Jump to content

Samsung Galaxy J5 2016


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το διαθέτει, αλλά το κατεβάζεις και είσαι οκ!

Πως το λένε και που το βρήσκουμε; Είναι τι Samsung music από το galaxy apps η κάτι άλλο; Ευχαριστώ.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 809
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω βάλει το pi music player και Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Samsung galaxy J5 2016 ->android 6

Samsung galaxy tab 2 7 -> cm 13

Lg nexus 4 -> cm 13

Sony ericsson neo v -> cm 11

Link to comment
Share on other sites

Πως το λένε και που το βρήσκουμε; Είναι τι Samsung music από το galaxy apps η κάτι άλλο; Ευχαριστώ.

 

Samsung music, είτε από το Galaxy apps, είτε από το google play

Link to comment
Share on other sites

Samsung music, είτε από το Galaxy apps, είτε από το google play

 

Ευχαριστώ πολύ

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ωραία αυτα, αλλα έχουμε καταλάβει ΓΙΑΤΙ το κάνει αυτό η Samsung;

 

Εχει κανει καμια συμφωνία πχ με την Google για να "προωθηθεί" το Play Music. Εγω ετσι το αντιλαμβανομαι.

Και ΟΚ, γιατι να συμβαίνει αυτό στο J5 2016 και όχι στο A5 2016 για παραειγμα; Εχει να κανει με την εκδοση του Android?

 

Ευχαριστω

και καλές γιορτες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενδιαφέρεται μια φίλη για το εν λόγω κινητό(duak) και θέλει να μάθει αν όταν δέχεται μια κλήση δείχνει από ποια sim ειναι, διότι ένα samsung που είχε δε δεν μπορούσε να το διακρίνει

 

Συγνώμη αν σας μπερδεύω αλλά κάπως έτσι μου το είπε

 

Επίσης στο dual υπάρχει και ξεχωριστή θέση για κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρεται μια φίλη για το εν λόγω κινητό(duak) και θέλει να μάθει αν όταν δέχεται μια κλήση δείχνει από ποια sim ειναι, διότι ένα samsung που είχε δε δεν μπορούσε να το διακρίνει

 

Συγνώμη αν σας μπερδεύω αλλά κάπως έτσι μου το είπε

 

Επίσης στο dual υπάρχει και ξεχωριστή θέση για κάρτα?

 

Δειχνει κατα την διαρκεια της κλησης την sim που καλει , αν ταυτοχρονα καλει καποιος αλλος στην αλλη sim σου βγάζει ειδοποιηση και τι ενεργειες θελεις να κανεις π.χ. αναμονη της δευτερης κλησης η απαντηση της και να βαλεις σε αναμονη την πρωτη κληση.

εαν ειναι αναπαντητη σου λεει την sim, και NAI παιρνει ξεχωριστα την καρτα μνημης σε δικο της slot.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το κινητό εδώ και 4 μήνες. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Τώρα τελευταία όμως νοιώθω πολύ αδύναμη την δόνηση. Από τις ρυθμίσεις δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη. Υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να το δω εκτός από το να το πάω στην samsung?

Το έχει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εχτες το τηλεφωνο μου εκανε μια αναβαθμιση -ενημερωση ασφαλειας , αλλα παρατηρησα πως πλεον μου τρωει περισσοτερη μπαταρια και ζεσταινεται λιγο οταν το δουλευω αρκετη ωρα-πριν δεν ζεσταινοταν σχεδον καθόλου ειδικα τωρα με το κρυο- με συνηθισμενη μετρια χρηση το φορτιζα ανα δυο βράδυα , σημερα το εβαλα απο τις 10 το βραδυ -ουτε 20 ωρες βασταξε, το παρατηρησε κανεις αλλος αυτο;

Μπορω να ξαναγυρισω στο προηγουμενο καθεστως -ειμουνα πολυ ευχαριστημενος- ;

Η τελευταια αναβαθμιση ειναι αυτη παρακατω:

j510FNXXU2APL4/

J510FNOXX2APL1/

J510FNXWU2APL3

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κανείς αργή φόρτιση με το γνήσιο καλώδιο?2/2 εγω σε samsung j5(2015-6) και στα δυο τηλ το ίδιο πρόβλημα με το γνήσιο..μόλις έβαζα άλλο δεν είχα θέμα!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το p9 lite αν εξαιρεσουμε την fhd πιο ειναι καλυτερο ??

 

εχω και τα δυο..το j5 εγω και π9 συγγενικο μου ατομο...καμια σχεση το ενα τηλ με το αλλο..πολυ ανωτερο σε ολα το π9...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας. Από χθες είμαι κι εγώ κάτοχος του j5 και μέχρι στιγμής πολύ μ αρέσει.

Να ρωτήσω κάτι. Μου ήρθε ειδοποίηση ότι έχω δωρεάν 100gb χώρο Από την σαμσουνγκ. Προερχόμενος από το ios έσυρα στο πλάι την ειδοποίηση για να ανοίξει αλλά εδώ, διαγράφεται μ αυτόν τον τρόπο. Που μπορώ να βρώ την ειδοποίηση αυτή για να το ενεργοποιήσω και να χρησιμοποιώ τον δωρεάν χώρο;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας αγόρασα πριν 1 περίπου μήνα το J5 για τον γιο μου , όμως τελευταία παραπονιέται ότι του έχει σβήσει 3 - 4 φορές ενώ έχει μπαταρία.

Είναι κάτι που μπορω να το διορθώσω με επανεγκατατάστηαση των αρχικών ρυθμίσεων ή καλυτερα να το πάρω στην cyta μια και είναι μέσα στην εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις εφαρμογές εχει την ιδια συμπεριφορά?

Αν όχι, τοτε Κάποια εφαρμογη κανει τη ζημια

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μερικά πραγματάκια για την ενεργοποίηση της διπλής SIM (Ρυθμίσεις -> Διαχείριση καρτών SIM -> Μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM). Είναι πως κατάλαβα εγώ ότι δουλεύει (είχα την περιέργεια). Έκανα μια ανάγνωση στο θέμα και δεν βρήκα κάτι σχετικό, οπότε συγχωρέστε με αν υπάρχει κάτι και δεν το είδα. Δεν ξέρω αν υπάρχει και σε κάποιο άλλο θέμα (π.χ. περί γενικής διαχείρισης διπλής SIM για όλα τα κινητά). Ενδεχομένως οι περισσότεροι να γνωρίζετε πως δουλεύει αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν και αρκετοί που δεν θα το ξέρουν ή θα νομίζουν με αυτά που γράφουμε ότι το κινητό είναι dual SIM active.

 

Όπως λοιπόν πολύ σωστά έχετε αναφέρει προηγουμένως, το κινητό μας δεν έχει διπλό δέκτη ώστε να λειτουργούν ταυτόχρονα σε κλήση οι δύο SIM και είναι dual SIM standby. Αυτό που κάνει η «Μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM» είναι να ενεργοποιεί και στις δύο SIM την αναμονή κλήσης και να προωθεί την μια SIM στην άλλη (με επιλογή είτε και τις δύο στην άλλη ή οποιαδήποτε μια από τις δύο στην άλλη). Όταν λοιπόν μιλάμε στην μια SIM και δεχτούμε κλήση στην άλλη, η δεύτερη κλήση προωθείται στο νούμερο που μιλάει και (λόγω ενεργοποιημένης αναμονής) μας ειδοποιεί. Εκεί έχουμε την επιλογή να βάλουμε σε αναμονή την πρώτη κλήση ή να την κλείσουμε και να απαντήσουμε στην δεύτερη. Στην πρώτη περίπτωση, μπορούμε να ξαναγυρίσουμε στην πρώτη και στην δεύτερη όχι.

 

Προσοχή λοιπόν στην μόνιμη ενεργοποίηση της διπλής SIM γιατί όταν απαντάμε σε δεύτερη κλήση (ακόμα και όταν έχουμε κλείσει την πρώτη) πληρώνουμε ή καταναλώνουμε δωρεάν χρόνο όση ώρα μιλήσουμε την προώθηση, δηλαδή όσο θα κόστιζε μια κλήση από την SIM που δέχτηκε την δεύτερη κλήση στην πρώτη που μιλούσαμε αρχικά (για αυτό και η σχετική προειδοποίηση περί χρεώσεων όταν ενεργοποιούμε την μόνιμη ενεργοποίηση).

 

Αυτό έχω καταλάβει και παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος όσοι γνωρίζετε.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω κατι βρε παιδια . Οταν το τηλ ειναι απασχολημενο στο ιντερνετ απο την μια sim ειτε με wifi ειτε με την sim εισερχομενες απο την δευτερη sim το τηλ μπορει να δεχτει;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω κατι βρε παιδια . Οταν το τηλ ειναι απασχολημενο στο ιντερνετ απο την μια sim ειτε με wifi ειτε με την sim εισερχομενες απο την δευτερη sim το τηλ μπορει να δεχτει;

Το WiFi δεν έχει καμία σχέση με τις SIM. Επίσης όταν χρησιμοποιείς δεδομένα από την κάρτα, ανεξάρτητα από ποια, δέχεσαι κλήσεις και στις δύο, αν έχεις δύο κάρτες βέβαια. Το dial-up πέθανε. Οπότε η απάντηση σε κάθε περίπτωση είναι ναι, δέχεσαι κανονικά κλήσεις όταν είσαι με οποιονδήποτε τρόπο σε σύνδεση.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί όταν μιλάω στο τηλέφωνο χάνω τα δεδονενα και δεν μπορώ να μπω στο internet ενώ οταν κλείσω μπαίνω κανονικά στο internet με δεδομένα. Υπάρχει καμία λύση?

Samsung galaxy J5 2016 ->android 6

Samsung galaxy tab 2 7 -> cm 13

Lg nexus 4 -> cm 13

Sony ericsson neo v -> cm 11

Link to comment
Share on other sites

Το WiFi δεν έχει καμία σχέση με τις SIM. Επίσης όταν χρησιμοποιείς δεδομένα από την κάρτα, ανεξάρτητα από ποια, δέχεσαι κλήσεις και στις δύο, αν έχεις δύο κάρτες βέβαια. Το dial-up πέθανε. Οπότε η απάντηση σε κάθε περίπτωση είναι ναι, δέχεσαι κανονικά κλήσεις όταν είσαι με οποιονδήποτε τρόπο σε σύνδεση.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου vastegial_74

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί όταν μιλάω στο τηλέφωνο χάνω τα δεδονενα και δεν μπορώ να μπω στο internet ενώ οταν κλείσω μπαίνω κανονικά στο internet με δεδομένα. Υπάρχει καμία λύση?

Γιατί όταν μιλάς στην γραμμή που δεν έχει τα data καταλαμβάνει όλο τον ένα δέκτη (που έλεγα και παραπάνω) και απενεργοποιεί έτσι τα data. Θα διαπιστώσεις ότι αν μιλήσεις στην γραμμή που έχει τα data, αυτά θα δουλεύουν ταυτόχρονα κανονικά (άντε να ρίξει το 4G σε 3G). Είναι περιορισμός της υλοποίησης. Δοκίμασέ το και πες μας. Νομίζω ότι δεν υπάρχει λύση αν θες να μιλάς ταυτόχρονα στην γραμμή χωρίς data.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν μιλάς στην γραμμή που δεν έχει τα data καταλαμβάνει όλο τον ένα δέκτη (που έλεγα και παραπάνω) και απενεργοποιεί έτσι τα data. Θα διαπιστώσεις ότι αν μιλήσεις στην γραμμή που έχει τα data, αυτά θα δουλεύουν ταυτόχρονα κανονικά (άντε να ρίξει το 4G σε 3G). Είναι περιορισμός της υλοποίησης. Δοκίμασέ το και πες μας. Νομίζω ότι δεν υπάρχει λύση αν θες να μιλάς ταυτόχρονα στην γραμμή χωρίς data.

 

Μου το κάνει κάνει και στην γραμμή με τα data. Συνήθως με αυτήν μιλάω πάντα και κόβει τα δεδομένα

Samsung galaxy J5 2016 ->android 6

Samsung galaxy tab 2 7 -> cm 13

Lg nexus 4 -> cm 13

Sony ericsson neo v -> cm 11

Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει κάνει και στην γραμμή με τα data. Συνήθως με αυτήν μιλάω πάντα και κόβει τα δεδομένα
Περίεργο, εμένα όχι, λειτουργούν κανονικά... :X

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάπου γραμμένη η διαδικασία: όταν τραβώ μια φωτογραφία ή ένα βίντεο, να αποθηκεύεται και στο drive;

ή μπορεί, αν κάποιος γνωρίζει να γράψει τη διαδικασία;

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 2016

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...