έχω πάντως.

Ευχαριστώ φίλε μου

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η συσκευή ζεσταίνεται αρκετά και η δική σας;τόσο σε miui όσο και σε aosp βλέπω αρκετά μεγάλη θερμοκρασία, έτσι είναι η συσκευή ή να ανησυχώ; μιας και το πήρα μεταχειρισμένο 1,5 έτους
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ζεσταίνεται αλλά όχι υπερβολικά.Εγω δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα και είμαι με stable rom και φυσικά με όλα τα καλουδια της gcam.Φορας κάποια χοντρή ίσως θήκη?Και εγώ μεταχειρισμένο το πηρα και δεν βλέπω να το αλλάζω γρήγορα..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ζεσταίνεται αλλά όχι υπερβολικά.Εγω δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα και είμαι με stable rom και φυσικά με όλα τα καλουδια της gcam.Φορας κάποια χοντρή ίσως θήκη?Και εγώ μεταχειρισμένο το πηρα και δεν βλέπω να το αλλάζω γρήγορα..
Ευχαριστω φιλε ναι δεν ζεσταινεται υπερβολικα αλλα το αισθανεσαι,επισης δεν το εχω δουλεψει με official global stable ,σημερα θα το δω μιας και το γυρισα εντελως στοκ,φοβερη συσκευη για τα χρηματα που κοστιζει,ποια gcam εχεις φιλε με στοκ ρομ;

 

Στάλθηκε από το 4034D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από μπαταρία πως είστε; πρώτη μέρα με official global stable και είμαι απογοητευμένος πολύ λίγο sot για 3200 mah

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε ναι δεν ζεσταινεται υπερβολικα αλλα το αισθανεσαι,επισης δεν το εχω δουλεψει με official global stable ,σημερα θα το δω μιας και το γυρισα εντελως στοκ,φοβερη συσκευη για τα χρηματα που κοστιζει,ποια gcam εχεις φιλε με στοκ ρομ;

 

Στάλθηκε από το 4034D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ χρησιμοποιώ την GC_Android-6.0+_arm-arm64_C2API_maxParam.Η συγκεκριμένη δεν έχει ρυθμίσεις οπότε σου δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς να ψαχνεσαι διαρκώς.Την ημέρα φυσικά χρησιμοποίησε την stock camera με αυτόματο hdr και θα εκπλαγεις πόσο φυσικες βγαίνουν οι φωτογραφίες.

Όμως για περισσότερη βοήθεια διάβασε κάποια ποστ παραπάνω και θα κατατοπιστεις πλήρως μιας και μένα με βοήθησε υπερβολικά πολύ ένας κάτοχος του κινητού.Φυσικα και δοκίμασα και άλλες εκδόσεις αλλά κατέληξα σε αυτή..Νομίζω και εσύ το ίδιο θα κάνεις.Οτιδηποτε άλλο μας ρωτάς και εδω είμαστε!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά από μπαταρία πως είστε; πρώτη μέρα με official global stable και είμαι απογοητευμένος πολύ λίγο sot για 3200 mah

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λοιπόν επειδή ακριβώς έχω και εγώ την official global βγάζω περίπου μιάμιση μέρα με πεντε ώρες και κάτι οθόνη.Αλλα με δεδομένα 4g περίπου 10 ώρες ανοιχτό και επίσης όλες τις ενεργοβορες εφαρμογές να τρέχουν στο παρασκήνιο.Ομιλια, βίντεο, μουσική είναι δεδομένα κάθε μέρα.Πολλες φορές μπορεί να δω και καλύτερους χρόνους.Εσυ πόσο βγάζεις??

Link to comment
Share on other sites

Ούτε 4 ώρες δεν θα πιάσω στη πρώτη φόρτιση σε 24 ώρες, όλα ανοιχτά το 90% είμαι συνδεδεμένος σε wifi(σπίτι, δουλειά) όταν είμαι εκτός συνδέεται αυτόματα σε 4g, φωτεινότητα στο αυτόματο, από το βράδυ στις 12:00 μέχρι το πρωί στις 06:30 έχασε 6% με ενεργό το wifi, γενικά βλέπω πέφτει εύκολα στη χρήση και το stand by είναι κακό, μήπως να κλείνω το wifi και το 4g και να τα ανοίγω μόνο όταν τα χρησιμοποιώ; αλλά έτσι θα γυρίσω αρκετά χρόνια πίσω, επίσης στις ρυθμίσεις της μπαταρίας έβαλα σε περιορισμό εφαρμογές παρασκηνίου, μήπως να κάνω άλλη ρύθμιση δηλαδή περιορισμό ενεργειών παρασκηνίου που τις κλείνει εντελώς;

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από μπαταρία πως είστε; πρώτη μέρα με official global stable και είμαι απογοητευμένος πολύ λίγο sot για 3200 mah

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Aφου πιο κατω λες οτι βγαζεις 4 ωρες, μια χαρα ειναι, δεν ειναι και καμια τεραστια μπαταρια τα 3200 φιλε.

Τα κινητα χανουν πολυ στην αφη, ενας τροπος που πιανουν αλλοι περισσοτερο sot ειναι να κλεινουν ολα τα ενεργοβορα και να βλεπουν βιντεο.

Παιξε με τις ρυθμισεις και δες τι σε ικανοποιει παντως αλλα μην αγχεσαι με αυτα που βλεπεις online.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την MGC_5.1.108_tolyan009_v1.4.1-test4 και δουλεύει μια χαρά.

Το HDR στην MIUI camera το αλλάζω κατά βούληση, γενικά στο auto το έχω πάντως.

Φίλε τι ρυθμίσεις χρησιμοποιείς με αυτό το app τις gcam και σε ποιες συνθήκες χρειάζεται αντί τις στοκ;

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νομίζω ότι οι 9.5.x ROMs έχουν θέμα με τη μπαταρία.

Νομίζω οι 9.1.x ήταν αρκετά καλύτερες σε αυτόν τον τομέα..

 

Ακόμα και AOSP να βάλεις με firmware από 9.5.x, χάλια βγαίνει η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα μιλήσω για την συσκευή μετά από ένα μήνα χρήσης,έχει καλή κάμερα και οθόνη αλλά μέχρι εκεί πραγματικά δεν έχω δουλέψει χειρότερη συσκευή,δεν γίνεται η θερμοκρασία της μπαταρίας να είναι κοντά με την θερμοκρασία της CPU 41 με 39,και δεν έχει πρόβλημα η συσκευή μου έχω ψάξει πολλά φόρουμ,το πρόβλημα είναι κατασκευαστικό και για να μην γίνει έκρηξη σταματάει η xiaomi τους 2 πύρινες κατευθείαν,το θέμα είναι ότι δουλεύει χειρότερα από το Samsung s4 της γυναίκας μου ώρες ώρες, απλά απίστευτο

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

41 βαθμοί δεν είναι πολλοί για soc 821. Ίσα ίσα που έχει υπερβολικά χαμηλά το threshold με αδικαιολόγητο throttling... και όντως καταλήγει πιο αργό και από κατώτερες συσκευές.

 

Για μένα είναι η πιο μέτρια συσκευή που έχει βγάλει η xiaomi αν συνυπολογίσεις το κακό δαχτυλικο. Προσωπικά όταν το πήρα το κράτησα ίσα να βγάλω τις καλοκαιρινές διακοπές λόγω της εξαιρετικής κάμερας που έχει (δεν έχω βρει κινητό με καλύτερη λεπτομέρια την μέρα ακόμα και τώρα που είμαι u11).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

41 βαθμοί είναι πολύ καλά για την CPU αλλά ταυτόχρονα 39 για την μπαταρία είναι χάλια, γι'αυτό κλείνουν τους 2 πύρινες, αλλιώς θα πάρει φωτιά, τώρα φορτίζει και έφτασε 44

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

41 βαθμοί είναι πολύ καλά για την CPU αλλά ταυτόχρονα 39 για την μπαταρία είναι χάλια, γι'αυτό κλείνουν τους 2 πύρινες, αλλιώς θα πάρει φωτιά, τώρα φορτίζει και έφτασε 44

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Throttling θα δεις ακόμα και στους 34 βαθμούς της μπαταρίας στο mi5s οπότε δεν έχει σχέση με αυτήν. Στη τελικη αν έχεις πιάσει συσκευές με soc 808 θα καταλάβεις οτι οι μπαταρίες παίζουν με ακόμα υψηλότερες θερμοκρασίες.

 

Όσον αφορά το soc ξαναλέω οι 41 δεν είναι τίποτα. Πάνε χαλαρά πάνω από 60 βαθμούς οι 821. Για παράδειγμα το mi note 2 ή u ultra που έχουν ίδιο soc ζεματανε. Σκεφτόμουν πολύ σοβαρα με custom kernel να κλείσω το throttling αλλά τελικά δίστασα και απλά την έδωσα τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

41 βαθμοί είναι πολύ καλά για την CPU αλλά ταυτόχρονα 39 για την μπαταρία είναι χάλια, γι'αυτό κλείνουν τους 2 πύρινες, αλλιώς θα πάρει φωτιά, τώρα φορτίζει και έφτασε 44

Εάν κλείσεις το MIUI Optimizationαπό το developer menu, τότε θα ενεργοποιηθούν και οι 4 πυρήνες. Θα δείς ότι οι θερμοκρασίες σου είναι οι ίδιες.

Οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι απολύτως φυσιολογικές. Όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι 30+, πόσο θες να είναι η θερμοκρασία της μπαταρίας ή της CPU;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα, έψαξα λίγο αλλά είναι πολλά και δεν βρήκα κάτι οπότε συγχωρέστε με αν έχει ήδη απαντηθεί. Εδώ και 1,5 χρόνο που έχω το κινητό δεν μου έχει βγάλει κάποια αναβάθμιση και τρέχει ακόμα την MIUI Global 8.0 Stable. Δεν θα έπρεπε να μου έχει βγάλει κάποια ενημέρωση μετά από τόσο καιρό;;;; επίσης τώρα τελευταία μου κολλάει στην φόρτιση, φορτίζει παααααααααρα πολύ αργά αλλά αν το κλείσω και το ξανανοίξω είναι και πάλι στα κανονικά του στο fast charging γι' αυτό σκέφτομαι ότι ίσως οφείλεται στο λειτουργικό. έχετε καμιά ιδέα αν φταίει κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ευτυχισμένος κάτοχος, μια χαρά ευχαριστημένος είμαι!

 

@stratis93: Για γράψε την έκδοση miui που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ευτυχισμένος κάτοχος, μια χαρά ευχαριστημένος είμαι!

 

@stratis93: Για γράψε την έκδοση miui που έχεις

 

MIUI Version MIUI GLOBAL 8.0 Stable 8.0.10.0.0 (MAGCNDH)

αυτό εδώ μου γράφει!

Link to comment
Share on other sites

MIUI Version MIUI GLOBAL 8.0 Stable 8.0.10.0.0 (MAGCNDH)

αυτό εδώ μου γράφει!

Γιατί είναι fake η rom. Γι αυτό δεν έχεις αναβαθμίσεις.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι fake η rom. Γι αυτό δεν έχεις αναβαθμίσεις.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αλήθεια;; Και τι κάνουμε γι' αυτό; συγγνώμη είμαι φουλ άσχετος με αυτά τα θέματα!

Link to comment
Share on other sites

MIUI Version MIUI GLOBAL 8.0 Stable 8.0.10.0.0 (MAGCNDH)

αυτό εδώ μου γράφει!

 

Έχω την αίσθηση πως είναι πειραγμένη η ROM σου, δεν είναι αυθεντική.

Θα σου πρότεινα να φλασάρεις μία fastboot ROM από το επίσημο site (θα χάσεις όλα τα δεδομένα σου).

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια;; Και τι κάνουμε γι' αυτό; συγγνώμη είμαι φουλ άσχετος με αυτά τα θέματα!
Οι roms (εκδόσεις MIUI) που είχαν τότε δύο μηδενικά στο τέλος, ήταν roms κινεζομάγαζων.

 

Πρέπει να περάσεις την επίσημη αγγλοκινεζική stable rom και μετά να ξεκλειδώσεις τον bootloader για να περάσεις οποία rom θες εσύ. Είτε global, είτε ελληνική, είτε του ευρωπαϊκού site. Σου φαίνονται κινέζικα όλα αυτά που λέω, απλά πρέπει να διαβάσεις τους οδηγούς στην ελληνικη κοινότητα της Miui ( Miui.gr) για να βγάλεις άκρη. Εκτός αν σε βοηθήσει κάποιος από εδώ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...