Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θέλω μες στη βδομάδα θα μετακομίσω. Για να ηλεκτροδοτηθει το σπίτι πόσες μέρες θα χρειαστεί η ΔΕΗ και πόσες ένας εναλλακτικός πάροχος;

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καμιά διαφορά.Η διαδικασία γίνεται από τον ΔΕΔΔΗΕ (ανήκει στη ΔΕΗ αλλά λειτουργεί αυτόνομα και δίκαια με όλους).Αν πας ΔΕΗ κάνεις και αίτηση μέσω 11770 αν θες.Επίσης πολλοί ιδιώτες, πχ προτεργια ,επιτρέπουν ηλεκτρονικά να γίνει η αίτηση.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα. Θέλω μες στη βδομάδα θα μετακομίσω. Για να ηλεκτροδοτηθει το σπίτι πόσες μέρες θα χρειαστεί η ΔΕΗ και πόσες ένας εναλλακτικός πάροχος;

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3 με 5 εργάσιμες θέλει ο ΔΕΔΔΗΕ. Μπορεί να γινει κ την ιδια μερα ομως. Έχει να κανει, ανάλογα με την περιοχή κ το προσωπικό που εχει εκει

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΔΔΗΕ σου ενεργοποιεί τον μετρητή. Λογικά 24-48 ώρες από την ημερομηνία της αίτησης αν πρόκειται για μονοφασικο.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα η σχέση με τη ΔΕΗ....

 

''Αυτός και η σχέση του.''

 

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια ερώτηση για φίλο που ενδιαφέρεται:

Μετά από πόσον καιρό κόβει η ΔΕΗ το ρεύμα όταν έχεις ανεξόφλητο έναν λογαριασμό;

Στην περίπτωσή μας η ημερομηνία πληρωμής του τρέχοντος (Εκκαθαριστικού) λογαριασμού είναι για τις 13/3.

Εάν αφεθεί απλήρωτος, ποιο είναι το ασφαλές χρονικό διάστημα για να πληρωθεί, χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος διακοπής;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια ερώτηση για φίλο που ενδιαφέρεται:

Μετά από πόσον καιρό κόβει η ΔΕΗ το ρεύμα όταν έχεις ανεξόφλητο έναν λογαριασμό;

Στην περίπτωσή μας η ημερομηνία πληρωμής του τρέχοντος (Εκκαθαριστικού) λογαριασμού είναι για τις 13/3.

Εάν αφεθεί απλήρωτος, ποιο είναι το ασφαλές χρονικό διάστημα για να πληρωθεί, χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος διακοπής;

Αν δεν έχει προηγούμενη οφειλή μέσα μην το σκέφεται καν.Στο 6μηνο το κόβει αν το ποσό ειναι μεγάλο, και δεν πληρωθεί ούτε 1 ευρω.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου!

Καμία προηγούμενη οφειλή δεν υπάρχει, αγχώνεται για αυτόν τον ένα λογαριασμό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου!

Καμία προηγούμενη οφειλή δεν υπάρχει, αγχώνεται για αυτόν τον ένα λογαριασμό.

Μην το σκέφτεται καν.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τη ΔΕΗ υπαρχουν 7 νεες εταιρειες στο χωρο και σκεφτομαι να παω καπου για μεγαλυτερη οικονομια..ακουω αποψεις..βαζω και δημοσκοπιση..

 

Elpedison

protergia

ΗΡΩΝ

Nrg

Green

Voltera

watt&volt[/quote

 

Wattandvolt εγώ έχω σταματήσω τους έναντι λογαριαμους. Έρχονται τα συνεργεία της δεδδηε για επαλήθευση όπως έκαναν όταν πήγαιναν για καταμέτρηση και εγώ κάθε μήνα βάζω την ένδειξη του μετρητη

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να υποβαλλω για τον πατερα μου αιτηση για το κοινωνικο τιμολογιο της δεη.Τωρα τον εχω παει στην protergia εντωμεταξυ..Κατα 90% υπαγεται στην δευτερη κατηγορια ΚΟΤΒ με max καταναλωση 1400 KWH +200/επιπλεον μελος στην οικογενεια αν το ερμηνευω σωστα.Αρα εχει δικαιωμα για 1800kwh..Ομως οι καταναλωθεισες κιλοβατωρες στο 4 μηνο,ειδικα τους χειμερινους μηνες ξεπερνουν τις 2000...

Σε απορριπτουν λογω υψηλης καταναλωσης αυτο δεν εχω καταλαβει..;;

σορυ αν ειμαι λιγο offtopic ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

3 με 5 εργάσιμες θέλει ο ΔΕΔΔΗΕ. Μπορεί να γινει κ την ιδια μερα ομως. Έχει να κανει, ανάλογα με την περιοχή κ το προσωπικό που εχει εκει

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο

 

 

Τις ίδιες ημέρες όλοι αλλά βασίζεται στην δεδδηε το ποτέ και οxi o προμηθευτής. Ή ΔΕΗ, η wattandvolt, protergia)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να υποβαλλω για τον πατερα μου αιτηση για το κοινωνικο τιμολογιο της δεη.Τωρα τον εχω παει στην protergia εντωμεταξυ..Κατα 90% υπαγεται στην δευτερη κατηγορια ΚΟΤΒ με max καταναλωση 1400 KWH +200/επιπλεον μελος στην οικογενεια αν το ερμηνευω σωστα.Αρα εχει δικαιωμα για 1800kwh..Ομως οι καταναλωθεισες κιλοβατωρες στο 4 μηνο,ειδικα τους χειμερινους μηνες ξεπερνουν τις 2000...

Σε απορριπτουν λογω υψηλης καταναλωσης αυτο δεν εχω καταλαβει..;;

σορυ αν ειμαι λιγο offtopic ευχαριστω.

Αν υπερβείς την κατανάλωση απλά πληρώνεις κανονικά τα παραπάνω kw.Τα υπόλοιπα με την τιμή του ΚΟΤ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπερβείς την κατανάλωση απλά πληρώνεις κανονικά τα παραπάνω kw.Τα υπόλοιπα με την τιμή του ΚΟΤ.

 

Να σαι καλα ευχαριστω για την απαντηση!!

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις στους λογαριασμους της ΔΕΗ που εκδιδονται ανα μηνα αν υπαρχει δυνατοτητα καταχωρησης των KW ωστε να εκδιδεται παντα εκκαθαριστικός?
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις στους λογαριασμους της ΔΕΗ που εκδιδονται ανα μηνα αν υπαρχει δυνατοτητα καταχωρησης των KW ωστε να εκδιδεται παντα εκκαθαριστικός?

Μόνο στο δίμηνο.Δηλαδή θα πέρνεις στο 4μηνο:

1ος=ενταντι

2ος=εκκαθαριστικός , με δική σου μέτρηση

3ος=εναντι

4ος=εκκαθαριστικός με μέτρηση ΔΕΗ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Συγγενης (σε επιχείρηση/καταστημα) ειναι στην βατ εν βολτ

Ισχυρίζεται οτι πληρωνει κατω απο τα μισα απ όσα έδινε στη δεη.

Ισχυει κάτι τετοιο?

Πχ δεη τετράμηνο εδινε 500+ και τωρα 250-

 

Εξωπραγματικη διαφορα με φαίνεται.

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγγενης (σε επιχείρηση/καταστημα) ειναι στην βατ εν βολτ

Ισχυρίζεται οτι πληρωνει κατω απο τα μισα απ όσα έδινε στη δεη.

Ισχυει κάτι τετοιο?

Πχ δεη τετράμηνο εδινε 500+ και τωρα 250-

 

Εξωπραγματικη διαφορα με φαίνεται.

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Πολύ περίεργο..Ας δείτε το λογαριασμό.Ίσως έχει κάψει λιγότερο ρεύμα...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ευκαιρια θα τους κοιταξω, δυσκολο όμως

 

Οχι, το ιδιο ρευμα έκαψε (καθε μερα καίνε ιδιες συσκευες/λάμπες/κλπ

 

Την διαφορα απ οσο θυμάμαι με είπε οτι την κανουν οι ρυθμιζομενες χρεωσεις της δεη...

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι για όλους τους παρόχους το ίδιο...

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στην watt and wolt το μόνο που ξέρω ότι ίσως του κάνει διαφορά είναι το ότι έχει την κιλοβατώρα για παράδειγμα 0.077 αντί για 0.094 και έχει απεριόριστες κιλοβατώρες αντί για 2000 που δίνει η ΔΕΗ και μετά πάει άλλη τιμή.... Αυτό έχω εγώ σπίτι τουλάχιστον...
Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ευκαιρια θα τους κοιταξω, δυσκολο όμως

 

Οχι, το ιδιο ρευμα έκαψε (καθε μερα καίνε ιδιες συσκευες/λάμπες/κλπ

 

Την διαφορα απ οσο θυμάμαι με είπε οτι την κανουν οι ρυθμιζομενες χρεωσεις της δεη...

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Το 60% του λογαριασμόυ είναι ρεύμα...το 40% δημος ερτ και ρυθμιζομενες

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Το 60% του λογαριασμόυ είναι ρεύμα...το 40% δημος ερτ και ρυθμιζομενες

 

Νομίζω το αντίθετο ισχύει δήμος, ΕΡΤ και ρυθμιζόμενες είναι το 60-70% και το ρεύμα με το ζόρι να φτάνει το 40% αν σκεφτεί κανείς ότι η kwh κοστίζει καθαρά 0,07-0,10 ανάλογα το πάροχο και με ρυθμιζόμενες και ΦΠΑ πάει στο 0,22€+, πρόσθεσε Δημοτικά και ΕΡΤ. Γι αυτό και με ιδιωτικούς παρόχους οι διαφορές είναι μηδαμινές αφού πόσο έκπτωση μπορεί να κάνουν όταν το ρεύμα αφορά ένα 35% του συνόλου του λογαριασμού

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρα ρε παιδιά δε δικαιολογείται η διαφορα που με λεει...

Ακομη και αν ξεπερνάει τις 2000 κιλοβατώρες (που τις ξεπερνά σιγουρα)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

65% είναι τα χρήματα που δίνουμε στους κλέφτες και 35% αυτά για τη δεη.

 

Με 400kw νυχτερινο και 1380 μέρας μου ήρθε 356 ευρώ με 25 ευρώ 15% έκπτωση συνεπειας. Δηλαδή 0.214 η κάθε kw. Με αφαίρεση της έκπτωσης πάει 0.2 η kw ακριβώς. Τα 200 πάνε στους απατεώνες και τα υπόλοιπα στη ΔΕΗ. Το ρεύμα είναι φθηνό τα κερατιάτικα που πληρώνουμε είναι πολλά.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου!

Καμία προηγούμενη οφειλή δεν υπάρχει, αγχώνεται για αυτόν τον ένα λογαριασμό.

Να προσέχει μόνο γιατί εύκολα ο ένας γίνεται δύο και τρεις λογαριασμοί απλήρωτοι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...