Jump to content

iPhone 7


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας!!

 

Δεν είχα ποτέ μου συσκευή iPhone. Όσες φορές το έπιασα στα χέρια μου ήταν από συσκευή που είχε κάποιος φίλος ή σε κάποιο κατάστημα. Άρα δεν είχα ποτέ μου καθημερινή επαφή με iPhone. Σκέφτομαι λοιπόν για πρώτη φορά να κάνω την αλλαγή και να πάω σε iPhone.

 

Το θέμα είναι ότι είχα συσκευές που ήταν και μεσαίας κατηγορίας, αλλά και τις λεγόμενες ναυαρχίδες. Συσκευές από σχεδόν όλες τις εταιρίες έχουν περάσει από τα χέρια μου. Motorola, Samsung, LG, Huawei κτλ Αν εξαιρέσω το LG G2 και το S7 Edge που είχα και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος, με τις άλλες εταιρίες πάντα είχα μικρά ή μεγάλα προβλήματα.

 

Σαν χρήστης θέλω μια συσκευή που να μην κολλάει. Να ανταποκρίνεται όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στις απαιτήσεις μου. Πχ να πάω να πάρω ένα τηλέφωνο και όταν κάνω επιστροφή στην αρχική οθόνη να μην κολλάει. Κάμερα δεν έχω τρελές απαιτήσεις και ούτε ασχολούμαι με iso ή άλλες ρυθμίσεις. Με ενδιαφέρει να είναι ικανοποιητικες γιατί συνήθως βγάζω τα παιδιά μου και όχι πχ τοπία ή κάτι πιο ψαγμένες. Στο θέμα μπαταρίας όλοι θέλουμε πιστεύω να μας κρατάει όσο το δυνατόν περισσότερο αν και βεβαίως εξαρτάται από την χρήση. Αυτά που χρησιμοποιώ συχνότερα λόγω δουλειάς είναι τηλέφωνα, ίντερνετ πιο πολύ μέσω δεδομένων, GPS και λιγότερο φωτογραφίες. Καθόλου παιχνίδια. Απλώς ψάχνω για μια συσκευή που να είναι όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστη γίνεται και σταθερή. Να την κρατήσω όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Αν και ξέρω ότι η ερώτηση μου μπορεί να σας φανεί περίεργη και χαζή θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής :

 

Τι κερδίζω σας χρήστης άμα κάνω την μετάβαση από Android σε iPhone (iOS) ;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις οποίες απαντήσεις.

 

Υ. Γ.

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

 

Υ. Γ. (2)

Το έγραψα εδώ γιατί σκέφτομαι σαν αγορά το iPhone 7.

 

Θα εισαι πληρης καλυμενος απο το 7. ΑΝ μπορεις να διαθεσεις χρηματα και για το 8 ακομα καλυτερα!! (ποιο νεο τηλεφωνο..εχουν μικροδιαφορες που στο ματι δεν φαινονται με ταο 7)

 

Οι τελευταιες εκδοσεις του android καθως και του Iphone πανω κατω κανουν τα ιδια πραγματα. Σαν χρηστης ο καθενας κερδιζει βαση των γουστων του και την χρηση που κανει. Μην το φοβηθεις, εισια συνηδιτοποιημενος. Δοκιμασε το αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Έχω παρατηρήσει πως μετά τη φόρτιση, δεν πέφτει το ποσοστό της μπαταρίας, πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να ξεκινήσει να πέφτει το ποσοστό κανονικά. Έκανα restore τη συσκευή αλλά το θέμα παραμένει, λογικά αφού μετά από επανεκκίνηση στρώνει δεν είναι θέμα της μπαταρίας, αλλά του ios.

 

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος φίλος το ίδιο πρόβλημα; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω παρατηρήσει πως μετά τη φόρτιση, δεν πέφτει το ποσοστό της μπαταρίας, πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να ξεκινήσει να πέφτει το ποσοστό κανονικά. Έκανα restore τη συσκευή αλλά το θέμα παραμένει, λογικά αφού μετά από επανεκκίνηση στρώνει δεν είναι θέμα της μπαταρίας, αλλά του ios.

 

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος φίλος το ίδιο πρόβλημα; Ευχαριστώ

 

Στο 100% μένει για αρκετή ώρα. Μετά πέφτει

Έτσι δουλεύουν τα iPhone χρόνια τώρα

Να χαίρεσαι γι αυτό

Άλλοι φορτίζουν και σε 5’ που το δουλεύουν πέφτει 90%

Άδικα έκανες restore και λοιπά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοεί ότι το έχει χρησιμοποιήσει καμία ώρα και αντί να είναι στο 90%, αυτό παραμένει στο 100 και μόνο με επανεκκίνηση το δείχνει;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ ναι. Σε οποιοδήποτε ποσοστό της μπαταρίας μου το κάνει αυτό, όχι μόνο στο 100%. Edited by wallyballs
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ ναι. Σε οποιοδήποτε ποσοστό της μπαταρίας μου το κάνει αυτό, όχι μόνο στο 100%.

 

 

Έφυγες για document-isystem-infoquest, διάλεξε και πήγαινε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έφυγες για document-isystem-infoquest, διάλεξε και πήγαινε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

isystem που πήγα τη συσκευή μου είπαν γνωστό bug της 11.4 και οτι αναμένεται να λυθεί με τη 12. Σε έναν γρήγορο έλεγχο που έκαναν δεν βρήκαν κάποιο πρόβλημα με τη μπαταρία. :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

isystem που πήγα τη συσκευή μου είπαν γνωστό bug της 11.4 και οτι αναμένεται να λυθεί με τη 12. Σε έναν γρήγορο έλεγχο που έκαναν δεν βρήκαν κάποιο πρόβλημα με τη μπαταρία. :confused::confused:

 

 

 

Πες τους ότι είναι γελοίοι και απλά να σου δείξουν λοιπόν ένα φόρουμ από τα discussion της apple που συζητιέται αυτό το «γνωστό» bug της 11.4

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χάνω πολλές κλήσεις από messenger και whatsup ενώ έχω και καλό σήμα και καλό wifi στο γραφείο μου, μου έρχονται σαν μνμ αργότερα, φταίει η συσκευή η η vodafone? τι νομίζετε ??
Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πηθανον είναι αυτό βασικά ήδη το se το έκοψε και όπου έμεινε το ίδιο και το 6s τώρα η σειρά του 7
Υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Σκέφτομαι για το 7άρι το 128G. Παρατηρώ μεγάλες αποκλείσεις σε τιμές μεταξύ π.χ. Πλαίσιο/Public και διάφορα καταστήματα μέσω του skroutz.

 

Γνωρίζω γενικά ότι οι μεγάλες αλυσίδες έχουν κάποιο markup στην τιμή, αλλά δικαιολογεί π.χ. κοντά στα 200 ευρώ διαφορά; Φαντάζομαι έχει γίνει ξανά συζήτηση για αυτό, αλλά οι συσκευές από ένα τυχαίο μαγαζί στο skroutz ενδέχεται να είναι refurbished, ή κάτι παρόμοιο για να είναι σε αυτή την τιμή;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό το να πουλάς online σε φθηνότερη τιμή από τις αλυσίδες.

Από κει και πέρα, θα σου έλεγα να το σκεφτείς ξανά.

620€ για 7αρι (128 εννοείται) σήμερα, είναι υπερβολικά πολλά.

Εγώ έδωσα το δικό μου πριν ένα μήνα στα 400€ και ήταν σαν καινούργιο.

Με τόσα χρήματα καλύτερα να πας σε κάτι καλύτερο.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά κάτι καλύτερο τι εννοείς; Το πιο κοντινό ίσως 8άρι 256 είναι +140 ευρώ περίπου?

 

Πάνε στο 8αρη το απλό. Τα 64gb σε συνδυασμό με 4g iCloud 50gb(1 ευρώ το μήνα) θα σου φανούν ζάχαρη. Ή το πιο ιδανικό σενάριο κάνε υπομονή μέχρι τα Χριστούγεννα που το νέο iphone θα κατέβει στα 750 ευρώ και θα είναι τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, ναι, ίσως αλλά έχω, μερικές "παράξενες" απαιτήσεις (ίσως λόγω ηλικίας :lol:). Θέλω ελαφρύ και όσο πιο μικρό γίνεται (όχι SE, τόσο μικρό). Μου αρέσει το μεταλλικό back του 7 στο μαύρο (όχι το jet black), και θέλω local storage για πολλά flac...

 

(Επίσης δεν μου αρέσει ιδιαίτερα το design των X, και το φτηνό 6.1 X θα είναι μάλλον πιο βαρύ και μεγάλο από το 7). :)

 

Γενικά κρατάω τα κινητά σχετικά αρκετά (4-5 χρόνια είμαι με ένα σπασμένο HTC M8 τώρα). Προτεραιότητα είναι το portability, μιας και δεν καταναλώνω περιεχόμενο σε κινητά και δεν θέλω μεγάλες οθόνες...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, ναι, ίσως αλλά έχω, μερικές "παράξενες" απαιτήσεις (ίσως λόγω ηλικίας :lol:). Θέλω ελαφρύ και όσο πιο μικρό γίνεται (όχι SE, τόσο μικρό). Μου αρέσει το μεταλλικό back του 7 στο μαύρο (όχι το jet black), και θέλω local storage για πολλά flac...

 

(Επίσης δεν μου αρέσει ιδιαίτερα το design των X, και το φτηνό 6.1 X θα είναι μάλλον πιο βαρύ και μεγάλο από το 7). :)

 

Γενικά κρατάω τα κινητά σχετικά αρκετά (4-5 χρόνια είμαι με ένα σπασμένο HTC M8 τώρα). Προτεραιότητα είναι το portability, μιας και δεν καταναλώνω περιεχόμενο σε κινητά και δεν θέλω μεγάλες οθόνες...

 

 

 

Πάνε για το 8. Με μια καλή θηκη θα είσαι άρχοντας. Το jet black χάνει χρώμα μόνο με τον αέρα. Όποτε καρφί για το 8 άσε που είναι απαλλαγμένο και από το πρόβλημα της μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς ότι τα 600+ ευρώ για συσκευή 2ετιας είναι καλά και θα το κρατήσεις άλλα 4, πάνε για το 7αρι.

Ο καθένας με τα γούστα του!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς ότι τα 600+ ευρώ για συσκευή 2ετιας είναι καλά και θα το κρατήσεις άλλα 4, πάνε για το 7αρι.

Ο καθένας με τα γούστα του!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Το 8αρη έχει 640 και απόψε θα πέσει και άλλο η τιμή του με λίγη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Α, ναι, είδα. Το απλό black χάνει χρώμα (το ματ), να πάρει.... :cry:

 

Δεν έχεις κάποιον επαγγελματία φίλο-συγγενή να το πάρεις όποιο εσύ θέλεις με τιμολόγιο στο όνομά του χωρίς ΦΠΑ?

Το λέω επειδή θέλεις και χώρο και θέλεις και να μην ξεφύγεις πολύ στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 7
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...