Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

302 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      144
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

2 minutes ago, korakios said:

άσε τηλ έξω στην πόρτα

Καλα θα ήταν αλλα 2-3 άτομα που ξερω οτι το έκαναν δεν είχαν ανταπόκριση! Ας μη ρισκάρω και δεν ολοκληρωθεί η αλλαγη!

2 minutes ago, makap said:

Εάν είναι ενεργό το ebill σου, ναι, μπορείς, αλλά αμφιβάλλω αν είναι ενεργό.

Μέσω του ΑΦΜ μου, η υπάλληλος βρήκε την προηγούμενη (πριν 2 χρόνια) σύνδεσή μου. αλλά χρειαζόταν νέα ταυτοποίηση.

Θα βρω τον παλιο λογαριασμό και θα δοκιμάσω να δούμε αν ενεργοποιηθεί με εκείνον τον κωδικό εταίρου..

Τέτοιες μέρες πριν 2 χρόνια είχα φύγει και εγω απο ΔΕΗ...ήρθε η ώρα της επιστροφής δυχτυχώς μετα τις τελευταίες αλλαγες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

update στο excel , πλέον το πεδίο για πάγιο στο "Πρόγραμμά σας" είναι σε άλλο σημείο και δεν μπερδεύει 🙂

ανακοινώθηκε και αύξηση της "επιδότησης" (στα κυμαινόμενα) στα 0,06€/kw μέχρι 300kw/μήνα (ΔΕΗ 600kw/μήνα)

όταν γίνει 0,10 το συζητάμε πάλι για τα κυμαινόμενα με ρήτρες

Edited by korakios

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! Μπηκα με τον παλιο κωδικο εταίρου και μου ενργοοιηθηκε κανονικα το ebill, βλέπω το ακίνητο μου αλλα να είναι η παλια μη ενεργή παροχή ή να είναι η νέα που είναι σε αναμονη για ενεργοποίηση;; ....ποιος ξέρει!!

Πήγα να πατήσω και ενεργοποίηση του on line που μου δείχνει απο κάτω, με καταχώρηση και της κάρτας για πάγια εντολή αλλά κόλλησα λίγο μήπως είναι το προηγούμενο μη ενεργό συμβόλαιο και το άφησα εν τέλει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Καλησπέρα.

Παρακολουθώ καιρό το συγκεκριμένο θέμα και είπα να γράψω και εγώ τον πόνο μου. Πριν από 1 χρόνο με τόσο πρήξιμο που έφαγα τηλεφωνικά (ακόμα τρώω) οπότε και πήγα στην Volton και συγκεκριμένα στο πρόγραμμα Volton One Pro 1 Promo 2M είναι επαγγελματικό και τριφασικό ρεύμα

Συμβόλαιο τότε για 2 χρόνια και το συμβόλαιο μου λήγει του χρόνου τον Σεπτέμβριο.

Δυστυχώς λέω δεν έχω την εμπειρία που έχω στην τηλεφωνία στο ρεύμα για να δω ακριβώς τι παίζει. Έμαθα για την ρήτρα προσαρμογής πλέον και νιώθω πως πληρώνω τα ίδια σχεδόν με την ΔΕΗ

Θα ήθελα λοιπόν οι περισσότεροι φαντάζομαι έχετε εμπειρία σε αυτά τα θέματα να μου πείτε την γνώμη σας για τον λογαριασμό μου. Αν και μπορείτε να το δείτε το μήνα καίω 300-350kw άντε να πάει 400 όπως πήγε για 1 μήνα το καλοκαίρι.

Σας παραθέτω εκκαθαριστικό και 2 έναντι.

Το προ τελευταίο έναντι με τσίγγλισε όταν είδα ρήτρα προσαρμογής μεγαλύτερη από το ρεύμα που έκαψα.

Η πρώτη σκέψη είναι επιστροφή στην ΔΕΗ, δεν ξέρω τι θα έχω διότι 1 μήνα είχα ΔΕΗ για να πάρω το τριφασικό και μετά από 1 μήνα πήγα σε ιδιωτική.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

enanti2.jpg

enanti.jpg

ekatharistiko.jpg

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, BlackBoldog said:

Η πρώτη σκέψη είναι επιστροφή στην ΔΕΗ

σωστή σκέψη μιας και είναι τα μόνα πλέον που μείνανε χωρίς ρήτρα (υπάρχουν και απο άλλες εταιρίες φυσικά αλλά οι τιμές είναι φαρμάκι)

για τη ρήτρα αναπροσαρμογής και ρήτρα αποχώρησης

Quote

ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")

Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

απο ΔΕΗ κοιτάς online/enter/enter+ , δες στο site τις διαφορές και καλή επιτυχία 🙂

Edited by korakios
αμφισβήτησης λογαριασμού

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,μας ηρθε ο εκκαθαριστικος της ΔΕΗ,τριφασικο νυχτερινο ρευμα,με συνολικο ποσο 276 ευρω μαζι με τα δημοτικα τελη ...καταναλωση απο 1/6 εως 29/9/21 ,καταναλωση 1911 Κwh...

υπαρχει καποιος αλλος παροχος πιο οικονομικος?

Link to comment
Share on other sites



γεια σας,μας ηρθε ο εκκαθαριστικος της ΔΕΗ,τριφασικο νυχτερινο ρευμα,με συνολικο ποσο 276 ευρω μαζι με τα δημοτικα τελη ...καταναλωση απο 1/6 εως 29/9/21 ,καταναλωση 1911 Κwh...
υπαρχει καποιος αλλος παροχος πιο οικονομικος?


Πολλοί παροχο είναι ποιό οικονομικοί.
Για να σε βοηθήσουν, γράψε μόνο το κόστος ηλεκτρικής ενέργειας για αυτες τις kwrες και όχι το συνολικό με τα Δημ τέλη, ερτ, κλπ.

----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, coulis said:

ΧΡΕΩΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΔΕΗ 241,90

ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ 83,48

ΕΝΑΝΤΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ - 93,11

ΔΙΑΦΟΡΑ 5,90

ΦΠΑ 236*6%=14,19
 

 


Πολλοί παροχο είναι ποιό οικονομικοί.
Για να σε βοηθήσουν, γράψε μόνο το κόστος ηλεκτρικής ενέργειας για αυτες τις kwrες και όχι το συνολικό με τα Δημ τέλη, ερτ, κλπ.

----------
Tapa
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πως υπογράφω και συμπληρώνω μετρησεις στο εγγραφο που μου εχει στειλει η δεη ρε παιδια ?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DjTony said:

πως υπογράφω και συμπληρώνω μετρησεις στο εγγραφο που μου εχει στειλει η δεη ρε παιδια ?

2 τρόποι.

Το τυπώνεις, συμπληρώνεις ενδείξεις κλπ, και είτε το σκανάρεις είτε βγάζεις φωτο και στέλνεις.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, VANGSKG said:

γεια σας,μας ηρθε ο εκκαθαριστικος της ΔΕΗ,τριφασικο νυχτερινο ρευμα,με συνολικο ποσο 276 ευρω μαζι με τα δημοτικα τελη ...καταναλωση απο 1/6 εως 29/9/21 ,καταναλωση 1911 Κwh...

υπαρχει καποιος αλλος παροχος πιο οικονομικος?

1. βάλε νυχτερινό

2. μόνο της ΔΕΗ τα online/enter/enter+ μείνανε

3. 241,9/1911= ~0,127 σου βγήκε η κιλοβατώρα στο κυμαινόμενο πλέον Γ1

4. θα ακριβύνει πολύ περισσότερο ,παρά την αύξηση της επιδότησης

Edited by korakios
διαίρεση

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

09-10-2021 00:30 εκανα αιτηση στο site της ΔΕΗ. Ακόμα δεν μου εστειλαν mail και ουτε πηραν τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, DjTony said:

πως υπογράφω και συμπληρώνω μετρησεις στο εγγραφο που μου εχει στειλει η δεη ρε παιδια ?

Τα κατεβάζεις στον υπολογιστή και τα συμπληρώνεις. 
Το gmail τα έχει κλειδωμένα σαν ύποπτα και δεν σε αφήνει μα τα κατεβάσεις.  Πρέπει να επιλέξεις πως δεν είναι ύποπτα και τότε θα τα κατεβάσεις και θα τα επεξεργαστείς με Microsoft Office Word.  
Πριν 5 λεπτά τα έστειλα εγώ. 

46 minutes ago, Bayern4 said:

09-10-2021 00:30 εκανα αιτηση στο site της ΔΕΗ. Ακόμα δεν μου εστειλαν mail και ουτε πηραν τηλεφωνο.

8-10-2021 έκανα αίτηση ηλεκτρονικά

11-10-2021 με πήραν τηλέφωνο για επιβεβαίωση

12-10-2021 μου έστειλαν τα χαρτιά με email για να τα συμπληρώσω. 
 

Ο αριθμός που με κάλεσαν ξεκινούσε από 800......

Edited by karelia
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Bayern4 said:

09-10-2021 00:30 εκανα αιτηση στο site της ΔΕΗ. Ακόμα δεν μου εστειλαν mail και ουτε πηραν τηλεφωνο.

Από 30/9 έκανα εγώ και ακόμη τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, leo06 said:

Από 30/9 έκανα εγώ και ακόμη τίποτα. 

Με το που έκανα αίτηση την επόμενη είχα μυνημα τι να στείλω.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, korakios said:

1. βάλε νυχτερινό

2. μόνο της ΔΕΗ τα online/enter/enter+ μείνανε

3. 241,9/1911= ~0,127 σου βγήκε η κιλοβατώρα στο κυμαινόμενο πλέον Γ1

4. θα ακριβύνει πολύ περισσότερο ,παρά την αύξηση της επιδότησης

ευχαριστω για την απαντηση σου..εχω ηδη νυχτερινο..

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, VANGSKG said:

εχω ηδη νυχτερινο..

αν ήδη έχεις τότε η προσαύξηση είναι

(€ ρήτρα μείον κρατική επιδότηση (όχι έκπτωση 30% ΔΕΗ)) διά σύνολο kw μέρας και νύχτας

αυτό το νούμερο το προσθέτεις στις τιμές με έκπτωση 30% (+5% συνέπεια) που έχει πλέον το ΓΝ1

0,0719    0,0513

και παίρνεις τις τελικές τιμές (χωρίς να υπολογίζεται η κλίμακα >2000kw/τετράμηνο)

απο Οκτώβριο η κρατική επιδότηση θα είναι 0,06 ,αλλά η προσαύξηση πολύ μεγαλύτερη

Edited by korakios

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

09-10-2021 00:30 εκανα αιτηση στο site της ΔΕΗ. Ακόμα δεν μου εστειλαν mail και ουτε πηραν τηλεφωνο.
Πάρε τηλέφωνο μάλλον χάθηκε η αίτηση σου, εγώ σε δύο εργάσιμες με πήραν τηλέφωνο.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτή τη στιγμή σε οποιαδήποτε εταιρεία, κάποιο πρόγραμμα με κλειδωμένη τιμή (αυξημένη φυσικά) για όλο το συμβόλαιο;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, alfeios said:

Υπάρχει αυτή τη στιγμή σε οποιαδήποτε εταιρεία, κάποιο πρόγραμμα με κλειδωμένη τιμή (αυξημένη φυσικά) για όλο το συμβόλαιο;

Υπάρχουν τα σταθερά της ΔΕΗ (Online, Enter, Enter+ ), που δεσμεύουν για διετία, αλλά το σίγουρο είναι το εξάμηνο, σύμφωνα με απόφαση της ΡΑΕ.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, makap said:

Υπάρχουν τα σταθερά της ΔΕΗ (Online, Enter, Enter+ ), που δεσμεύουν για διετία, αλλά το σίγουρο είναι το εξάμηνο, σύμφωνα με απόφαση της ΡΑΕ.

Δηλαδή εννοείς ότι ακόμη και σε αυτά, μετά το εξάμηνο μπορεί να έχεις χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής στην ήδη αυξημένη τιμή;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, alfeios said:

Δηλαδή εννοείς ότι ακόμη και σε αυτά, μετά το εξάμηνο μπορεί να έχεις χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής στην ήδη αυξημένη τιμή;

Όλοι οι πάροχοι υποχρεούνται να διατηρούν τα προγράμματά τους για 6 μήνες.

Το πως θα το αλλάξει (σταθερό ή με ρήτρα) κανείς δεν το ξέρει.

Από εκεί και πέρα, αν τα αλλάξουν, μπορεί ο φύγει ο καταναλωτής χωρίς επιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, makap said:

Με δεδομένο ότι, 1) αυτό είναι το 2ο post στο forum, και 2) προτείνεις την protergia, από την οποία φεύγουν όλοι τρέχοντας, με βάση τους φετεινούς λογαριασμούς με ΟΤΣ και ρήτρα αναπροσαρμογής, δείχνει πόσο μακρυά βρίσκεσαι από την πραγματικότητα.

Εγω δηλαδη που δεν ειναι το 2ο post, και δεν  εχω μεχρι και τον αυγουστο ρητρα , να φυγω τρεχοντας και  ειμαι  εκτος πραγματικοτητας;;;

1 hour ago, makap said:

 

 

Edited by aenaos15

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, aenaos15 said:

Εγω δηλαδη που δεν ειναι το 2ο post, και δεν  εχω μεχρι και τον αυγουστο ρητρα , να φυγω τρεχοντας και  ειμαι  εκτος πραγματικοτητας;;;

 

Εκτός από αυτά που διαβάζω σε όλα τα fora, έχω φίλο που ήταν στην Protergia για χρόνια και μάλιστα με "ειδική σχέση", έφαγε σφαλιάρες όλους τους πρώτους μήνες του 2021 (μέχρι το καλοκαίρι) και έφυγε τρέχοντας.

Το καλοκαίρι, βέβαια, κανένας πάροχος δεν χρεώνει βάσει κατανάλωσης, για να δεις και το αντίστοιχο τιμολόγιό του, αλλά μόνο έναντι. Από τον ΟΚΤ που θα ανοίξουν οι διακόπτες, θα μας πεις τις εντυπώσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...