Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

ΠΟΙΑ ειναι η τιμη χρεωσης ? Γιατι αν ειναι μονο το 0,0850 που ειδα στο site χωρις κατι επιπλεον ειναι ΛΙΓΟ.

Η δεη με την εκπτωση συνεπειας κανει 15%, δηλαδη χρεωνει 0,08041.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εχεις κανει συμβολαιο με 0,0716 το Α' εξαμηνο και 0,0895 το Β'. Αρα μεσο ορο για 1 ετος 0,08055. ΠΟΤΕ εκανες ανανεωση ? Γιατι με τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ δεδομενα εισαι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο την δεη, η οποια απο 01 ιουλιου 2016 χρεωνει με την εκπτωση του 15% 0,08041 !!!

ΥΓ

Χωρια την ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΑΓΙΟΥ !!

 

η δεη παντα βγαίνει πολύ ακριβή στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις! όσο για την δεη για εξήγησε το? για την επιστροφή πάγιου; . όσο για την ηρων που είπε πιο πάνω ο φίλος τι τιμή κιλόβατωρας σου έχει δώσει; , επίσης έχει την δυνατότητα να βλέπεις αναλυτικά τον λογαριασμό ηλεκτρονικά ; μέσω ίντερνετ ; ειδοποίηση με sms για την έκδοση του λογαριασμού; οι λογαριασμοί είναι κάθε μήνα; . επίσης όσοι είναι πολύτεκνοι δεν τους συμφέρει να αλλάξω πάροχο παραμείνουν στη δεη διότι υπάρχει έκπτωση που δεν δίνουν οι άλλοι πάροχοι επίσης αν κάποιος πολύτεκνος έχει νυχτερινό ρεύμα δεν τον συμφέρει να το χρησιμοποιεί , παρά μόνο μόνο τις άλλες ώρες που δεν λειτουργεί το νυκτερινό. έτσι μου είπε ένας φίλος μας. !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει συμβολαιο με 0,0716 το Α' εξαμηνο και 0,0895 το Β'. Αρα μεσο ορο για 1 ετος 0,08055. ΠΟΤΕ εκανες ανανεωση ? Γιατι με τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ δεδομενα εισαι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο την δεη, η οποια απο 01 ιουλιου 2016 χρεωνει με την εκπτωση του 15% 0,08041 !!!

ΥΓ

Χωρια την ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΑΓΙΟΥ !!

Η επιστροφή του παγίου δεν ισχύει πλέον αν έχεις υπαχθεί ως συνεπής στις πληρωμές σου στην έκπτωση του 15%. Ή την μία έκπτωση παίρνεις ή την άλλη.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε,

Γραφω στο site για να βρω ενα παροζο ηλεκτρικης ενεργειας πιο φθηνω απο την δεη και να παω εκει. Ομως μεχρι τωρα δεν εχω βρει κατι. Ισως γιατι ειναι στα σπαργανα ακομα η αγορα και δεν λειτουργει ακομα ο ανταγωνισμος. Στην τηλεφωνια πχ ο οτε ειναι ακριβοτερος απο τους αλλους παροχους. Στο ρευμα δεν το βλεπω ακομα αυτο.

ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ:

Αυτες ειναι STANDARD για ολους τους παροχους και μαλιστα εξαρτονται απο τις κιλοβατωρες καταναλωσης, δηλαδη και 0,01 να σου χρεωσουν την κιλοβατωρα, τα ιδια θα πληρωσεις.!

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΑΓΙΟΥ:

Καποιοι παροχοι δεν χρεωνουν παγιο. Η δεη ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ παγιο !

Εχω εγκαταστησει την εφαρμογη της δεη στο κινητο και εχω τους λογαριασμους του τελευταιου 12 μηνου και ενημερωση για την εκδοση στο e-mail μου.

Τι ισχυει για ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ δεν γνωριζω (προς το παρον).

Να ρωτησω και εγω κατι:

Η δεη εκδιδει λογαριασμο καθε διμηνο. Η ιδιωτικη εταιρεια ΚΑΘΕ μηνα. Αλλα πως γινεται (με ενδιαφερει): 3 ΕΝΑΝΤΙ και ενα εκαθαριστικο ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε Cadfael

Ισχουν προς το παρον και τα 2 ταυτοχρονα. Εγω το πηρα σε 3 διαφορετικους λογαριασμους.

Η αληθεια παντως ειναι οτι επικρατει ενα μπαχαλο με τους λογαριασμους και δεν ξερεις τι ισχυει και για ποσο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται όντως ένα μπάχαλο. Τους πήρα σήμερα γιατί η έκπτωση του 15% δεν φαίνεται στον εκκαθαριστικό του Οκτωβρίου ενώ εξακολουθεί και φαίνεται η επιστροφή του παγίου. Μου είπαν ότι θα την δω στον επόμενο λογαριασμό, αν και δεν μου φάνηκαν τόσο σίγουροι. Μόλις δω την έκπτωση τότε θα κάνω και την επιλογή μου αν θα παραμείνω ή όχι. Καλό είναι που επιτέλους έχουμε επιλογές με σοβαρούς παίκτες και με τη ΔΕΗ να προσπαθεί να παρακολουθεί τον ανταγωνισμό. Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι σε όλους τους παρόχους οι ίδιες.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος protergia να μου πει εντυπωσεις; πχ με την καταχωρηση της ενδειξης του μετρητη;

Σκεφτομαι το πακετο που δινει για πελατες cosmote.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος protergia να μου πει εντυπωσεις; πχ με την καταχωρηση της ενδειξης του μετρητη;

Σκεφτομαι το πακετο που δινει για πελατες cosmote.

Eγω τους έχω, και όσο για την καταχώρηση την κάνω μηνιαία απο myprotergia που ανοίγεις λογαριασμό!

 

http://prnt.sc/db07le

Link to comment
Share on other sites

Eγω τους έχω, και όσο για την καταχώρηση την κάνω μηνιαία απο myprotergia που ανοίγεις λογαριασμό!

 

http://prnt.sc/db07le

 

Ευχαριστω πολυ. Κατι αλλο η τελευταια ημερα που θα πρεπει να καταχωρησω την ενδειξη ειναι η τελευεταια ημερα του μηνα; πχ 30/11;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Κατι αλλο η τελευταια ημερα που θα πρεπει να καταχωρησω την ενδειξη ειναι η τελευεταια ημερα του μηνα; πχ 30/11;

Ναι την καταχωρείς πριν εκδοθεί ο λογαριασμός, εγω την βάζω και κανα δυο μέρες νωρίτερα!:p

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ έχει πρόγραμμα όπου ΑΝ πληρώσεις στην ώρα του τον εκκαθαριστικό τότε στον επόμενο ένταντι πέρνεις επιστροφή 15%του ποσού για την προμήθεια ρεύματος και παγίου!!Συν επιστροφή παγίου Χ2 αν έχεις πληρώσει στην 'ωρα τους όλους τους λογαριασμούς του προηγούμενου χρόνου!

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γίνεται όντως ένα μπάχαλο. Τους πήρα σήμερα γιατί η έκπτωση του 15% δεν φαίνεται στον εκκαθαριστικό του Οκτωβρίου ενώ εξακολουθεί και φαίνεται η επιστροφή του παγίου. Μου είπαν ότι θα την δω στον επόμενο λογαριασμό, αν και δεν μου φάνηκαν τόσο σίγουροι. Μόλις δω την έκπτωση τότε θα κάνω και την επιλογή μου αν θα παραμείνω ή όχι. Καλό είναι που επιτέλους έχουμε επιλογές με σοβαρούς παίκτες και με τη ΔΕΗ να προσπαθεί να παρακολουθεί τον ανταγωνισμό. Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι σε όλους τους παρόχους οι ίδιες.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Η έκπτωση φαίνεται στον έναντι μετά την έγκυρη πληρωμή του εκκαθαριστικού!

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ekptwsi-15-kai-36-doseis/ekptwsi-15-se-epaggelmaties-epixeiriseis-noikokuri

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις το προγραμμα της elpedison με 1€/ημερα για τους πρωτους 5 μηνες να μου εντυπωσεις, αν αξιζει κλπ;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις το προγραμμα της elpedison με 1€/ημερα για τους πρωτους 5 μηνες να μου εντυπωσεις, αν αξιζει κλπ;

 

http://www.xe.gr/energy/index.html

 

Για ψάξου λίγο εδω http://www.xe.gr/energy/index.html δες τι σε συμφέρει σύμφωνα με τις ανάγκες σου:)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ για την protergia .

Μπορεί κάποιος φίλος να μας ανεβάσει ένα λογαριασμό του ( εννοείτε να σβήσει προσωπικά δεδομένα οπως ονοματεπώνυμο ,αφμ κλπ) ώστε να δώ τι πραγματικά χρεώνουν ?

Απο τη μία άλλος λέει όχι πάγιο , άλλο ναι , επίσης τι πληρώνουμε απο τις άλλες τις βλακείες όπως ερτ - δήμου ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ για την protergia .

Μπορεί κάποιος φίλος να μας ανεβάσει ένα λογαριασμό του ( εννοείτε να σβήσει προσωπικά δεδομένα οπως ονοματεπώνυμο ,αφμ κλπ) ώστε να δώ τι πραγματικά χρεώνουν ?

Απο τη μία άλλος λέει όχι πάγιο , άλλο ναι , επίσης τι πληρώνουμε απο τις άλλες τις βλακείες όπως ερτ - δήμου ?

 

η εκπτωση αφορα το ρευμα δεν αφορα οτι αφορα την ερτ ή τον δημο μην μπερδευεσαι ! .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κλεινω να προχωρησω προς protergia, περιμενω τις επομενες ημερες τον εκκαθαριστικο της ΔΕΗ. Μια ερωτηση, πως θα μαθω οτι ειμαι ηδη στο δικτυο της protergia - στελνουν πχ καποιο sms;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μας πηραν απο elpedison και μας ελεγαν ψεματα σχετικα με το 15% της δεη....Ελεος...δηθεν οτι επειδη ο εναντι που μπαινει η εκπτωση ειναι εκτιμηση μας κλεβει,λενε.....δεν ξερουν οτι το 15% υπολογιζεται απο τον εκκαθαριστικο λογαριασμο,δηλαδη την πραγμτικη καταναλωση;;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μας πηραν απο elpedison και μας ελεγαν ψεματα σχετικα με το 15% της δεη....Ελεος...δηθεν οτι επειδη ο εναντι που μπαινει η εκπτωση ειναι εκτιμηση μας κλεβει,λενε.....δεν ξερουν οτι το 15% υπολογιζεται απο τον εκκαθαριστικο λογαριασμο,δηλαδη την πραγμτικη καταναλωση;;

 

πάντως ο έναντι ισχύει και στην elpedison οπότε σου λένε βλακείες. εγώ είμαι συνδρομητής τους κοντεύω δυο χρόνια και γενικά είμαιευχαριστημένος.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγω. Αν ειναι κάποιος στην ΔΕΗ με κοινωνικό τιμολόγιο, συμφαιρει να πάει σε άλλη εταιρία ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγω. Αν ειναι κάποιος στην ΔΕΗ με κοινωνικό τιμολόγιο, συμφαιρει να πάει σε άλλη εταιρία ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

επειδή πρόσφατα είχα και γω σε αυτήν την απορία και επειδή είμαι στο κοινωνικό οικιακό, ο μόνος πάροχος που είδα ότι έχει αναφορά σε κοινωνικό τιμολόγιο είναι η watt-wolt και πιο συγκεκριμένα βρήκα και το τιμολόγιο που ισχύει. Επίσης σε ερώτηση υπαλλήλου μου είχε πει ότι έχουμε κοινωνικό τιμολόγιο αλλά αν παραμένουν πολλοί λογαριασμοί απλήρωτοι η εταιρεία μπορεί να διακόψει τη σύμβαση και έτσι να πέσεις σε καθεστώς προμηθευτή τελευταίου καταφυγίου, δηλαδή να επιστρέψεις χωρίς να το ζητήσεις στη Δεή. Οπότε το έχω αφήσει στη δεή και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. οταν τα εισοδήματα των γονιών ανέβουν και δεν δικαιουμαστε κοινωνικό οικιακό, τότε βλέπουμε για αλλαγή

 

http://watt-volt.gr/sites/default/files/images/20160108_kot-eyalotoi_pelates.pdf

 

 

hope it helps.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση...η δεη δεν κόβει ποτέ το ρεύμα στο κοινωνικό.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

επειδή πρόσφατα είχα και γω σε αυτήν την απορία και επειδή είμαι στο κοινωνικό οικιακό, ο μόνος πάροχος που είδα ότι έχει αναφορά σε κοινωνικό τιμολόγιο είναι η watt-wolt και πιο συγκεκριμένα βρήκα και το τιμολόγιο που ισχύει. Επίσης σε ερώτηση υπαλλήλου μου είχε πει ότι έχουμε κοινωνικό τιμολόγιο αλλά αν παραμένουν πολλοί λογαριασμοί απλήρωτοι η εταιρεία μπορεί να διακόψει τη σύμβαση και έτσι να πέσεις σε καθεστώς προμηθευτή τελευταίου καταφυγίου, δηλαδή να επιστρέψεις χωρίς να το ζητήσεις στη Δεή. Οπότε το έχω αφήσει στη δεή και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. οταν τα εισοδήματα των γονιών ανέβουν και δεν δικαιουμαστε κοινωνικό οικιακό, τότε βλέπουμε για αλλαγή

 

http://watt-volt.gr/sites/default/files/images/20160108_kot-eyalotoi_pelates.pdf

 

 

hope it helps.

 

 

 

 

 

και η elpedison έχει κοινωνικό τιμολόγιο και όσον αφορά το ποτέ κόβεται το ρεύμα νομίζω στον 3 λογαριασμό δηλαδή στο 3 μήνα γράφει ότι θα διακοπεί άμα δεν το έχεις πληρώσει! βέβαια μην ξεχνάμε ότι στην δεη οι λογαριασμοί είναι κάθε δυο μήνες ενώ στην elpedison κάθε μήνα, οπότε πληρώνονται πιο εύκολα τα πόσα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι χαζο, οι λοιπες χρεωσεις (περαν της καταναλωσης ρευματος) παραμενουν ιδιες στους εναλλακτικους παροχους? Η καταμετρηση πως γινεται? Σε περιπτωση βλαβης (πχ εδω που μενω το κοβουν ή κοβεται πολυ συχνα) σε ποιον αναφερω το προβλημα?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι χαζο, οι λοιπες χρεωσεις (περαν της καταναλωσης ρευματος) παραμενουν ιδιες στους εναλλακτικους παροχους? Η καταμετρηση πως γινεται? Σε περιπτωση βλαβης (πχ εδω που μενω το κοβουν ή κοβεται πολυ συχνα) σε ποιον αναφερω το προβλημα?

 

Ευχαριστω

Απλό:οι λοιπές χρεώσεις ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΠΑΝΤΟΥ!Η καταμετρηση και οι βλάβες γίνονται από το ΔΕΔΔΗΕ μια εταιρεία που ανήκει 100% στη ΔΕΗ αλλά έχει ξεχωριστή διοίκηση....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Απλό:οι λοιπές χρεώσεις ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΠΑΝΤΟΥ!Η καταμετρηση και οι βλάβες γίνονται από το ΔΕΔΔΗΕ μια εταιρεία που ανήκει 100% στη ΔΕΗ αλλά έχει ξεχωριστή διοίκηση....

 

Ευχαριστω πολυ. Απο εμπειρια κανεις, επειδη ουτως η αλλως με την ΔΕΗ δεν εχω καθολου καλη εξυπηρετηση οσων αφορα το θεμα βλαβων, μηπως ξερει αν εχεις βλαβη και εισαι σε αλλο παροχο περα της ΔΕΗ η αντιμετωπιση στο θεμα αυτο ειναι χειροτερη? (πχ σε δευτερη και τριτη μοιρα, οπως εκανε αντιστοιχα ο ΟΤΕ για τους αλλους παροχους)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...