Jump to content

LeEco Cool1


nio83
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χωρίς 20 μπάντα σύμφωνα με το gsm arena http://www.gsmarena.com/leeco_cool1_dual-8272.php

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια Βρήκα το κινητό στα 200dollars αλλά Θέλω να μου πείτε αν ισχύει γιατί δεν έχω ψωνίσει από αυτό σαιτ και αν αργεί πολύ :)

http://www.honorbuy.com/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=Cool+&submit_search=Search

 

☆είμαι ανάμεσά σε αυτό και το leeco le 2 max Ποιο από τα 2 και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια Βρήκα το κινητό στα 200dollars αλλά Θέλω να μου πείτε αν ισχύει γιατί δεν έχω ψωνίσει από αυτό σαιτ και αν αργεί πολύ :)

http://www.honorbuy.com/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=Cool+&submit_search=Search

 

☆είμαι ανάμεσά σε αυτό και το leeco le 2 max Ποιο από τα 2 και γιατι?

 

καταρχάς δε το βρήκες στα 200 , το βρήκες στα 200 + μεταφορικά από αυτό το site άρα στα 220 (σχεδόν) :)

 

 

Registered Air Mail From China

10-25 days normally 16.83€ ($19.00)

 

EMS From China

5-15 working days 41.63€ ($47.00)

Link to comment
Share on other sites

χωρίς 20 μπάντα σύμφωνα με το gsm arena http://www.gsmarena.com/leeco_cool1_dual-8272.php

Tελικα μαλλον αυτο ισχυει αν και θα το δουμε και στην πραξη.:cool:

 

Michael22

H Xiaomi δεν ειχε και ποτε καλη καμερα στα τηλεφωνα της πλην την εξαιρετικη αλλα προπερσινη στο RN2, μετα μονο το RN3 και το note pro ειχαν πανω απο το μεσο ορο καμερες. Το redmi pro θεωρω οτι στην πραξη θα ειναι πολυ κατω απο αυτο που βλεπουμε παο εδω και απο εκει.....

Σε αντιθεση με το Leeco που το πιστευω πολυ, ειδομεν.

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δε βλέπω να έχει αναφέρει κανείς...

Το Cool1 θα φέρει το EUI της LeEco ως λειτουργικό/περιβάλλον.

Στα LeEco τουλάχιστον, πρώτη κίνηση για τον περισσότερο κόσμο, με το που πάρει τις συσκευές στα χέρια του, είναι να περάσει τη ROM του... Ιταλού - ή οποιαδήποτε άλλη custom, απο-κινεζο-ποιημένη (και... απο-LeEco-ποιημένη!) ROM.

Μήπως, μέχρι να βρεθεί κάποιος να φτιάξει κάτι ανάλογο και για το Cool1, αυτό θα πρέπει να καταλογίζεται στα (σχετικά) μειονεκτήματα της συσκευής, ίσως ένας λόγος να μη βιαστεί κανείς να την πάρει με το που παρουσιαστεί...;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δε βλέπω να έχει αναφέρει κανείς...

Το Cool1 θα φέρει το EUI της LeEco ως λειτουργικό/περιβάλλον.

Στα LeEco τουλάχιστον, πρώτη κίνηση για τον περισσότερο κόσμο, με το που πάρει τις συσκευές στα χέρια του, είναι να περάσει τη ROM του... Ιταλού - ή οποιαδήποτε άλλη custom, απο-κινεζο-ποιημένη (και... απο-LeEco-ποιημένη!) ROM.

Μήπως, μέχρι να βρεθεί κάποιος να φτιάξει κάτι ανάλογο και για το Cool1, αυτό θα πρέπει να καταλογίζεται στα (σχετικά) μειονεκτήματα της συσκευής, ίσως ένας λόγος να μη βιαστεί κανείς να την πάρει με το που παρουσιαστεί...;

 

Αναφέρεται στο πρώτο μήνυμα: "Τεχνικά χαρακτηριστικά:

-Android 6.0 based EUI"

Παντώς καλό είναι που το αναφέρεις γιατί ίσως κάποια μέλη δεν γνωρίζουν ότι η ρομ του τηλεφώνου υποστηρίζει μόνο την Αγγλική και την Κινεζική γλώσσα.

Για κάποιον που δεν έχει πρόβλημα με τα Αγγλικά αυτό δεν είναι θέμα, αλλά θα πρέπει να γνωρίζει ότι και πάλι θα υπάρχουν μερικά διάσπαρτα κινεζικα σε καποιες απο τις ρυθμισεις ή τις ειδοποιήσεις τις συσκευής. Για να μην αναφέρω και τις Κινεζικες εφαρμογές.

 

Πάντως πέρα από το θέμα της Ρομ που σίγουρα θα βρεθεί λύση, καλό είναι να περιμένουμε και κάποιο αξιόλογο review, για να δούμε στην πράξη τι ψάρια πιάνει..

 

Επίσης μην ξεχνάτε ότι στις 6 ή 7 Σεπτεμβρίου υπάρχουν φήμες ότι η LeEco θα κυκλοφορίσει μια αναβαθμισμένη σειρά της υπάρχουσας, με άκρα ενδιαφέρντα χαρακτηριστικά.. Οπότε λίγο υπομονή ακόμη, μιας και απομένουν μόνο 6 μέρες για να δούμε τι μας επιφυλάσσει η μαμά εταιρία..

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στο πρώτο μήνυμα: "Τεχνικά χαρακτηριστικά:

-Android 6.0 based EUI"

Παντώς καλό είναι που το αναφέρεις γιατί ίσως κάποια μέλη δεν γνωρίζουν ότι η ρομ του τηλεφώνου υποστηρίζει μόνο την Αγγλική και την Κινεζική γλώσσα.

Για κάποιον που δεν έχει πρόβλημα με τα Αγγλικά αυτό δεν είναι θέμα, αλλά θα πρέπει να γνωρίζει ότι και πάλι θα υπάρχουν μερικά διάσπαρτα κινεζικα σε καποιες απο τις ρυθμισεις ή τις ειδοποιήσεις τις συσκευής. Για να μην αναφέρω και τις Κινεζικες εφαρμογές.

 

Πάντως πέρα από το θέμα της Ρομ που σίγουρα θα βρεθεί λύση, καλό είναι να περιμένουμε και κάποιο αξιόλογο review, για να δούμε στην πράξη τι ψάρια πιάνει..

 

Επίσης μην ξεχνάτε ότι στις 6 ή 7 Σεπτεμβρίου υπάρχουν φήμες ότι η LeEco θα κυκλοφορίσει μια αναβαθμισμένη σειρά της υπάρχουσας, με άκρα ενδιαφέρντα χαρακτηριστικά.. Οπότε λίγο υπομονή ακόμη, μιας και απομένουν μόνο 6 μέρες για να δούμε τι μας επιφυλάσσει η μαμά εταιρία..

 

Αν την πιασει ο Ιταλος θα φτιαξει καλη πολυγλωσσικη οπως στα le eco,αν οχι τα καταστηματα στην αρχη θα βαλουν προχειρο ρομ,καλο ειναι οπως ειπωθηκε παρα πανω να περιμενετε οσοι θελετε να το αγορασετε μεχρι να αρχισει να κινειται.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στο πρώτο μήνυμα: "Τεχνικά χαρακτηριστικά:

-Android 6.0 based EUI"

Δίκιο έχεις, έτσι όπως το έγραψα... Εννοούσα ότι δεν έχει αναφέρει κανείς σαν πιθανό πρόβλημα την παρουσία του EUI :)

 

Επίσης μην ξεχνάτε ότι στις 6 ή 7 Σεπτεμβρίου υπάρχουν φήμες ότι η LeEco θα κυκλοφορίσει μια αναβαθμισμένη σειρά της υπάρχουσας, με άκρα ενδιαφέρντα χαρακτηριστικά.. Οπότε λίγο υπομονή ακόμη, μιας και απομένουν μόνο 6 μέρες για να δούμε τι μας επιφυλάσσει η μαμά εταιρία..

Γενικά το Cool1 είναι από πολλές απόψεις όμοιο / άμεσα συγκρίσιμο με τις συσκευές της LeEco, πράγμα που κάνει την επιλογή μεταξύ των δύο... ενδιαφέρουσα υπόθεση!

Και το κακό είναι ότι μοιράζονται και κάποια μειονεκτήματα (βλ. EUI - έναντι ενός ωραίου, 'καθαρού' Android)!

Link to comment
Share on other sites

Φρονιμο θα ήταν κάποιοι να μην εκφράζουν απόψεις για πράγματα που δεν γνωρίζουν αν δεν τα έχουν δοκιμάσει.... ΕUI-MIUI κλπ

Έπειτα αυτά είναι και προσωπικό γούστο του καθενός.

Γιατί θα πρέπει σε εμένα να αρέσει το pure Android και όχι κάτι άλλο?

Το να τεκμηριωσεις γιατί είναι κακό η αργό η κάτι άλλο αυτό το δέχομαι.

Φιλικά πάντα και έχοντας δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και όλες τις συσκευές της LETV

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Όντως άπτεται προσωπικού γούστου - και εγώ θα ομολογήσω ότι ανά τα έτη έχω αποκτήσει... απέχθεια προς όλες τις customized εκδοχές του Android (με εξαίρεση μάλλον τo CM, που -προσπαθεί να- διατηρεί 'μαμά' look & feel, αλλά να προσθέτει σωρεία δυνατοτήτων για παραμετροποίηση).

LeTV δεν έχω δοκιμάσει, αλλά βλέπω παντού στα σχετικά topics (και σε ξένα φόρουμ επίσης) ότι όλοι προσμετρούν το EUI στα μειονεκτήματα, πολλές κινεζιές, πολύ 'ιδιαίτερο' περιβάλλον (με κάποιον 3rd party launcher αυτό πρέπει να βελτιώνεται, πάντως) και γενικά όλοι συνιστούν με την απόκτηση LeTV και μια... επίσκεψη από τον Ιταλό (ή άλλη ανάλογη ROM, τέλος πάντων).

Αν εσύ έχεις δοκιμάσει συσκευή τους και έχεις μείνει με θετικές (ή έστω όχι αρνητικές εντυπώσεις), τόσο το καλύτερο. Τουλάχιστον μία πλευρά των συσκευών τους (και του Cool1) που τη "φοβόμαστε", ίσως τελικά δεν είναι και τόσο κακή!

Το κακό είναι ότι δύσκολα μπορεί κανείς να έχει δοκιμάσει ό,τι κυκλοφορεί εκεί έξω, οπότε αναγκαστικά βασιζόμαστε στα όσα ακούμε και διαβάζουμε - τα οποία βεβαίως πάντα ανακλούν σε μεγάλο βαθμό τις προτιμήσεις αυτού που τα γράφει...

Link to comment
Share on other sites

Όντως άπτεται προσωπικού γούστου - και εγώ θα ομολογήσω ότι ανά τα έτη έχω αποκτήσει... απέχθεια προς όλες τις customized εκδοχές του Android (με εξαίρεση μάλλον τo CM, που -προσπαθεί να- διατηρεί 'μαμά' look & feel, αλλά να προσθέτει σωρεία δυνατοτήτων για παραμετροποίηση).

LeTV δεν έχω δοκιμάσει, αλλά βλέπω παντού στα σχετικά topics (και σε ξένα φόρουμ επίσης) ότι όλοι προσμετρούν το EUI στα μειονεκτήματα, πολλές κινεζιές, πολύ 'ιδιαίτερο' περιβάλλον (με κάποιον 3rd party launcher αυτό πρέπει να βελτιώνεται, πάντως) και γενικά όλοι συνιστούν με την απόκτηση LeTV και μια... επίσκεψη από τον Ιταλό (ή άλλη ανάλογη ROM, τέλος πάντων).

Αν εσύ έχεις δοκιμάσει συσκευή τους και έχεις μείνει με θετικές (ή έστω όχι αρνητικές εντυπώσεις), τόσο το καλύτερο. Τουλάχιστον μία πλευρά των συσκευών τους (και του Cool1) που τη "φοβόμαστε", ίσως τελικά δεν είναι και τόσο κακή!

Το κακό είναι ότι δύσκολα μπορεί κανείς να έχει δοκιμάσει ό,τι κυκλοφορεί εκεί έξω, οπότε αναγκαστικά βασιζόμαστε στα όσα ακούμε και διαβάζουμε - τα οποία βεβαίως πάντα ανακλούν σε μεγάλο βαθμό τις προτιμήσεις αυτού που τα γράφει...

Δηλαδη αμφισβητείς ότι έχω δοκιμάσει όλες τις συσκευές της letv...?

Κι όμως κάνε μια βόλτα και θα δεις ότι μάλλον δεν λέω ψέματα και δεν έχω λόγο γι αυτό και μάλιστα από τους πρώτους πάντα με ότι αυτό συνεπάγεται. ...

Το eui έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και τις κινεζιες ελάχιστα γνώστης να είσαι φεύγουν πανεύκολα. Μην το πάρεις βρε φίλε! Εγώ ποσοστά δεν παίρνω από καμιά εταιρεία απλά το κέφι μου κάνω και πάντα γράφω και ανεβάζω και φώτο κλπ από όλες τις συσκευές που κατά καιρούς δοκιμάζω για να ενημερώνονται όσοι θέλουν.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αμφισβητείς ότι έχω δοκιμάσει όλες τις συσκευές της letv...?

Κι όμως κάνε μια βόλτα και θα δεις ότι μάλλον δεν λέω ψέματα και δεν έχω λόγο γι αυτό και μάλιστα από τους πρώτους πάντα με ότι αυτό συνεπάγεται. ...

Το eui έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και τις κινεζιες ελάχιστα γνώστης να είσαι φεύγουν πανεύκολα. Μην το πάρεις βρε φίλε! Εγώ ποσοστά δεν παίρνω από καμιά εταιρεία απλά το κέφι μου κάνω και πάντα γράφω και ανεβάζω και φώτο κλπ από όλες τις συσκευές που κατά καιρούς δοκιμάζω για να ενημερώνονται όσοι θέλουν.

Ίσα ίσα εγώ συμφώνησα μαζί σου - και θεώρησα καλό το ότι έχουμε (θετική) άποψη από κάποιον που έχει δει LeTV από κοντά (εγώ π.χ. όπως είπα, δεν έχω)! Δεν καταλαβαίνω γιατί το πήρες έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αμφισβητείς ότι έχω δοκιμάσει όλες τις συσκευές της letv...?

 

Κι όμως κάνε μια βόλτα και θα δεις ότι μάλλον δεν λέω ψέματα και δεν έχω λόγο γι αυτό και μάλιστα από τους πρώτους πάντα με ότι αυτό συνεπάγεται. ...

 

Το eui έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και τις κινεζιες ελάχιστα γνώστης να είσαι φεύγουν πανεύκολα. Μην το πάρεις βρε φίλε! Εγώ ποσοστά δεν παίρνω από καμιά εταιρεία απλά το κέφι μου κάνω και πάντα γράφω και ανεβάζω και φώτο κλπ από όλες τις συσκευές που κατά καιρούς δοκιμάζω για να ενημερώνονται όσοι θέλουν.

 

Το έχεις καταλάβει λάθος φίλε.

 

Ο τύπος συμφώνησε μαζί σου.

 

Sent from mTalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Mia απορια... Πως γινεται να δινει μονο 7,7 στην καμερα το kimovil? ενω στα αλλα Leeco δινει 9.8-9.9?

 

Μα η βαθμολόγηση δεν γίνεται συγκριτικά με τα μοντέλα της LeEco

Link to comment
Share on other sites

εχει παραγγείλει καποιος τελικα?

 

(to aliexpress λεει shipping 24h )

Εγω και ειναι στον δρομο....

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω και ειναι στον δρομο....

Vasilis, περιμενουμε με αγωνια - περισοτερο για την καμερα δηλαδη! :)

 

Ποτε υπολογιζεται να το εχεις με το καλο?

Link to comment
Share on other sites

Vasilis, περιμενουμε με αγωνια - περισοτερο για την καμερα δηλαδη! :)

 

Ποτε υπολογιζεται να το εχεις με το καλο?

Και εγω φιλε μου γι αυτο το περιμενω να δω αυτην την διπλη καμερα....πιστευω μεσα στην βδομαδα που ερχετε να παραλαβω το ασημι.

Το πρωτο που θα κανω ειναι να τραβηξω ενα καρο φωτογραφιες και να ανεβουνε για σχολιασμο.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Μα η βαθμολόγηση δεν γίνεται συγκριτικά με τα μοντέλα της LeEco

μα ακριβως, η βαθμολογια ειναι σε σχεση με τα αλλα κινητα.

Συγκριτικα λοιπον η βαθμολογια (7,7) που δινει στο Cool1 to kimovil, για την καμερα, ειναι αρκετα χαμηλοτερη απο την βαθμολογια για καμερα των Leeco Le 2 , Leeco le 1 pro, Leeco max...

Δ εν συμβαδιζει με τις (πολυ καλες!) κριτικες που διαβαζουμε/βλεπουμε στα σαμπλς.

 

- Και Βασιλη περιμενουμε οοοπωσδηποτε πολλες φωτο (και ιδιαιτερα χαμηλου φωτισμου) :D

Cool1 Dual vs Redmi Pro: Cameras

 

Now, this is one area which I am sure everyone is interested to see. Once again, the two companies have used different technologies on their respective smartphones. Both have dual cameras and both are aligned vertically, however, the technology is different.

 

cool1 01redmi-pro-tenaa

The Redmi Pro as we know comes with two camera sensors, a primary Sony 13MP sensor along with a 5MP sensor from Samsung that acts as a secondary sensor for depth information. The setup is said to take amazing Bokeh images, replicating similar quality as a DSLR.

 

Other features of the Redmi Pro’s camera module include 5P lens, f/2.0 aperture, PDAF, and color temperature flash. The phone is capable of capturing 1080p and 720p videos at 30fps. Slo-motion videos are captured at 720p @ 120fps. Up front, you get a 5MP shooter with f/2.0 and 85-degree wide angle lens.

 

Coming to the Cool1 Dual, it uses a slightly different setup. There are two 13MP sensors in the module, one RGB sensor and another monochrome sensor. Information from both the sensors are combined to create images, which should technically feature less noise and better clarity, especially in low light conditions.

 

Other features of this module include 4K and 1080p video support at 30fps, Slo-mo videos at 720@120fps, f/2.0 aperture, PDAF, 6P lens and color temperature flash. Up front, you get an 8MP f/2.2 aperture sensor with 80-degree wide angle lens.

 

On paper, the Cool1 Dual seems to have an edge over the Redmi Pro. In fact, during the announcement, LeEco had mentioned that its phone uses dual camera 2.0 technology (RGB + Monochrome setup) as compared to Dual Camera 1.0 tech used by Redmi Pro (Primary cam + Depth sensor). Cool1’s ability to take 4K videos is also a big advantage.

 

So, at least on paper, Cool1 Dual’s camera could have an edge. We hope that real life images taken from both the phones will confirm this.

 

http://www.gizmochina.com/2016/08/17/leeco-cool1-dual-vs-redmi-pro-leecos-new-phone-redmi-pro-killer/

Edited by Michael22
Link to comment
Share on other sites

Δεν εμπιστευομαι σε τιποτα ομως το kimovil...

Προφανως του δινει 7.7 γιατι παντα παρνει τα απολυτα νουμερα:O δλδ τα 13mp...αμα δεις σε meizu που θεωρητικα εχουν πολλα mp 20 και βαλε τα βαθμολογει με 9.2 και παραπανω. Ετσι ειναι η πραγματικοτητα?

Και στο xiaomi redmi pro δινει 9.1. Ειδες εσυ πουθενα σε ολα τα review-samples κατι τετοιο? Εγω μαλλον το αντιθετο ειδα. Για να μην σου πω για το xiaomi mi5 που του δινει 9.7 χαχαχαχαχ ουτε για 5.0 δεν αξιζε!

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει review και τεστ ρε παιδιά το κιμοβιλ , τι δεν καταλάβατε;;; νούμερα βαζει απλά κι τα συγκρίνει

 

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει review και τεστ ρε παιδιά το κιμοβιλ , τι δεν καταλάβατε;;; νούμερα βαζει απλά κι τα συγκρίνει

 

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι να κανει? Review?Πως το ειπες αυτο δεν το καταλαβα....

Δεν μου βρισκεις ενα απο αυτα?:X

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...