Jump to content

Ποιά μάρκα θεωρείτε καλύτερη στις Μητρικές


SlRator
 Κοινοποίηση

Ποια μάρκα θεωρείτε καλύτερη στις Μητρικές  

162 members have voted

  1. 1. Ποια μάρκα θεωρείτε καλύτερη στις Μητρικές

    • Abit
      19
    • GigaByte
      35
    • MSI
      28
    • Intel
      6
    • Αsus
      70
    • QDI
      4


Recommended Posts

Ειδικά το ένα Gigabyte που είχα στο pc μου (άλλαξα μητρική μόνο και μόνο επειδή είχε AGP 4x και η κάρτα μου είναι AGP 8x)

Γιατι αλλαξες motherboard; Δεν ειχε σχεση οτι η καρτα σου ηταν 8x ενω m/b ηταν 4x, παλι θα δουλευε! Αλλα nevermind, την αλλαξες!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερα κλεινω 3 καμμενες msi 875p neo!! (απο τέλη 2003 που το πηρα)

OLE"!!!!

 

ELEOS

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

Είχα (και έχω) πολλές high-end motherboard της Abit, Asus, Gigabyte. Ακριβές, αλλά σταθερότατες και πανγρήγορες. Και πάνω από όλα με πολλά updates για το BIOS, κάτι που δείχνει ότι ο κατασκευαστής υποστηρίζει ενεργά το προϊόν που παράγει.
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

asus for ever:D :D :D :D thn kaneis oti thes.... oti overcloking thes kai opote to thes:D :D :D +++++ einai statherotath:D :D panta bebaia me to katalilo systhma psikshs
Link to comment
Share on other sites

Gigabyte........μακρυα απο asus!

Για τις gigabyte έχω ακούσει πολύ αρνητικά σχόλια. Δυστυχώς δε ξέρω κατά πόσο ευσταθούν καθώς ποτέ μου δεν είχα gigabyte.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τι κομματι θα σου κατσει. Εγω εχω στο σπιτι 3 χρονια Gigabyte σε SOCKET A χωρις προβληματα. Στο γραφειο 1,5 χρονο περιπου παλι Gigabyte με INTEL. Αρκετοι φιλοι εχουν χωρις ποτε κανενα προβλημα.

 

Ο αδερφος μου εχει ASUS (πως μου ξεφυγε?:p ) παλι χωρις προβλημα.

 

Τωρα αλλος αν παρει μπορει να τυχει σε μαπα κομματι. Παντου συμβαινει αυτο.

 

Ολες καλες ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Στον εργασιακό μου χώρο έχουμε γύρω στις 150 Gigabyte μητρικές. Κάθε τρεις και λίγο καίγεται μία από αυτές. Χώρια που το συγκεκριμένο μοντέλο έχει ένα πολύ σοβαρό (απαράδεκτο) πρόβλημα στο Hardware: Δεν πατάει καλά η 12V τροφοδοσία της MotherBoard με αποτέλεσμα να καίγεται το βύσμα!!

 

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω (αυτά απλά μου τα επιβεβαίωσαν) πιστεύω ότι η Gigabyte δεν είναι η καλύτερη επιλογή για Motherboard. Προσωπικά πιστεύω ότι η Asus είναι πολύ ανώτερη.

Link to comment
Share on other sites

Χώρια που το συγκεκριμένο μοντέλο έχει ένα πολύ σοβαρό (απαράδεκτο) πρόβλημα στο Hardware: Δεν πατάει καλά η 12V τροφοδοσία της MotherBoard με αποτέλεσμα να καίγεται το βύσμα!!.

 

Ποιο είναι το συγκεκριμμένο μοντέλο; Μην τύχει και είναι το ίδιο με καμμιά απο τις δικές μου Gigabyte, γιατί καήκαμε....

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το συγκεκριμμένο μοντέλο; Μην τύχει και είναι το ίδιο με καμμιά απο τις δικές μου Gigabyte, γιατί καήκαμε....

Gigabyte GA-8IPE1000

Link to comment
Share on other sites

Λοιπουν αρκετες καλες μαρκες απο Dfi (h σειρα Lan Party εχει κανει θραυση) . H epox καθως και καποιες θυγατρικες οπως aopen, asrock , albatron !
Link to comment
Share on other sites

Για τις gigabyte έχω ακούσει πολύ αρνητικά σχόλια. Δυστυχώς δε ξέρω κατά πόσο ευσταθούν καθώς ποτέ μου δεν είχα gigabyte.

 

 

osoi asxolounte me GIGABYTE einai apla noobs sta PC

:shifty:

 

se ligo 8a mas protinete kai elitegroup :p

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Λοιπουν αρκετες καλες μαρκες απο Dfi (h σειρα Lan Party εχει κανει θραυση) . H epox καθως και καποιες θυγατρικες οπως aopen, asrock , albatron !

 

oi 8igatrikes mia eterias den simainei oti 8a exoun kai tin idia piotita.

 

i ASUS , MSI , EPOX , kai DFI einai oti kalytero yparxei aytin tin stigmi stin agora

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

osoi asxolounte me GIGABYTE einai apla noobs sta PC

:shifty:

 

se ligo 8a mas protinete kai elitegroup :p

Ατσα ρε αρχοντα :lol: Δηλαδη αν θελουμε σταθερο συστημα και δεν κανουμε overclocking ειμαστε noobs?

 

Εχω μια gigabyte εδω και 4 χρονια., Δεν εχει κανενα προβλημα. Ουτε με βυσματα τροφοδοσιας, ουτε ταση ρευματος, και ας εχω μουφα τροφοδοτικο.

 

Θεωρω τις GB τις πιο σταθερες μητρικες. Μαζι στην κορυφη και τις Asus οχι για την ποιοτητα τους τοσο, αλλα για τη πληθωρα των ρυθμισεων στο BIOS και τη σταθεροτητα τους.

 

Οσο για MSI μακρια...Υποσχονται overclocking και υψηλες επιδοσης αλλα μαπα το καρπουζι. Ο σοβαρος που θελει overclocking και θελει να "παιξει" με το συστημα του θα παει σε DFI και ABIT.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου μέχρι τώρα. 1Χ ASUS P3V4X άψογη εδώ και 5 χρόνια, 1Χ ASUS A8N SLI (1 μηνός άψογη εννοείται), και 1Χ GIGABYTE GA-8ST800 καμμένη στο 2ο-3ο χρόνο...
Link to comment
Share on other sites

Ατσα ρε αρχοντα :lol: Δηλαδη αν θελουμε σταθερο συστημα και δεν κανουμε overclocking ειμαστε noobs?

 

Εχω μια gigabyte εδω και 4 χρονια., Δεν εχει κανενα προβλημα. Ουτε με βυσματα τροφοδοσιας, ουτε ταση ρευματος, και ας εχω μουφα τροφοδοτικο.

 

Θεωρω τις GB τις πιο σταθερες μητρικες. Μαζι στην κορυφη και τις Asus οχι για την ποιοτητα τους τοσο, αλλα για τη πληθωρα των ρυθμισεων στο BIOS και τη σταθεροτητα τους.

 

Οσο για MSI μακρια...Υποσχονται overclocking και υψηλες επιδοσης αλλα μαπα το καρπουζι. Ο σοβαρος που θελει overclocking και θελει να "παιξει" με το συστημα του θα παει σε DFI και ABIT.

H Asus A8N32-SLI σε reviews που εχω διαβασει κανει το καλυτερο overclocking της αγορας και εχει βγει ως η καλυτερη motherboard απο τους αναγνωστες του tom's hardware. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου μέχρι τώρα. 1Χ ASUS P3V4X άψογη εδώ και 5 χρόνια, 1Χ ASUS A8N SLI (1 μηνός άψογη εννοείται), και 1Χ GIGABYTE GA-8ST800 καμμένη στο 2ο-3ο χρόνο...

Εχω δει καμμενη Asus απο το κουτι...Το θεμα ειναι οτι οταν μια εταιρεια παραγει μοντελα σε μεγαλο αριθμο, αν ειναι στις καλυτερες και θελει να μεινει εκει, πολυ πιθανον να εχει (να φαινεται οτι εχει) ελεττωματικα μοντελα σε μεγαλυτερο βαθμο απο τις αλλες. Σαν την nokia στα κινητα ενα πραγμα. Μπορει να εχει το ιδιο ποσοστο ελαττωματικων συσκευων με μια μικρη εταιρεια ,αλλα αυτο εκφραζεται σε πολλαπλασια μοντελα στην αγορα δειχνοντας οτι ολα τα μοντελα της ειναι ελαττωματικα. Πραγμα που δεν ισχυει.

 

Μηπως οταν καιγεται μια μητρικη δεν φταιει μονο αυτη? (τροφοδοτικο.overcklocking,λαθος συνδεση καλωδιων,jumper...)

 

edit: Το Tom's Hardware τα παιρνει απο την Asus...Χωρις παρεξηγηση αλλα ειχε γινει σαλος πριν καιρο σε forum στο insomnia και στο εξωτερικο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος που ανέφερε το Tom's Hardware είναι μόλις 15 χρονών - no offense - και δε μπορεί να θυμάται (και να ξέρει λόγω εμπειρίας) πόσο 'πουλημένο' είναι το συγκεκριμένο site. Υπάρχουν και άλλα, πολύ πιο καλά site φίλε sonymobby, θα τα βρείς και θα δεις τη διαφορά.

 

Όσο για τη Gibabyte, ποιος ασχολείται μαζί της μωρέ; Εδώ και πάνω από 2,5 χρόνια ο Northwood 2.8 που έχω ψήνεται πολύ ωραία στα 266ΜΗz FSB, δίνοντάς μου λίγο πάνω από τα 3.7. Όλα αυτά σε μια πολύ σταθερή αλλά noobικη Gigabyte 8IK1100. Καλή;

 

songless_bird: χρόνια πολλά!

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος που ανέφερε το Tom's Hardware είναι μόλις 15 χρονών - no offense - και δε μπορεί να θυμάται (και να ξέρει λόγω εμπειρίας) πόσο 'πουλημένο' είναι το συγκεκριμένο site. Υπάρχουν και άλλα, πολύ πιο καλά site φίλε sonymobby, θα τα βρείς και θα δεις τη διαφορά.

 

Όσο για τη Gibabyte, ποιος ασχολείται μαζί της μωρέ; Εδώ και πάνω από 2,5 χρόνια ο Northwood 2.8 που έχω ψήνεται πολύ ωραία στα 266ΜΗz FSB, δίνοντάς μου λίγο πάνω από τα 3.7. Όλα αυτά σε μια πολύ σταθερή αλλά noobικη Gigabyte 8IK1100. Καλή;

 

songless_bird: χρόνια πολλά!

Meta eida tin ilikia toy:O

 

Eyxaristw!!! Egina sofoteros ena xrono :cool:

 

Sorry gia ta greeklish...Den grafw apo to pc moy...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

 

Mηπως οταν καιγεται μια μητρικη δεν φταιει μονο αυτη? (τροφοδοτικο.overcklocking,λαθος συνδεση καλωδιων,jumper...)

 

Σωστά. Μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση δε συνέβαινε τίποτε από τα παραπάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως οταν καιγεται μια μητρικη δεν φταιει μονο αυτη? (τροφοδοτικο.overcklocking,λαθος συνδεση καλωδιων,jumper...)

 

sigoyra file songless_bird de fteei mono h mhtrikh ......... katarxhn to overclocking kataponei ta eksarthmata ths mhtrikhs kai oysiasthka mikrenei to xrono zwhs ths mhtrikhs......... twra gia to trofodotiko poy les fteei kai ayto ....oxi panta..... to trofodotiko prepei na mporei na eksalifei tyxon aixmes tashs kai na mhn tis perna sto ypolipo pc .... opote prepei na einai markas kai opos ypopsiazese akribo...... h lathos syndesh twn kalodiwn p.x. h syndesh twn ekstra usb thirwn poy yposthrizei h mhtrikh na einai synedemenes se pinosira panw sth mhtrikh poy proorizete (leme twra ) gia seriakh h ales ........sigoyra katastrefoyn th mhtrikh.......allh aitia poy mporei na kapsei th mhtrikh einai h lathos psiksh ths kai h ygrasia (ws gnoston h ygrasia einai o noymero 1 exthros twn hlektronikwn...:) :) ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...