Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Οτι άργησα άργησα...και η αλήθεια είναι ότι από τον Δεκέμβριο άρχισα να το κοιτάω.. είναι που είχα ανανεώσει πέρσι τον Μάιο και, κακώς δεν λέω, δεν μπήκα να δω ποια είναι η ρήτρα αποδέσμευσης. Ανάλογα όμως με την εξοικονόμηση που κάνεις η ρήτρα είναι αστεία.. Κάλλιο αργά παρά ποτέ..

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εγώ τετράμηνο καταναλώνω 2800 kwh και από ηρων πήγα enter 14 Φλεβάρη. για να δούμε. 13 Μάρτη με 17 λέει να δώσω χειροκίνητα την μέτρηση

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, evripidis4 said:

Οτι άργησα άργησα...και η αλήθεια είναι ότι από τον Δεκέμβριο άρχισα να το κοιτάω.. είναι που είχα ανανεώσει πέρσι τον Μάιο και, κακώς δεν λέω, δεν μπήκα να δω ποια είναι η ρήτρα αποδέσμευσης. Ανάλογα όμως με την εξοικονόμηση που κάνεις η ρήτρα είναι αστεία.. Κάλλιο αργά παρά ποτέ..

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

δνε πειραζει το ιδιο νιωθουμε ολοι που αργησαμε να μπουμε στα ονλαιν,εντερ της δεη...σε λιγο καιρο ομως ετσι οπως πανε οι τιμες και τα γεγονοτα ,θα κοιτας πισω θα και καταλαβεις οτι γλυτωσες και εσυ πολλα σχετικα!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Yrrah said:

Βάλτε ΔΕΗ online/enter άμεσα πριν αλλαξει το πακέτο ξανά !!!

Ξεκίνησε ο πόλεμος στην Ουκρανία !!!

Θα φτάσει το ηλεκτρικό στα 500/MWh και το φυσικό αέριο τα ίδια και θα σας ταράξουν στην ρήτρα οι αετονύχηδες 

Να καίτε τουλάχιστον ρεύμα με σταθερή τιμή για κανα εξάμηνο μίνιμουμ !!!

ΜΗΝ ΤΕΜΠΕΛΙΑΖΕΤΕ τα ίδια γράφαμε και τοτε που ηταν 0,09/KWh και μεχρι να πάρετε μπρος άλλαξε το πακέτο και διπλασιάστηκε η τιμή !!!

 

Γίνεται online αίτηση; Λέω να το προχωρήσω ....

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται online αίτηση; Λέω να το προχωρήσω ....
Ναι, το έκανα χθες το βράδυ. Τώρα περιμένω 3 εργάσιμες για να ενεργοποιηθεί σύμφωνα με το μήνυμα που έβγαλε.
Πιστεύω σε αυτές τις 3 μέρες να μην γίνει κάποια αλλαγή και τελικά δεν το ενεργοποιήσουν. Θα δούμε....

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, La_3 said:

Για το zero της watt+volt ; τι έχετε να δηλώσετε;

ο φίλος @skatzoxoirosείχε γράψει πως έφυγε σε χρόνο dt από το συγκεκριμένο πρόγραμμα 26 Ιανουαρίου το είχε γράψει πάνε πίσω και κοίταξε το 

44 minutes ago, nassosp said:

Ναι, το έκανα χθες το βράδυ. Τώρα περιμένω 3 εργάσιμες για να ενεργοποιηθεί σύμφωνα με το μήνυμα που έβγαλε.
Πιστεύω σε αυτές τις 3 μέρες να μην γίνει κάποια αλλαγή και τελικά δεν το ενεργοποιήσουν. Θα δούμε....

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν δεις δεν προχωράει πάνε στο κατάστημα. Εγώ Ξάνθη που είμαι και έκανα αίτηση ακόμα και για το απλό επαγγελματικό μεταφορά από άλλο πάροχο 10 μέρες τζίφος ενώ έλεγε πως είναι στην ΔΕΔΔΗΕ και τελικά πήγα στο κατάστημα και έγινε σε χρόνο dt η μεταφορά. Αυτό για σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το flow της αίτησης μέχρις στιγμής όσον αφορά την ανταλλαγή εντύπων με την ΔΕΗ. Για να πω την αλήθεια δεν το πολύ περίμενα...

Υπάρχει κάτι που πρέπει να έχω στον νου μου όσον αφορά την ενεργοποίηση του σωστού πακέτου; Το διπλο και τριπλοτσέκαρα στην αίτηση να είναι το Online..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις δεν προχωράει πάνε στο κατάστημα. Εγώ Ξάνθη που είμαι και έκανα αίτηση ακόμα και για το απλό επαγγελματικό μεταφορά από άλλο πάροχο 10 μέρες τζίφος ενώ έλεγε πως είναι στην ΔΕΔΔΗΕ και τελικά πήγα στο κατάστημα και έγινε σε χρόνο dt η μεταφορά. Αυτό για σιγουριά

Εμένα ειναι πιο απλό καθότι έκανα απλά αλλαγή προγράμματος. Σε κάθε περίπτωση όμως, αν περάσει το χρονικό όριο των 3-5 εργάσιμων ημερών,θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου


Sent from my iPad
Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2022 at 6:38 ΜΜ, evripidis4 said:

Καλησπέρα. Είμαι στην Protergia σε πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαμογής και μου ήρθε χθες το κουστούμι που λόγω αντλίας θερμότητας είναι μεγάλο. Ανανέωσα πέρσι τον Μάιο αλλά τα 70 ευρώ ποινή είναι πολύ μικρό ποσό σε σχέση με αυτό που θα εξοικονομήσω αν αλλάξω σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα. Είμαι ανάμεσα στο online της ΔΕΗ και fixed4U της nrg, Από αυτά που καταλαβαίνω συμφέρει αυτό της nrg με 0,148 παρόλο που έχει μεγάλο πάγιο, μιας και προσφέρει έκπτωση συνέπειας 20%. Η έκτπτωση αυτή φαντάζομαι πηγαίνει σε όλο το ποσό; Είναι κάποιος που έχει αυτό το πρόγραμμα να μου πει τις εντυπώσεις του; Έχω κάνει δήλωση ενδιαφέροντος και περιμένω να μου τηλ από την εταιρία. Ευχαριστώ πολύ. 

Η χρέωση 0.148€/kWh είναι ΜΕ την έκπτωση συνέπειας. Χωρίς την έκπτωση, η χρέωση της kWh ειναι 0.185€. 

Το πάγιο μην σε φοβίζει, είναι κλιμακωτό ανάλογα την κατανάλωσή, και στο σύνολο βγαίνει ίδιο περίπου ποσό με της ΔΕΗ Online. Αν οι κατανάλωσή σου είναι μεγάλη, σε συμφέρει περισσότερο το NRG fixed 4U απο της ΔΕΗ. 

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, skatzoxoiros said:

και στο σύνολο βγαίνει ίδιο περίπου ποσό με της ΔΕΗ Online. Αν οι κατανάλωσή σου είναι μεγάλη, σε συμφέρει περισσότερο το NRG fixed 4U απο της ΔΕΗ. 

δε νομίζω , κατέβασε το excel της υπογραφής μου

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

@korakios όπως χάζευα στο fb, μου βγαίνει το παρακάτω άρθρο. Το ανοίγω και λέω 'ωπ, τον ξέρω αυτόν "

https://techmaniacs.gr/ti-na-kaneis-epiteloys-me-to-ilektriko-etsi-vriskeis-to-pio-fthino-programma-ilektrismoy/

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, έγινε η αλλαγή στο δικό μου αλλά δεν μου έστειλαν κάποια ενημέρωση είτε απ τη ΔΕΗ που πήγα, είτε από την watt and wolt που αποχώρησα. Απλά τα είδα στο ebill ότι έχει μπει και το ακίνητο μου πλέον στις επιλογές. Ερώτηση, μου δίνει δυνατότητα να καταχωρήσω στο self metering μέχρι 27/02. Παρόλο που είμαι μόνο 8 μέρες στη ΔΕΗ. Το κάνω ή όχι;

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, johnakis25 said:

Καλημέρα παιδιά, έγινε η αλλαγή στο δικό μου αλλά δεν μου έστειλαν κάποια ενημέρωση είτε απ τη ΔΕΗ που πήγα, είτε από την watt and wolt που αποχώρησα. Απλά τα είδα στο ebill ότι έχει μπει και το ακίνητο μου πλέον στις επιλογές. Ερώτηση, μου δίνει δυνατότητα να καταχωρήσω στο self metering μέχρι 27/02. Παρόλο που είμαι μόνο 8 μέρες στη ΔΕΗ. Το κάνω ή όχι;
 

Αφού βλέπεις το ακίνητο στο ebill, σημαίνει ότι ολοκληρώθηκε η μετάβαση. Το από πότε είσαι στη ΔΕΗ το βλέπεις από τη λήξη του συμβολαίου.

Αφού σου προτείνει καταχ'ωριση ενδείξεων ανέβασέ τες. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπεις το ακίνητο στο ebill, σημαίνει ότι ολοκληρώθηκε η μετάβαση. Το από πότε είσαι στη ΔΕΗ το βλέπεις από τη λήξη του συμβολαίου.
Αφού σου προτείνει καταχ'ωριση ενδείξεων ανέβασέ τες. 
Ευχαριστώ πολύ φίλος για την άμεση απάντηση και τις πληροφορίες. Θα το κάνω ναι.

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Από χθες το μεσημέρι μου έχουν στείλει με μαιλ τη σύμβαση και τα χαρτιά για το online, τα έφτιαξα όπως στις οδηγίες, κάνω reply στο μαιλ (όπως λέει), τα επισυνάπτω, το στέλνω αλλά δεν μου έρχεται η αυτόματη απάντηση... (το μαιλ βρίσκεται στα απεσταλμένα).... Το έκανα δύο τρεις φορές χθες αλλά τπτ... Εν τω μεταξύ νωρίτερα είχα στείλει ένα άλλο μαιλ που ήθελα να τους πω και μου ήρθε κατευθείαν το auto reply! Μίλησα μαζί τους κ μου είπαν ίσως δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα και να τους καλέσω Δευτέρα... Δοκίμασα και σήμερα να τα στείλω πάλι πάνε αλλά auto reply τίποτα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Από χθες το μεσημέρι μου έχουν στείλει με μαιλ τη σύμβαση και τα χαρτιά για το online, τα έφτιαξα όπως στις οδηγίες, κάνω reply στο μαιλ (όπως λέει), τα επισυνάπτω, το στέλνω αλλά δεν μου έρχεται η αυτόματη απάντηση... (το μαιλ βρίσκεται στα απεσταλμένα).... Το έκανα δύο τρεις φορές χθες αλλά τπτ... Εν τω μεταξύ νωρίτερα είχα στείλει ένα άλλο μαιλ που ήθελα να τους πω και μου ήρθε κατευθείαν το auto reply! Μίλησα μαζί τους κ μου είπαν ίσως δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα και να τους καλέσω Δευτέρα... Δοκίμασα και σήμερα να τα στείλω πάλι πάνε αλλά auto reply τίποτα!!! 
Ναι και εμένα δεν ήρθε ποτέ το auto reply email.μετά από λίγες μέρες μου απάντησαν κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, ilka71 said:
2 ώρες πριν, thansof_7 said:
Καλημέρα σας! Από χθες το μεσημέρι μου έχουν στείλει με μαιλ τη σύμβαση και τα χαρτιά για το online, τα έφτιαξα όπως στις οδηγίες, κάνω reply στο μαιλ (όπως λέει), τα επισυνάπτω, το στέλνω αλλά δεν μου έρχεται η αυτόματη απάντηση... (το μαιλ βρίσκεται στα απεσταλμένα).... Το έκανα δύο τρεις φορές χθες αλλά τπτ... Εν τω μεταξύ νωρίτερα είχα στείλει ένα άλλο μαιλ που ήθελα να τους πω και μου ήρθε κατευθείαν το auto reply! Μίλησα μαζί τους κ μου είπαν ίσως δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα και να τους καλέσω Δευτέρα... Δοκίμασα και σήμερα να τα στείλω πάλι πάνε αλλά auto reply τίποτα!!! 

Ναι και εμένα δεν ήρθε ποτέ το auto reply email.μετά από λίγες μέρες μου απάντησαν κανονικά.

Μετά από αυτό σου ήρθε SMS ότι προχωράει η διαδικασία με τον δεδδηε;; 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτό σου ήρθε SMS ότι προχωράει η διαδικασία με τον δεδδηε;; 
τίποτα δεν μου ήρθε.Στην αρχή απάντησαν ότι δεν έστειλα τα χαρτιά του ξανά απάντησα με το ίδιο συνημμένο που δεν το είχαν δει και σε 3 μέρες ήμουν ΔΕΗ
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, coulis said:

@korakios όπως χάζευα στο fb, μου βγαίνει το παρακάτω άρθρο. Το ανοίγω και λέω 'ωπ, τον ξέρω αυτόν emoji16.png"

https://www.energycost.gr/search-compare/el/search-compare/electricity/electricity/compare

Μάχιμος.

δεν έχω σχέση με το παρών

είναι εργαλείο της ΡΑΕ , βέβαια κατα καιρούς είχε λάθη και ληγμένα προγράμματα , πλέον δεν το κοιτάω , ίσως ρίξω μια ματιά

6 ώρες πριν, thansof_7 said:

Από χθες το μεσημέρι μου έχουν στείλει με μαιλ τη σύμβαση και τα χαρτιά για το online,

απλά να τσεκάρεις οτι όντως γράφει online το συμβόλαιο , μιας και πολλοί την πατήσαν

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, korakios said:

δεν έχω σχέση με το παρών

είναι εργαλείο της ΡΑΕ , βέβαια κατα καιρούς είχε λάθη και ληγμένα προγράμματα , πλέον δεν το κοιτάω , ίσως ρίξω μια ματιά

απλά να τσεκάρεις οτι όντως γράφει online το συμβόλαιο , μιας και πολλοί την πατήσαν

Δεν δημοσίευσα αυτο. Δημοσιευσα αρθρο απο techmaniacs

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, coulis said:

Δεν δημοσίευσα αυτο. Δημοσιευσα αρθρο απο techmaniacs

α, οκ , μπερδεύτηκα γιατί είχες το link απο energycost

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

α, οκ , μπερδεύτηκα γιατί είχες το link απο energycost
Ναι το είδα.
Δεν ξέρω πως έγινε. Είχα βάλει το σωστό λινκ.
Κ μιας κ ειδες το λάθος, διόρθωσα το αρχικό μου ποστ με το σωστό λινκ

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Πήρε το μάτι μου ένα βίντεο σύμφωνα με το οποίο αν κάνεις αλλαγή συμβολαίου και πας σε εταιρεία με κλειδωμένη τιμή με κλειστό συμβόλαιο τότε δεν παίρνεις την επιδότηση του κράτους..ισχύει αυτό;;

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...