Jump to content

Τουλάχιστον 3 χρόνια κρατά το κινητό του, το 42% των κατόχων smartphone! [poll]


Mythozz
 Κοινοποίηση

Πόσο καιρό κρατάτε το κινητό σας μέχρι να το αλλάξετε για το επόμενο;  

704 members have voted

  1. 1. Πόσο καιρό κρατάτε το κινητό σας μέχρι να το αλλάξετε για το επόμενο;

    • 0-3 μήνες: τα αλλάζω σαν πουκάμισα
      19
    • 3-6 μήνες: τα κρατάω μέχρι να τα βαρεθώ
      48
    • 6-12 μήνες: σταθερός στην αρχική επιλογή για αρκετό καιρό
      98
    • 1-2 χρόνια: όταν δένομαι με κινητό... δένομαι!
      229
    • Πάνω από 2 χρόνια: Ένα κινητό και ΚΑΛΟ για χρόνια!
      302
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      8


Recommended Posts

Καλημερα.Εγω τον περισσοτερο καιρο που εμεινα με ενα κινητο ειναι Samsung Galaxy S2 μιλαμε για 11 μηνες οχι αστεια.Απο το 2011 που ασχολουμαι με Android κραταω μια συσκευη απο 6 ως 8 μηνες.Τι να κανουμε η μουρλα πληρωνεται.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχετικά είναι όλα φίλε, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός. Απλά σκέψου πόσο διαφορετικές-βελτιωμένες ήταν η συσκευές που εβγαίναν κάθε χρόνο πριν μία 10ετία και πόσο αλλάζουν τώρα, όπου ο κάθε κατασκευαστής βελτιώνει τα σημεία, αλλάζει λίγο το design (όχι πάντα) και έτοιμη η νέα ναυαρχίδα.

 

Πριν μια δεκαετια δεν ειχαμε καν android και ios, οποτε δεν ξερω για τι μιλας.

Aσε που ποτε στην ιστορια δεν βγηκε επομενο μοντελο που να εφερε επανασταση, το πρωτο iphone και ipad ναι.

 

Δεν ειδα ποτε επομενο μοντελο να εχει φερει επανασταση σε σχεση με το προηγουμενο.

Εδω καλα καλα στα αμαξια δεν γινεται αυτο, εσυ περιμενεις απο κινητο;

 

Προσωπικά βλέπω μια στασιμότητα-ανακύκλωση των ίδιών χαρακτηριστικών σε πάμπολες υλοποιήσεις χωρίς να προσφέρουν πλέον πραγματικά καινοτόμες-χρήσιμες νέες τεχνολογίες που να σε βάλουν στο τριπάκι να τα "σκας" κάθε χρόνο για νέα συσκευή.

 

E ναι, τα τηλεφωνα δεν ψηνουν καφε :lol:

 

Σου απαντησα τις διαφορές μεταξυ g2 και g4 και δεν σε βλεπω να σχολιαζεις.

Δεν χρειαζεται να φερει την επανασταση ενα τηλεφωνο για να το αγορασεις, ολα την ιδια δουλεια κανουν αλλα πως;

Το ενα την κανει σχεδον αριστα και στο αλλο κανεις 50 συμβιβασμους.

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ 3-6 μηνες....

Ελπίζω να αλλάξει αυτό με το ΖUK Z1

Που εχω τώρα. Ηδη έκλεισα 3 εβδομάδες......

:D :D

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Οτι δεν σου χρειαζεται εσενα, δεν παει να πει οτι δεν ειναι ετη φωτος μπροστα το G4 σε πολλους τομεις.

καμερα, ταχυτητα, multitasking, οθονη και ποιοτητα κατασκευης ειναι τα βασικα που μου ερχονται στο μυαλο.

Φυσικα, ειναι πολυ πισω σε μπαταρια.

 

Αν και ξεφέυγουμε απο το τόπικ, όσον αφορά την σύγκριση αυτών των 2 συσκευών σκέψου ότι έχουν διαφορά 2 έτη. Η κάμερα ok, 3mp παραπάνω και εγγραφή 4k προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο. Ταχύτητα που αναφέρεις, εντελώς απροβλιμάτιστο το g2, πραγματικά κανένα πρόβλημα με lags κλπ. Οθόνη, για μένα το 2k είναι άχρηστο και ενεργοβόρο σαν feature σε 5,5 ίνστες. Οι 5,2 ίνστες σε fhd υλοποίηση είναι ιδανικές, άσε που το g2 έχει και καλύτερο screen to body ratio. Ποιότητα κατασκευής παραπλήσια, με το g2 δεν έχω κανένα πρόβλημα με τριξίματα κλπ και προφανώς ούτε το g4 είναι iphone. Αντιθέτως όσον αφορά την αυτονομία που για μένα είναι απο τα σημαντικότερα κριτήρια, το g2 τα πάει καλύτερα.

 

Προφανώς και το g4 θα είναι βελτιωμένο σε κάποιους τομείς, αλλά δεν πιστεύω πως μετά απο 2 χρόνια είναι super duper αναβάθμιση, γι αυτό και μιλάω για στασιμότητα.

Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αλλαζω κινητο μετα τη ληξη της εγγυησης.

Βεβαια αν ειναι σε καλη κατασταση το κραταω και παραπανω.

Ευτυχως τα κινητα που ειχα μεχρι τωρα μου βγηκαν καλες επιλογες και δεν χρειαστηκα να τα αλλαξω συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν και οι δύο μεριές έχουν σωστές απόψεις.

Τα κινητά πλέον έχουν τέτοια τεχνικά χαρακτηριστικά που και τη δουλειά σου κάνεις χωρίς πρόβλημα και μακροχρόνια θα είσαι ήσυχος.Επιπλέον, οι καιροί δεν ευννοούν για πολλές αλλαγες, λόγω οικονομικών.

Απο την άλλη όσο πιο γρήγορα αλλάζεις τηλέφωνο και τη τρέλα σου κάνεις και δεν χάνεις πολλά χρήματα. Δοκιμάζεις ότι νεότερο κυκλοφορεί και έχεις πάντα την αισθηση του να "ανακαλύψεις" κατι νέο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφέυγουμε απο το τόπικ, όσον αφορά την σύγκριση αυτών των 2 συσκευών σκέψου ότι έχουν διαφορά 2 έτη. Η κάμερα ok, 3mp παραπάνω και εγγραφή 4k προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο. Ταχύτητα που αναφέρεις, εντελώς απροβλιμάτιστο το g2, πραγματικά κανένα πρόβλημα με lags κλπ. Οθόνη, για μένα το 2k είναι άχρηστο σαν feature σε5,5 ίνστες. Οι 5,2 fhd για μένα είναι ιδανικές, άσε που το g2 έχει και καλύτερο screen to body ratio. Ποιότητα κατασκευής παραπλήσια, με το g2 δεν έχω κανένα πρόβλημα με τριξίματα κλπ και προφανώς ούτε το g4 είναι iphone. Αντιθέτως όσον αφορά την αυτονομία που για μένα είναι απο τα σημαντικότερα κρητίρια, το g2 τα πάει καλύτερα.

 

Προφανώς και το g4 θα είναι βελτιωμένο σε κάποιους τομείς, αλλά δεν πιστεύω πως μετά απο 2 χρόνια είναι super duper αναβάθμιση, γι αυτό και μιλάω για στασιμότητα.

 

Αν μου λες οτι το G2 σου ειναι 'απροβληματιστο' στη χρηση, οτι δεν σε ενδιαφερει η καμερα και οτι συγκρινεται το leather back του g4 με την glossy πλαστικουρα του G2, παω πασο.

 

Να σε ρωτησω γιατι δεν εχεις κανα Neo V απο το 2011 και εχεις G2; Λιγο πιο αργο θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Όσο καλύτερο κινητό πάρει κάποιος τόσο περισσότερο θα το κρατήσει. Ένα Huawei των 200 ευρώ το άλλαξα σε 15 μήνες. Ένα LG 4x πετάχτηκε στους 9 μήνες γιατί ήταν αθλιο. Με το NOTE 3 που έχω 25 μήνες αν βγει το NOTE 7 μόνο με edge οθόνη βλέπω να το κρατάω μέχρι να καεί.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω με τετοια υπογραφη τι να πω? :lol: και ειναι τα τελευταια smatphone των τελευταιων ετων.εχουν προηγηθει πανω απο 150 συσκευες.αλλα παντα με τον ιδιο τροπο,πωληση και αγορα.ειναι και σημεια των καιρων βεβαια για αυτο η στροφη στην κινα

το ρεκορ ηταν ενα iphone 4(κοντεψε χρονο,για μενα ειναι ρεκορ)

Link to comment
Share on other sites

Αν και το κάθε πότε αλλάζει ο καθένας συσκευή είναι πολυπαραγωγικό θέμα , εξαρτάται αν έχεις την οικονομική δυνατότητα ή αν αυτό που έχεις σου κάνει την χρήση ή αν ή συσκευή χάλασε και επειδή δεν έχει σέρβις ή ανταλλακτικά κλπ. Προσωπικά έχω αλλάξει 4 συσκευές τα τελευταία 7 χρόνια,και όλες φυγαν από εμένα γιατί δέ κάλυπταν της ανάγκες μου

Εκτός από μία που έφυγε ξαφνικά γιατί δεν έβρισκαν ανταλλακτικά....

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

3 μήνες το πολύ! Και αυτό μόνο αν το κινητό είναι καλό..

Στην περίπτωση που δεν μου αρέσει μπορεί να το κρατήσω και 1 μέρα :lol:

 

(Sent from S7 edge)

Link to comment
Share on other sites

Γιά 2,5 χρόνια είχα ένα Samsung [από την κόρη] και "βολευόμουνα μ' αυτό.

Πριν από 1 μήνα [κι αφού διάβασα αρκετά εδώ μέσα] πήρα ένα HomTom HT7 Pro [λόγω ηλικίας χρειαζόμαστε κάπως μεγάλη οθόνη].

Μέχρι τώρα ανταποκρίνεται και καλύπτει.

Πιστεύω να βγάλει τριετία.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι απαντησαν ψευδως απο ντροπη ! Σας βλεπω ποσο τα κρατατε τα ΚΑΛΑ σας κινητα, μεχρι το επομενο ΚΑΛΟ :p

Και εκει βασιζεται ολη η παγκοσμια αγορα κινητης, στην αναγκη ανανεωσης που κατα βαση οι ιδιοι μας προκαλεσαν.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαι στο iOS στρατόπεδο ηρεμω και δεν ψάχνω αγγελίες , κραταω την συσκευή ένα με δύο χρόνια , όταν είμαι στο Android μετά από 3 με 6 μήνες βρίσκω τον εαυτό μου να περνάει αρκετό χρόνο στο thread των αγγελιων :lol: αν και τώρα τελευταία απλά κοιτάζω χωρίς να κάνω κίνηση....

 

Κατά ένα περίεργο τρόπο , χαλαω λιγότερα όταν παίρνω iphone

Edited by Billeridis
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η αδυναμία να αποκτήσουμε νέο κινητό για οικονομικούς λόγους μας κάνει να λέμε τα καινούργια μοντέλα οτι δεν προσφέρουν το κάτι παραπάνω. Αυτή είναι η αλήθεια. Εγώ είμαι κάτοχος του 6 δοκίμασα το 6s ε λοιπόν είναι πολλές φορές πιο γρήγορο από το δικό μου. Το 3d touch άκρως εντυπωσιακό. Αν θα το αποκτήσω? Η απάντηση είναι όχι. Δεν περισσεύει σάλιο. Από κει και πέρα, και η αγορά στο εξωτερικό έχει υποστεί κάμψη. Η οικονομική κρίση είναι παγκόσμια. Οι εταιρίες αυξάνουν τις τιμές των συσκευών και αναρωτιούνται έπειτα γιατί δεν έχουν τις αναμενόμενες πωλήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι απαντησαν ψευδως απο ντροπη ! Σας βλεπω ποσο τα κρατατε τα ΚΑΛΑ σας κινητα, μεχρι το επομενο ΚΑΛΟ :p

Και εκει βασιζεται ολη η παγκοσμια αγορα κινητης, στην αναγκη ανανεωσης που κατα βαση οι ιδιοι μας προκαλεσαν.

 

Δε δημιουργεί ανάγκες κανένας marketer και καμιά επιχείρηση. Αυτό είναι βασική αρχή του marketing και της διοίκησης επιχειρήσεων.

Η ανάγκη ανανέωσης υπήρχε από τότε που ήμασταν στα δέντρα. Και το σκυλάκι μου αν του δώσεις μια καινούρια, ίδια με την προηγούμενη, μπάλα, τρελαίνεται απο τη χαρά του.

Γενικότερα το κινητό καλύπτει βασικές ανάγκες που προϋπάρχουν.

Ανάγκη να αποτυπώνεις τις όμορφες στιγμές που ζεις, ανάγκη να επικοινωνείς, ανάγκη ευκολίας και ταχύτητας στην επικοινωνία σου, ανάγκη ψυχαγωγίας, ανάγκη, ανάγκη μόστρας (για μερικούς) κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ (και μέχρι σήμερα, δόξα το Θεό, μπορώ), το αλλάζω κάθε χρόνο. Και γιατί βαριέμαι εύκολα και γιατί μου αρέσει να πειραματίζομαι με συσκευές και os.
pitcap!
Link to comment
Share on other sites

Με το Nokia n8 κατερριψα το ατομικό μου ρεκόρ κρατώντας το σχεδόν 2 ολόκληρα χρόνια! Μετά ήρθε το χάος... κάθε χρόνο ναυαρχίδα και το δεύτερο κινητο αλλαγή κάθε... μήνα.

Ελπίζω με το s7 edge να αλλάξουν τα πράγματα :ninja:

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω έξω αυτούς που αγοράζουν κινητό για να το μοστράρουν.

Αφήνω έξω και τους γκατζετάκηδες

Εχουν τους δικούς τους λόγους για ν'αλλάζουν κινητά

 

Οι περισσότεροι αλλάζουν όταν έχουν ανάγκη.

Κι αγοράζουν ότι τους συμβουλέψει φίλος ή ο πωλητής στο κατάστημα

Γιατί είναι άσχετοι

Και μετά διαμαρτύρονται γιατί το κινητό τους των 200 € δεν έχει τα καλύτερα (κάμερα, ανυπαρξία lag klp)

 

Που πας μωρή με 1 γίγα, facebook, whatsup kai instagram

 

Τα κινητά ευτυχώς εξελίσσονται και μεγαλώνουνε σε ram/rom οπότε εκλήπει και ο λόγος αντικατάστασης.

 

Το τελευταίο το άλλαξα γιατί με 1/8 και τις εφαρμογές που τρέχω, λάγκαρε άσχημα.

Πήρα ένα 3/32, αν δεν έχω ατύχημα θα το κρατήσω 2-3 χρόνια (xiaomi καλά καταλάβατε)

 

Στο προηγούμενο έσπασε η οθόνη

Εχω ακόμα ένα με 512 ραμ. Ουτε σκέτο skype φορτώνει, δουλεύει ακόμα πάντως.

 

Αν όμως βάλουν αναπτήρα στα κινητά, το αλλάζω αύριο :p

Edited by dimitri17121
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πανω απο 2 χρονια θα ελεγα μεσο ορο 3μιση χρονια.

 

Το προηγουμενο (3gs) το χαλασα στα 4 χρονια και θα το κρατουσα γυρο στα 5 και αυτο επειδη πλεον δεν με καλυπτε η καμερα πλεον και αλλα διαφορα,αν ηταν ενα τσακ καλυτερο ισως το ειχα ακομα.

 

Το προ προ προηγουμενο 8 χρονια πριν παλι 4 χρονια το κρατησα.

 

Το πιο συντομο ηταν 3 χρονια μεταξυ 2008 με 2010 επειδη απλα προχωρησαν τα πραγματα και ηθελα ιντερνετ και χιλια δυο.

 

Γενικα δεν μου ερχεται αισθηση για αλλαγη σχεδον καθε κινητο που εχω αλλαξει ειναι λογο τεχνικης φυσεος ζητηματα.

 

Αυτο που εχω εδω και 1 χρονο ενα MLS IqTalk Color που η καμερα ειναι αξιοπρεπεστατη και με καλυπτει γενικα το βλεπω να αγγιζει 5ετια ανευ απροοπτου αλλα ρεαλιστικα μιλοντας καπως θα το χω σπασει και αυτο στα 4 χρονια.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά έχει αρχίσει να σταθεροποιείται και δεν θα αργήσουμε να δούμε τα σημάδια που βλέπουμε και στους υπολογιστές, δηλαδή πτώση πωλήσεων, αν και τα αποτελέσματα δεν θα είναι του ίδιου μεγέθους διότι οι υπολογιστές κρατάνε 5-10 χρόνια. Το συμπέρασμα είναι ότι ο πολύς ο κόσμος αρχίζει να ξεπερνάει την φάση του να δοκιμάζει και αλλάζει συσκευές, κάτι το οποίο οφείλεται και στο γεγονός ότι πλέον τα κινητά δεν προσφέρουν κάτι περισσότερο από ότι προσέφεραν 1 ή 2 χρόνια πριν, παρά μόνο καλύτερα specs. Επίσης, τα iPhone κρατάνε για πολλά χρόνια με τα update που δέχονται και τα Android δεν δέχονται ποτέ άρα το ίδιο και το αυτό έχοντας όμως το θετικό ότι οι εφαρμογές τρέχουν είτε φοράς 4 είτε 6. Συνεπώς ουδείς λόγος να αλλάξει κάποιος (μη γκατζετάκια) κινητό παρά όταν πεθάνει σαν hardware.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να ποσαρμοζεσαι με βαση της αναγκες σου και οχι με βαση την τσεπη σου...

εχεις δεν εχεις περισσευμα να κανεις εξοδα ανευ λογου,το θεμα ειναι το χρησιμοποιεις το κινητο και οχι να σε χρησιμοποιει..

με λιγα λογια ,μην το κανεις προεκταση του εαυτου σου μονο και μονο για να σε προσεχουν οι γυρω σου...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Android άλλαζα κάθε χρόνο σχεδον.

Το iPhone σκοπεύω να το κρατήσω 2-3 χρόνια max εφόσον δεν δω απότομη πτώση απόδοσης στη ρουτίνα εργασιών μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...