Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Εαν απεργησει η ΔΕΗ ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ (οχι προμηθευτης) θα μειωθουν οι κιλοβατωρες που βάζει το κρατος στον "κουμπαρά" του κ δινει στους προμηθευτές.

Η ΔΕΗ παραγωγός παράγει απο τα εεργοστασια της. Οι υπολοιποι, ή απο ανεμογεννήτριες - Φωτοβολταϊκά ή εισάγουν απο Αλβανία - Βουλγαρία κπουλανε στο κράτος

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ακόμα τηλέφωνο με παίρνουν από τη ρεύμα ένα και ζητάνε ένα κατοστάρικο προ πενταετίας... Είναι δυνατόν ???

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τηλέφωνο με παίρνουν από τη ρεύμα ένα και ζητάνε ένα κατοστάρικο προ πενταετίας... Είναι δυνατόν ???

Δεν σε παιρνουν απο την εταιρεία γιατι ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ εχει κλείσει κ μαλλον δεν εχει ΑΦΜ. Οπότε αλλοι ειναι αυτοι που σε παιρνουν

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

πάντως σταμάτησαν τα καταστήματα wind να εξοφλούν λογαριασμους wind βγήκε δελτίο τύπου https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=457 . τώρα που πάει για πώληση δεη μάλλον δεν είναι τυχαίο.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε παιρνουν απο την εταιρεία γιατι ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ εχει κλείσει κ μαλλον δεν εχει ΑΦΜ. Οπότε αλλοι ειναι αυτοι που σε παιρνουν

Ναι, δικηγόροι είναι, θράσος !!!

 

Αν το χρωστάς φυσικα και είναι

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Δεν είναι τόσο απλό.

Χρωστάω στη REVMA ENA συγκεκριμένο (και πολύ μικρό για ρεύμα, γύρω στα 100 ευρώ) ποσό το οποίο δε μπόρεσα να το ξοφλήσω όσο και αν προσπάθησα και εξηγώ.

Θέλω να πληρώσω το λογαριασμό μου και (από τότε) δεν το δέχονται σε καμία τράπεζα. Δεν πρόκειται να πληρώσω το συγκεκριμένο λογαριασμό σε κανέναν άλλο πλην αυτού που του οφείλω, του οποίου το ΑΦΜ αλλά και ο τραπεζικός λογαριασμός, αναγράφονται πάνω στο λογαριασμό ρεύματος που έχω στα χέρια μου. Εξόφληση όπως τη ζητάνε αυτοί, δηλαδή "να περάσει ένα παιδί και να του δώσετε τα χρήματα" η "να σας δώσω ένα τραπεζικό λογαριασμό ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ στο όνομα Μπάμπης (τυχαίο)", δεν πρόκειται να την κάνω, καθώς εννοείται ότι δεν είναι αυτός ο τρόπος που πληρώνουμε τους λογαριασμούς μας.

Εκτός των παραπάνω, μόνο και μόνο επειδή με καλούν δικηγόροι οι οποίοι μάλιστα απειλούν και με αγωγές ( απορώ γιατί ΔΕΝ τις κάνουν), δεν ξέρω αν νομικά δικαιούμαι και εγώ κάποια αποζημίωση, καθώς βρέθηκα να χάνω τις εκπτώσεις που είχα σύμφωνα με τη σύμβαση, χωρίς καμία απολύτως δική μου υπαιτιότητά. Επιπροσθέτως, αναγκάστηκα να πληρώσω νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο και να ψάχνω μισθωτήρια και άλλα χαρτιά ώστε να παραμείνω στη ΔΕΗ για να μην μου κοπεί το ρεύμα.

Τέλος, ας μην ξεχνάμε και το λόγο που έκλεισε η Revma ena...

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από προχθές και επίσημα στο δίκτυο της Protergia. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με το θέμα της εγγύησης που είχε δωθεί στην ΔΕΗ με την πρώτη σύνδεση; Αν ο εξοφλητικός λογαριασμός είναι χαμηλότερος της εγγύησης πως γίνεται η επιστροφή των χρημάτων;
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση σου έρχεται "εκκαθαριστικό"και πέρνει τα λεφτά σου πίσω

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8297W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται συμψηφισμός με τον ΤΕΛΙΚΟ λογαριασμό που θα σου έρθει. Εαν πρεπει να σου δώσουν χρηματα, "περνας απο το ταμείο"

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται συμψηφισμός με τον ΤΕΛΙΚΟ λογαριασμό που θα σου έρθει. Εαν πρεπει να σου δώσουν χρηματα, "περνας απο το ταμείο"

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

Αυτό ακριβώς, και είναι και η μόνη περίπτωση που μπορείς να δείς λογαριασμό με αρνητικό πρόσημο:lol::lol::lol:

 

http://prnt.sc/evk8g7

 

http://prnt.sc/evk8k3

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης να ξέρετε οι δικαιούχοι Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου, οτι ΔΕΝ δικαιούστε την έκπτωση που κάνουν οι περισσότεροι πάροχοι πιά (15%) στους καλοπληρωτές και αφορά τις ανταγωνιστικές χρεώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς, και είναι και η μόνη περίπτωση που μπορείς να δείς λογαριασμό με αρνητικό πρόσημο:lol::lol::lol:

 

http://prnt.sc/evk8g7

 

http://prnt.sc/evk8k3

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης να ξέρετε οι δικαιούχοι Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου, οτι ΔΕΝ δικαιούστε την έκπτωση που κάνουν οι περισσότεροι πάροχοι πιά (15%) στους καλοπληρωτές και αφορά τις ανταγωνιστικές χρεώσεις!

 

 

αρα οσοι εχουνε κοινωνικο τιμολογιο του συμφερει να παραμεινουνε στην Δεη; λογω ουτε και η δεη ουτε και οι αλλοι παροχοι δινουνε καποια εκπτωση; και το τιμολογιο ειναι απο το κρατος για ολα τα κοινωνικα τιμολογια ολων των παροχων ; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

μεινετε μακρια απο ηρων δεν ειναι καλα οι ανθρωποι,εφυγα σε volterra κι εχουν το θρασος να μου στελνουν λογαριασμους,ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΗΡΩΝ αλλα λενε αλλα κανουν,εμενα ταχα μου εκαναν προσφορα η οποια ποτε δεν ισχυσε,δοξα το θεο υπαρχουν αλλες 6 εταιρειες..
Link to comment
Share on other sites

αρα οσοι εχουνε κοινωνικο τιμολογιο του συμφερει να παραμεινουνε στην Δεη; λογω ουτε και η δεη ουτε και οι αλλοι παροχοι δινουνε καποια εκπτωση; και το τιμολογιο ειναι απο το κρατος για ολα τα κοινωνικα τιμολογια ολων των παροχων ; .

 

Nαι όσο αφορά το ΚΟΤ η χρέωση είναι παντού η ίδια, και όσοι είναι σε αυτό τους συμφέρει η ΔΕΗ γιατί εκει υπάρχει ευέλιξία, μπορούν να χρωστάνε πχ ένα δυο λογαριασμούς, μετα να κάνουν διακανονισμό, δόσεις κοκ!

Link to comment
Share on other sites

μεινετε μακρια απο ηρων δεν ειναι καλα οι ανθρωποι,εφυγα σε volterra κι εχουν το θρασος να μου στελνουν λογαριασμους,ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΗΡΩΝ αλλα λενε αλλα κανουν,εμενα ταχα μου εκαναν προσφορα η οποια ποτε δεν ισχυσε,δοξα το θεο υπαρχουν αλλες 6 εταιρειες..

 

watt and volt ? μην πως θέλεις να πεις ή είναι καινούργια η voltera ? . δες στον λογαριασμό του Ηρών τις ημερομηνίες διότι είναι λογικό να σου στέλνουν λογαριασμό εξάλλου θέλει νομίζω 15 ημέρες για να γίνει αλλαγή από έναν πάροχο στον άλλον.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

watt and volt ? μην πως θέλεις να πεις ή είναι καινούργια η voltera ? . δες στον λογαριασμό του Ηρών τις ημερομηνίες διότι είναι λογικό να σου στέλνουν λογαριασμό εξάλλου θέλει νομίζω 15 ημέρες για να γίνει αλλαγή από έναν πάροχο στον άλλον.

 

με την volterra εχω κανει την εξης συμφωνια:καθε τελος του μηνα θα με στελνουν ειδοποιηση με sms για να τους λεω την ενδειξη,ετσι θα μου ερχεται λογαριασμος μονο εκκαθαριστικος κι οχι εναντι,αφου δεχτηκε η εταιρεια ειναι πολυ σημαντικο για μενα,αντιθετα στην ηρων μιλαγα με κατι γιαγιαδες στην εξυπηρετηση πελατων μονο εξυπηρετηση δεν ηταν,προσφορα μου εκαναν μονο προσφορα δεν ηταν αυτο,την πατησα κι εγω γιατι επελεξα την ηρων για μεγαλυτερη σιγουρια διοτι ειναι και παραγωγος με δυο εργοστασια στη θηβα,ε και??? εαν η εταιρεια με χρεωνει οτι να ναι τι να το κανω???απο 7 μαρτιου ειμαι στην volterra και μου εστειλαν απο ΗΡΩΝ 4 λογαριασμους προχθες,ο τελευταιος ζηταει 134€ απο 1 μαρτιου εως 7 μαρτιου,ψαχνουν για κοροιδα???λοιπον επειδη με ρωτας για watt & volt δε ξερω,προσοχη με τις προσφορες,στον εναντι λογαριασμο δεν ισχυουν ουτως συ αλλος,καλα ειναι να κανετε συμφωνια με την εταιρεια της επιλογης σας να σας ερχετε μονο εκκαθαριστικος λογαριασμος,αυτο δεν το επιτρεπουν ολες οι εταιρειες..

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα ο έναντι της ΔΕΗ με έκπτωση συνέπειας 15% υπολογισμένη φαντάζομαι στον προηγούμενο εκκαθαριστικό. Μείον 50€ περίπου.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιά εταιρεία προτείνετε για οικιακή χρήση;

 

Θα σου έλεγα προτέργια, και ιδιαίτερα αν δεν έχεις νυχτερινό τιμολόγιο, τότε με τις προσφορές για νυχτερινή χρέωση 24 ώρες το 24/ώρο νομίζω δεν παίζεται

Link to comment
Share on other sites

Και από εμένα protergia.

Αν είσαι πελάτης COSMOTE πας σε καλύτερο πακέτο, ψαξτο λίγο.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

η protergia ειναι πιο ακριβη απο την volterra κι αν δουλευει η εταιρεια με λογαριασμους εναντι αστα να πανε ακομη πιο ακριβη..
Link to comment
Share on other sites

Εάν δίνεις κάθε μήνα την ένδειξη του μετρητή τότε λαμβάνεις εκκαθαριστικό λογαριασμό από την protergia.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα ο έναντι της ΔΕΗ με έκπτωση συνέπειας 15% υπολογισμένη φαντάζομαι στον προηγούμενο εκκαθαριστικό. Μείον 50€ περίπου.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Και εμένα με εκκαθαριστικό 494 ευρώ και αξία ρεύματος 321 ευρώ (4009 kwh) μου ήρθε ο έναντι με έκπτωση 48,21 ευρώ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

με την volterra εχω κανει την εξης συμφωνια:καθε τελος του μηνα θα με στελνουν ειδοποιηση με sms για να τους λεω την ενδειξη,ετσι θα μου ερχεται λογαριασμος μονο εκκαθαριστικος κι οχι εναντι,αφου δεχτηκε η εταιρεια ειναι πολυ σημαντικο για μενα,αντιθετα στην ηρων μιλαγα με κατι γιαγιαδες στην εξυπηρετηση πελατων μονο εξυπηρετηση δεν ηταν,προσφορα μου εκαναν μονο προσφορα δεν ηταν αυτο,την πατησα κι εγω γιατι επελεξα την ηρων για μεγαλυτερη σιγουρια διοτι ειναι και παραγωγος με δυο εργοστασια στη θηβα,ε και??? εαν η εταιρεια με χρεωνει οτι να ναι τι να το κανω???απο 7 μαρτιου ειμαι στην volterra και μου εστειλαν απο ΗΡΩΝ 4 λογαριασμους προχθες,ο τελευταιος ζηταει 134€ απο 1 μαρτιου εως 7 μαρτιου,ψαχνουν για κοροιδα???λοιπον επειδη με ρωτας για watt & volt δε ξερω,προσοχη με τις προσφορες,στον εναντι λογαριασμο δεν ισχυουν ουτως συ αλλος,καλα ειναι να κανετε συμφωνια με την εταιρεια της επιλογης σας να σας ερχετε μονο εκκαθαριστικος λογαριασμος,αυτο δεν το επιτρεπουν ολες οι εταιρειες..

 

στην elpedison που ειμαι εδω και 1 χρονο ειχα παρομοιο προλημα οταν πηγαινα να καταχωρησω τις κιλοβατωρες μου. Το προβλημα ακομα υφισταται επειδη λεει καποιος αλγοριθμος δεν κανει αποδεκτα τα νουμερα που βαζω οποτε μονο τηλεφωνικα τα δεχονται. Μετα απο ενα χρονο με κουρασαν με το να καλω καθε μηνα να αναφερω τις χρεωσεις μου ωστε να λαμβανω μονο εκκαθαριστικο λογαριασμο οποτε μαλλον θα παω σε αλλο παροχο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...