Jump to content

Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson


alkis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο το κινητο το εχω αγορασει το 01 και θυμαμι οτι ειχα δωσει 132χιλιαδες!!

αλλα το εχω αγαπησει τοσο πολυ γιατι ειναι απιστευτα καλο,τι να πρωτοαναφερω..την μπαταρια του...την φορητοτητα του..το καλο του σημα...το ΠΟΛΥ δυνατο του κουδουνισμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Το Πρωτο 197 κα το καλυτερο Τ39m......... που τα χρονια ωραια χρονια

 

kai ego ta idia, alla sta kalytera mazi kai to GH 388 (to exo akoma se apsogh katastash-einai ergaleio den dinete pou8ena kai gia tipota;) ).

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά σε όλους.

 

Μόλις παράγγειλα ένα w800 για να αντικαταστήσει το πιστό μου t39m το οποίο έκλεισε αυτά τις μέρες τα 4α γενέθλιά του. Με συντρόφεψε πιστά και είμαι σίγουρος ότι θα το χρησιμοποιήσω πάλι κάπου. Μετράει 17000 περιστροφές στο πορτάκι, και είδε την ευρώπη, το μεξικό και τις μισές ΗΠΑ. Πιθανόν αν δεν άρχιζε τελευταία τα κόλπα, να μην το άλλαζα. Εξηγώ

- Η μπαταρία αν και αντέχει ακόμα, δεν φτάνει πια τη βδομάδα που έφτανε παλιότερα. Τη φρόντιζα πάντα και δε το φόρτιζα ποτέ άσκοπα, και πάντα φουλ φόρτιση το βράδι.

- Σταμάτησε να αναγνωρίζει κάποια νούμερα. Ενώ έχουν περαστεί όπως όλα τα άλλα, ονόματα που τα έδειχνε πέρυσι με το όνομα, τώρα δείχνει απλά το νούμερο όταν σε καλούν και στις λίστες κλήσεων.

- Κάποια άλλα μικροπερίεργα που μπορεί να οφείλονται όμως και σε ταλαιπωρημένες sim

- Το bluetooth δεν βλέπει μερικά handsfree. Δεν ξέρω όμως αν τα έβλεπε και παλιότερα.

- Εδώ και δυο χρόνια, του λείπει το κουμπί της έντασης στο πλάι. Μικρό το κακό.

 

Θεωρώ από τις πιο πετυχημένες αγορές μου το t39m. Ελπίζω και το w800 έστω να πλησιάσει το πόσο ικανοποιημένος έμεινα από το 39αρι.

Link to comment
Share on other sites

Τιμητική αποστρατεία στο Τ39, με όσα διάβασα την αξίζει! Μόνο μην το δώσεις σε κανέναν, φύλαξέ το κάπου για να θυμάσαι που και που τον καιρό που το χρησιμοποιούσες και για λόγους συλλεκτικούς.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Όχι και αποστρατεία. Τώρα είναι που θα πάρει προαγωγή και θα αναλάβει τις επικίνδυνες αποστολές, παραλίες τα καλοκαίρια, χιόνια το χειμώνα κτλ. Κι όποιος αντέξει... Αν και κάτι μου λέει ότι θα αντέξει περισσότερο απ το w800...
Link to comment
Share on other sites

Κανε του και ένα master-reset-format (ή όπως το λεέι) για να έρθει στα ισια του και να αναγνωρίζει όλα τα ονόματα. (ενοείται πως αντίο ο κατάλογος). Για αυτό πάρε Backup τον κατάλογο σε outlook (από τότε το υποστίριζε). Αλλοιώς σβήσε τα άχριστα (σκουπίδια contacts, sms) και πουξέρεις μάλλον θα συνέλθει.

Ωραίο κινητό όντος...

Και εγώ έχω φυλαγμένο το ωραίο μου Τ39 :)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να σας ρωτησω κατι,εχω το τ66,το κινητο ειναι μια χαρα εκτος απο μια τουμπα που εφαγε προσφατα και μου εσπασε το καπακι που κλεινει:( .υπαρχει περιπτωση να βρω ανταλλακτικο καπακι η αδικα ψαχνω.

ευχαριστω..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυσκολο να βρεις καπάκι για το Τ66 σε άλλο μέρος εκτός απο το επίσημο service της SE. Και εκεί μάλλον θα είναι εξωφρενικά ακριβό για να αξίζει τον κόπο να αντικατασταθεί. Στο ebay πάντως δυστυχώς δεν εχω δει κάτι

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυσκολο να βρεις καπάκι για το Τ66 σε άλλο μέρος εκτός απο το επίσημο service της SE. Και εκεί μάλλον θα είναι εξωφρενικά ακριβό για να αξίζει τον κόπο να αντικατασταθεί. Στο ebay πάντως δυστυχώς δεν εχω δει κάτι

μα δεν εχω βρει ουτε σε μεταχειρησμενα.και ειναι και ωραιο το κινητακι και δεν εχει παθει και τιποτα.παντως αμα δεις τιποτα,ριξε μου ενα pm.

ευχαριστω:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μαλλοξν με την λέξη καπάκι ενωούμε "πλάτη" στην μπαταρία..

Γιατί δεν κωλάς το παλιό με κάπιο τροπο (έστω ταινία, από μέσα να μην φαίνεται)? Τοσο πολύ καταστράφηκε?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ειναι σε σημειο που δεν μπορω να βαλω ταινια,ασε που ειναι και αντιαισθητικο εκει το σπασιματακι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι σε σημειο που δεν μπορω να βαλω ταινια,ασε που ειναι και αντιαισθητικο εκει το σπασιματακι.

Αμα έχεις κρατήσει το κοματι που έφυγε.. τότε ξέρεις για αυτό υπάρχουν οι κόλες Logo στιγμής.. :lol:

Ελά και από μέσα (κάτω μεριά) πίανεται με "μοσχευμα" (με λεπτό πασικό ή ζελοταιπ που ενώνει τις δύο σπασμένες επιφάνιες από κάτω). Ολα αυτά αν έχεις το κωμμάτι που έφυγε. :ninja:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αμα έχεις κρατήσει το κοματι που έφυγε.. τότε ξέρεις για αυτό υπάρχουν οι κόλες Logo στιγμής.. :lol:

Ελά και από μέσα (κάτω μεριά) πίανεται με "μοσχευμα" (με λεπτό πασικό ή ζελοταιπ που ενώνει τις δύο σπασμένες επιφάνιες από κάτω). Ολα αυτά αν έχεις το κωμμάτι που έφυγε. :ninja:

μακαρι να το ειχα το κοματακι.αλλα το κινητο μου επεσε απο την τσεπη ενω οδηγουσα την μηχανη.ευτυχως που βρηκα και το κινητο.για κοματακι θα εψαχνα.παντως εχω ρωτησει σε germano εδω στην περιοχη μου και δεν υπαρχει τιποτα,ουτε απο κανενα παλιο που δεν λειτουργει.παντως το κυνηγαω το θεμα,γιατι προκειτε για πολυ καλο κινητο,ομορφο καλη μπαταρια,πολυ μικρο και στην ουσια δεν εχει παθει και τιποτα.αλλωστε κατι τετοια κινητα ειναι πλεον συλλεκτικα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και καλή μπαταρία. Το είχα κι εγώ κ το έδωσα γιατί μου κρατούσε βαριά 1 ημέρα με πολύ περιορισμένη χρήση.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

καλη μπαταρια εννοω με βαση το μεγεθος του,εμενα μου βγαζει και 2 μερες.εδω το k700i μετα απο 17 μηνες που το εχω πανω απο μια μερα δεν μεβγαζει με τιποτα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παντως εχω ρωτησει σε germano εδω στην περιοχη μου και δεν υπαρχει τιποτα,ουτε απο κανενα παλιο που δεν λειτουργει.παντως το κυνηγαω το θεμα

Για πώτα σε αρκετά κατασ΄τηματα με κινητά. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο Dummy (προς επιδειξη ψευτικο κινητό). Σημερα αυτό είναι άχριστο στο κατάστημα που το είχε. Συνήθως όμως τα πλαστικά του είναι λειτουργικά και κάνουν για ναταλακτικό. Λέω ίσως.

Εγώ για παράδειγμα πριν μερικούς μήνες νομίζω ότι το είδα σε dummy σε ένα παρακμιακό στoυ ζωγράφου. :rolleyes: Αλλά τώρα νομίζω εκλησε αυτό το μαγαζί.. :(

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Γεια.

Αγόρασα το πρώτο μου καρτοτηλέφωνο Δεκέμβριο 1998 και ήταν το ERICSSON P388. Δυστυχώς το πέταξα και έκτοτε καταριέμαι την ώρα που το έκανα. Πάντα ERICSSON αγοράζω κι εγώ. Αναπολώ το παλιό διακεκομένο μονοφωνικό Βρεττανικό κουδούνισμα που τα νέα μοντέλα δεν διαθέτουν. Μήπως ξέρεις πώς μπορώ να ξαναβρώ και να αποθηκεύσω αυτόν τον ήχο στο K500i μου; Σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για πώτα σε αρκετά κατασ΄τηματα με κινητά. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο Dummy (προς επιδειξη ψευτικο κινητό). Σημερα αυτό είναι άχριστο στο κατάστημα που το είχε. Συνήθως όμως τα πλαστικά του είναι λειτουργικά και κάνουν για ναταλακτικό. Λέω ίσως.

Εγώ για παράδειγμα πριν μερικούς μήνες νομίζω ότι το είδα σε dummy σε ένα παρακμιακό στoυ ζωγράφου. :rolleyes: Αλλά τώρα νομίζω εκλησε αυτό το μαγαζί.. :(

σημερα πηγα στον Γερμανο να ρωτησω αν εγινε τιποτα και σταθηκα τυχερος,μου ειχε βρει ενα καπακι σε αθλια κατασταση ασπρο που απο την πολυχρησια ειχε γινει γκρι.μαλιστα ηταν απο νεωτερο μοντελο του t66,το πηρα χωρις δευτερη κουβεντα.το καλο ειναι οτι μου το εκανε δωρο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα στον Γερμανο να ρωτησω αν εγινε τιποτα και σταθηκα τυχερος,μου ειχε βρει ενα καπακι σε αθλια κατασταση ασπρο που απο την πολυχρησια ειχε γινει γκρι.μαλιστα ηταν απο νεωτερο μοντελο του t66,το πηρα χωρις δευτερη κουβεντα.το καλο ειναι οτι μου το εκανε δωρο!

 

το νεο μου Τ66

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το νεο μου Τ66

 

Με γειά! :up:

Να το χαίρεσαι και να το προσέχεις!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Με γειά! :up:

Να το χαίρεσαι και να το προσέχεις!

 

Ευχομαι τα λογια σου :rolleyes: να μου φερουν περισσοτερη :luck: απο πριν..

..ευχαριστω πολυ:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

> * < < * < * >

 

και για περισσότερα tips για το T28 δείτε στο http://t28.lpvs.net/html/tips.html

 

αλλα tips που μπορω να βρω..

εχω ενα Τ28s μαλλον ηρθε η ωρα να δωσω το V3..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχουν αλλα tips πέρα απο αυτά που αναφέρει ο multipetros. Αλήθεια, θα αφήσεις το V3 για το Τ28? Νομίζω οτι θα σου φανεί τρομερά αργό τηλέφωνο (αλλά είναι πολύ όμορφο το άτιμο!)

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

αργο ναι, αλλα ανθρωπινο.. :)

 

τωρα για εκεινο που λεει

για να παει στο τηλ. αντι για την sim..

 

μπορουμε να κανουμε αλλαγη..

την θεση και να το παμε πανω απο την 220..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις και έναν δεύτερο αριθμό αποκλειστικά και μόνο για κλήσεις, π.χ. έναν αριθμό επαγγελματικού χαρακτήρα, τότε αξίζει ένα παλιό, καλό και μικρό κινητό όπως το Τ28, όμως να αντικαταστήσεις με αυτό το V3 ως βασικό κινητό ούτε κι εγώ νομίζω ότι αξίζει.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...