Jump to content

Samsung Galaxy J5 2016


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστά την τελευταία φοράει, και πάει σφαίρα.

Μάλλον εννοεί , οτι δεν θα πάρει αναβαθμίσεις στο μέλλον, όπου φυσικά κάνει λάθος, μια και η συσκευή είναι ολοκαίνουργια.

Σήμερα μόλις πήρα αναβάθμιση κάπου λιγότερο απο 200Mb.

Εχω Πορτογαλικό τηλέφωνο...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 809
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, καλή εβδομάδα.

 

Πρόσφατα αγόρασα το SM-J510F. So far so good. Το βρήκα σε προσφορά ημέρας (περίπου 60 euro) στο carrefour. Η συσκευή είναι αγορασμένη στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, όπου και το χρησιμοποιώ.

 

Έχει την Εμιρατιανή rom. Ελληνική απο οτι έχω δεί δεν υπάρχει για αυτό τον τύπο. Υπάρχει μόνο για την έκδοση SM-J510FN. Mπορώ να περάσω λοιπόν αυτή την έκδοση; Υπάρχει τρόπος; Το κινητό είναι root απο τη πρώτη στιγμή που το πήρα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

MB Ε65 ΒΤ AMG
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα,

Ερώτηση προς τους κατόχους της συσκευής:

1. Έχει notification led για κλήσεις sms viber κλπ?

2. Τα πλήκτρα του είναι φωτιζόμενα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :):)

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα,

Ερώτηση προς τους κατόχους της συσκευής:

1. Έχει notification led για κλήσεις sms viber κλπ?

2. Τα πλήκτρα του είναι φωτιζόμενα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :):)

 

1.Οχι

2.Οχι

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θελω να κανω μια ερωτηση.Εχει βγει ενημερωση για android 6.0 στο j5?Εκανα μια ενημερωση γυρω στα 800mb αλλα δεν αναβαθμηστικε το android.Εαν οχι, θα νινει ενημερωση στο android του j5?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή εβδομάδα.

 

Πρόσφατα αγόρασα το SM-J510F. So far so good. Το βρήκα σε προσφορά ημέρας (περίπου 60 euro) στο carrefour. Η συσκευή είναι αγορασμένη στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, όπου και το χρησιμοποιώ.

 

Έχει την Εμιρατιανή rom. Ελληνική απο οτι έχω δεί δεν υπάρχει για αυτό τον τύπο. Υπάρχει μόνο για την έκδοση SM-J510FN. Mπορώ να περάσω λοιπόν αυτή την έκδοση; Υπάρχει τρόπος; Το κινητό είναι root απο τη πρώτη στιγμή που το πήρα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Καλησπέρα.

 

Υπάρχει κάποια πρόταση για το ερώτημα που έθεσα;

 

Ευχαριστώ πολύ.

MB Ε65 ΒΤ AMG
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος φιλος που το εχει να δωσει πληροφοριες μετα απο αρκετη χρηση για το κινητο σχετικα με την μπαταρια του και αν εχει κολληματα , θα του ειμουν ευγνωμων. Θελω να το παρω για την γυναικα και ειμαι μεταξυ αυτου και το Lg k10. Ευχαριστω.

 

Δεν ξερω αν σε πρόλαβα. Πήρε το J5 2016 η μητέρα μου πριν κανα 20ημερο. Ειχε το S Advance από το 2012 , αλλά της κάηκε η μητρική μες στον Ιούλιο. H μητερα μου κάνει μέτρια προς ελαφριά χρηση (Viber,Skype,YouTube,σερφαρισμα και κλήσεις). Η συσκευη τρέχει νεράκι και η μπαταρια της κραταει 6 εως 8 μερες (!!!!!) με σχεδον 24 ωρες τη μερα σε wifi . Σκεψου οτι μεσα σε αυτες τις 6 εως 8 μερες όλο και κάποια συνταγη μαγειρικης θα δει , όπως και κανα επεισοδιο Μπρούσκο (νομιζω ότι ετσι λέγεται:p).

 

Εξαιρετική αυτονομία, μεγάλη HD οθόνη, καλός επεξεργαστης, άφθονη μνήμη RAM στα 2 GB, αποσπώμενη μπαταρία (αρχικά έλεγα να πηγαιναμε για 3η γενιά Moto G που εχει ΤΑΥΤΟΣΗΜΟ hardware copy-paste, αλλά η μη αποσπώμενη διαφορά κάνει τη διαφορά αναμεσα στη ζωη και στο θανατο για χρηστες που κρατανε τουλάχιστον 4 χρονια τη συσκευή τους), memory card slot, ενώ εχει μεχρι και FM Radio.

 

Τετοιο value for money δεν υπάρχει άλλο στις "γνωστές" εταιρείες της αγοράς. Το δε hardware του ειναι λίγο καλύτερο από το Note II, τη ναυαρχίδα της Samsung που ειχα το 2012-2015. Απλά το J5 2016 έχει λιγο μικρότερη οθόνη, αλλά εχει ίδια ανάλυση οθονης, μεγαλύτερη μπαταρια, ίδια RAM, παρόμοιο επεξεργαστη, μεγαλύτερη μπαταρία και όλες τις ελευθερίες που αγαπησαμε (αποσπώμενη μπαταρία, memory card slot & FM Radio). Πραγματική απόλαυση. Αν δεν ειχα το Note II για δευτερη συσκευη (s-pen lover γαρ), ανετα θα το χτυπούσα για δεύτερη συσκευη (πρώτη εχω εδώ και 1.5 χρονo το Note Edge του avatar).

 

Τσιμπησε η τιμη του λιγο...

 

Πράγματι. Η μητερα μου το πήρε στα 171 ευρώ (με μειωμενο ΦΠΑ Αιγαίου) συν μεταφορικά. Τωρα βλέπω να ειναι στα 190 ευρώ. Τέτοιο value for money δύσκολα βρισκεις . Θυμαμαι που το S Advance με 768 ΜΒ RAM και τραγική οθονη ειχε κοστισει 210 ευρω το 2012 και το ειχα θεωρησει τρελή ευκαιρία :lol::lol::lol: (το ειχα επιλέξει για τη μητερα μου επειδή ηταν το φθηνοτερο Samsung με μπροστινή κάμερα για Skype videocalls , τότε) . Οταν πριν κανα μηνα είδα τί hardware μπορούσα να πάρω από τη Samsung στα 171 ευρω, δεν το πίστευα.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είδα ότι με το marshmallow υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις την κάρτα sd ως "κανονικό" έξτρα αποθηκευτικό χώρο (adoptable storage). Όσοι έχετε το κινητό με marshmallow, σας δόθηκε η δυνατότητα να διαμορφώσετε κατ' αυτόν τον τρόπο την κάρτα sd ή η samsung έχει απενεργοποιημένη αυτήν την επιλογή; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

εφαρμογές ανοικτές πως βλέπουμε παιδιά; το πήρε ο αδερφός μου και δεν το βρίσκει

 

οκ, το βρήκε, με το αριστερό

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι χαζη η ερώτηση αλλα θα την κάνω...μιλάτε για αυτο το κινητο? http://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/smartphones/Samsung-Smartphone-Galaxy-J5-2016-Dual-Sim-Mauro-SM-J510FZKUEUR.htm ρωτω γιατι λετε για 200 € αλλα η τιμη του τωρα ειναι 239... αρα τελικά όλα είναι μια χαρα στο κινητο; δεν έχει προβλήματα; σκεφτομαι αυτό ή αυτο ....http://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/smartphones/Huawei-P9-Lite-16GB-Mauro-Huawei-Smartband-A1-Gri.htm αλλά δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία....και με φοβίζει ...τι λετε? τι προτινετε; ευχαριστώ

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν είναι και οι 2 θύρες 4g και αν όχι ποια από τις 2?

 

4G ειναι και οι δυο.Απλα δεν λειτουργούν ταυτόχρονα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν είναι και οι 2 θύρες 4g και αν όχι ποια από τις 2?

 

4G ειναι και οι δυο.Απλα δεν λειτουργούν ταυτόχρονα...

Βάζεις τις κάρτες SIM σε όποια θέση θες και από το μενού της διαχείρισης SIM δηλώνεις ποια από τις δύο θα είναι για τα δεδομένα (άρα σήμα μέχρι και 4G) και η δεύτερη αναγκαστικά έχει σήμα 2G. Αν θες να αλλάξεις την κάρτα SIM για τα δεδομένα, μπορείς να το κάνεις μέσα από το μενού, χωρίς να αλλάξεις θέση στις κάρτες SIM, και μετά επανεκκίνηση

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το κινητό. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει τις τιμές sar στο πρώτο post ; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει αυτό αλλά στο πρώτο post λέει Sar: Head 0.579 w/kg - Body 0.594 w/kg για αυτό θα με ενδιαφέρει αν κάποιος που έχει το κινητό αν μπορεί να δει από το βιβλιαράκι(αν γράφει) και να μας ενημερώσει
Link to comment
Share on other sites

Μ ενδιαφέρει πολύ το κινητό γι αυτό ήθελα από κάποιον κάτοχο να μου πει :

 

1. Εχει ξεχωριστές θέσεις για 2 sim και για κάρτα μνήμης? Δηλαδή έχει 3 συνολικά θέσεις?

2. Ισχύει ότι γρατσουνιέται εύκολα η οθόνη, όπως διάβασα σε κάποια reviews?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Υπάρχει κάποια πρόταση για το ερώτημα που έθεσα;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

φιλε μου θα πρεπει να περασεις για το συγκεκριμενο που εχεις firmware SM-J510F και οχι απο το SM-J510FN

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μ ενδιαφέρει πολύ το κινητό γι αυτό ήθελα από κάποιον κάτοχο να μου πει :

 

1. Εχει ξεχωριστές θέσεις για 2 sim και για κάρτα μνήμης? Δηλαδή έχει 3 συνολικά θέσεις?

2. Ισχύει ότι γρατσουνιέται εύκολα η οθόνη, όπως διάβασα σε κάποια reviews?

 

1. Ναι εχει 2 θεσεις για τις sim και ξεχωριστη για την καρτα sd συνολο 3.

2. τωρα για την οθόνη οταν την γρατζουνίσουμε θα σου πω εαν ειναι τοσο ευαίσθητη

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορει να ειναι χαζη η ερώτηση αλλα θα την κάνω...μιλάτε για αυτο το κινητο? http://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/smartphones/Samsung-Smartphone-Galaxy-J5-2016-Dual-Sim-Mauro-SM-J510FZKUEUR.htm ρωτω γιατι λετε για 200 € αλλα η τιμη του τωρα ειναι 239... αρα τελικά όλα είναι μια χαρα στο κινητο; δεν έχει προβλήματα; σκεφτομαι αυτό ή αυτο ....http://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/smartphones/Huawei-P9-Lite-16GB-Mauro-Huawei-Smartband-A1-Gri.htm αλλά δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία....και με φοβίζει ...τι λετε? τι προτινετε; ευχαριστώ

 

https://www.skroutz.gr/s/8864711/Samsung-Galaxy-J5-Duos-2016-16GB.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!εχω το δικαρτο 2016 εδω και μα εβδομαδα.το θεμα ειναι πως οταν μιλαω κοβεται ξαφνικα η φωνη/κληση ξαφνικα.το κανει συνεχεια.εχει συμβει σε καποιον αλλον?

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!εχω το δικαρτο 2016 εδω και μα εβδομαδα.το θεμα ειναι πως οταν μιλαω κοβεται ξαφνικα η φωνη/κληση ξαφνικα.το κανει συνεχεια.εχει συμβει σε καποιον αλλον?

Εγω που το εχω σχεδόν 60 μέρες δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.Ωστοσο εχω κάρτες Wind και Voda σε αντίθεση με σένα που έχεις Cosmote.Απο την άλλη το φαινόμενο αυτο το παρατήρησα κάμποσες φορές την προηγούμενη εβδομάδα ,με το S7edge που έχει σύνδεση Cosmote.Μαλλον Cosmote πρόβλημα το βλέπω να ειναι Βασίλη...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Είδα πως υπάρχει σε δύο τύπους J510F και J510FN. Τι διαφορά έχουν; ποιό να προτιμήσω; Ευχαριστώ. Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το αγοράσω και να χρησιμοποιώ 2 καρτες vodafone ,θα είναι ενεργες και οι 2 ταυτόχρονα;θελω να πω θα μπορουν να με καλουν και στα 2 νουμερα ταυτόχρονα ή οταν θα ειναι ανοιχτό το ενα νουμερο το αλλο θα ειναι απενεργοποιημένο;επισης με τον τηλεφωνικό κατάλογο του τηλεφώνου τι γίνετε;πως κανω κλήσεις απο τις επαφές;επίσης και κατι αλλο τελευταίο,μπορώ να αλλάζω την λειτουργία του απο 4G σε 3G και αντίστροφα;το ρωτάω γιατί εχω σπίτι το μηχανάκι της vodafone με το τελειο σήμα και λειτουργει μονο με 3G...αυτα ελπιζω να μην κουρασα.

ευχαριστω.

Edited by dhmhtrhs71
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 2016

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...