Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανεις λα8ος μεγαλο, τεραστια διαφορα εχει στη καμερα κ το λεει κ ο ιδιος νομιζω στο βιντεο..

Επειδη την ειχα στο κινητο, μπορω να πω εχει τεραστια διαφορα στη καμερα, απλα σε ταχυτητα ειναι λιγο ποιο γρηγορο κ ισως καλυτερη διαρκεια μπαταριας!

Αν φτιαξουν την καμερα η stock δν θα ξανα μπει στο κινητο, μεχρι τοτε δν αξιζει να βγει καποιος απο την stock.

Μακαρι να την φτιαξουν!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγώ τεράστια διαφορά δεν είδα πάντως.θα κάνω και εγώ δοκιμές σίγουρα όταν το παραλάβω.

 

υγ αν και εγώ μάλλον θα παίξω μπάλα με κάποια στοκ based λογο elementalx kernel και λόγο του ότι μαρέσει που δείχνει την ώρα όταν περνάς το χέρι απο πάνω.εδώ που τα λέμε κιόλας σιγά την διαφορά στοκ με aosp, μόνο τα πιο γρήγορα update, αλλιώς σιγά, pure είναι και οι 2.

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

εγώ τεράστια διαφορά δεν είδα πάντως.θα κάνω και εγώ δοκιμές σίγουρα όταν το παραλάβω.

 

υγ αν και εγώ μάλλον θα παίξω μπάλα με κάποια στοκ based λογο elementalx kernel και λόγο του ότι μαρέσει που δείχνει την ώρα όταν περνάς το χέρι απο πάνω.εδώ που τα λέμε κιόλας σιγά την διαφορά στοκ με aosp, μόνο τα πιο γρήγορα update, αλλιώς σιγά, pure είναι και οι 2.

Elemental X εχει και για cm.. οχι μονο για stock based roms

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Elemental X εχει και για cm.. οχι μονο για stock based roms

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι μετά το είδα όταν διάβασα αναλυτικά το ποστ, δεν το είχα προσέξει στην αρχή.Από τους κορυφαίους κέρνελ και εξαιρετικός developer όπως 1-2 ακόμα που ήταν και στο g3.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος τον τροπο πως κανω un root το κινητό και πως το επαναφέρω;; Εχει την εργοστασιακή rom πάνω
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος τον τροπο πως κανω un root το κινητό και πως το επαναφέρω;; Εχει την εργοστασιακή rom πάνω

 

Εδώ εξηγεί ο τύπος βήμα βήμα..

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

ναι μετά το είδα όταν διάβασα αναλυτικά το ποστ, δεν το είχα προσέξει στην αρχή.Από τους κορυφαίους κέρνελ και εξαιρετικός developer όπως 1-2 ακόμα που ήταν και στο g3.

 

Εντάξει, το θέμα custom kernel έχει να κάνει και με ποιο κινητό έχεις. Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν υπάρχουν όλοι οι γνωστοί custom kernels για όλα τα κινητά.

Όταν είχα Nexus 4 είχα ξεκινήσει με franco μέχρι που ο Πορτογάλος έχασε την μπάλα επειδή άρχισε να βγάζει kernels για πάρα πολλές συσκευές. Μετά πήγα σε hells-Core που δεν τον άλλαζα με τίποτα.

Με το Oneplus 1 από τους κορυφαίους ήταν ο boeffla-Kernel τον οποίο και δεν άλλαζα με τίποτα, ενώ πολύς κόσμος έκλαψε όταν ο ΑΚ σταμάτησε να υποστηρίζει την συσκευή.

Τώρα με OnePlus 3 και ενώ δεν έχω βρει κάποιον από αυτούς που χρησιμοποιούσα τα προηγούμενα χρόνια, κατέληξα κι εγώ στον Elemental. Απλά δεν έχω ακόμη άποψη γι' αυτόν μιας και έχω λίγο καιρό τη συσκευή ενώ δεν την έχω δουλέψει και με τον stock για να μπορώ να συγκρίνω.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με την μπαταρία, δεν πάει άλλο.. σκέφτομαι να αφήσω 3.2.4 κ πάω σε community ή σε κάποια cm based. Όσοι βάλατε την community είναι καλή; Έχω nova launcher, οπότε δε με νοιάζει τόσο τι κάνει ο launcher της.. έχει bugs; Σκάνε πράγματα;;

Με ενδιαφέρει να'χω καλή μπαταρία και όχι πολλά θέματα γιατί αυτή τη περίοδο δε μπορώ να φλασάρω συνεχώς και να ξαναπερνάω εφαρμογές.. έλεγα για pure cm ή την απλή cm. Η ressurection που'χει τρελό πανικό στο θέμα της αξίζει ή απλά hype;

Edited by Delijohn
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Εγω δοκιμασα nuclear γιά καμια βδομάδα.Πολυ καλή ήτανε,μπαταρια τα ιδια με τη μαμά,πολλες ρυθμίσεις έξτρα και ολα δούλευαν ρολοι.

Η κάμερα ηταν λίγο χειρότερη στις βραδινες.

Μετα πηγα σε Miui8,δεν μου άρεσε καθόλου και χτες ξαναγυρισα σε μαμα 3.2.4.

Νομίζω είναι η πιο σωστή για την ώρα!

 

Αυτή η community πολύ bug διαβάζω ρε παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δοκιμασα nuclear γιά καμια βδομάδα.Πολυ καλή ήτανε,μπαταρια τα ιδια με τη μαμά,πολλες ρυθμίσεις έξτρα και ολα δούλευαν ρολοι.

Η κάμερα ηταν λίγο χειρότερη στις βραδινες.

Μετα πηγα σε Miui8,δεν μου άρεσε καθόλου και χτες ξαναγυρισα σε μαμα 3.2.4.

Νομίζω είναι η πιο σωστή για την ώρα!

 

Αυτή η community πολύ bug διαβάζω ρε παιδί μου.

 

χμμ.. τι να πω..την κατέβασα και παραλίγο να την περάσω την community αλλά διάβασα για κάτι θέματα με ακουστικά κλπ κ λέω άσε..

Με βλέπω προς cyanogen απλή ή pure.. μια και θα πέσει το reset, να μην μείνω στην 3.2.4..

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την πρώτη μέρα φοράω την op3 lite η οποία είναι η μαμά απλά γυμνή και δεν έχω κανένα παράπονο

 

Sent from 1+3

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δοκιμάσει ressurection, του sultan k nuclaer... Η 1η χωρίς bug αλλά λογο χειρότερη μπαταρία απο stock ή 2η πολλά bug κ κατέληξα στην nuclear π δεν έχω βρει κάποιο bug μέχρι στιγμής κ είναι λίγο καλύτερη σε μπαταρία απο stock.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ..

Αυτός έχει ανεβάσει βιντεάκια με σχεδόν όλες.

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

 

Εν τελη εβαλα τους drivers μετα από ωρα... Εκανα την διαδικασια με τον bootloader.. adb sideload blabla.zip και την πρωτη φορα εβαλα το incremental update από 3.2.2 ---> 2.3.4 στο 60% μου εβγαλε failed... (οπως failed και οταν παω να το κανω ΟΤΑ)

 

Επίσης εβαλα ολη την 2.3.4 το zip που ειναι 1gb και κατι και πάλι failed στο 47%

 

Μετά εκανα την διαδικασια από τον οδηγο που κανει unroot σε περιπτωση που το ειχε κάνει root και μπηκα σε fastboot mode και πήγα να flasharo το recovery image εβγαλε failed κατι για not permited και μετα πατισα και το fastboot oem lock και μου εγραψε οτι ηδη ηταν locked..οποτε εχω κολλησει στην 3.2.2

 

Εχετε καμια ιδεα το τι μπορει να παιζει?

 

Μήπως θα πρέπει μαλλον να περιμένω νέα αναβαθμιση μπας και ξεκολλησει? Η μηπως πρεπει να φλασαρω σε παλια 3.1.* και απο εκει να φλασαρω σε 3.2.4?

 

Λετε να εχει το κινητο προβλημα?? Υποψιν ολα με την 3.2.2 δουλευουν αψογα

 

παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει με τους drivers δεν μπορω να το συνδεσω σε fastboot
Edited by thanospc
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

 

Εν τελη εβαλα τους drivers μετα από ωρα... Εκανα την διαδικασια με τον bootloader.. adb sideload blabla.zip και την πρωτη φορα εβαλα το incremental update από 3.2.2 ---> 2.3.4 στο 60% μου εβγαλε failed... (οπως failed και οταν παω να το κανω ΟΤΑ)

 

Επίσης εβαλα ολη την 2.3.4 το zip που ειναι 1gb και κατι και πάλι failed στο 47%

 

Μετά εκανα την διαδικασια από τον οδηγο που κανει unroot σε περιπτωση που το ειχε κάνει root και μπηκα σε fastboot mode και πήγα να flasharo το recovery image εβγαλε failed κατι για not permited και μετα πατισα και το fastboot oem lock και μου εγραψε οτι ηδη ηταν locked..οποτε εχω κολλησει στην 3.2.2

 

Εχετε καμια ιδεα το τι μπορει να παιζει?

Mε τοσα failed κλπ μας μπερδεψες βρε φιλε μου:)

Λοιπον επειδη δεν νομιζω να εχεις και μεγαλη εμπειρια σε αυτα (χωρις να ειναι κακο αυτο) κατεβασε απο εδω αυτο το εργαλειο και κανε απο την αρχη install drivers- unlock bootloader - flash recovery και μετα θα φλασσαρεις οτι θες χωρις κανενα προβλημα.

http://forum.xda-developers.com/oneplus-3/development/tool-tool-one-driversunlocktwrpfactory-t3398993

http://forum.xda-developers.com/oneplus-3/development/toolkit-oneplus-3-toolkit-unlock-t3398799

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

και τα 2 κατεβάζω?

 

Mε τοσα failed κλπ μας μπερδεψες βρε φιλε μου:)

Λοιπον επειδη δεν νομιζω να εχεις και μεγαλη εμπειρια σε αυτα (χωρις να ειναι κακο αυτο) κατεβασε απο εδω αυτο το εργαλειο και κανε απο την αρχη install drivers- unlock bootloader - flash recovery και μετα θα φλασσαρεις οτι θες χωρις κανενα προβλημα.

http://forum.xda-developers.com/oneplus-3/development/tool-tool-one-driversunlocktwrpfactory-t3398993

http://forum.xda-developers.com/oneplus-3/development/toolkit-oneplus-3-toolkit-unlock-t3398799

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

και τα 2 κατεβάζω?

Εγω θα πρότεινα το δεύτερο..

Χτες πέρασα twrp γιατι χαθηκε σε ενα φλασαρισμα.Δουλεψε άψογα!

Κανε πρωτα install drivers, επανεκκίνηση υπολογιστή και μετά ότι θες :)

 

Βασικά αν σου φαίνονται βουνό οι οροι adb,root,recovery,twrp,bootloader κλπ κλπ,μεινε μερικές μερες έτσι και ξεκίνα λίγο διάβασμα πριν αρχισεις τα φλασαρισματα.

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όντως είμαι άσχετος τα βήματα για να φλασαρω με αυτο το toolkit την στοκ 3.2.4 ποια ειναι?

 

Και μιας και ειμαι ασχετος επειδη σιγουρα εχετε φλασαρει πολλες ρομ πανω γιατι συνεχιζει και μου κανει failed οταν παω να περασω ειτε με ota ειτε με τον οδηγο

https://forums.oneplus.net/threads/how-to-install-oxygenos-3-2-4-update-root-non-root-users-without-data-loss.451853/ την 3.2.4?

 

Δεν εχω σκοπο να φλασαρω roms απλα θελω να βλαώ την stock 3.2.4 και απο κει και πέρα να κανω οσ update βγαινουν με ota

 

Εγω θα πρότεινα το δεύτερο..

Χτες πέρασα twrp γιατι χαθηκε σε ενα φλασαρισμα.Δουλεψε άψογα!

Κανε πρωτα install drivers, επανεκκίνηση υπολογιστή και μετά ότι θες :)

Edited by thanospc
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια που έκανα μετα τα toolkit που μου είπατε να κατεβάσω..Drivers δεν έβαλα γιατι το τηλέφωνο το αναγνωρίζει αν πατήσω adb devices βγάλει το serial.. Με το πρωτο toolkit έκανα verify οτι βλέπει την συσκευή καθώς ήμουν σε fastboot mode..Αφού ειδα οτι την έβλεπε...έκανα unlock bootloader...μου ειπε οτι έτσι μπορεί να χαθεί η εγγύηση και συνεχισα κανονικά έκανα reboot και factory reset..στην συνεχεια μπήκα παλι σε fastboot mode και έκανα flash stock recovery όπου νομίζω οτι το έκανε και αυτο...στην συνεχεια μπήκα σε recovery mode Και πήγα να κανω την διαδικασία ξανά με adb sideload...έβαλα να κανει adb sideload το incremental zip των 26 mb που ειχα κατεβάσει απο 3.2.2 σε 3.2.4 και παλι στο 60% έκανε failed όπως πριν... Όποτε μετα μπήκα παλι σε fastboot mode και απο το 1ο εργαλείο πάτησα lock bootloader έκανε παλι factory reset και το άφησα στην 3.2.2.

 

Κανω κατι λάθος και δεν μπορω να περάσω το update του 3.2.2, λέτε να εχει θεμα η συσκευή;Η Μήπως πρεπει μα βάλω twrp??

 

Επειδή όντως είμαι άσχετος τα βήματα για να φλασαρω με αυτο το toolkit την στοκ 3.2.4 ποια ειναι?

 

Και μιας και ειμαι ασχετος επειδη σιγουρα εχετε φλασαρει πολλες ρομ πανω γιατι συνεχιζει και μου κανει failed οταν παω να περασω ειτε με ota ειτε με τον οδηγο

https://forums.oneplus.net/threads/how-to-install-oxygenos-3-2-4-update-root-non-root-users-without-data-loss.451853/ την 3.2.4?

 

Δεν εχω σκοπο να φλασαρω roms απλα θελω να βλαώ την stock 3.2.4 και απο κει και πέρα να κανω οσ update βγαινουν με ota

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Από οτι καταλαβα για να βάλεις full rom (οπως η stock) δεν γινεται με τον κανονικό bootloader.. Θα πρέπει να κανεις unlock τον bootloader και να φλασαρεις το twrp για recovery και μετα από εκει να φλασάρεις την full stock rom.. ισχυει αυτό?

 

Ποια η διαφορά του twrp recovery το stock recovery? Προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται η δουλεια του φλασαρισματος

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια που έκανα μετα τα toolkit που μου είπατε να κατεβάσω..Drivers δεν έβαλα γιατι το τηλέφωνο το αναγνωρίζει αν πατήσω adb devices βγάλει το serial.. Με το πρωτο toolkit έκανα verify οτι βλέπει την συσκευή καθώς ήμουν σε fastboot mode..Αφού ειδα οτι την έβλεπε...έκανα unlock bootloader...μου ειπε οτι έτσι μπορεί να χαθεί η εγγύηση και συνεχισα κανονικά έκανα reboot και factory reset..στην συνεχεια μπήκα παλι σε fastboot mode και έκανα flash stock recovery όπου νομίζω οτι το έκανε και αυτο...στην συνεχεια μπήκα σε recovery mode Και πήγα να κανω την διαδικασία ξανά με adb sideload...έβαλα να κανει adb sideload το incremental zip των 26 mb που ειχα κατεβάσει απο 3.2.2 σε 3.2.4 και παλι στο 60% έκανε failed όπως πριν... Όποτε μετα μπήκα παλι σε fastboot mode και απο το 1ο εργαλείο πάτησα lock bootloader έκανε παλι factory reset και το άφησα στην 3.2.2.

 

Κανω κατι λάθος και δεν μπορω να περάσω το update του 3.2.2, λέτε να εχει θεμα η συσκευή;Η Μήπως πρεπει μα βάλω twrp??

 

Καλημέρα φίλε, θα σου πρότεινα να βάλεις όλη την ρομ και όχι το update που προσπαθείς.

 

Εδώ θα βρείς την τελευταία 3.2.4 https://www.androidfilehost.com/?fid=24665542585483655

 

και εδώ τα λινκ με όλες τις υπόλοιπες https://forums.oneplus.net/threads/latest-3-2-4-oneplus-3-mirrors-for-official-oxygen-os-roms-and-ota-updates.450783/

 

Η διαδικασία που κάνεις είναι σωστή, εκτός το incremental update.

Αν και πάλι δεν σου λειτουργήσει τότε πρέπει να δεις την επιλογή της επαναφοράς από soft/hard brick εδώ https://forums.oneplus.net/threads/guide-mega-unbrick-guide-for-a-hard-bricked-oneplus-3.452634/

 

Αν δεν σου παίξει και αυτό θα πρέπει να ανοίξεις κλήση στην oneplus έτσι ώστε να συνδεθεί μηχανικός της oneplus και να στο επαναφέρει. Ουσιαστικά η διαδικασία που ακολουθούν είναι ίδια με το τελευταίο λινκ που παρέθεσα και συγκεκριμένα η 2η.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! :)

 

Δύο ερωτησούλες:

 

(α) Κατέβασα το full 3.2.4 για να το φλασάρω. Εκτός από το supersu πρέπει να ξαναφλασάρω και το xposed; Τα modules και οι ρυθμίσεις χάνονται;

 

(β) Το φλασάρουμε ή μπα; Το λέω γιατί διάβασα κάτι περίεργα για το LTE...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! :)

 

Δύο ερωτησούλες:

 

(α) Κατέβασα το full 3.2.4 για να το φλασάρω. Εκτός από το supersu πρέπει να ξαναφλασάρω και το xposed; Τα modules και οι ρυθμίσεις χάνονται;

 

(β) Το φλασάρουμε ή μπα; Το λέω γιατί διάβασα κάτι περίεργα για το LTE...

(α) flashαρεις ρομ, supersu, xposed κατά σειρά. Δεν χάνεται τίποτα.

 

(β) πέρασέ την, έχει βγει με διορθώσεις, για τα bug που προκαλούσε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...