Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

301 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      143
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Ήρθε στο μαγαζί μας ένας υπάλληλος που προμοταρει εναλλακτικό παροχο ρεύματος.

Μέσα σε όλα μας είπε κιόλας ότι το 2017 με 18 θα βγει από την ΔΕΗ το 15%έκπτωση καλοπληρωτη, και άλλα διάφορα περί αλλαγής διοίκησης δεη και ότι θα κλείσει στο μέλλον

 

Παίζει να ισχύουν??

Επειδή στην δουλειά, έχουμε συνεργασία με εναν απο τους παροχους κ γνωρίζουμε αρκετα πραγματα, αυτα που σου ειπε ειναι σωστα.

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πρέπει να είστε λίγο επιφυλακτικοί σε όσα ακούτε. Η ΔΕH με το 70% της παραγωγής και το 85% της προμήθειας αν κλείσει πάει να πει ότι κλείνουν και αυτοί που λένε ότι θα κλείσει γιατί αγοράζουν το ρεύμα που η ΔΕΗ παράγει. Η τιμολογιακή πολιτική της μπορεί να αλλάξει όπως είναι αυτό πιθανό και για κάθε εταιρία που δραστηριοποιείται στο χώρο ανάλογα με τις τιμές του προϊόντος που αγοράζουν και εν συνεχεία προμηθεύουν τους πελάτες τους.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπόψιν, πως, αλλο η ΔΕΗ παραγωγός και άλλο η ΔΕΗ προμηθευτης.

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπόψιν, οτι ειναι, αλλο η ΔΕΗ παραγωγός και άλλο η ΔΕΗ προμηθευτης.

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Το γνωρίζω πολύ καλά. Με την ίδια όμως διοίκηση και τους ίδιους μετόχους. Αυτός που είπε ότι θα κλείσει σε ποιο από τα δύο αναφερόταν; Και ποιο από τα δύο αν κλείσει δεν θα έχει επιπτώσεις σε όλους; Άλλο το κλείσιμο και άλλο οι μνημονιακές υποχρεώσεις να πουληθούν λιγνιτικές και υδροηλεκτρικές μονάδες ή να συρρικνωθεί το μερίδιό της στην αγορά προμήθειας. Απλά προκειμένου να πάρουν πελάτες λένε ό,τι θέλουν. Αν κλείσει η ΔΕΗ κλείνει το σύμπαν όπως είναι η κατάσταση σήμερα. Το κριτήριο είναι απλό: βάλε κάτω τις καταναλώσεις σου και τις χρεώσεις που σου προσφέρουν και κάνε την επιλογή σου. Και όταν λήξει η δέσμευσή σου μετά από 12 ή 18 μήνες κάνε το ίδιο.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι μπούρδες λένε;;;;Αν κλείσει η ΔΕΗ, ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΧΩΡΑ!!Ελεος...πρέπει, βάση μνημονίου, να πουληθούν κάποιες μονάδες λιγνίτι(περίπου 3-4)και έτσι η δεη θα έχει το 50-60% παραγωγής την ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ενέργειας της χώρας με αέριο, υδροηλεκτρικά, ΑΠΕ και λιγνίτη.Όλα τα άλλα είναι μπούρδες και ΣΑΝΟ!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου να αγοράσει κανείς, πάρα πολλοί πωλητές λένε θαυμάσια ψέματα .Στο χώρο της κινητής τηλεφωνίας 2 Χρόνια τώρα κάθε λίγο λένε ότι θα καταργηθούν τα καρτοκινητά.

Ε καιρός ήταν να ακούσω ότι θα κλείσει η ΔΕΗ.

Χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βλέπουν αυτά που λένε τα κανάλια και σου λέει ας το πούμε και βλέπουμε έχει κάποιες δυσκολίες αλλά όχι και έτσι..ελεος..η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ κρατική εταιρεία της χώρας με βασικό μέτοχο το κράτος και με μερίδιο το 85% των καταναλωτών και το 70% της παραγωγής θα κλείσει...χαχαχαχα!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Την προσφορά του Ήρωνα με δύο χρόνια σταθερή νυχτερινή χρέωση για όλη τη μέρα πώς την βλέπετε;

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα τη συγκεκριμενη του Ηρων....Μια χαρα ειναι

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

απο τυχη ειδα το θεμα και εκατσα λιγο να δω στην δεη τι εχω πληρωσει :

 

απο 10/10/2016-6/2/1027 ειχα 1560 kw (1215 πρωι,υπολοιπες βραδυ) - χρεωση 135 ευρω περιπου

απο 7/2/2017-8/6/2017 ειχα 1415 κς (1100πρωινες,υπολοιπες βραδυ) - χρεωση περιπου 125 ευρω...

 

αξιζει η αλλαγη ? εχω Γ1Ν σπιτι + ΟΤΕ μηπως και υπαρχει καποια καλυτερη προταση ...

ποια ειναι η καλυτερη προταση στην περιπτωση μου? αθηνα ειμαι περιοχη ελληνικου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σε τιμολογιο Γ22 Επαγγελματικο στις χρεωσεις προμηθειας η ΔΕΗ χρεωνει περα απο την καταναλωση και την <χρεωστεα ζήτηση>. Σε δυο εταιρειες που τηλεφωνησα μου ειπαν δεν την χρεωνουν , γνωριζει καποιος σχετικα με αυτό? μηπως υπαρχουν καποιες αλλες χρεωσεις που δεν γνωριζω?
Link to comment
Share on other sites

...............................

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα,

απο τυχη ειδα το θεμα και εκατσα λιγο να δω στην δεη τι εχω πληρωσει :

 

απο 10/10/2016-6/2/1027 ειχα 1560 kw (1215 πρωι,υπολοιπες βραδυ) - χρεωση 135 ευρω περιπου

απο 7/2/2017-8/6/2017 ειχα 1415 κς (1100πρωινες,υπολοιπες βραδυ) - χρεωση περιπου 125 ευρω...

 

αξιζει η αλλαγη ? εχω Γ1Ν σπιτι + ΟΤΕ μηπως και υπαρχει καποια καλυτερη προταση ...

ποια ειναι η καλυτερη προταση στην περιπτωση μου? αθηνα ειμαι περιοχη ελληνικου.

Κοιτα, ο καλύτερος τρόπος είναι να μπεις στο allazo revma και να βάλεις τα νούμερα.Προσωπικά δεν βλέπω μεγάλο κέρδος.Είναι σχετικά μικρή κατανάλωση,

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

...............................

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοιτα, ο καλύτερος τρόπος είναι να μπεις στο allazo revma και να βάλεις τα νούμερα.Προσωπικά δεν βλέπω μεγάλο κέρδος.Είναι σχετικά μικρή κατανάλωση,

 

Μην εμπιστεύεστε το allazorevma. Τις ΟΤΣ δεν τις ανανεώνουν ενώ τις έχουν αλλάξει οι περισσότεροι εναλλακτικοί. Επίσης, δεν έχει την Elpedison με την έκπτωση 10% λόγω συνέπειας ενώ όπου αλλού θέλουν τη βάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τότε μολίβι ,χαρτί και αριθμομηχανή.Τα τιμολόγια τις δεη στο http://www.dei.gr

Οι άλλοι πάροχοι ,ελπίζω, να τα έχουν.όποιος θέλει κοιτάει, πάγιο,συν εγγύηση που θα δώσει!Συνηθως είναι 50 ευρώ, αλλά δεν ισχύει ότι η ΔΕΗ θα τη δώσει πίσω, αν είχες πληρώσει με δραχμές...πχ εμένα γράφει εγγύηση:1,17 ευρώ...ΤΙΠΟΤΑ ΔΗΛΑΔΗ!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

sotiriad αφού έχει ΟΤΕ ρίξε μια ματια στην protergia.

Εγώ έχω και σε συνδυασμό με την σταθερή δεν πληρώνω πάγια στην protergia & -20% έκπτωση στην αξία ρεύματος.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην δεη...καταναλωση περιπου 700-750 κιλοβατορ. το τετραμηνο σε εκαθαριστικο λογ/σμο.πληρωσα 110 ευρω.εχω την εκπτωση 15% σε καθε εναντι. κατηγορια Γ1 οικιακο.με συμφερει να παω σε καποια αλλη εταιρεια? στις αλλες γλυτωνω καποιες απο τις εξτρα χρεωσεις της δεη?και αν ναι ποιες?

εχω σταθερο οτε .στην προτεργεια τι θα πληρωνω? η' αυτην σκεφτομουν αν αλλαζα η' την nrg

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στο αλλαζω ρευμα μου βγαζει κερδος 33 ευρω για voltera και 23 για nrg.στο ιδιο σαιτ για την protergeia υπολογιζει την εκπτωση απο οτε?

Edited by greamer12
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην δεη...καταναλωση περιπου 700-750 κιλοβατορ. το τετραμηνο σε εκαθαριστικο λογ/σμο.πληρωσα 110 ευρω.εχω την εκπτωση 15% σε καθε εναντι. κατηγορια Γ1 οικιακο.με συμφερει να παω σε καποια αλλη εταιρεια? στις αλλες γλυτωνω καποιες απο τις εξτρα χρεωσεις της δεη?και αν ναι ποιες?

εχω σταθερο οτε .στην προτεργεια τι θα πληρωνω? η' αυτην σκεφτομουν αν αλλαζα η' την nrg

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στο αλλαζω ρευμα μου βγαζει κερδος 33 ευρω για voltera και 23 για nrg.στο ιδιο σαιτ για την protergeia υπολογιζει την εκπτωση απο οτε?

750kw X 0.09460=70.95.MEION 15% αν πληρώνεις στην ώρα σου=60.30.Αυτό το ποσό είναι που θα μπορεί να αλλάξει.ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ μένουν ίδια.Αν μπούμε στη σελίδα της protergia γράφει:''για πελάτες κοσμοτε'':https://www.protergia.gr/el/content/protergia-oikiako-xtra-oikiako-n-extra

άρα 750kwX 0.0898=67.35-17% αν πληρώνεις στην ώρα σου=55.9/4μηνο.Χ3 τετράμηνα 165 στην protergia.Στη ΔΕΗ 180.90.Η διαφορά είναι 15/το χρόνο..με την protergia.

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νέα σελίδα για τα ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.https://eltaenergeia.gr/Παρέχει και δυνατότητα online αίτησης!Το δημόσιο πάει μπροστά;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

750kw X 0.09460=70.95.MEION 15% αν πληρώνεις στην ώρα σου=60.30.Αυτό το ποσό είναι που θα μπορεί να αλλάξει.ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ μένουν ίδια.Αν μπούμε στη σελίδα της protergia γράφει:''για πελάτες κοσμοτε'':https://www.protergia.gr/el/content/protergia-oikiako-xtra-oikiako-n-extra

άρα 750kwX 0.0898=67.35-17% αν πληρώνεις στην ώρα σου=55.9/4μηνο.Χ3 τετράμηνα 165 στην protergia.Στη ΔΕΗ 180.90.Η διαφορά είναι 15/το χρόνο..με την protergia.

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νέα σελίδα για τα ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.https://eltaenergeia.gr/Παρέχει και δυνατότητα online αίτησης!Το δημόσιο πάει μπροστά;

 

δεν εχει και επιπελον εκπτωση λογω σταθερου οτε ομως? το τονισα πριν.

 

τα ελτα φτιαξανε εταιρεια ενεργειας?καλα το δημοσιο ανταγωνιζεται το δημοσιο?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που σου λέω, είναι ΜΕ ΟΤΕ!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

ok με επεισες για την πρωτεργεια που δεν την χωνευα κιολας εξαιτιας του ιδιοκτητη.

με nrg ,voltera και ελτα ομως? σαυτες στην συγκριση τι κερδος θα εχω?

Link to comment
Share on other sites

ok με επεισες για την πρωτεργεια που δεν την χωνευα κιολας εξαιτιας του ιδιοκτητη.

με nrg ,voltera και ελτα ομως? σαυτες στην συγκριση τι κερδος θα εχω?

Πάνω κάτω τα ίδια..

https://www.volterra.gr/gia-to-spiti/volterra-home-v1/

https://eltaenergeia.gr/oikiaka-programmata/

Τα ΕΛΤΑ βγαίνουν φθηνότερα από voltera.

ΕΛΤΑ:750Χ0.0860=64.50-10% αν πληρώνεις στην ώρα σου=58/4μηνο.Το χρόνο 174..

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει βάλει έξτρα εκτώσεις, με πάγια εντολή τραπέζης?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει voltera κέρδος 25,76.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...