Jump to content

Sony Xperia XZ


joe-4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λάτρης της σονυ να φανταστείς έχω κρατήσει για τα παιδιά μου το xperia L για την μικρούλα μου με την ίδια μπαταρία από το 2013 ....λειτουργεί όπως την 1η μέρα άψογα ακουραστο δίχως το παραμικρό ψεγαδι,το ίδιο και το xperia Z για τον γιο μου. Κινητά αθάνατα με εξαιρετική κατασκευή ιδιαίτερα το Ζ.Απο κει και πέρα εγώ απλά θα σου πρότεινα να δεις καλύτερα το huawei p10 για παράδειγμα το οποίο το θεωρώ πολύ καλό τηλέφωνο και όμορφο και γρήγορο στυλάτο με καλές κάμερες...το xperia XZ σε μεταχειρισμενα και προσιτή τιμή ίσως και να αξίζει κατά τα άλλα με τα σημερινά δεδομένα το θεωρώ αδιάφορο ...απλά η γνώμη μου.

 

Να σου πω την αλήθεια η επόμενη επιλογή μου ήταν όντως το p10 ή το Mate 9 της HUAWEI γιατί έχουν το καλύτερο σήμα που έχω συναντήσει σε κινητό. Το χειρότερο το έχουν τα Samsung παρολο που είναι πανέμορφα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 277
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα! Ένας φίλος μου το πήρε από πλαίσιο στα 400 ευρώ στις 28-7 και το δίνει στα 250. Τι λέτε σε αυτά τα χρήματα αξίζει να το αποκτήσω. Αν είχε 4gb ram θα το έπαιρνα αέρα...Τώρα το σκέφτομαι λίγο αλλά μάλλον θα το πάρω. Ποια είναι η γνώμη σας, σε αυτά τα χρήματα αξίζει να το αποκτήσω?

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Ένας φίλος μου το πήρε από πλαίσιο στα 400 ευρώ στις 28-7 και το δίνει στα 250. Τι λέτε σε αυτά τα χρήματα αξίζει να το αποκτήσω. Αν είχε 4gb ram θα το έπαιρνα αέρα...Τώρα το σκέφτομαι λίγο αλλά μάλλον θα το πάρω. Ποια είναι η γνώμη σας, σε αυτά τα χρήματα αξίζει να το αποκτήσω?
Εννοειται οτι αξιζει, ειδικα στην τιμη αυτη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι αξιζει, ειδικα στην τιμη αυτη.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση..

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

 

Οι διάφορες είναι στην αδιαβροχοποιηση...;

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και αξιζει στα 250, εφόσον το εχει σε καλη κατάσταση.Το xperia x που προτείνει ο φιλος ειναι καλη περίπτωση για καποιον που ψαχνει για καινούργιο κινητο..Σαφώς ανωτερο το xz ομως.Οι διαφορες ειναι στο μεγεθος,στον επεξεργαστή,στην καρτα γραφικων,στην κάμερα ......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παλικάρια, πήραμε τη συσκευή για την κοπέλα μου μιας και διάβασα πάρα πολύ καλά σχόλια για την κάμερα και την ποιότητα της συσκευής. Το δούλεψα και γω κάποιες μέρες για να έχω άποψη και μπορώ να πω:

- Ποιότητα κατασκευής άριστη, πολύ στιβαρό, έχει βάρος και το νιώθεις στο χέρι πράγμα που γουστάρω πολύ,

- Πανέμορφο, το μπλε ειδικά δίνει άλλη προοπτική,

- Τα χρώματα της οθόνης πάρα πολύ ζωντανά (το τελευταίο Xperia που είχα πιάσει ήταν το Z και η οθόνη του ήταν ξέπλυμα εντελώς)

- Η κάμερα στο αυτόματο την ημέρα πραγματικά σπέρνει, με το XZ βγάλαμε τις καλύτερες φωτογραφίες κόντρα στον ήλιο με smartphone. Το βράδυ το αυτόματο έχει κάποια θεματάκια και πρέπει να παίξεις με τις χειροκίνητες ρυθμίσεις. Το βίντεο στα 1080p είναι απολύτως σταθερό και ομαλό.

- Η μπαταρία αν και περίμενα να είναι χάλι μαύρο (συνηθισμένος από το Mi Max) τα πηγαίνει αρκετά καλά για έναν μέσο χρήστη (δηλαδή σχεδόν βγάζει την ημέρα).

 

- Η δυσάρεστη έκπληξη της συσκευής είναι τα λαγκ. Για να γίνω ποιο συγκεκριμένος, εάν έχω ανοιχτά δεδομένα 4g και παίζω παιχνίδι που τα χρησιμοποιεί συνεχώς τότε άμεσα ζεσταίνεται πολύ (σε επίπεδα snapdragon 810) και το παιχνίδι μετά από λίγο λαγκάρει! Δεν περίμενα με τον 820 και το software της Sony να δω τέτοια πράγματα αλλά... Εάν ειδικά παίζεις και κάτω από τον ήλιο τότε... το παιχνίδι κολλάει τόσο πολύ που είναι σχεδόν αδύνατο να παίξεις! Στις ίδιες ακριβώς συνθήκες με το Mi Max παρατηρείς μόνο μια ελαφρά αύξηση της θερμοκρασίας και τίποτα παραπάνω :mad:

 

Εάν συμβαίνει και σε άλλους τότε είναι καθαρά θέμα software, εάν είμαι ο μοναδικός τότε να το πάω στο service μήπως έχει κάποιο πρόβλημα hardware... :blink:

 

Περιμένω τα σχόλια σας στο τελευταίο bullet ;)

 

EDIT: Απ' ότι συζητάνε στο XDA είναι γενικό το πρόβλημα και σε κάποιους έφτιαξε σε μεγάλο βαθμό με το update του Αυγούστου. Για να δούμε...

Edited by geo_xar
Link to comment
Share on other sites

Με το Ζ5 που ζεσταινεται πολυ, δεν ειχα ποτε θεμα lag σε παιχνιδια. Τι ακριβως οαιχνιδι παιζεις??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παλικάρια, πήραμε τη συσκευή για την κοπέλα μου μιας και διάβασα πάρα πολύ καλά σχόλια για την κάμερα και την ποιότητα της συσκευής. Το δούλεψα και γω κάποιες μέρες για να έχω άποψη και μπορώ να πω:

- Ποιότητα κατασκευής άριστη, πολύ στιβαρό, έχει βάρος και το νιώθεις στο χέρι πράγμα που γουστάρω πολύ,

- Πανέμορφο, το μπλε ειδικά δίνει άλλη προοπτική,

- Τα χρώματα της οθόνης πάρα πολύ ζωντανά (το τελευταίο Xperia που είχα πιάσει ήταν το Z και η οθόνη του ήταν ξέπλυμα εντελώς)

- Η κάμερα στο αυτόματο την ημέρα πραγματικά σπέρνει, με το XZ βγάλαμε τις καλύτερες φωτογραφίες κόντρα στον ήλιο με smartphone. Το βράδυ το αυτόματο έχει κάποια θεματάκια και πρέπει να παίξεις με τις χειροκίνητες ρυθμίσεις. Το βίντεο στα 1080p είναι απολύτως σταθερό και ομαλό.

- Η μπαταρία αν και περίμενα να είναι χάλι μαύρο (συνηθισμένος από το Mi Max) τα πηγαίνει αρκετά καλά για έναν μέσο χρήστη (δηλαδή σχεδόν βγάζει την ημέρα).

 

- Η δυσάρεστη έκπληξη της συσκευής είναι τα λαγκ. Για να γίνω ποιο συγκεκριμένος, εάν έχω ανοιχτά δεδομένα 4g και παίζω παιχνίδι που τα χρησιμοποιεί συνεχώς τότε άμεσα ζεσταίνεται πολύ (σε επίπεδα snapdragon 810) και το παιχνίδι μετά από λίγο λαγκάρει! Δεν περίμενα με τον 820 και το software της Sony να δω τέτοια πράγματα αλλά... Εάν ειδικά παίζεις και κάτω από τον ήλιο τότε... το παιχνίδι κολλάει τόσο πολύ που είναι σχεδόν αδύνατο να παίξεις! Στις ίδιες ακριβώς συνθήκες με το Mi Max παρατηρείς μόνο μια ελαφρά αύξηση της θερμοκρασίας και τίποτα παραπάνω :mad:

 

Εάν συμβαίνει και σε άλλους τότε είναι καθαρά θέμα software, εάν είμαι ο μοναδικός τότε να το πάω στο service μήπως έχει κάποιο πρόβλημα hardware... :blink:

 

Περιμένω τα σχόλια σας στο τελευταίο bullet ;)

 

EDIT: Απ' ότι συζητάνε στο XDA είναι γενικό το πρόβλημα και σε κάποιους έφτιαξε σε μεγάλο βαθμό με το update του Αυγούστου. Για να δούμε...

 

Κατέβασε μια εφαρμογή όπως το elixir 2 και τσέκαρε τις θερμοκρασίες που ανεβάζει ο cpu. Αν ξεπρνάει τους 70-80 τότε ρίχνει την ταχύτητά του ώστε νσ μη ζεσταθεί άλλο και γι' αυτό σου κολλάει το παιχνίδι. Αυτό είναι γνωστό ως thermal throttling.. Το βρίσκω πάντως λογικό να συμβαίνει. Καλοκαιριάτικα, κάτω απο τον ήλιο, με 4g(το οποίο έχει μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας και ζεσταίνεται κ'αυτή)..Τι να σου κάνει το κινητό? Με την παρούσα τεχνολογία, τέτοια θέματα υπάρχουν στις περισσότερες συσκευές..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε μια εφαρμογή όπως το elixir 2 και τσέκαρε τις θερμοκρασίες που ανεβάζει ο cpu. Αν ξεπρνάει τους 70-80 τότε ρίχνει την ταχύτητά του ώστε νσ μη ζεσταθεί άλλο και γι' αυτό σου κολλάει το παιχνίδι. Αυτό είναι γνωστό ως thermal throttling.. Το βρίσκω πάντως λογικό να συμβαίνει. Καλοκαιριάτικα, κάτω απο τον ήλιο, με 4g(το οποίο έχει μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας και ζεσταίνεται κ'αυτή)..Τι να σου κάνει το κινητό? Με την παρούσα τεχνολογία, τέτοια θέματα υπάρχουν στις περισσότερες συσκευές..
Βασικα, θα ηθελα να μαθω ποιο παιχνιδι ειναι αυτο. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας εμπειρια απο το dual sim F8332? Μολις το τσιμπησα απο ebay σχεδον καινουριο με 240 ευρω περιπου και πρεπει να ειναι και 64GB απο οτι διαβαζω. Ξερει κανενας τιποτε για αυτην την εκδοση?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι παιδιά, τα lag τελικά δεν περιορίζονται μόνο στα παιχνίδια αλλά και στο UI εδώ και εκεί, όταν βγαίνεις από παιχνίδια πολλές φορές αργούν να επανέλθουν τα εικονίδια. Επίσης την τελευταία εβδομάδα η εφαρμογή των μηνυμάτων "σκάει" τις μισές φορές που την ανοίγεις... Αδικαιολόγητα πράγματα για ναυαρχίδα της Sony για το 2016!

 

 

Κατέβασε μια εφαρμογή όπως το elixir 2 και τσέκαρε τις θερμοκρασίες που ανεβάζει ο cpu. Αν ξεπρνάει τους 70-80 τότε ρίχνει την ταχύτητά του ώστε νσ μη ζεσταθεί άλλο και γι' αυτό σου κολλάει το παιχνίδι. Αυτό είναι γνωστό ως thermal throttling.. Το βρίσκω πάντως λογικό να συμβαίνει. Καλοκαιριάτικα, κάτω απο τον ήλιο, με 4g(το οποίο έχει μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας και ζεσταίνεται κ'αυτή)..Τι να σου κάνει το κινητό? Με την παρούσα τεχνολογία, τέτοια θέματα υπάρχουν στις περισσότερες συσκευές..

 

Όχι δεν είναι καθόλου λογικό να ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες σε τέτοια επίπεδα, δεν παρατήρησα παρόμοια συμπεριφορά ούτε με το HTC M9 που είχα προηγουμένως ούτε με το MI MAX που είναι στα περισσότερα πράγματα ένα κλίκ ταχύτερο από το XZ.

 

 

Βασικα, θα ηθελα να μαθω ποιο παιχνιδι ειναι αυτο. :)

 

- Με το subway surfers ελάχιστο και όχι συνεχόμενο lag, συνήθως όταν ανοίγει το παιχνίδι και το 4g reception δεν είναι καλό

- Mε το pokemon go συνεχόμενο και πάρα πολύ έντονο lag, κάποιες φορές σε σημείο που απλά κλείνεις το παιχνίδι

- Με το nova κάτι ανεπαίσθητα lag εδώ και εκεί.

Δεν δοκίμασα άλλα παιχνίδια ;)

Link to comment
Share on other sites

Απο τα παραπανω εχω παιξει μονο το nova (φανταζομαι το nova 3 εννοεις) με το z3 tablet (snapdragon 801 με 3gb ram) και τρεχει νε-ρα-κι χωρις ιχνος χαμενου frame.

Ή κατι συμβαινει με τη συσκευη σου, ή κατι τρεχει με το συγκεκριμενο μοντελο γενικα. Απο θεμα αποδοσης ειμαι πολυ ευχαριστημενος με οσα sony ειχα και εχω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να περάσεις πάλι την τελευταία έκδοση με καθαρή εγκατάσταση.

7 μήνες υπό την κατοχή μου, δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με εξαίρεση το θέμα που ανέφερες με τα μηνύματα το οποίο εμφανίστηκε 1 φορά και τέλος.

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα και η 41.2.A.7.53 που περιλαμβάνει το patch ασφαλείας μέχρι Αύγουστο και βελτιώσεις σταθερότητας...
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Το πήρα και εγώ καθώς είχε προσφορά το Πλαίσιο στα 400 ευρώ. Είμαι σχετικά ικανοποιημένος σχετικά με την τιμή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με τις φωτογραφίες... Από ότι βλέπω στα 20 mps παύει να είναι ευρυγωνιος ο φακός. Κατά τα άλλα δεν βλέπω σημαντική διαφορά ανάμεσα σε 20 και σε 8 mps.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να περάσεις πάλι την τελευταία έκδοση με καθαρή εγκατάσταση.

7 μήνες υπό την κατοχή μου, δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με εξαίρεση το θέμα που ανέφερες με τα μηνύματα το οποίο εμφανίστηκε 1 φορά και τέλος.

 

Ήρθε σήμερα και η 41.2.A.7.53 που περιλαμβάνει το patch ασφαλείας μέχρι Αύγουστο και βελτιώσεις σταθερότητας...

 

Καθαρή εγκατάσταση είχα κάνει πριν το σετάρω, τώρα ξανά καθαρή εάν έρθει το 8 ;)

Πάντως μετά τα update του Αυγούστου (41.2.A.7.53) και του Σεπτεμβρίου (41.2.A.7.65) τα μικρό-lag και το κόλλημα με την εφαρμογή μυνημάτων εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας... Ας ελπίσουμε να τα έλυσαν όντως και να μην είναι απλά τυχαίο :)

 

Πάντως εάν δεις και σχόλια άλλων κατόχων στο skroutz που αγόρασαν τη συσκευή το καλοκαίρι επισημαίνουν πολύ την υπερθέρμανση και τα lag οπότε ας υποθέσουμε ότι ήταν πρόβλημα κάποιου update και τώρα λύθηκε με νεότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα στην ομορφη παρεα σας... περιμενω απο μερα σε μερα το xz σε μπλε χρωμα και ειμαι πρωην κατοχος galaxy alpha... θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα για αρχη γιατι πιστευω και μολις το παρω στα χερια μου θα χρειαστω την βοηθεια καποιων απο εδω :lol: :lol: .... αυτο με την θερμοκρασια σε τραβηγμα βινεο ή κληση και να εμφανιζει μυνημα στην οθονη να τερματισει την εφαρμογη λογω υψηλης θερμοκρασιας ισχυει?? θα βελτιωθει με καποια αναβαθμιση? κολλητος που το εχει δεν αντιμετωπισε καποιο θεμα οπως μου ειπε αλλα το διαβαζω απο αρκετους γενικα... και επισης απο θεμα προστασιας τ εχετε κανει?? σκεφτομαι για temperred glass kai θηκη .... ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Θέματα θερμοκρασίας που να έχει σχέση με την κάμερα του κινητού δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Υπάρχει πάλι το μήνυμα ειδοποίησης, αλλά ως εκεί...

Σε αντίθεση με τα Z2, Z3(+)...

Η χρήση αλουμινίου από γυαλί φαίνεται να βοηθάει καλύτερα στην απαγωγή θερμότητας.

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

ακομα μια ερωτηση...γνωριζει καποιος για το απορρητο? αν πχ το βαλεις να κλειδωσει στο αλμπουμ κλειδωνει ολο το αλμπου και οχι εναν μονο φακελο ή δυο που θελω εγω να μην φαινοονται... υπαρχει τροπος να γινει αυτο να κλειδωσω καπως εναν,δυο,τρεις φακελους ξεχωριστα χωρις να χρειαζεται να κλειδωσει ολο το αλμπουμ με τις φωτο?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασα. Απαιτήσεις ήταν: Αδιάβροχο, ει δυνατόν "ανθεκτικό" ήτοι όχι όλο τζάμι, καλή κάμερα και να βγάζει την ημέρα η μπαταρία. Από ότι κατάλαβα γενικά "κορυφαίες" συσκευές και καλή διάρκεια μπαταρίας είναι όνειρο τρελό αν είσαι όλη την ημέρα από πάνω τους. Αυτό από ότι διάβασα είναι στα επίπεδα του Galaxy S7 (και μακράν πιο σβέλτο από το LG G2 και το Motorola Moto G 3rd gen που είχα).

 

Δεν έκοψα την sim του παλιού κινητού για να μην μείνω χωρίς τηλέφωνο μέχρι να το στήσω, οπότε θα μείνει "στο ράφι" ως αύριο τουλάχιστον που θα ζητήσω καινούρια, εκτός αν περάσω αργότερα και μου την κόψουν. Την κάρτα :p

 

Το μπλε είναι πανέμορφο!

 

Λίγο περίεργο στο χέρι και "ξενίζουν" τα περιθώρια πάνω/κάτω αλλά θα το συνηθίσω.

 

Γενικά δεν το 'χω με τις ακριβές συσκευές και περνάω ένα σοκ τώρα, δεν έχω θήκη και tempered και δεν θέλω να το βγάλω από τις ζελατίνες, δεν θέλω να το πιάνω και άλλα κωμικά :lol:

 

Καλώς σας βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

αξιζει απο Ζ5 να παρω xz η xz1 ?
Xz1 ναι κατα τη γνωμη μου

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δύο ερωτήσεις για το xz. . .. Πόσο σας βγάζει η μπαταρία? Χρησιμοποιείτε το stamina αξίζει ή όχι? Το AVG protection που έχει το κινητό σας καλύπτει από καθάρισμα αρχείων κτλ? Ή έχετε κατεβάσει και κάποιο άλλο να κάνει κάτι παραπάνω?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...