Jump to content

Samsung Galaxy J5 2016


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς τι θα μου ζητήσει η smartek για αντικατάσταση οθόνης; (εξωτερικό τζάμι, επειδή ράγισε. Το digitizer δεν έχει πάθει κάτι).

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 809
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

Κάτοχος της συσκευής περίπου δύο μήνες και εδώ και μια εβδομάδα έχω πρόβλημα στην φόρτιση ενώ φόρτιζε σε 2 1/2 ώρες πλέον το αφήνω 8 ώρες και πάει από το 5% στο 50%. Δοκίμασα με άλλο φορτιστή και φορτίζει κανονικά και σκέφτηκα ότι είναι ελαττωματικός ο φορτιστής αλλά σε δοκιμή του φορτιστή σε άλλο j5 το φορτίζει κανονικά. Το κινητό έχει λίγες εφαρμογές από την αρχή που το αγόρασα, έχει να προτείνει κάνεις καμία λύση γιατί σκέφτομαι από εβδομάδα να το πάω smartek να του ρίξουν μια ματιά.

Edited by Kopan0s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Κάτοχος της συσκευής περίπου δύο μήνες και εδώ και μια εβδομάδα έχω πρόβλημα στην φόρτιση ενώ φόρτιζε σε 2 1/2 ώρες πλέον το αφήνω 8 ώρες και πάει από το 5% στο 50%. Δοκίμασα με άλλο φορτιστή και φορτίζει κανονικά και σκέφτηκα ότι είναι ελαττωματικός ο φορτιστής αλλά σε δοκιμή του φορτιστή σε άλλο j5 το φορτίζει κανονικά. Το κινητό έχει λίγες εφαρμογές από την αρχή που το αγόρασα, έχει να προτείνει κάνεις καμία λύση γιατί σκέφτομαι από εβδομάδα να το πάω smartek να του ρίξουν μια ματιά.

 

Το καλώδιο του φορτιστή σου. Ανταλλάξτε φορτιστές με το φίλο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος ψάχνει να βρει στις "Επαφές" τις ρυθμίσεις για την επιλογή "Επαφές για προβολή" και δεν υπάρχει κάτι. Πως μπορεί να βρει την επιλογή;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος ψάχνει να βρει στις "Επαφές" τις ρυθμίσεις για την επιλογή "Επαφές για προβολή" και δεν υπάρχει κάτι. Πως μπορεί να βρει την επιλογή;

Ευχαριστώ!

 

Παει στις επαφές και πατάει πάνω δεξιά ΠΕΡΙΣ 》Ρυθμίσεις και μετά επαφές για εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους , ψαχνω για το J5 μου μια κάρτα μνημης αξιόπιστη , σχετικά γρήγορη ( όχι τίποτα τρελά πράγματα απλά να μπορεί να ακολούθει συνολικά το τηλέφωνο) τουλάχιστον 16GB, και φυσικά....φθηνή.

Δοκίμασα μία απο Κίνα μεριά ,32GB class 10 no name(μαρκα μ'εκαψες) και είναι τ ρ α γ ι κ ή . την πλήρωσα 6 ευρώ αλλα δεν αξίζει ουτε 3!. Έχετε να μου προτέινεται κάτι;

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω για την άμεση ενημέρωση , καλή περίπτωση φαίνεται η 16αρα αν και λίγο ακριβή , στο ebay την βρηκα την ίδια 7,5 ευρω οπότε θα παραγγέιλω απο εκεί μάλλον. Πιστεύω να μην μπλέξω με τελωνείο γιατί το δεματάκι θα ειναι πολύ μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή πήρα και εγώ από eBay στα 64 Gb.

Έχω αγοράσει και παλιότερα από eBay δεν είχα κανένα πρόβλημα με τελωνεία και λοιπά, προχώρα άφοβα!!!

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα άφοβα!

Το κινητο πετάει!

Εγώ πάντως (αλλάζω θέμα), του έχω περασμένη την CM 12.1

και το κινητό είναι άπαιχτο σε ταχύτητα, μπαταρία, και γενικά επιδόσεις!

:D

 

υπαρχουν πουθενα οδηγιες να περασω την 12.1? παλι με android 6.0.1 θα ειναι?

Edited by dt125
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα πριν 5-6 μήνες για δεύτερη συσκευή, κυρίως για διάβασμα και για ιντερνετ, μιας και το τίμιο lenovo άρχισε να γίνεται αργό.

Το βρήκα σε προσφορά στα 150 ευρώ και είπα να δώσω άλλη μια ευκαιρία στην Samsung μιας και η συγκεκριμένη με έχει χάσει εδω και χρόνια.

 

ΥΠΕΡ:

Εχει πολύ φωτεινή οθόνη και καθαρή.

Εφαρμόζει σχετικά καλά στο χέρι. (αν και την εφαρμογή των LG με την κυρτή πίσω, δεν την φτάνει)

Είναι σχετικά γρήγορο, ειδικά στο ίντερνετ.

Ευχρηστο μενού όπως πάντα.

 

ΚΑΤΑ:

Φωτογραφική. Δεν γίνεται ρε φίλε να μου κάνεις 9,36MP από 13 όταν θέλω landscape. Είσαι Samsung. Έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις απο σένα σε σχέση με τις άλλες εταιρείες.

Ακόμα και στα 13 MP δεν μπορώ να πω ότι οι φωτογραφίες βγαίνουν τόσο καλές όσο περιμένω.

 

Τα δύο πλήκτρα κάτω, δεν φωτίζονται.

 

 

Δεν ξέρω ρε παιδί μου. Πάντα έχω προσδοκίες από την Samsung ακόμα και για τα μεσαίας κατηγορίας κινητά και πάντα με απογοητεύει. Δηλαδή, πόσο δύσκολο είναι πχ πια να φωτιστούν τ' αναθεματισμένα τα πλήκτρα?

 

Είναι ένα οκ κινητό για αυτούς που δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Αλλά η εταιρεία πια στοχεύει στα πιο καλα κινητά και έχει ξεχασμένα τα πιο μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα πριν 5-6 μήνες για δεύτερη συσκευή, κυρίως για διάβασμα και για ιντερνετ, μιας και το τίμιο lenovo άρχισε να γίνεται αργό.

Το βρήκα σε προσφορά στα 150 ευρώ και είπα να δώσω άλλη μια ευκαιρία στην Samsung μιας και η συγκεκριμένη με έχει χάσει εδω και χρόνια.

 

ΥΠΕΡ:

Εχει πολύ φωτεινή οθόνη και καθαρή.

Εφαρμόζει σχετικά καλά στο χέρι. (αν και την εφαρμογή των LG με την κυρτή πίσω, δεν την φτάνει)

Είναι σχετικά γρήγορο, ειδικά στο ίντερνετ.

Ευχρηστο μενού όπως πάντα.

 

ΚΑΤΑ:

Φωτογραφική. Δεν γίνεται ρε φίλε να μου κάνεις 9,36MP από 13 όταν θέλω landscape. Είσαι Samsung. Έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις απο σένα σε σχέση με τις άλλες εταιρείες.

Ακόμα και στα 13 MP δεν μπορώ να πω ότι οι φωτογραφίες βγαίνουν τόσο καλές όσο περιμένω.

 

Τα δύο πλήκτρα κάτω, δεν φωτίζονται.

 

 

Δεν ξέρω ρε παιδί μου. Πάντα έχω προσδοκίες από την Samsung ακόμα και για τα μεσαίας κατηγορίας κινητά και πάντα με απογοητεύει. Δηλαδή, πόσο δύσκολο είναι πχ πια να φωτιστούν τ' αναθεματισμένα τα πλήκτρα?

 

Είναι ένα οκ κινητό για αυτούς που δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Αλλά η εταιρεία πια στοχεύει στα πιο καλα κινητά και έχει ξεχασμένα τα πιο μικρά.

 

Είναι ένα βασικό κινητάκι με καλή οθονούλα και κάμερα που στέκει καλά για τα λεφτά του. Το κυριότερο, είναι ένα κινητό που μέρος της τιμής του είναι η εγγύηση για την ύπαρξη ανταλλακτικών αν κάτι πάθει, πράγμα που δε το έχεις τόσο δεδομένο σε μια εισαγωγή. Πάμε λοιπόν στα επιμέρους.

 

Κάμερα. Λογικά είναι 4:3 ο αισθητήρας, γι'αυτό στα κάνει crop σε 16:9. Αντιστρόφως, κάποιος άλλος με 16:9 αισθητήρα θα είχε παρόμοιο πρόβλημα όταν ήθελε να πάρει 4:3. Δεν υπάρχει λύση γι'αυτό εκτός να έχει δυο ανεξάρτητους αισθητήρες το κινητό.

 

Κουμπάκια. Εμένα πάλι μ'αρέσει που δε φωτίζουν γιατί η συσκευή μπορεί να κλείσει εντελώς τα φώτα της. Αλλά αν μπορούσε να τα ελέγχει ο χρήστης αν θα φωτίζουν ή όχι, ναι, θα'ταν καλύτερα.

 

Οθόνη: Είναι αρκετά καλή και προσφέρει κι ασπρόμαυρη λειτουργία, που τη βάζεις από το powersave κουμπάκι.

 

Για τα μενού του θα διαφωνήσω λίγο, ας πούμε θα'θελα να έχει δυνατότητα να επιλέξω τη χρήση της SD ως εσωτερική ή ως εξωτερική μνήμη, θα'θελα να ελέγχω αν θα μου γράφει ή όχι "Android" directories σε κάθε φλασάκι που θα του μπριζάρω, θα'θελα να μπορώ να έχω πιο εύκολο τρόπο να ξεμοντάρω τα φλασάκια και τέλος, θα'θελα να μπορούσα να έχω το αυτονόητο.. οθόνη αναμονής και οθόνη των apps σε landscape ή portrait, κι όχι σε portrait μόνο.....

 

Τέλος πάντων, για τα λεφτά του, τώρα που έπεσε στα 150 δεν είναι κι άσχημο για επώνυμο κινητάκι.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, για τα λεφτά του, τώρα που έπεσε στα 150 δεν είναι κι άσχημο για επώνυμο κινητάκι.

 

Το πήρα πριν άπο 3 μήνες στα 144 ευρώ, το J5 2016 τώρα έχει φτάσει 203,49 € και το J5 Duos 2016 160,00 € ελπίζω να πέσει η τιμή γιατί θέλω να το τσιμπήσω για δώρο στη γυναικά.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα πριν άπο 3 μήνες στα 144 ευρώ, το J5 2016 τώρα έχει φτάσει 203,49 € και το J5 Duos 2016 160,00 € ελπίζω να πέσει η τιμή γιατί θέλω να το τσιμπήσω για δώρο στη γυναικά.

 

Φίλε, τώρα που βγήκε το 2017 μοντέλο, τα αποθέματα του 2016 θα φύγουν σιγά σιγά και θα προκύψουν ευκαιρίες. Π.χ. το βλέπω στάνταρ σε προσφορά τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να ξανα πέσει η τιμή λόγω του ότι κυκλοφόρησε το καινούργιο.

Κατά συνέπεια το παλιό δεν έχει πλέον τόσο ζήτηση έτσι θα μειώνονται και τα καταστήματα που θα το έχουν όποτε η τιμή θα αυξάνεται.

Εκτός κάποιας προσφοράς το πετύχεις όπως αναφέρει και ο φίλος.

Βέβαια για μένα καλύτερα να περιμένεις λίγο να πέσει η τιμή του νέου και να πάρεις αυτό θα δώσεις κάτι παραπάνω άλλα το αξίζει!!!!

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για το 17 σκέφτομαι πλέον, άπλα τα 144 ευρώ που το πήρα ήταν πολύ καλή τιμή.[/quote

 

Και εγώ το πήρα στα 135.

Μην το σκέφτεσαι έτσι πάρε το 17

χωρίς δεύτερη κουβέντα, συνήθως

πριν τις γιορτές και μετά περίπου στα τέλη Φεβρουαρίου πέφτουν οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκέφτεσαι έτσι πάρε το 17

χωρίς δεύτερη κουβέντα, συνήθως

πριν τις γιορτές και μετά περίπου στα τέλη Φεβρουαρίου πέφτουν οι τιμές.

 

Άμα πέσει η τιμή πριν της γιορτές ακόμα καλύτερα για δωράκι το θέλω :D

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην παρει, εδω τωρα πηρε το Α5 του 2017.........
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ενα προβληματάκι,

το κινητό εδώ και 2-3 μέρες (το έχω κανα 2μηνο) άρχισε και μου βγάζει μήνυμα ότι η κάρτα SD δεν μπορεί να αναγνωριστεί.

Με επανεκίνηση την ξαναβλέπει αλλά την χάνει και την βρίσκει που και που.

Τι λέτε φταίει η SD ή το κινητό; Η SD είναι μια απλή 4GB απο παλιό κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ενα προβληματάκι,

το κινητό εδώ και 2-3 μέρες (το έχω κανα 2μηνο) άρχισε και μου βγάζει μήνυμα ότι η κάρτα SD δεν μπορεί να αναγνωριστεί.

Με επανεκίνηση την ξαναβλέπει αλλά την χάνει και την βρίσκει που και που.

Τι λέτε φταίει η SD ή το κινητό; Η SD είναι μια απλή 4GB απο παλιό κινητό.

 

Κάνε ένα copy paste τα αρχεία και κράτα τα back up και κάνε διαμόρφωση της κάρτας μέσα στο κινητό. και μετά τα ξαναπερνάς στην κάρτα.

Αν δεις και μετά απο αυτό οτι συνεχίζει, θα πρότεινα να πάρεις μια άλλη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ενα προβληματάκι,

το κινητό εδώ και 2-3 μέρες (το έχω κανα 2μηνο) άρχισε και μου βγάζει μήνυμα ότι η κάρτα SD δεν μπορεί να αναγνωριστεί.

Με επανεκίνηση την ξαναβλέπει αλλά την χάνει και την βρίσκει που και που.

Τι λέτε φταίει η SD ή το κινητό; Η SD είναι μια απλή 4GB απο παλιό κινητό.

 

Το έκανε και της γυναίκας μου. Τις έδωσα μια δικιά μου. Έπαιξε λίγες μέρες και μετά πάλι δεν την αναγνώριζε. Τη δοκίμασα κι εγώ σε δικιά μου συσκευή και δεν έπαιζε.

Τι να πω.... Λες και τις καίει. Ίσως ήταν συμπτωματικό. Από τότε δεν ασχοληθήκαμε και το δουλεύει χωρίς.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 2016

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...