Jump to content

Sony Xperia XZ


joe-4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο 820 ειναι 4πύρηνος. Η ταχύτητα δεν πάει με τον αριθμό των πυρήνων, αλλα με το την αρχιτεκτονική του chip καθώς και κατα πόσο μια εφαρμογή μπορει να εκμεταλευτει τους πυρήνες. Γενικός κανονας = όσοι περισσοτερο τόσο πιο δύσκολο να τους εκμεταλευτείς.

Ναι, σορρυ, εχεις δικιο. Μπερδευτηκα με τον 810 και δεν φανταστηκα οτι μετα θα πηγε σε 4πυρηνο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γιατι πολυ απλα θα βγαλει τον 835 και θα δουμε η sony τι θα μας δειξει στην προσεχη εκθεση που ερχεται με 5 κινητα νεα
Link to comment
Share on other sites

0 πωλήσεις? Τι γίνεται ρε παιδιά?Νεκρό το XZ?

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γιατί πολύ απλά δεν πουλάει.

Κι απορώ κι με όσους το εκθειάζουν,γιατί δε το παίρνουν κιόλας; :-P

Αραγε...

Κι εγώ πάντως περιμένω να δω το νέο μοντέλο φέτος,πιστεύω ότι επιτέλους θα δώσουν κάτι πραγματικά καλό...ελπίζω να μην μείνω απλά με την ελπίδα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε την αλήθεια το ΧΖ πάτησε γιατί είναι τετραπυρινο το Ζ5 έχει πολύ πιο φθηνά είναι σε αρκετα πράγματα το ίδιο κινητό κάτι σαν ξανά ζεσταμενο φαγητό αν κάνω λαλος ας με διορθωσετε
Link to comment
Share on other sites

Τις περισσότερες πωλησεις τις εκανε η Sony το τελευταίο τρίμηνο μετα που βγηκε το ΧΖ. Ολη την προηγούμενη χρονια η Sony δεν πούλησε σχεδόν τίποτα. Πρεπει να αλλάξει την τακτική καθε 6 μηνες ναυαρχίδα γιατι εχει αποτύχει.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια στην παρέα.

Πως σας φαίνονται οι φωτογραφικές δυνατότητες του κινητού? Έχω σκοπό να αλλάξω και ψάχνομαι αλλά μεγάλο κριτήριο μου η φωτογραφία λόγω παιδιών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Γεια στην παρέα.

Πως σας φαίνονται οι φωτογραφικές δυνατότητες του κινητού? Έχω σκοπό να αλλάξω και ψάχνομαι αλλά μεγάλο κριτήριο μου η φωτογραφία λόγω παιδιών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αν έχεις το s7 και σκέφτεσαι να περάσεις στο xz,κάτσε εκεί πού είσαι.

 

Οσο για το νέο μοντέλο;κράτα μικρό καλάθι και περίμενε έγκυρα reviews.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το s7 και σκέφτεσαι να περάσεις στο xz,κάτσε εκεί πού είσαι.

 

Οσο για το νέο μοντέλο;κράτα μικρό καλάθι και περίμενε έγκυρα reviews.

 

Ναι έχω το 7. Έλεγα να γλιτώσω το να πληρώνω τα νέα μοντέλα. Ευχαριστώ για την απάντηση, να σαι καλά

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω το 7. Έλεγα να γλιτώσω το να πληρώνω τα νέα μοντέλα. Ευχαριστώ για την απάντηση, να σαι καλά

Οπότε μείνε εκεί πού είσαι,δεν αξίζει να πάρεις κάτι κατώτερό και με μηδενική μεταπώληση.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ΔλΔ εγώ που έχω το Ζ5 και σκέφτομαι σαν δεύτερο να πάρω το ΧΖ μόλις βγουν τα νέα μοντέλα δεν αξίζει ? Η να πάω να πάρω το s7 που έχει πέσει σχεδόν 430 αυτό με την κιρτη οθόνη δεν μου φτάνουν
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω το 7. Έλεγα να γλιτώσω το να πληρώνω τα νέα μοντέλα. Ευχαριστώ για την απάντηση, να σαι καλά

 

Τότε είναι πολύ καλή επιλογή απο άποψη χρημάτων και για αυτά που προσφέρει,έχει πέσει η τιμή του και θα πέσει κι άλλο. Εφόσον σε ενδιαφέρει η κάμερα ακόμα και το απλό ΧΖ είναι μονόδρομος, είναι καταπληκτική.

Συν ότι λόγω Sony θα έχεις και καλή υποστήριξη απο updates.

Link to comment
Share on other sites

Τότε είναι πολύ καλή επιλογή απο άποψη χρημάτων και για αυτά που προσφέρει,έχει πέσει η τιμή του και θα πέσει κι άλλο. Εφόσον σε ενδιαφέρει η κάμερα ακόμα και το απλό ΧΖ είναι μονόδρομος, είναι καταπληκτική.

Συν ότι λόγω Sony θα έχεις και καλή υποστήριξη απο updates.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Το έχεις???

Έχεις ανεβάσει καμιά φωτογραφία σε κάποιο νήμα να πάρουμε καμιά ιδέα ?

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μου δεν χρειάζεται να ξεφεύγουμε από το θέμα που δεν είναι άλλο από το Xperia XZ. Λοιπές συγκρίσεις και απόψεις μπορείτε να υποβάλλετε δημιουργώντας καινούριο νήμα στο subforum "Επιλογή συσκευής".
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Το έχεις???

Έχεις ανεβάσει καμιά φωτογραφία σε κάποιο νήμα να πάρουμε καμιά ιδέα ?

 

Τίποτα φίλε μου, έχω Ζ5 premium. Μπορείς με μια μικρή ' βόλτα ' σε συγκρίσεις σε site και YouTube να δεις πολλά δείγματα και vs στο θέμα κάμερα! Πέρα απο αυτό θα έχεις και περισσότερη υποστήριξη + το θέμα αξιοπιστία μακροπροθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Να θυμίσω ότι εδώ συζητάμε για τη συσκευή του τίτλου και μόνο. Οι off topic συζητήσεις έχουν ήδη πάει στον κάδο, θα παρακαλέσω να επανέλθουμε και να θυμίσω ότι post με δημόσια κριτική στις πρακτικές της ομάδας διαχείρισης απαγορεύεται.

 

Ενημερώνω εδώ δημόσια για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις μετά. Όποιος έχει παράπονο μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου με pm.

 

Παρακαλώ προς συμμόρφωση βάσει των κανονισμών για να μην υπάρξουν κυρώσεις αποκλεισμού πρόσβασης στο forum.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος απο σημερα κι εγω του ΧΖ μεχρι να βγουν οι νεες σειρες...

Μεχρι στιγμης πολυ καλες εντυπωσεις απο την οθοναρα του, αλλα η φορτιση της sony ειναι τρομακτικα αργη (προς οφελος της μπαταριας προφανως).

Θα επανελθω συντομα με νεες εντυπωσεις.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος απο σημερα κι εγω του ΧΖ μεχρι να βγουν οι νεες σειρες...

Μεχρι στιγμης πολυ καλες εντυπωσεις απο την οθοναρα του, αλλα η φορτιση της sony ειναι τρομακτικα αργη (προς οφελος της μπαταριας προφανως).

Θα επανελθω συντομα με νεες εντυπωσεις.

 

Απορώ με ποιον φορτιστή σου ήρθε, γιατί ο φορτιστής του Ζ5 αν και δεν είναι ταχυφορτιστής, δεν τον λες αργό με τίποτα. Σε 2 ώρες και κάτι φορτίζει τη συσκευή από το 5%

 

Οθονάρα διαβάζω.... :rolleyes:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!!! Από την άλλη εβδομάδα θα το έχω και εγώ.... Ήθελα το μπλε αλλά τελικά έκανα συμβιβασμό με το ασημί...
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος απο σημερα κι εγω του ΧΖ μεχρι να βγουν οι νεες σειρες...

Μεχρι στιγμης πολυ καλες εντυπωσεις απο την οθοναρα του, αλλα η φορτιση της sony ειναι τρομακτικα αργη (προς οφελος της μπαταριας προφανως).

Θα επανελθω συντομα με νεες εντυπωσεις.

Περιμένουμε περισσότερα φίλε μου και καλορίζικο

Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις:

Οθονη: εκπληκτικα φωτεινη, εξαιρετικο -για τα δεδομενα των lcd- μαυρο, εξαιρετικο λευκο επισης, τα χρωματα ειναι σχετικα εντονα ακομα και στην απλη λειτουργια. Οι αντιστοιχες amoled στη λειτουργια sRGB εχουν πιο φυσικα χρωματα. Με λιγα λογια η οθονη ειναι εξαιρετικη κα μου αρεσει παρα πολυ.

 

Εμπειρια χρησης: οταν προερχεσαι απο μια συσκευη οπως το OnePlus 3T, τοτε μοιραια θα σου φανει αργο το ΧΖ, αφου το reload σε contacts, phone και sms stock app κανει παρα πολυ συχνα την παρουσια του. Αντιθετα τα settings ανοιγουν ακαριαια. Επισης η γκαλερι εξακολουθει να παραμενει δυσχρηστη και νωχελικη. Το ανοιγμα οχι ιδιαιτερα βαριων apps (π.χ. evernote, onedrive, gmail) ειναι σχετικα γρηγορο αλλα καμμια σχεση με 3Τ.Στο θεμα του multitasking τα πραγματα ειναι καλα τηρουμενων των αναλογιων (=3GB RAM), αλλα απεχει πολυ απο το να θεωρηθει κορυφαιο.

Συνοψιζοντας η εμπειρια χρησης ειναι παρα πολυ καλη, αλλα οχι κορυφαια που να αποτελει τη ναυαρχιδα της Sony για το 2016.

 

Τα μενου παραμενουν καλοσχεδιασμενα και ομορφα.

Το wifi ειναι μια χαρα καθως δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα μεχρι τωρα, αλλα η κεραια κινητης τηλεφωνιας ειναι σαφως υποδεεστερη του 3Τ.

 

Καμερα ακομα δεν εχω δοκιμασει και για την μπαταρια θα επανελθω σε κανα 5αρι μερες αφου στρωσει πρωτα!

 

Ηχεια: ποιοτικα χωρις να φτανουν σε βαθος αυτα του P9 Plus, ενω και η ενταση τους ειναι σχετικα μετρια (μαλλον λογω αδιαβροχοποιησης).

 

Γενικα μου αφηνει παρα πολυ καλες εντυπωσεις σαν συσκευη!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις:

Οθονη: εκπληκτικα φωτεινη, εξαιρετικο -για τα δεδομενα των lcd- μαυρο, εξαιρετικο λευκο επισης, τα χρωματα ειναι σχετικα εντονα ακομα και στην απλη λειτουργια. Οι αντιστοιχες amoled στη λειτουργια sRGB εχουν πιο φυσικα χρωματα. Με λιγα λογια η οθονη ειναι εξαιρετικη κα μου αρεσει παρα πολυ.

 

Εμπειρια χρησης: οταν προερχεσαι απο μια συσκευη οπως το OnePlus 3T, τοτε μοιραια θα σου φανει αργο το ΧΖ, αφου το reload σε contacts, phone και sms stock app κανει παρα πολυ συχνα την παρουσια του. Αντιθετα τα settings ανοιγουν ακαριαια. Επισης η γκαλερι εξακολουθει να παραμενει δυσχρηστη και νωχελικη. Το ανοιγμα οχι ιδιαιτερα βαριων apps (π.χ. evernote, onedrive, gmail) ειναι σχετικα γρηγορο αλλα καμμια σχεση με 3Τ.Στο θεμα του multitasking τα πραγματα ειναι καλα τηρουμενων των αναλογιων (=3GB RAM), αλλα απεχει πολυ απο το να θεωρηθει κορυφαιο.

Συνοψιζοντας η εμπειρια χρησης ειναι παρα πολυ καλη, αλλα οχι κορυφαια που να αποτελει τη ναυαρχιδα της Sony για το 2016.

 

Τα μενου παραμενουν καλοσχεδιασμενα και ομορφα.

Το wifi ειναι μια χαρα καθως δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα μεχρι τωρα, αλλα η κεραια κινητης τηλεφωνιας ειναι σαφως υποδεεστερη του 3Τ.

 

Καμερα ακομα δεν εχω δοκιμασει και για την μπαταρια θα επανελθω σε κανα 5αρι μερες αφου στρωσει πρωτα!

 

Ηχεια: ποιοτικα χωρις να φτανουν σε βαθος αυτα του P9 Plus, ενω και η ενταση τους ειναι σχετικα μετρια (μαλλον λογω αδιαβροχοποιησης).

 

Γενικα μου αφηνει παρα πολυ καλες εντυπωσεις σαν συσκευη!

 

Αυτό που είπες με το reload σε επαφές και τηλέφωνο με σκοτώσες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπες με το reload σε επαφές και τηλέφωνο με σκοτώσες

 

Kαι το Ζ3 και το Ζ5 που ειχα, οταν ανοιγες αυτα τα 3 apps, 8/10 φορες το κανουν.

Δεν ειναι μεγαλη η καθυστερη, αφου πρωτα φορτωνει τα γραφικα και σχεδον αμεσως σου βγαζει και τα γραμματα.

Το ιδιο φαινομενο παρατηρησα και στο HTC 10 (με τον πολυδιαφημισμενο sense).

Eνω π.χ. στα Huawei P9 Plus, S7edge, OnePlus 3T ανοιγουν ακαριαια.

Tεσπα δε θα το συνεχιχω για να μη θεωρηθει οτι κανω συγκριση με αλλες συσκευες και βγω off topic. :)

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Για επαφές και τηλέφωνο χρησιμοποιώ ΄πολύ καλύτερες εφαρμογές τρίτων, οπότε ....

Όμως, η γκάλερι της σόνυ μου αρέσει πολύ και δεν την έχω αντικαταστήσει.

 

Έχετε παρατηρήσει ότι στη Ν μερικές καρτέλες στα recent apps κλείνουν μόνες τους μετά από κάποιο χρονικό διάστημα?

Διαβάζω ότι συμβαίνει και σε άλλες συσκευές

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για επαφές και τηλέφωνο χρησιμοποιώ ΄πολύ καλύτερες εφαρμογές τρίτων, οπότε ....

Όμως, η γκάλερι της σόνυ μου αρέσει πολύ και δεν την έχω αντικαταστήσει.

 

Έχετε παρατηρήσει ότι στη Ν μερικές καρτέλες στα recent apps κλείνουν μόνες τους μετά από κάποιο χρονικό διάστημα?

Διαβάζω ότι συμβαίνει και σε άλλες συσκευές

 

Γιαννη, η λυση που λες πραγματι λυνει το θεματακι, απλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι η sony θελει δουλιτσα σε αυτο το κομματι...

Δεν εχω παρατηρησει να κλεινουν απο μονες του καρτελες στα recent apps, θα το εχω στα υποψη μου ομως!

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι καποιες φορες το δακτυλικο αποτυπωμα αργει λιγακι να ξεκλειδωσει τη συσκευη και πανω στη φουρια μου να την ξεκλειδωσω ξαναπαταω το power button για να ενεργοποιηθει ο σενσορας αλλα επειδη εχει λαγκαρει μου ξανακλειδωνει την οθονη.

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...