Jump to content

[S7 series] Ασφάλεια Κινητού


earthdog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω smartphone με τιμολόγιο και όχι απλή απόδειξη, θέλω να ρωτήσω το εξής: Γίνεται να είναι αγορασμένο με τιμολόγιο και στην αίτηση ασφάλισης να συμπληρώσω τα δικά μου στοιχεία ή θα υπάρξει θέμα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω smartphone με τιμολόγιο και όχι απλή απόδειξη, θέλω να ρωτήσω το εξής: Γίνεται να είναι αγορασμένο με τιμολόγιο και στην αίτηση ασφάλισης να συμπληρώσω τα δικά μου στοιχεία ή θα υπάρξει θέμα;

Ασφαλώς και γίνεται! Εγώ ασφάλισα κινητό στο όνομά μου ενώ το τιμολόγιο αγοράς ήταν σε άλλο όνομα.

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει αυταπόδεικτο και έννομο συμφέρον για να ασφαλίσης κάτι που θα έχεις μετά απαίτηση αποζημίωσης σε περίπτωση ζημιάς.

Αν αυτό έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις, τότε είναι οκ.

Πρόσεχε όμως με τις ασφαλιστικές στις λεπτομέρειες σε αυτά τα θέματα, διότι σε τέτοιου είδους θέματα είναι εύκολο να ασφαλιστείς , αλλά με τις λεπτομέρειες να μην είναι απόλυτα εντάξει ( αν δεν είναι ) γίνεται εξαιρετικά δύσκολο να αποζημιωθείς όταν έρθει η ώρα.

Καλύτερα λοιπόν ρώτα τη ασφαλιστική με ποιο τρόπο θα είσαι απόλυτα καλυμμένος σε αυτή τη περίπτωση, ίσως με μια υπεύθυνη δήλωση που θα τη δώσεις εξαρχής με τη σύναψη της ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Επικοινώνησα με την ασφαλιστική και μου επιβεβαίωσαν ότι δεν θα έχω θέμα! Στην Αίτηση Ασφάλισης πρέπει να δηλώνονται τα στοιχεία του ατόμου που τελικά θα χρησιμοποιεί το κινητό. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ασφαλεισε κανενας s9+ να δουμε τιμη και την εχει χρησιμοποιησει κανεις να δουμε ποσο αξιοπιστη ειναι;
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλεισε κανενας s9+ να δουμε τιμη και την εχει χρησιμοποιησει κανεις να δουμε ποσο αξιοπιστη ειναι;

 

ΜΙλησα σημερα με generalli και μου εστειλε μειλ με οτι χρειαζεται για να το ασφαλισω αν θελω. ειναι στα 35 ευρω λογω της τιμης της συσκευης. Επισης δεν υπαρχει προβλημα που η αποδειξη δεν ειναι στο δικο μου ονομα. Τους νοιαζει απλα ποτε εχει γινει η αγορα. Λογικα θα το ασφαλισω αλλα ευχομαι να μη χρειαστει να την χρησιμοποιησω. Θα το δω σαν αγορα μιας "εξτρα θηκης" και βλεπουμε..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ΜΙλησα σημερα με generalli και μου εστειλε μειλ με οτι χρειαζεται για να το ασφαλισω αν θελω. ειναι στα 35 ευρω λογω της τιμης της συσκευης. Επισης δεν υπαρχει προβλημα που η αποδειξη δεν ειναι στο δικο μου ονομα. Τους νοιαζει απλα ποτε εχει γινει η αγορα. Λογικα θα το ασφαλισω αλλα ευχομαι να μη χρειαστει να την χρησιμοποιησω. Θα το δω σαν αγορα μιας "εξτρα θηκης" και βλεπουμε..
Το mail στο οποίο απευθύνθηκες αν επιτρέπεται;

Σκοπεύω να κάνω κι εγώ μία ερώτηση και να προχωρήσω σε ασφάλιση αν αξίζει, παρά να ζω με το άγχος μη μου πέσει!

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το mail στο οποίο απευθύνθηκες αν επιτρέπεται;

Σκοπεύω να κάνω κι εγώ μία ερώτηση και να προχωρήσω σε ασφάλιση αν αξίζει, παρά να ζω με το άγχος μη μου πέσει!

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

 

Έχω χαλάσει μέχρι στιγμής για τζάμι και 2 θήκες 17 ευρώ από μαγαζιά στην πόλη μ και περιμένω και από αλι εξπρές. Καλύτερα μια ασφάλιση 35 ευρώ κ ένα χρόνο είσαι πασας και το έχεις κ γυμνό αν θέλεις να το χαίρεσαι

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Το mail στο οποίο απευθύνθηκες αν επιτρέπεται;

Σκοπεύω να κάνω κι εγώ μία ερώτηση και να προχωρήσω σε ασφάλιση αν αξίζει, παρά να ζω με το άγχος μη μου πέσει!

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

 

Πηρα τηλεφωνο και μιλησα με μια εκπροσωπο της εταιρειας και μου εδωσε το δικο της μειλ. Δεν εχουν καποιο generic απ οτι καταλαβα. Οποτε καλυτερα να μιλησεις τηλεφωνικα γιατι μπορει να μην πετυχεις την ιδια. Λογω ογκου δουλειας που εχουν εγω σκεψου επαιρνα τηλ ξανα για επιβεβαιωσει οτι το εχει παρει το μειλ μου γιατι ηταν πηγμενη φουλ οπως την ακουγα.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς έχουν αυξήσει κατά πολύ το χρόνο αποζημίωσης...

Ενώ τον Οκτώβρη (2017) από τη στιγμή που τους έστειλα τα δικαιολογητικά μέσα σε 3 εργάσιμες μου είχαν βάλει τα χρήματα για σπάσιμο οθόνης, τώρα για τον ίδιο σκοπό (έκανα την επέκταση) μου είπαν 25 εργάσιμες...:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουν αυξήσει κατά πολύ το χρόνο αποζημίωσης...

Ενώ τον Οκτώβρη (2017) από τη στιγμή που τους έστειλα τα δικαιολογητικά μέσα σε 3 εργάσιμες μου είχαν βάλει τα χρήματα για σπάσιμο οθόνης, τώρα για τον ίδιο σκοπό (έκανα την επέκταση) μου είπαν 25 εργάσιμες...:(:(:(

 

Προσωπικά όσο είναι σωστοί και τυπικοί στις υποχρεώσεις τους σε περίπτωση που χτύπα ξύλο τους χρειαστώ, θα συνεχίσω να τους τιμώ και ας φτάσουν σε μήνα.

Είναι σχετικά μικρό το ποσό για το ρίσκο που υπάρχει με τα υλικά που φτιάχνουν πλέον τις συσκευές.

Αρκετές οι 25 ημέρες δε λέω, εργάσιμες κιόλας, αλλά θα γυρίσουν στην τσέπη σου τα λεφτά στα μέσα του επόμενου μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συμφωνούμε. Απλώς δείχνει μη σταθεροποιημένη αγορά το γεγονός ότι αυτό το μικρό ποσό που λες το αυξάνουν αργά αλλά σταθερά τον τελευταίο χρόνο και τώρα αυτό με την αύξηση του χρόνου αποζημίωσης. Ας ελπίσουμε να συνεχίσουν ωστόσο να κάνουν αυτή τη δουλειά. (Το ότι είναι η Generali από πίσω είναι το μόνο καθησυχαστικό).

 

Αλήθεια, έχει βρει κανένας καμία άλλη εταιρία να προσφέρει ανεξάρτητη ασφάλεια πέρα από την Ξηρογιαννόπουλος; Ίσως και για 2ο χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλουν λέω. Εσοδα ψάχνουν κι αυτοί. Κάτι θα κάνουν για να καλύψουν τα νότα τους και να μαζέυουν και το παραδάκι.
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος της ασφάλειας που πληρώνουμε είναι τεράστιο, αν αναλογιστεί κανείς το ασφάλιστρο. Σκεφτείτε μόνο ότι για ένα αμάξι που μπορεί να στοιχίσει στην ασφαλιστική μέχρι και 1.250.000€, το ελάχιστο ασφάλιστρο είναι 3 φορές ενός κινητού που το πολύ να στοιχίσει σε μια ασφαλιστική από 400€ ως 1.400€. Πολύ χαμηλό ρίσκο, για αυτό και δε το ψάχνουν ότι και να γίνει.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουν αυξήσει κατά πολύ το χρόνο αποζημίωσης...

Ενώ τον Οκτώβρη (2017) από τη στιγμή που τους έστειλα τα δικαιολογητικά μέσα σε 3 εργάσιμες μου είχαν βάλει τα χρήματα για σπάσιμο οθόνης, τώρα για τον ίδιο σκοπό (έκανα την επέκταση) μου είπαν 25 εργάσιμες...:(:(:(

 

Τι είναι αυτή η επέκταση που έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτή η επέκταση που έκανες;
Η αρχική ασφάλεια που κάνεις ουσιαστικά καλύπτει ένα περιστατικό για ένα χρόνο. Δηλαδή ή ένα σπάσιμο οθόνης ή μια κλοπή κτλ.Εαν αποζημιώθεις μια φορά μπορείς να έχεις επέκταση (επί πληρωμή φυσικά) και για δεύτερο περιστατικό μέχρι την λήξη της ασφάλειας ( που παραμένει στο 12μηνο) Φυσικά και δεν συμφέρει να το κάνεις εάν είσαι πχ στον 11ο μήνα κλτ

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, προχώρησα τελικά κι εγώ σε ασφάλεια στους συγκεκριμένους, αχρείαστη να είναι.

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι καλύπτει αυτή η ασφάλεια? Για το s9+ είναι 35€?
https://www.xirogiannopoulos.gr/%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%8C-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%AE-%CF%84%CE%BF-tablet-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AD/

 

Ναι, ότι είναι σε αυτός το εύρος τιμής η/και με γυάλινη επιφάνεια πίσω τόσο πάει.

Μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση, απλά έκανα πρόσφατα στην γυναίκα μου και τα ξέρω. Επίσης δεν τους έχω χρειαστεί ακόμα για να δω αν είναι καλοπληρωτες ή όχι..

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα καλη εβδομαδα,λοιπον στις 30/4 ραγισε η οθονη του s9 plus,αγορασμενο από κοτσωβολο και με εγγυηση,η μονη ενημερωση που εχω μεχρι σημερα είναι ο αριθμος επισκευης και ότι εχει σταλει στην αντιπροσωπεια για διαγνωση(όλα λειτουργουν κανονικότατα.μονο η οθονη ειχε θεμα)εχουν περασει 15 μερες ,καμια ενημερωση ,προτεινει κανεις κατι από εμπειρια του?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα καλη εβδομαδα,λοιπον στις 30/4 ραγισε η οθονη του s9 plus,αγορασμενο από κοτσωβολο και με εγγυηση,η μονη ενημερωση που εχω μεχρι σημερα είναι ο αριθμος επισκευης και ότι εχει σταλει στην αντιπροσωπεια για διαγνωση(όλα λειτουργουν κανονικότατα.μονο η οθονη ειχε θεμα)εχουν περασει 15 μερες ,καμια ενημερωση ,προτεινει κανεις κατι από εμπειρια του?

 

Εμένα ο Κωτσόβολος μου είχε κάνει ένα μήνα περίπου

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 series] Ασφάλεια Κινητού

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...