Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Είχα διαβάσει μια καταγγελία στο ιντερνετ αλλά ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν ισχύει:μια πολυκατοικία είχε 8 διαμερίσματα , όλα στη ΔΕΗ και την κοινόχρηστη παροχή σε ιδιωτική εταιρεία.Μόλις έληξαν οι δηλώσεις ηλεκτροόγου(ΥΔΕ)κόπηκε η παροχή του κοινόχρηστου αλλά όχι οι άλλες που ήταν στην ΔΕΗ....Ξανα λέω δεν ξέρω αν ισχύει!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ευχαριστω πολυ. Απο εμπειρια κανεις, επειδη ουτως η αλλως με την ΔΕΗ δεν εχω καθολου καλη εξυπηρετηση οσων αφορα το θεμα βλαβων, μηπως ξερει αν εχεις βλαβη και εισαι σε αλλο παροχο περα της ΔΕΗ η αντιμετωπιση στο θεμα αυτο ειναι χειροτερη? (πχ σε δευτερη και τριτη μοιρα, οπως εκανε αντιστοιχα ο ΟΤΕ για τους αλλους παροχους)

 

Όπως αναφέρεται στην επίσημη ιστοσελίδα: «Είναι κατά 100% θυγατρική εταιρεία της ΔΕΗ Α.Ε., ωστόσο είναι ανεξάρτητη λειτουργικά και διοικητικά, τηρώντας όλες τις απαιτήσεις ανεξαρτησίας που ενσωματώνονται στο παραπάνω νομικό πλαίσιο».

 

Ως εκ τούτου δεν υφίσταται αυτό που λες :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Απο εμπειρια κανεις, επειδη ουτως η αλλως με την ΔΕΗ δεν εχω καθολου καλη εξυπηρετηση οσων αφορα το θεμα βλαβων, μηπως ξερει αν εχεις βλαβη και εισαι σε αλλο παροχο περα της ΔΕΗ η αντιμετωπιση στο θεμα αυτο ειναι χειροτερη? (πχ σε δευτερη και τριτη μοιρα, οπως εκανε αντιστοιχα ο ΟΤΕ για τους αλλους παροχους)

 

μην μπλεκεις τα σταθερα τηλεφωνα με αλλους παροχους καμια σχεση! , το δικτυο της δεδδηε ειναι κρατικο και η δεη και οι αλλοι εναλλακτικοι παροχοι οπως και η δεη μονο τιμολογουνε τα προβληματα με τα καλωδια και την συνδεση/αποσυνδεση το κανει η δεδδηε , οσο για το τμημα βλαβων ειμαι στην elpedison κοντευω να κλεισω 2 χρονια , τα ιδια τηλεφωνα που γραφει και στον λογαριασμο της δεη γραφει και στον λογαριασμο της elpedison , δεν μου χρειαστηκαν ποτε να καλεσω διοτι δεν ειχα θεμα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μην μπλεκεις τα σταθερα τηλεφωνα με αλλους παροχους καμια σχεση! , το δικτυο της δεδδηε ειναι κρατικο και η δεη και οι αλλοι εναλλακτικοι παροχοι οπως και η δεη μονο τιμολογουνε τα προβληματα με τα καλωδια και την συνδεση/αποσυνδεση το κανει η δεδδηε , οσο για το τμημα βλαβων ειμαι στην elpedison κοντευω να κλεισω 2 χρονια , τα ιδια τηλεφωνα που γραφει και στον λογαριασμο της δεη γραφει και στον λογαριασμο της elpedison , δεν μου χρειαστηκαν ποτε να καλεσω διοτι δεν ειχα θεμα.

 

Ναι απλα πιο πανω εγραψε ο jisr7 οτι η ΔΕΔΔΗΕ ειναι 100% θυγατρικη της ΔΕΗ.

Εντομεταξυ ειδα την υπογραφη σου και πηγα κατευθειαν στον ΔΗΜΟ να τους πω οτι εκοψα το ρευμα απο ενα ακινητο και μου ειπανε εμας δεν μας ενδιαφερει.:!:

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα πιο πανω εγραψε ο jisr7 οτι η ΔΕΔΔΗΕ ειναι 100% θυγατρικη της ΔΕΗ.

Εντομεταξυ ειδα την υπογραφη σου και πηγα κατευθειαν στον ΔΗΜΟ να τους πω οτι εκοψα το ρευμα απο ενα ακινητο και μου ειπανε εμας δεν μας ενδιαφερει.:!:

 

εγώ το έβαλα επειδή την πατήσαμε και εμείς, ένα ακίνητο στον Δήμο λαυρεωτικης ( Κερατέα) και μας έβαλαν μόνο το τέλος ακίνητης περιουσίας ( ταπ ) ,σύνολο 50 κάτι ευρώ δεν θυμάμαι ακριβώς το πόσο. μετά σε ένα άλλο ακίνητο στην Δήμο Κηφισίας που και εκεί δεν είχαμε ενημέρωσει μας βγήκε, 605 ευρώ έλεος! δεν είναι κουλό? ο ένας δήμος να βάζει όλα και ο άλλος μόνο ταπ ? τους ζητήσαμε δόσεις και μας το έκαναν 15 δόσεις άτοκα στα 40 ευρώ και κάτι λεπτά. έλεος! κράτος μπάχαλο και η δεη δεν μας λέει τίποτα. πάντως στην αίτηση που είχαμε κάνει τότε για να το δηλώσουμε είχε σφραγίδα με τον νόμο ότι θα πρέπει να ενημερώνουμε τον δήμο για κάθε μεταβολή στο ακίνητο, πχδιακοπή ρεύματος αλλαγή άδειας μετάβαση σε όλα!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έβαλα επειδή την πατήσαμε και εμείς, ένα ακίνητο στον Δήμο λαυρεωτικης ( Κερατέα) και μας έβαλαν μόνο το τέλος ακίνητης περιουσίας ( ταπ ) ,σύνολο 50 κάτι ευρώ δεν θυμάμαι ακριβώς το πόσο. μετά σε ένα άλλο ακίνητο στην Δήμο Κηφισίας που και εκεί δεν είχαμε ενημέρωσει μας βγήκε, 605 ευρώ έλεος! δεν είναι κουλό? ο ένας δήμος να βάζει όλα και ο άλλος μόνο ταπ ? τους ζητήσαμε δόσεις και μας το έκαναν 15 δόσεις άτοκα στα 40 ευρώ και κάτι λεπτά. έλεος! κράτος μπάχαλο και η δεη δεν μας λέει τίποτα. πάντως στην αίτηση που είχαμε κάνει τότε για να το δηλώσουμε είχε σφραγίδα με τον νόμο ότι θα πρέπει να ενημερώνουμε τον δήμο για κάθε μεταβολή στο ακίνητο, πχδιακοπή ρεύματος αλλαγή άδειας μετάβαση σε όλα!

 

Τελικα ξαναπηγα γιατι ημουν βεβαιη οτι απλα ηταν βλακας ο υπαλληλος, δεν παιζει να μπορουσαν να παρουν χρηματα και να μην τα περναν:p και ο αλλος μου ειπε να παω με την διακοπη της ΔΕΗ και να κανω υπευθυνη δηλωση. Θα παω ξανα αυριο μαλλον να τα κανω, δεν ειπανε για χρηματα ακομη, βεβαια ηταν σχετικα προσφατη διακοπη 2-3 μηνες. Καλα που υπαρχουν και τα φορουμ και το παθημα του ενος γινετε μαθημα του αλλου, γιατι απο αλλου μια σωστη ενημερωση δεν περνουμε. Ευχαριστω πολυ

 

edit: σε αλλο λογαριασμο της ΔΕΗ, πισω στα τελη, μου βγαζει διαφορετικα τετραγωνικα στα ΔΤ και ΤΑΠ. Τα ΔΤ εχουν πολυ υψηλοτερα τετραγωνικα (οχι τα πραγματικα). Το ιδιο συμβαινει και σε δευτερο λογαριασμο ΔΕΗ που εχω. Με αποτελεσμα τα ΔΤ να ανεβαινουν πααρα πολυ. Ετσι πρεπει να ειναι ή εχουν κανει κανενα λαθος?

Edited by IRONMAIDEN
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ξαναπηγα γιατι ημουν βεβαιη οτι απλα ηταν βλακας ο υπαλληλος, δεν παιζει να μπορουσαν να παρουν χρηματα και να μην τα περναν:p και ο αλλος μου ειπε να παω με την διακοπη της ΔΕΗ και να κανω υπευθυνη δηλωση. Θα παω ξανα αυριο μαλλον να τα κανω, δεν ειπανε για χρηματα ακομη, βεβαια ηταν σχετικα προσφατη διακοπη 2-3 μηνες. Καλα που υπαρχουν και τα φορουμ και το παθημα του ενος γινετε μαθημα του αλλου, γιατι απο αλλου μια σωστη ενημερωση δεν περνουμε. Ευχαριστω πολυ

 

edit: σε αλλο λογαριασμο της ΔΕΗ, πισω στα τελη, μου βγαζει διαφορετικα τετραγωνικα στα ΔΤ και ΤΑΠ. Τα ΔΤ εχουν πολυ υψηλοτερα τετραγωνικα (οχι τα πραγματικα). Το ιδιο συμβαινει και σε δευτερο λογαριασμο ΔΕΗ που εχω. Με αποτελεσμα τα ΔΤ να ανεβαινουν πααρα πολυ. Ετσι πρεπει να ειναι ή εχουν κανει κανενα λαθος?

 

εμεις ειχαμε 5 χρονια στο ενα σπιτι και περιπου 4-6 χρονια στο αλλο σπιτι που το ειχαμε κοψει το ρευμα! , θα πρεπει να πας το συμβολαιο του σπιτιου στον δημο και να ζητησεις να αλλαξουνε τα τμ εαν οντως ειναι πολυ μεγαλες οι διαφορες , προσεχε ομως μην το κανεις χειροτερα και τρεχεις ..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε 5 χρονια στο ενα σπιτι και περιπου 4-6 χρονια στο αλλο σπιτι που το ειχαμε κοψει το ρευμα! , θα πρεπει να πας το συμβολαιο του σπιτιου στον δημο και να ζητησεις να αλλαξουνε τα τμ εαν οντως ειναι πολυ μεγαλες οι διαφορες , προσεχε ομως μην το κανεις χειροτερα και τρεχεις ..

 

Εκανα την διακοπη σημερα αλλα ενα χαρτι δεν μου δωσανε που να το λεει αυτο, μετα το σκευτηκα.

 

Για τα τετραγωνικα εδωσα τα χαρτια και φυσικα μου ειπανε οτι δεν παιζει να παρω χρηματα πισω, απο εδω και περα θα ισχυσει... Οτι να ναι! Θυμαμαι και παλλια ειχα δωσει χαρτια γιατι ειχε συμβει το ιδιο και φαινετε παλι τα αλλαξανε απο μονοι τους... Τα τετραγωνικα στην πραγματικοτητα δεν αλλαξανε ποτε. Ελλαδαρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπον ειμαι στην εταιρεια ΗΡΩΝ απο τον αυγουστο,μου ειπαν οτι τους πρωτους 5 μηνες η τιμη θα ειναι στο 0,060/kwh και μετα θα παει στο 0.082/kwh εφοσον καταναλωνω πανω απο 2000kwh,αυτο δεν τηρηθηκε μου ηρθαν 4-5 λογαριασμοι ολοι με χρεωση στο 0.092,λοιπον ετσι αποφασισα να φυγω να παω σε volterra,ενω ειμαι συνεπης πελατης η εταιρεια με κοροιδεψε για τα καλα,η εξυπηρετηση τους απαραδεκτη,δε ξερουν να μιλανε ευγενικα στους πελατες,νομιζουν οτι ειμαστε προβατα και τρωμε κουτοχορτο,ε λοιπον σημερα ετοιμασα την αιτηση ολα τα δικαιολογητικα και τα στειλα στην volterra,θα σας πω για την νεα μου εταιρεια σε λιγο καιρο,ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος,γενικα δε μου αρεσει να αλλαζω εταιρειες σαν τα πουκαμισα,ευτυχως ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος και οι επιλογες πολλες,ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΗΡΩΝ..
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι....αλλά μας βλέπω όλους στη δεη(εγώ δεν αλλάζω αφού με το 15% είναι σχεδόν ίδιες οι χρεώσεις...).

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Η έκπτωση του 15% δεν έπρεπε να φαίνεται σε όλους τους λογαριασμούς; Ο έναντι πριν 2 μήνες την είχε. Ο εκκαθαριστικός που βγήκε τώρα δεν την έχει.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η έκπτωση του 15% δεν έπρεπε να φαίνεται σε όλους τους λογαριασμούς; Ο έναντι πριν 2 μήνες την είχε. Ο εκκαθαριστικός που βγήκε τώρα δεν την έχει.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Μόνο στον έναντι δίνεται και αφορά στο σύνολο της κατανάλωσης του προηγούμενου εκκαθαριστικου...

Link to comment
Share on other sites

εναντι και βλακειες,ενας λογαριασμος πρεπει να εκδιδεται καθε μηνα,ο εναντι που κολλαει??? αυτο το καθεστος με τη δεη το μισω,ακου εναντι,πληρωνουμε το ρευμα για χρυσαφι,ολα με το ρευμα γινονται,δυο ειναι τα βασικα για να λειτουργησει ενα σπιτι,το ρευμα και το νερο,εγω στη δεη δε ξαναγυριζω,το δημοσιο τελος απο μενα..υπαρχουν αλλες 7 εταιρειες δοξα το θεο μπορεις να δεις ποια σε συμφερει και να πας αναλογα με τις αναγκες σου,μερικοι νομιζετε οτι επειδη εγινε εκεινο το συμβαν με την hellas power και μια αλλη εταιρεια δε τι θυμαμαι...........οτι ολες λειτουργουν στο ιδιο μοτιβο,δεν ειναι ετσι,ξεκολληστε με τη δεη.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και οι άλλοι έναντι τιμολογούν γιατί η καταμέτρηση του ρολογιού γίνεται μια φορά το τετράμηνο. Κανονικά η έκπτωση του 15% θα έπρεπε να είναι στον τρέχοντα εκκαθαριστικό.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και οι άλλοι έναντι τιμολογούν γιατί η καταμέτρηση του ρολογιού γίνεται μια φορά το τετράμηνο. Κανονικά η έκπτωση του 15% θα έπρεπε να είναι στον τρέχοντα εκκαθαριστικό.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

εγω εχω συμφωνησει με voltera να τους λεω την ενδειξη καθε μηνα ετσι ωστε να μου ερχεται μονο εκαθαριστικος μηνιαιος,κανονικα τα ρολογια πρεπει να τα βλεπουν καθε μηνα κι οχι καθε τετραμηνο,ετσι πληρωνεις καθε μηνα απο λιγα και οτι καταναλωνεις,η πολιτικη του δημοσιου της δεη ειναι για τα μπαζα,βαριουνται να δουλεψουν εκει στο δημοσιο και βλεπουν τα ρολογια οποτε τους κατεβει,οι παροχοι για λογους ανταγωνισμου θα κατεβασουν κι αλλο τις τιμες στο μελλον οταν οι εισροες πελατων αυξηθουν,αυτο συμφερει εμας τους καταναλωτες,επισης αντι να κλεισει η ερτ και να γλυτωσουμε τα φραγκα αυτοι την μεγαλωσαν οπως παλια,δεν ειναι κρατικη δεν την πληρωνει το κρατος,εμεις τους πληρωνουμε και μας αναγκαζουν να το κανουμε,αυτο ειναι απαραδεκτο..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν υπάρχει κανένας λόγος παραμονής στην ΔΕΗ. Αφού πλέον οι ιδιωτικές εταιρείες παρέχουν χαμηλότερες τιμές και από το 15%. Άλλωστε αν συνεχιστεί η φύγει από την ΔΕΗ θα πέσουν και άλλο οι τιμές.
Link to comment
Share on other sites

σε κοινωνικό τιμολόγιο έχετε έκπτωση αν είσαι συνεπής?

η ΔΕΗ δεν δίνει....

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε κοινωνικό τιμολόγιο έχετε έκπτωση αν είσαι συνεπής?

η ΔΕΗ δεν δίνει....

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

 

το κοινωνικο τιμολογιο το δινει και η elpedison αλλα αμα υπερβεις τις κιλοβατωρες σε χρεωνει παραπανω , και απο οτι μου ειπανε το κοινωνικο τιμολογιο ειναι φεκ που υπαρχει! , το καλο ειναι οτι πχ στην ελπεντισον ερχεται καθε μηνα ο λογαριασμος. επισης σε πολυτεκνα τιμολογια απο οτι μαθαινω κανενας σε φευγει απο την Δεη! απο γνωστους μου πολυτεκνους δεν αλλαζουνε διοτι μονο η δεη τους δινει την εκπτωση πολυτεκνιας..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως λέω bye bye στην ΔΕΗ και πάω Protergia..0,066 για τρεις μήνες και μετά 0,076 φιξ τιμή όλο το 24ωρο για 2 χρόνια χωρίς χρονική δέσμευση συμβολαίου..ούτε εγγύηση ούτε ρητρες ούτε τίποτα..την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια..

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!Λέει νυχτερινό για 3 μήνες αλλά οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις ισχόυν κανονικά...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Τις ρυθμιζόμενες δεν τις γλυτώνεις σε κανέναν προμηθευτή γιατί προσδιορίζονται από το νόμο και από αποφάσεις της ΡΑΕ. Ο οποιοσδήποτε ανταγωνισμός αφορά μόνο στο κομμάτι της ενέργειας.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Nα πώ και εγώ την γνώμη μου. Εχω από τις 20/12/2016 την elpedisson στο σπίτι μου.

Κατ άρχάς η γνώμη μου είναι θετική. Στην ΔΕΗ με είχαν στο τηλέφωνο σε μεγάλη αναμονή ενώ εδώ απαντάνε σχτικά γρήγορα και για μην σε χρεώνουν ( έχει 5ψήφιο νούμερο) έχει το click to call και σου τηλεφωνούνε αυτοί αμέσως. Σε σχέση με ΔΕΗ τώρα. Οι χρεώσεις σε ΕΡΤ, Δήμο και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις ( το...μεγάλο αγγούρι:wacko:)είναι ακριβώς ίδιες. Δεν πληρώνω όμως πάγιο.΄Οι λογ/μοί έρχονται κάθε μήνα και με βολεύει αυτό γιατί έχω σχετικά μεγάλους λογ/μούς! Εχω το πρόγραμμα με τους πρώτους 5 μήνες χρέωση 1€ την ημέρα.

Δείτε τι πληρώνετε για 1 χρόνο στην ΔΕΗ και κάνετε μία σύγκριση με το πρόγραμμα της κάθε εταιρείας και τι χρεώνει όλο τον χρόνο με βάση τις καταναλώσεις του προηγούμενου χρόνου. Εγώ με ετήσιους λογ/μούς στην ΔΕΗ γύρω στα 2.000€γλυτώνω ( βάσει των περισυνών καταναλώσεων ) για τον 1ο χρόνο γύρω στα 200€. Not bad:)!

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων BEBAIA AYTA IΣΧΥΟΥΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ.

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση απεργιας της ΔΕΗ επηρεαζονται και οι αλλοι παροχοι;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...