Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλά αυτό είναι άλλο...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μπει στις επιλογές τα ΕΛΤΑ και το ΚΕΝ...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας , θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Με πήρα απο elpedison και ψάχνω λίγο το θέμα!Έχω επαγγελματικό ρεύμα Γ21 ,κάνω τις συγκρίσεις μου στο https://allazorevma.gr/compare/current και εκεί που με ρωτάει για τι ρεύμα πρόκειται έχει και Γ21 με 15% έκπτωση, εννοεί για την έκπτωση που γίνεται όταν πληρώνω στην ώρα μου?

 

Επίσης στο συγκριτικό βάζοντας και την έκπτωση 15% ,υποθέτω για το λόγο που είμαι καλοπληρωτής, έχω κέρδος 39 ευρώ στη καλύτερη περίπτωση στην εταιρία elpedison κάτι που δε συμβαδίζει με το 24% που μου υποσχέθηκαν.

 

Έχει κανείς καμιά εμπειρία απο τη συγκεκριμένη εταιρία?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που επιλέγεις πακέτο, το 15% είναι για τους καλοπληρωτές ναι.Τώρα για το ποσό της έκπτωσης οι ιδιωτικές εταιρείες δεν το λένε βάση του ποσού που θα πλήρωνες αν εξοφλείς εγκαιρα τη δεη αλλά βάση τιμοκαταλόγου...΄άρα 24% που σου είπαν μείον 15% περίπου 9% θα είναι η διαφορά..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πήραν σήμερα από Ηρων και με είπαν για 2ετες συμβόλαιο με 2 μήνες δωρεάν και 20% μείωση από ΔΕΗ κάθε μήνα. Στη ΔΕΗ πάντα περνουμε την μείωση 15% στο έναντι. Παίζουμε στις 1500 με 1600 kw το τετράμηνο και πληρώνουμε 400 κοντά δηλαδή 1200 το χρόνο. Θα δω κάποια μείωση με ηρων η να μείνω μακριά?

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τιμή της κιλοβατόρας που σου προτείνουν ή έτσι απλά 20%;;Τότε κάνε πολλαπλασιασμό τις kwh που καις με την τιμή της δεη που είναι 0,09460 μείον 15% =0,080.Έτσι θα δεις τη διαφορά.Αν δεν έχεις τιμή ρώτα..ΓΤέλος έχεις νυχτερινό;;Αν όχι πρέπει να βάλεις 100%!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τιμή της κιλοβατόρας που σου προτείνουν ή έτσι απλά 20%;;Τότε κάνε πολλαπλασιασμό τις kwh που καις με την τιμή της δεη που είναι 0,09460 μείον 15% =0,080.Έτσι θα δεις τη διαφορά.Αν δεν έχεις τιμή ρώτα..ΓΤέλος έχεις νυχτερινό;;Αν όχι πρέπει να βάλεις 100%!!
Θα ξανά πάρουν τη Δευτέρα για αναλυτικά με είπαν. Νυχτερινό δεν έχω και σίγουρα χρειάζεται μιας και κάθομαι αρκετά το βράδυ. Τι ώρες πιάνει το νυχτερινό και τι έκπτωση δίνουν στην KW?

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους τους παρόχους , το νυχτερινό είναι από 1/05-31/10 κάθε μέρα 11 το βράδυ με 7 το πρωί και από 1/11 -30/04 είναι 3 με 5 το μεσημέρι και 2 με 8 το βράδυ.Αν είσαι σε νησί αρχίζει 30 λεπτά αργότερα.Τώρα η χρέωση για τη ΔΕΗ είναι αντί για 0,09460 ευρώ kwh 0,0661 και αν πληρώσεις στην ώρα σου αντί για 0,08 είναι 0,055kwh.Το καλύτερο όμως είναι ότι δεν έχει καθόλου χρεώσεις ΔΕΔΔΗΕ και ΑΔΜΗΕ αλλά και το ΥΚΩ είναι ελάχιστο!άρα συνολικά αντί να πληρώνεις με 0,18 τηνkwh(με όλες τι χρεώσεις και φόρους μαζί), την πληρώνεις 0,09!50% κάτω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνεις αίτηση στο 11500 , σου στέλνουν με ελτα χαρτι για να πληρώσεις 40 ευρώ και μετά έρχονται να σου αλλάξουν το ρολοι.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους τους παρόχους , το νυχτερινό είναι από 1/05-31/10 κάθε μέρα 11 το βράδυ με 7 το πρωί και από 1/11 -30/04 είναι 3 με 5 το μεσημέρι και 2 με 8 το βράδυ.Αν είσαι σε νησί αρχίζει 30 λεπτά αργότερα.Τώρα η χρέωση για τη ΔΕΗ είναι αντί για 0,09460 ευρώ kwh 0,0661 και αν πληρώσεις στην ώρα σου αντί για 0,08 είναι 0,055kwh.Το καλύτερο όμως είναι ότι δεν έχει καθόλου χρεώσεις ΔΕΔΔΗΕ και ΑΔΜΗΕ αλλά και το ΥΚΩ είναι ελάχιστο!άρα συνολικά αντί να πληρώνεις με 0,18 τηνkwh(με όλες τι χρεώσεις και φόρους μαζί), την πληρώνεις 0,09!50% κάτω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνεις αίτηση στο 11500 , σου στέλνουν με ελτα χαρτι για να πληρώσεις 40 ευρώ και μετά έρχονται να σου αλλάξουν το ρολοι.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες πολύ χρήσιμες και μάλλον θα το κοιτάξω να μα βάλω. Πιστεύω τα 40 ευρώ να πιάσουν τόπο σχετικά γρήγορα.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

ΦΥΣΙΚΆ θα πιάσουν τόπο!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια να ρωτησω κατι για το νυκτερινο.

 

στο λογαριασμο της Δεη στα ΔΤ εχουν βαλει λιγοτερα τετρ μ. απ ο τι ειναι. Ακομα δεν το εχω αναφερει ομως. Αν κανω αιτηση για το νυκτερινο και ερθουν να αλλαξουν το ρολοι, θα το καταλαβουν λετε η δε θα ασχοληθουν?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω, έχει να κάνει με το δήμο...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ειμαι στην green εδω και 6 μηνες..Ειμαι πολυ ευχαριστημενος,αψογη εξυπηρετηση,λογαριασμος καθε μηνα εκκαθαριστικος με μετρηση δικη μου (τους στελνω την ενδειξη του μετρητη) με τιμη κιλοβατωρας 0,076..Οταν ξεπερναω τις 2500 κιλοβατωρες πεφτει λιγο ακομη,κι οχι να αυξηθει οπως συμβαινει στην ΔΕΗ..

Μεχρι στιγμης ολα καλα και σιγουρα δεν ξαναγυριζω στην ΔΕΗ:)

Link to comment
Share on other sites

εκανα προσφατα αιτηση στην ηρων αλλα το εχω ψιλομετανιωσει. Η εταιρια φαινεται λιγο old fashioned. Απο οσο βλεπω δεν υπαρχει δυνατοτητα για μηνιαια καταχωρηση kw ωστε αν λαμβανω μηνιαιους εκαθαριστικους λογαριασμους, η σελιδα τους ειναι τραγικη και η διαδικασια αιτησης για περασω σε αυτους εχει ενα συμβολαιο με δεσμευση 24 μηνων. Επιπροσθετα σε χρεωνουν 5 ευρω τον κουριερ οταν σου στελνουν την αιτηση για να την υπογραψεις.

 

Σε αλλη οικια μου εχω elpedison οπου περα απο ενα θεμα με τη μηνιαια καταχωρηση kw που το συστημα τους δεν την δεχεται και πρεπει να τους στελνω εμαιλ καθε μηνα με τις μετρησεις μου, σε γενικες γραμμες ειναι οκ ως εταιρια. Ουτε κρυο ουτε ζεστη. Αλλα σιγουρα σε καλυτερη μοιρα απο την Ηρων

Link to comment
Share on other sites

Ας πήγαινες protergia. Η εφαρμογή από pc, iPhone & android παίζει απροβλημάτιστα για καταχώρηση ενδείξεων.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις εταιρίες παιδιά, το ρεύμα είναι πιο φθηνο από την ΔΕΗ; δηλαδή αν στη ΔΕΗ καίω 100 το μήνα εδώ πάμε στα 90; κάπως έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς !!

Καθε εταιρεία έχει τις δικες τιμές κιλοβατωρας.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις εταιρίες παιδιά, το ρεύμα είναι πιο φθηνο από την ΔΕΗ; δηλαδή αν στη ΔΕΗ καίω 100 το μήνα εδώ πάμε στα 90; κάπως έτσι;

Nαι..αλλά με το -15% της ΔΕΗ η διαφορά είναι μικρή..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνδέθηκα και πριν 20 μέρες σε νυχτερινο και βγαίνει 1/3 περίπου των κανονικών δηλαδή στις 1600 που έχουμε το τετράμηνο οι 500 τουλάχιστον είμαι βραδυνές. Μαζί με το 15% έκπτωση που περνουμε πάντα πιστεύω η διαφορά είναι πολύ μικρή με τους εναλλακτικους.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πλάκα έχει αυτό!!Φαντάζομαι θα πέρνει την κατανάλωση ημέρας και θα αφαιρεί 5 ώρες, αφού με τους αρχαίους ,αναλογικούς,μετρητές που έχουμε δεν μπορεί να γίνει πχ για κάποιες ώρες ανα ημέρα.Πάντως οι πελάτες της ΔΕΗ αυξήθηκαν τον Ιούλιο και έπεσαν της protergia και της ελπεντισον, η οποία εμφάνισε ζημίες..αναρωτιέμαι γιατί...

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εκανα προσφατα αιτηση στην ηρων αλλα το εχω ψιλομετανιωσει. Η εταιρια φαινεται λιγο old fashioned. Απο οσο βλεπω δεν υπαρχει δυνατοτητα για μηνιαια καταχωρηση kw ωστε αν λαμβανω μηνιαιους εκαθαριστικους λογαριασμους, η σελιδα τους ειναι τραγικη και η διαδικασια αιτησης για περασω σε αυτους εχει ενα συμβολαιο με δεσμευση 24 μηνων. Επιπροσθετα σε χρεωνουν 5 ευρω τον κουριερ οταν σου στελνουν την αιτηση για να την υπογραψεις.

 

Σε αλλη οικια μου εχω elpedison οπου περα απο ενα θεμα με τη μηνιαια καταχωρηση kw που το συστημα τους δεν την δεχεται και πρεπει να τους στελνω εμαιλ καθε μηνα με τις μετρησεις μου, σε γενικες γραμμες ειναι οκ ως εταιρια. Ουτε κρυο ουτε ζεστη. Αλλα σιγουρα σε καλυτερη μοιρα απο την Ηρων

Θα μπορούσες να μας πει πώς είναι από εξ. πελατών;;Χρειάστηκε;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Nαι..αλλά με το -15% της ΔΕΗ η διαφορά είναι μικρή..

Αν δεν θέλετε να λαμβάνεται λογαριασμό ΔΕΗ μέσω ΕΛΤΑ αλλά μόνο στο e-mail, πχ για εξοχικό ή κλειστό σπίτι μπορείτε να το κάνετε από τη σελίδα της ΔΕΗ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ήρθε στο μαγαζί μας ένας υπάλληλος που προμοταρει εναλλακτικό παροχο ρεύματος.

Μέσα σε όλα μας είπε κιόλας ότι το 2017 με 18 θα βγει από την ΔΕΗ το 15%έκπτωση καλοπληρωτη, και άλλα διάφορα περί αλλαγής διοίκησης δεη και ότι θα κλείσει στο μέλλον

 

Παίζει να ισχύουν??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...