Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

302 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      144
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Ευχαριστω για την απαντηση. Εχω δυο ερωτησεις και αν μπορεις να μου απαντησεις..

1) Τα 14 χρονια συμπληρωθηκαν το 2006. Η ΔΕΔΔΗΕ γιατι δεν ζητησε σχεδιο τοτε; Ζηταει μολις δει οτι αλλαζεις παροχο;

2) Γιατι ζηταει εκ νεου σχεδιο; Για να δει αν εγινε καποια αλλαγη στο σπιτι;

 

Σε εμένα δε ζήτησαν τίποτα, και είμαι αρκετούς μήνες στο νέο πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα στην παρεα... Οσο αφορα το νυχτερινο ρευμα πως γίνεται η αναλογια Οσο αφορα το οριο των 2000κιλοβατ που αλλαζει η τιμολόγηση? Δηλαδή δεν πρέπει συνολικά κανονικο και μειωμενο να περνανε τις 2000 η μονο το κανονικο φια να αλλαζει η τιμολόγηση του κανονικου?

Η ΔΕΗ εφαρμόζει ότι ΟΣΟ και να κάψεις το χρεώνει με 0,066/kwh και -15% αν είσαι συνεπής.Αυτό αφορά μόνο το ρεύμα.Οι ρυθιζόμενες χρεώσεις έχουν κατώτατη κλίμακα 1600kWh.Δες εδώ:https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino

Η διαφορά αφορά μόνο τις ΥΚΩ, μιας και το νυχτερινό δεν έχει χρεώσεις δικτύων.

Οι πρώτες 1600:0,00690

οι επόμενες 400:0,05000

όλες οι άλλες 0,08500.

Αυτό αφορά μόνο τις ΥΚΩ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Εχω δυο ερωτησεις και αν μπορεις να μου απαντησεις..

1) Τα 14 χρονια συμπληρωθηκαν το 2006. Η ΔΕΔΔΗΕ γιατι δεν ζητησε σχεδιο τοτε; Ζηταει μολις δει οτι αλλαζεις παροχο;

2) Γιατι ζηταει εκ νεου σχεδιο; Για να δει αν εγινε καποια αλλαγη στο σπιτι;

Από όσο ξέρω Η ΔΕΔΔΗΕ δεν ζητάει τίποτα αν δεν κάνεις εσύ κάποια αλλαγή.

π.χ αλλαγή ονόματος . Μόλις πας να αλλάξεις όνομα σου έρχεται το χαρτί.

Και εν πάσει περιπτώσει είναι θέμα της ΔΕΔΔΗΕ , ρώτα τους γιατί δεν σου το ζήτησαν , εγώ είμαι αναρμόδιος να απαντήσω σε δικά τους θέματα.

Ηλεκτρολόγος είπα ότι είμαι , όχι υπάλληλος της ΔΕΔΔΗΕ.

https://www.dei.gr/el/eksupiretisi-pelatwn/themata-pelatwn/upeuthuni-dilwsi-egkatastati-ilektrologou-udepisto

Σύμφωνα με την υφιστάμενη νομοθεσία (Ν. 4483/65), είναι υποχρεωτικός ο επανέλεγχος των εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων από αδειούχους εγκαταστάτες ηλεκτρολόγους, οι οποίοι και εκδίδουν σχετική Υπεύθυνη Δήλωση που υποβάλλεται στο ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ.

 

Ο επανέλεγχος διενεργείται σε τακτά χρονικά διαστήματα, τα οποία ορίζονται στο άρθρο 5 της Απόφασης Φ.7.5/1816/88/27.02.04 του Υφυπουργού Ανάπτυξης που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 470/05.03.2004. Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι στις κατοικίες ο επανέλεγχος πρέπει να διενεργείται τουλάχιστον κάθε 14 χρόνια, ενώ στους επαγγελματικούς χώρους (χωρίς εύφλεκτα υλικά) κάθε 7 χρόνια.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Για να μάθετε αν έχει λήξει καλείτε το 11500 με αριθμό παροχής και σας λένε.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δε ζήτησαν τίποτα, και είμαι αρκετούς μήνες στο νέο πάροχο.

 

Και σε μένα.[/quote

 

Διότι δεν αλλαξατε όνομα στο ρολόι-λογαριασμό

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Το κοστος του σχεδιου ειχα υποψιν μου και δεν σκεφτομαι την αλλαγη σε αλλη εταιρεια με τοσο μικρες οικονομικες διαφορες.

Εδω που ειμαι χρεωνεται επιπλεον η σφραγιδα του σωματειου ηλεκτρολογων με το κοστος να διαμορφωνεται χαλαρα απο 150-300€.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει. Είναι στο νέο πάροχο 1.5 χρόνο. Θα δω αν θα μου έρθει καμία ανακοίνωση από δεδηε. Πάντως ο νέος πάροχος μου είχε πει ότι θα γίνει η αλλαγή χωρίς να μου ζητήσουν τίποτα από τη δεδηε. Ήταν ο μόνος που μου το είχε πει και γι'αυτό πήγα. Θα δείξει...

Δεν έχω αλλάξει όμως όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έχουν περάσει 26 χρόνια

 

Διότι δεν αλλαξατε όνομα στο ρολόι-λογαριασμό

 

Αυτό το γνωρίζω, απλά το αναφέρω κι εδώ ότι δε μου ζητήθηκε τίποτα, γιατί υπάρχουν συγκεχυμένες πληροφορίες

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Η Ανεξάρτητη Αρχή “Συνήγορος του Καταναλωτή” ενημερώνει τους

καταναλωτές για τους δεκαψήφιους αριθμούς τηλεφωνικής εξυπηρέτησης

από προμηθευτές του τομέα της ενέργειας, προκειμένου να αποφεύγονται

ενδεχόμενες υψηλές χρεώσεις που συνδέονται με τη χρήση πενταψήφιων

τηλεφωνικών αριθμών.

 

Οι αριθμοί αυτοί έχουν ως εξής:

►Η εταιρεία ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. διαθέτει τον αριθμό 210 6967500

►Η εταιρεία ΔΕΗ Α.Ε. διαθέτει τον αριθμό 211 2110770

►Η εταιρεία ELPEDISON A.E. διαθέτει τον αριθμό 210 7104852

►Η εταιρεία ΗΡΩΝ A.E. διαθέτει τον αριθμό 213 0333000

►Η εταιρεία ΜΥΤΗΛΙΝΑΙΟΣ Α.Ε. (PROTERGIA) διαθέτει τον αριθμό 210 3448500

►Η εταιρεία NRG A.E. διαθέτει τον αριθμό 211 1032132

►Η εταιρεία VOLTERRA Α.Ε. διαθέτει τον αριθμό 213 0883000

►Η εταιρεία VOLTON Α.Ε. διαθέτει τους αριθμούς 210 4187070 & 216 3001000

►Η εταιρεία WATT+VOLT Α.Ε. διαθέτει τον αριθμό 213 0189199

Λ. Αλεξάνδρας 144, τ.κ. 11471, Αθήνα 210 6460734 fax:210 6460784

grama@synigoroskatanaloti.gr http://www.synigoroskatanaloti.gr

►Η εταιρεία ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ Αττικής A.E. διαθέτει τον αριθμό 210 3406000

►Η εταιρεία ΖΕΝΙΘ Α.Ε. διαθέτει τον αριθμό 2311 223099

►Η εταιρεία ΕΔΑ Αττικής A.E. διαθέτει τον αριθμό 213 0882000

►Η εταιρεία ΕΔΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ διαθέτει τον αριθμό 2310 584444.

Επιπλέον, ο Συνήγορος του Καταναλωτή, ζήτησε από όλους τους Προμηθευτές και

τους Διαχειριστές Δικτύων της Αγοράς Ενέργειας να διασφαλίσουν τη λειτουργία

δωρεάν γραμμών εξυπηρέτησης πελατών για τις περιπτώσεις αναγγελίας

βλαβών/λανθασμένων χρεώσεων-μετρήσεων, καθώς και να προβούν σε

δημοσιοποίησή τους, προς το καταναλωτικό κοινό, με κάθε πρόσφορο τρόπο, (π.χ.

αναφορά των τηλεφωνικών γραμμών τους με εμφανή τρόπο στους λογαριασμούς,

αναγραφή τους σε εμφανές σημείο στην ιστοσελίδα των προμηθευτών κλπ.), έτσι ώστε

οι καταναλωτές να επικοινωνούν για αναγγελία βλαβών/λανθασμένων χρεώσεωνμετρήσεων

χωρίς κανένα κόστος.

πηγη : http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/announce/2018-10-02.%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82_5%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1.pdf

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

''Παίρνουν φωτιά οι τιμές του ηλεκτρισμού και του αερίου στην Ευρώπη ενόψει του πρώτου κύματος ψύχους''

 

https://energypress.gr/news/pairnoyn-fotia-oi-times-toy-ilektrismoy-kai-toy-aerioy-stin-eyropi-enopsei-toy-protoy-kymatos

 

''Στο παιχνίδι αφήνει ο ενεργειακός σχεδιασμός το Αμύνταιο, λειτουργία σε γκρίζο τοπίο μέχρι την αναβάθμιση του σταθμού''

 

https://energypress.gr/news/sto-paihnidi-afinei-o-energeiakos-shediasmos-amyntaio-leitoyrgia-se-gkrizo-topio-mehri-tin

 

'

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αντάρτικο στην Κομισιόν..

 

''Αδαμίδης: Συνεχίζει κανονικά την λειτουργία του ο ΑΗΣ Αμυνταίου με ευθύνη της κυβέρνησης και της διοίκησης της ΔΕΗ - Λήγουν σήμερα οι ώρες''

 

https://energypress.gr/news/adamidis-synehizei-kanonika-tin-leitoyrgia-toy-o-ais-amyntaioy-me-eythyni-tis-kyvernisis-kai

 

Συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά ο ΑΗΣ Αμυνταίου παρά την εκπνοή σήμερα, των 17.500 ωρών λειτουργίας του σταθμού, όπως υποστήριξε σε δηλώσεις του στο kozan.gr ο πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ, Γιώργος Αδαμίδης. "Ο εν λόγω ΑΗΣ θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά με ευθύνη της της διοίκησης της ΔΕΗ και της κυβέρνησης", ανέφερε χαρακτηριστικά.

 

Ειδικότερα, ο πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ για το θέμα της παράτασης των ωρών λειτουργίας του ΑΗΣ Αμυνταίου, σημείωσε τα εξής: «Ο AHΣ Αμυνταίου θα συνεχίσει κανονικά τη λειτουργία του έτσι όπως ακριβώς δήλωσαν στην αρμόδια επιτροπή βουλής τόσο ο πρόεδρος Μανώλης Παναγιωτάκης όσο και Υπουργός Ενεργείας Γιώργος Σταθάκης. Αυτό άλλωστε προβλέπει κι ο υπό διαβούλευση μακροχρόνιος ενεργειακός σχεδιασμός για τον ΑΗΣ Αμυνταίου, προφανώς μετά την αναβάθμισή του. Είναι γνωστό ότι, το 2016, υπάρχει επιστολή της Διεύθυνσης Περιβάλλοντος και Αδειοδοτήσεων του Υπουργείου Ενέργειας προς την ΔΕΗ, που εγκρίνει, για 32.000 ώρες, τη λειτουργία τόσο του ΑΗΣ Καρδιάς όσο και του ΑΗΣ Αμυνταίου, με το αίτημα αυτό να τίθεται υπόψιν της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Περιβάλλοντος. Είναι επίσης γνωστό ότι, τον περασμένο Φεβρουάριο, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή Περιβάλλοντος αρνήθηκε την παράταση των ωρών λειτουργίας των εν λόγω σταθμών, ωστόσο το γεγονός ότι τίθεται ζήτημα επάρκειας ισχύος για την χώρα καθιστά τη λειτουργία των εν λόγω σταθμών επιβεβλημένη. Εν κατακλείδι και για να μην υπάρχει καμία ανησυχία στους εργαζομένους του ΑΗΣ Αμυνταίου, την Δευτέρα 19 Νοεμβρίου στις 23:00 (που θεωρητικά εκπνέουν οι 17.500 ώρες λειτουργίας του σταθμού) ο εν λόγω ΑΗΣ θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά με ευθύνη της διοίκησης της ΔΕΗ και της κυβέρνησης».

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

''Αποφασίζεται σήμερα η είσοδος της ΔΕΗ στο αέριο - Το πλάνο της Boston Consulting και η σημασία που δίνει στην αγορά η McKinsey''

 

https://energypress.gr/news/apofasizetai-simera-i-eisodos-tis-dei-sto-aerio-plano-tis-boston-consulting-kai-i-simasia-poy

 

''Πτώση 1,3% για το μερίδιο της ΔΕΗ στην προμήθεια τον Οκτώβριο - Δείτε την εικόνα στους εναλλακτικούς πάροχους''

 

https://energypress.gr/news/ptosi-13-gia-meridio-tis-dei-stin-promitheia-ton-oktovrio-deite-tin-eikona-stoys-enallaktikoys

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΗΡΩΝ δίνει 100 ευρώ για online αίτηση από Παρασκευή έως Δευτέρα.

http://heron.gr/index.php/press-news-2/black-friday

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εάν υπάγεσαι στο ΚΟΤ, κερδίζεις κάτι εάν πας σε εναλλακτικό; Εάν ναι ποιόν θα προτείνατε; Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η έκπτωση του ΚΟΤ είναι συγκεκριμένη (λεπτά του ΕΥΡΩ ανά κιλοβατώρα όχι κάποιο ποσοστό) και εφαρμόζεται σε όποιο πρόγραμμα προμηθευτή επιλέξεις. Το θέμα είναι ότι αν αλλάξεις πάροχο πρέπει να κάνεις τη διαδικασία από την αρχή, Οπότε αν έχει αλλάξει κάτι που σε αφορά από τις προϋποθέσεις που ορίζει ο νόμος (πχ αύξηση εισοδήματος), θα απενταχθείς.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η έκπτωση του ΚΟΤ είναι συγκεκριμένη (λεπτά του ΕΥΡΩ ανά κιλοβατώρα όχι κάποιο ποσοστό) και εφαρμόζεται σε όποιο πρόγραμμα προμηθευτή επιλέξεις. Το θέμα είναι ότι αν αλλάξεις πάροχο πρέπει να κάνεις τη διαδικασία από την αρχή, Οπότε αν έχει αλλάξει κάτι που σε αφορά από τις προϋποθέσεις που ορίζει ο νόμος (πχ αύξηση εισοδήματος), θα απενταχθείς.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Γι αυτό δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να αλλάξω πάροχο, που θα κερδίσω κάτι ισως; Όχι δεν έχει αλλάξει κάτι και να κάνω καινούργια αίτηση για ΚΟΤ δεν υπάρχει λόγος απόρριψης.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εαν τηρείς τους ορους κ τις προϋποθέσεις του ΚΟΤ, μένεις στον παροχο που εισαι

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε ότι η Δημόσια Επιχείρηση Αερίου(ΔΕΠΑ) εξαγόρασε το 51% της ΕΠΑ Αττικής που είχε η shell.Έτσι ελέγχει πλέον το 100%.Το ίδιο και στην ΕΔΑ(δίκτυο). Λένε ότι αλλάζει και το πλάνο και επιταχύνεται η κατασκευή δικτύου,

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε!!

 

''Νέο deal στη λιανική ρεύματος: Ο ΗΡΩΝ απορροφά τους πελάτες της Green'''

 

https://energypress.gr/news/neo-deal-sti-lianiki-reymatos-o-iron-aporrofa-toys-pelates-tis-green

 

''Χρ. Κολώνας: Νέος γύρος συγκέντρωσης στην προμήθεια ηλεκτρικής ενέργειας''

 

https://energypress.gr/news/hr-kolonas-neos-gyros-sygkentrosis-stin-promitheia-ilektrikis-energeias

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλετα, είμαι στην watt and volt και από τότε που έχω κάνει την αίτηση για το κοινωνικό τιμολόγιο δεν μου έχουν βγάλει λογαριασμό.

Πάνε 8 μήνες τώρα και όποτε τους παίρνω τηλέφωνο μου λένε είναι πρόβλημα από τη μεριά μας και θα το φτιάξουμε σύντομα.

Στο τέλος θα μου έρθει εμένα ένα τρελο πόσο και θα τρέχω.

Πως μπορώ να βρω το δίκιο μου κάπου?

Πρώτη φορά μου συμβενη να θέλω να πληρώσω και να μη μου βγαζο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Ο τελευταιος μου εκκαθαριστικος χειμερινος με αφυγραντηρα να δουλευει 5-6 ωρες μου βγηκε 1360KW και συνεπως υπολογιζω περιπου 3500kw συνολικα τον χρονο αφου δεν εχω air condition και το καλοκαιρι λειπω αρκετες μερες απο το σπιτι.

 

Αρα

ΧΡΕΩΣΗ ΔΕΗ

3500KW Χ 0.0946 = 331€

ΠΑΓΙΟ 0.39Χ12μηνες = 4.7€

Συνολο = 335.7€

Εκπτωση συνεπειας 335.7 Χ 15% = 50

Τελικη χρεωση 285.7€

 

ΧΡΕΩΣΗ ΗΡΩΝ

3500 Χ 0.0659 = 230

ΠΑΓΙΟ 4.5Χ12 = 54 ("ΞΕΧΑΣΕ" να μου πει στο τηλεφωνο οτι το παγιο θα ειναι 4.5 το μηνα)

Συμβολαιο 2 χρονια

Τελικη χρεωση 284 με εμπροθεσμη καταβολη παντα.

 

Επειδή ξεκινησα την ερευνα μήπως κ συμφέρει να μεταβώ σε άλλον παροχο πλην της ΔΕΗ διαβασα την σελιδα απο κάθε υποψήφια εταιρία

και δημιούργησα ενα φύλλο στο numbers.app (σε mac) - κάτι αντίστοιχο με excell.

Δεν συμπεριέλαβα τα Γ1Ν και τα 3φασικά καθώς και την έκπτωση της ΔΕΗ 15%

Παρακάτω παραθέτω ένα screenshot για 3500kWh... εαν εχω λάθη πείτε μου.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του στειλω το αρχειο numbers

 

IMG

ACP9drp

Edited by filippos

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...