Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα έχετε ορισμένοι με τη ΔΕΗ. Εγώ έχω αυτό το πρόγραμμα με την nrg http://nrgprovider.com/programmata/idiotes και γλυτώνω καμιά 100 ευρώ το χρόνο. Αν εσάς σας περισσεύουν....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα έχετε ορισμένοι με τη ΔΕΗ. Εγώ έχω αυτό το πρόγραμμα με την nrg http://nrgprovider.com/programmata/idiotes και γλυτώνω καμιά 100 ευρώ το χρόνο. Αν εσάς σας περισσεύουν....

 

Υποθέτω ότι συγκρίνουν με εναλλακτικούς στο Internet που μπορεί να είχαν χαμηλότερο συγχρονισμό και DCs και έχουν μείνει ψυχολογικά τραύματα από εκεί οπότε δεν θέλουν να φύγουν από την "σιγουριά" (lol) της ΔΕΗ (βλέπε ΟΤΕ).

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι συγκρίνουν με εναλλακτικούς στο Internet που μπορεί να είχαν χαμηλότερο συγχρονισμό και DCs και έχουν μείνει ψυχολογικά τραύματα από εκεί οπότε δεν θέλουν να φύγουν από την "σιγουριά" (lol) της ΔΕΗ (βλέπε ΟΤΕ).

Δεν είναι αυτό.Ε'ιναι η λαμογιά των άλλων με τα ψιλλά γράμματα και τις κρυφές δεσμέυσεις , και η μικρή διαφορά με το 15% της δεη συν η ελαστικότητα της δεη σε περίπτωση δυσκολίας πληρωμης.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι συγκρίνουν με εναλλακτικούς στο Internet που μπορεί να είχαν χαμηλότερο συγχρονισμό και DCs και έχουν μείνει ψυχολογικά τραύματα από εκεί οπότε δεν θέλουν να φύγουν από την "σιγουριά" (lol) της ΔΕΗ (βλέπε ΟΤΕ).

 

η εταιρεια που γραφεις nrg ειναι καινουργια; απο ποτε την εχεις; δεν την γνωριζω και θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για να ξερω .

παραγει μονη της ρευμα ;

οσο για αυτο που λες με το ιντερνετ με την σιγουρια του οτε και της Δεη ως παροχοι ασφαλειας ειναι κουλο τελειως ο οτε εχει δικο του δικτυο και το νοικιαζει στους εναλλακτικους , ενω στο ρευμα η δεδηε ειναι κρατικος φορεας που ασχολειται με τις κολωνες και τα καλωδια , πιστευω οτι σιγουρα ο κοσμος εχει φοβηθει για αυτο που ειχε γινει παλια με αλλους εναλλακτικους παροχους για αυτο , αλλα αμα διαβασουνε καλυτερα γραφει οτι αμα κλεισει ο εναλλακτικος παροχος ηλεκτρικου ρευματος μεταφερεσαι αυτοματα στα τιμολογια της δεη που ειναι και ο παροχος Προμηθευτής "Τελευταίου Καταφυγίου" και πρεπει να αφορα ολους τους εναλλακτικους παροχους.

 

1.Τι σημαίνει Προμηθευτής "Τελευταίου Καταφυγίου";

Προμηθευτής 'Τελευταίου Καταφυγίου' είναι ο Προμηθευτής (βάσει του Νόμου 4001) που είναι υποχρεωμένος να προμηθεύει πελάτες που δεν εκπροσωπούνται από κάποιον άλλο Προμηθευτή, εξαιτίας λάθους του προηγούμενου Προμηθευτή και όχι των πελατών.

2.Για πόσο καιρό είναι υποχρεωμένος ο Προμηθευτής "Τελευταίου Καταφυγίου" να προμηθεύει πελάτες που δεν εκπροσωπούνται από άλλο Προμηθευτή;

Ο Προμηθευτής "Τελευταίου Καταφυγίου" είναι υποχρεωμένος να προμηθεύει προσωρινά μόνο ηλεκτρική ενέργεια στους πελάτες που δεν εκπροσωπούνται και για διάστημα που δεν ξεπερνά τους τρεις (3) μήνες. Στο διάστημα αυτό, οι εν λόγω πελάτες έχουν τη δυνατότητα να διαπραγματευτούν συμβάσεις προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας με τον Προμηθευτή της επιλογής τους.

 

3.Ποιος είναι σήμερα ο Προμηθευτής "Τελευταίου Καταφυγίου";

Ως Προμηθευτής "Τελευταίου Καταφυγίου" ορίζεται, με απόφαση της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας (ΡΑΕ), ο Προμηθευτής με το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς σε κάθε ομάδα πελατών. Κατά συνέπεια, σήμερα ο Προμηθευτής "Τελευταίου Καταφυγίου" είναι η ΔΕΗ

 

πηγη: http://www.elpedison.gr/gr/exupiretisi-pelaton/faq/ , σημερα πεμπτη 11/05/2017 , 23:38

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οι επιπλέον χρεώσεις (Ρυθμιζόμενες χρεώσεις, ΕΡΤ, Δημοτικά τέλη κτλ) είναι κοινές για όλους τους Παρόχους.

 

https://allazorevma.gr/compare/current

 

Ο διαδικτυακός τόπος για τη μείωση του λογαριασμού σας. Τελευταία ενημέρωση 19/5/2017

 

:cool: - καντε την συγκριση αναμεσα στους παροχους αναλογα την καταναλωση σας και δειτε στον χρονο επανω το αποτελεσμα, εχει μια υποσημειωση για τον Ηρων (!) κομπιουτερακι και ορματε φιλτατοι

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι....αλλά μας βλέπω όλους στη δεη(εγώ δεν αλλάζω αφού με το 15% είναι σχεδόν ίδιες οι χρεώσεις...).

 

:down: - 23/12/2016 εναντι και μου εκοψαν 17 ευρω,απο τοτε εχω πληρωσει ως σημερα: εκκαθαριστικο συν εναντι συν εκκαθαριστικο και εκπτωση καμια, τωρα αμα στον επομενο παλι μου εχουν κατι αναλογο τοτε σιγα την εκπτωση δηλαδη που μας κανει η ΔΕΗ σε 4 λογαριασμους

στον ΗΡΩΝ λενε για 15 ευρω μειωση (περιπου) τον μηνα,ισχυει σε κανεναν σας αυτο?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάτι γίνεται τότε!ΚΑΘΕ έναντι πρέπει να έχει έκπτωση αν ο εκκαθαριστικός πληρωθεί στην ώρα του!Εμένα έτσι γίνεται!Πάρε στο 11770 και ρώτα...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

:worry: -μαλλον εστω και μια μερα εαν αργησεις χανεις την εκπτωση

απο την αλλη ρωταω για ΗΡΩΝ και το ενα σπιτι λεει γυρω στα 15 ευρω περιπου (ακριβως δεν ξερει) και απο την αλλη καταστημα να εχει παραπονα πως πληρωνει παραπανω πλεον σε σχεση με την Δεη-αν και σιγουρα η καταναλωση του μεν με του δε εχει διαφορα μεγαλη ομως παραμενει μυλος η υποθεση (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:worry: -μαλλον εστω και μια μερα εαν αργησεις χανεις την εκπτωση

 

Ακριβώς. Έστω και μια μέρα αν καθυστερήσεις περνά στους ληξιπρόθεσμους.

Link to comment
Share on other sites

;) - λυθηκε,σε ευχαριστω πολυ (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι ενοικιαστής, ποσο ευκολο ειναι να αλλαξεις παροχο?

Σε περίπτωση που ξενοικοασεις τι γινεται?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι ενοικιαστής, ποσο ευκολο ειναι να αλλαξεις παροχο?

Σε περίπτωση που ξενοικοασεις τι γινεται?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Πανεύκολο.

Θα Χρειαστεί το ενοικιαστηριο απι το taxisnet.

Οταν ξενοικιασεις, διακοπτεις κ παιρβεις την εγγύηση πίσω ή σου δινει τα λεφτά ο νεος ενοικιαστής κ με ενα τηλ στην εταιρεία, αλλαζεις το ονομα κ τα στοιχεία του λογαριασμου

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση στην Elpedison με τη προσφορά 20Ε έκπτωση το μήνα για ένα 6μηνο και μαζί ασφαλιστικό πρόγραμμα Axxa.

Μου φάνηκε αρκετά συμφέρον.

 

Έχει κανείς Elpedison να πει την άποψή του;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση στην Elpedison με τη προσφορά 20Ε έκπτωση το μήνα για ένα 6μηνο και μαζί ασφαλιστικό πρόγραμμα Axxa.

Μου φάνηκε αρκετά συμφέρον.

 

Έχει κανείς Elpedison να πει την άποψή του;

 

ναι εγω εχω , πανω απο 2 χρονια την εχουμε σε 2 σπιτια , γενικα ευχαριστημενοι ημαστε, οταν ειχε ληξει η εκπτωση τους επαιρνα τηλεφωνο και μου βαζανε αλλη προσφορα , τωρα μας εχει βαλει 10% εκτπωση του καλοπληρωτη., εχει την δυνατοτητα να καταχωρεις την μετρηση του μετρητη κανονικα. οτι αλλο θελεις ρωτα με .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

ναι εγω εχω , πανω απο 2 χρονια την εχουμε σε 2 σπιτια , γενικα ευχαριστημενοι ημαστε, οταν ειχε ληξει η εκπτωση τους επαιρνα τηλεφωνο και μου βαζανε αλλη προσφορα , τωρα μας εχει βαλει 10% εκτπωση του καλοπληρωτη.,

 

:worry: - να ρωτησω σε σχεση με την Δεη ποσο ποιο κατω εισαι τωρα σε ευρω ανα διμιηνο ή χρονο?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:worry: - να ρωτησω σε σχεση με την Δεη ποσο ποιο κατω εισαι τωρα σε ευρω ανα διμιηνο ή χρονο?

 

έχω πολύ καιρό που έχω φύγει από την δεη , οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω, πάντως έχω εκπτώσεις που στην δεη δεν είχα, επίσης λογαριασμό κάθε μήνα και πληρώνεται πιο εύκολα το πόσο, από ότι στην δεη που είναι κάθε δυο μήνες.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε εναλλακτικούς παρόχους ήθελα να σας ρωτήσω αν η οριακή τιμή συστήματος που έχουν οι περισσότερες εταιρείες στα 45-55E/MW, σε περίπτωση που ξεπεραστεί χρεώνεστε αύξηση στο κόστος ενέργειας;

 

Τον Ιανουάριο, με βάση τα στοιχεία ΑΔΜΗΕ η Ο.Τ.Σ. έφτασε τα 75Ε/MW που ήταν πολύ πάνω από το πλαφόν των περισσότερων εναλλακτικών.

Παρατηρήσατε διαφορά στους λογ/μους από το Φεβρουάριο και μετά;

Οι εταιρείες παίρνουν μέσο όρο τριμήνου στην Ο.Τ.Σ. για να υπολογίσουν την αύξηση; Γίνεται σε εκκαθαριστικούς λογ/μους μόνο ή και σε έναντι;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε protergia λαμβάνω κάθε μήνα εκκαθαριστικό λογαριασμό και δεν είδα αύξηση στην τιμή της κιλοβατώρας (από Ιανουάριο εως & Μάιο) Ότι είχα συμφωνήσει αυτό μου έρχεται.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εξώδικο της ΔΕΗ στα ΕΛΤΑ για την καθυστέρηση απόδοσης των εισπράξεων

Σύμφωνα με το εξώδικο που δημοσιεύει η εφημερίδα Πρώτο Θέμα, τα χρήματα που δεν έχει αποδώσει το ταχυδρομείο στην ΔΕΗ φτάνουν τα 19.5 εκατομμύρια ευρώ.

 

http://www.skai.gr/news/greece/article/347962/exodiko-tis-dei-sta-elta-gia-tin-kathusterisi-apodosis-ton-eispraxeon/

 

Με επιστολή του στη διοίκηση των ΕΛΤΑ, ο πρόεδρος της ΔΕΗ Μ. Παναγιωτάκη προειδοποιεί: «Λόγω της συνεχιζόμενης και κυλιόμενης καθυστέρησης καταβολής των εισπραχθέντων, σταδιακά η οφειλή διογκώνεται, με αποτέλεσμα σήμερα να ανέρχεται στο ποσό των περίπου 19,5 εκατ. ευρώ (αφορά στη μη απόδοση εισπράξεων μετά τις 20/04/2017).

Συνακόλουθη συνέπεια είναι να εμφανίζονται με καθυστερούμενες οφειλές πελάτες μας, να χάνουν την έκπτωση συνέπειας του 15%, να υπάρχει κίνδυνος διακοπής λόγω οφειλής και εντέλει να θίγεται η εικόνα της Επιχείρησης (ΔΕΗ)».

 

http://www.protothema.gr/economy/article/686100/polemos-elta-dei-kindunos-diakopis-reumatos-gia-hiliades-noikokuria/

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε protergia λαμβάνω κάθε μήνα εκκαθαριστικό λογαριασμό και δεν είδα αύξηση στην τιμή της κιλοβατώρας (από Ιανουάριο εως & Μάιο) Ότι είχα συμφωνήσει αυτό μου έρχεται.

 

Με βάση τους γενικούς όρους σύμβασης της protergia η Ο.Τ.Σ. εφαρμόζεται μετά το πρώτο εξάμηνο μιας νέας σύμβασης.

Αν είσαι εντός του πρώτου εξαμήνου είναι λογικό να μην έχεις δει τίποτα.

Αν όχι, μπορεί να είναι σε ξεχωριστό κομμάτι του λογ/μου η συγκεκριμένη χρέωση και ποντάρουν να μη το πάρεις είδηση.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα με πήρανε εχτές από την elpedison από το 2112117300 να μου πουν εάν θέλω να μου έρχεται ο λογαριασμός μόνο στο email και όχι ταχυδρομικά είναι νέα υπηρεσία μου είπανε και πήραμε να σας ενημερώσουμε. τελικά το ενεργοποίησα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: -καλο αυτο,η εταιρια γλυτωνει ναι μεν εξοδα κι εσυ ενημερωνεσαι αμεσως ασε δε που λογαριασμοι παραπεφτουν,ανοιγονται,χανονται κλπ.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

http://212.205.82.101/index.php/idiotes

2 δημόσιες εταιρείες ρεύματος.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

http://212.205.82.101/index.php/idiotes

2 δημόσιες εταιρείες ρεύματος.

 

http://212.205.82.101/index.php/idiotes

2 δημόσιες εταιρείες ρεύματος.

 

από ποτέ η ελτα παράγει ρεύμα? καλά και γιατί τόσο καιρό δεν διαφημίζεται ; ενώ άλλες εταιρείες συνέχεια διαφημίζονται? . όσο για τον ηλεκτρονικό λογαριασμό βολευτεί διότι τον εκτυπώνεισ όπου και αν είσαι!

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παράγει.Αγοράζει από τη ΔΕΗ και το πουλάει σε εμάς, όπως και οι περισσότεροι εναλλακτικοί.Κάπου είχε ακουστεί ότι μπορεί να διεκδικίσουν τις μοναδες της ΔΕΗ που θα πουληθούν , αν και όταν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λογικά δεν διαφημίζονται , λογω οικονομικών αλλά και λόγω του γεγονότος ότι έχουν 1500 καταστηματα , και άρα εκεί διαφημιζονται δωρεάν!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...