Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έντυπώσεις από τη 3.2.4?

Κάποια παρατήρηση σχετικά με την κατανάλωση μπαταρίας;

 

Νόρις είναι ακόμα, χθες το απόγευμα το έβαλα εγώ προσωπικά, μέχρι στιγμής από της 10 το πρωί μέχρι τώρα είμαι 90% με 40 λεπτα SOT

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Έβαλα και γω τελικά με το vpn Master 3.2.4 ενώ στην 3.2.2 δεν μου το έκανε.

Μπορούμε στη πρώτη σελίδα να μπουν κάποια links από xda ή απόψεις ή κάτι πιο συγκεντρωτικο τέλοσπάντων ώστε να μπορεί κάποιος να πάρει άποψη για εναλλακτικές rom, xposed mods ή οτιδήποτε αξίζει για τη συσκευή? Δοκιμασμένα από κάποιους πράγματα δλδ. Το προτείνω αυτό γιατί στο xda είναι κάπως πολύπλοκα τα πράγματα και κάποιες φορές ακαταλαβιστικα

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το VPN Master, εκανα επανεκκινηση καπακια, με το που ξεκιναει το τηλεφωνο ανοιγω wifi και ξεκιναω την εφαρμογη, και ως δια μαγειας μου εβγαλε κατευθειαν την 3.2.4!! Εγω ειμαι στην 3.2.1 και το update εχει μεγεθος 272mb. Το update της 3.2.2 ποσο ηταν περιπου?? Δε πιστευω να μας κανει καμια πατατα η τελευταια αναβαθμιση
CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

έχοντας μια rooted rom, μπορείς να κάνεις 1002 πράγματα.. να αλλάξεις.. να χαλάσεις.. να καταστρέψεις.. αν το κάνεις, ο δημιουργός κάθε rom, τι ευθύνη έχει αν χαλάσεις εσύ το κινητό σου; ΚΑΜΙΑ

αν η oneplus σου έστελνε το update στη rooted rom σου και καθόταν στραβά, χωρίς να φταίει, μα επειδή εσύ, ο χ, ο y, o z, είχε κάνει τη rom χάλια.. ποιος θα ευθυνόταν; Ποιον θα κατηγορούσαν όλοι; Την oneplus.. άρα γιατί να το κάνει;;

Υποσχέθηκε ποτέ rooted rom; Γιατί να δώσει updates σε rooted roms; Ξέρεις αν της το επιτρέπει η Google να το κάνει;

Καταρχήν μην εξαπτεσαι. Κατά δεύτερον έχε πάντα διαθέσιμο ένα backup,ειδικα αφού ξέρεις να πειράξεις αρχεία δε διανοειται να μην έχεις κάνει backup εκτός και αν εννοούμε ότι έχεις τη διάνοια να έχεις πειράξει τόσο τα αρχεία(αλλά να ξέρεις να πειράξεις αρχεία)και να μη ξέρεις ότι υπάρχει περίπτωση σε αναβάθμιση επίσημη να μη μπαίνει recovery. Κατα τρίτον δυνατότητα να δωθεί ΟΤΑ σε ρουτ συσκευές υπάρχει; υπάρχει. Μπορείς να ειδοποιήσεις το πελάτη σου για ενδεχόμενο μπρικαρισμα; μπορείς. Μπορείς να θέσεις ποιες παραμέτρους δε πρέπει να έχεις πειράξει για να δεχθεί κάποιος το ΟΤΑ update? μπορείς.

 

Δεν είναι κάνα τρελό πρόβλημα για την εταιρεία. Δεν είναι και για μένα. Απλά πιο εύκολο είναι για την εταιρεία να δώσει γιά κατέβασμα.

 

Ή google δε δίνει το κώδικα; βασισμένη είναι ή rom.Δεν είναι της google. Παρανετροποιησιμη είναι. Μη βλέπετε παντού φαντάσματα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην εξαπτεσαι. Κατά δεύτερον έχε πάντα διαθέσιμο ένα backup,ειδικα αφού ξέρεις να πειράξεις αρχεία δε διανοειται να μην έχεις κάνει backup εκτός και αν εννοούμε ότι έχεις τη διάνοια να έχεις πειράξει τόσο τα αρχεία(αλλά να ξέρεις να πειράξεις αρχεία)και να μη ξέρεις ότι υπάρχει περίπτωση σε αναβάθμιση επίσημη να μη μπαίνει recovery. Κατα τρίτον δυνατότητα να δωθεί ΟΤΑ σε ρουτ συσκευές υπάρχει; υπάρχει. Μπορείς να ειδοποιήσεις το πελάτη σου για ενδεχόμενο μπρικαρισμα; μπορείς. Μπορείς να θέσεις ποιες παραμέτρους δε πρέπει να έχεις πειράξει για να δεχθεί κάποιος το ΟΤΑ update? μπορείς.

 

Δεν είναι κάνα τρελό πρόβλημα για την εταιρεία. Δεν είναι και για μένα. Απλά πιο εύκολο είναι για την εταιρεία να δώσει γιά κατέβασμα.

 

Ή google δε δίνει το κώδικα; βασισμένη είναι ή rom.Δεν είναι της google. Παρανετροποιησιμη είναι. Μη βλέπετε παντού φαντάσματα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν ξέρω πώς σου δόθηκε η εντύπωση ότι εξάπτομαι..

Δεύτερον, καμία εταιρία δε μπορεί να στέλνει updates σε εκατομμύρια συσκευές με το σκεπτικό ότι οι χρήστες της πήραν backup. Ξέρεις πώς δουλεύουν οι μεγάλες εταιρίες; Θεωρείς ότι ακούγεται νορμάλ αυτό; Να πει η Samsung π.χ. να κάνετε τα OTA updates που στέλνω αλλά επειδή μπορεί κάτι να μην παίξει καλά (επειδή είστε και root και κάνετε ό,τι θέλετε), να παίρνετε backup γιατί θα κάνω τον κινέζο..

Τρίτον, γιατί να υποστηρίζει συσκευές που είναι root; Ποιος ο λόγος; Εφόσον δεν στο δίνει rooted, γιατί να το κάνει; Επειδή κάπνισε στους χρήστες της να rootάρουν, πρέπει να υποστηρίζει με ota κι αυτούς;; Δηλαδή δεν βαρέθηκαν να κάνουν το root και να σκαλίσουν... αλλά πρέπει να τους βοηθήσει η εταιρία και να τους δώσει στο πιάτο το update και να παίξει και καλά χωρίς να υπάρξουν προβλήματα μην τα ακούσει;

Τέταρτον, το android είναι ήδη χίλια κομμάτια και χιλιάδες διαφορετικές εκδόσεις ανά κατασκευαστή και μοντέλο.. γιατί να κάθεται μια εταιρία καινούρια, μικρή και χωρίς πόρους, να φτιάχνει customιά για τον κάθε τύπο που θέλει να έχει πειραγμένη συσκευή και μπορεί να'χει κάνει 1002 στο κινητό του;; Ποιος ο λόγος;; Γιατί να χαλάσει χρόνο και χρήμα, ενώ είναι δικιά σου ευθύνη εφόσον είσαι rooted, να κάνεις ό,τι θες στην συσκευή σου και να την αναβαθμίζεις ή να την χαλάς και να την φτιάχνεις..

Το android είναι της Google και το δίνει δωρεάν σε όλους. Εσύ κι ο κάθε τυχαίος, μπορούν να το πειράξουν, να το αλλάξουν, μέσα σε λογικά πλαίσια. Ξέρεις όμως αν μπορεί μια εταιρία που το "αγοράζει" από τη google και παίρνει κάποια συγκεκριμένα δικαιώματα χρήσης και πώλησης, να το αλλάξει τόσο και να το δώσει rooted; Εσύ κάνε ό,τι θες.. η Oneplus φτιάχνει το oxygen os και το βάζει στις συσκευές της και βγάζει λεφτά από αυτό. Επίσης, το android δεν φτιάχτηκε για να είναι rooted, δεν το δίνει η google rooted στην Oneplus.. δεν είναι ο ιδανικός κι ασφαλής τρόπος, να το'χεις rooted.

Μια συσκευή rooted, δίνει πολλές δυνατότητες μα έχει και πολλά "αρνητικά". Δεν είναι ΚΑΝΕΝΑΣ υποχρεωμένος να σου παρέχει υποστήριξη κι updates. Όπως π.χ. βλέπω κάτι τύπους που είναι rooted και γκρινιάζουν που δε μπορούν να μπουν στο site της πειραιώς με το δακτυλικό αποτύπωμα.. (τόσα ξέρουν, τόσα θέλουν)

Τέλος, θεωρώ άκυρο να θέλει να'ναι κάποιος rooted αλλά να'χει oxygen os. Υπάρχουν πολύ καλύτερες rom rooted..

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: οσοι αναβαθμισατε σε 3.2.4 και ειχατε δακτυλικό αποτύπωμα είχατε καποιο πρόβλημα η μήπως πρέπει να τα διαγραψω να αναβαθμισω κ μετα να τα ξαναπερασω;
...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: οσοι αναβαθμισατε σε 3.2.4 και ειχατε δακτυλικό αποτύπωμα είχατε καποιο πρόβλημα η μήπως πρέπει να τα διαγραψω να αναβαθμισω κ μετα να τα ξαναπερασω;

 

εγώ κανένα..

Όταν λες να διαγράψεις; Έκανες μετά την αναβάθμιση clear cache;

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα φίλε μου. Όλα δουλεύουν όπως πριν

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα κι εμενα στην 2.3.4. Σημερα πηγε και πολυ καλα η μπαταρια, περιμενω να δω αν εφτιαξαν κατι στο update 'η ειναι επειδη το φορτισα με αργη φορτιση χτες το βραδυ...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρτι κανονικο ,η χαρα του flashing, βγηκε νεα miui ρομ.Λινκ εδω ,ποστ 306

 

http://forum.xda-developers.com/oneplus-3/how-to/rom-miui-8-oneplus-3-based-6-0-1-t3425328/page31

OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

Τυφλή αντιγραφή άρθρων από το εξωτερικό...

Το ωραίο είναι οτι ΚΑΝΕΙΣ εδω μέσα (από αυτούς που βάλανε το update, εμου συμπεριλαμβανομένου) δεν εχει επιβεβαιώσει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΕΟ bug...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Τυφλή αντιγραφή άρθρων από το εξωτερικό...

Το ωραίο είναι οτι ΚΑΝΕΙΣ εδω μέσα (από αυτούς που βάλανε το update, εμου συμπεριλαμβανομένου) δεν εχει επιβεβαιώσει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΕΟ bug...

Τελικά πρέπει να είμαι απο τους λόγους που δεν έχουν κανένα μπαγκ ούτε στη 322 ούτε στην 324... Τυχερός μάλλον

 

send from my cave using smoke signals

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε σταματήσει η διάθεση της αναβάθμισης θα είχε και ένα νόημα το άρθρο...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω το πρόβλημα με το lte. Ακολούθησα τις οδηγίες και όντως κλειδώνει σε lte. Άμα φλασαρω την 3.2.2 θα υπάρξει κανά θέμα?

 

Επίσης ο κωδικός που πρέπει να βάλεις στο dialer είναι *#*#4636#*#* και μετά να επιλέξεις προτιμωμενο δίκτυο το 4g only.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by akonakis
Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα μου έκανε περίεργα χθες το 4G...

 

Το κλείδωσα σε LTE Only να δω πως θα πάει. ..

 

Η Default επιλογή μπορεί να δει κάποιος τι είναι? Μιλάω για το *#*#4636#*#* - > Πληροφορίες τηλεφώνου εκεί που έχει το προτιμώμενο δίκτυο?

 

Γιατί το άλλαξα και δεν θυμάμαι...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα μου έκανε περίεργα χθες το 4G...

 

Το κλείδωσα σε LTE Only να δω πως θα πάει. ..

 

Η Default επιλογή μπορεί να δει κάποιος τι είναι? Μιλάω για το *#*#4636#*#* - > Πληροφορίες τηλεφώνου εκεί που έχει το προτιμώμενο δίκτυο?

 

Γιατί το άλλαξα και δεν θυμάμαι...

 

Νομίζω LTE/gsm auto είναι το Default

 

Επίσης μόνο σε lte δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις. Είναι μόνο data

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by akonakis
Link to comment
Share on other sites

Χθες με 3.2.4 είχα αυτό...

http://image.prntscr.com/image/8d82991a050d455b9b7c6cb5d5454b3a.jpeg

 

Όλο χαρά το φόρτισα και το έβγαλα από το ρεύμα, πριν πέσω για ύπνο.. γύρω στις 2.. ξυπνάω λοιπόν και το κινητό ήταν στο 64%. Αφού δεν έφυγε στον τοίχο, πάλι καλά.. :mad:

Τώρα όμως είναι σε νορμάλ επίπεδα και με νορμάλ χρήση είναι στο 53%. Τι να πω.. μου φαίνεται πρέπει να φάει ξήλωμα η oxygen...

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως εγώ με την 3.2.4 μέχρι τώρα έχω καλύτερη διαχείριση ενέργειας. 5 ώρες sot ήμουν πριν τώρα στις 6.30 περίπου. Νορμάλ χρήση με WiFi και δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...