Jump to content

Asus Zenfone 3


kallair
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηδη εχει ανακοινωθει η κυκλοφορια (και καλα...), του Zenfone 4 τον Μαιο :p

Υπαρχουν πολλα σχετικα λινκς της ανακοινωσης.

https://www.google.gr/search?q=zenfone+4&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=qe6PWKO_LKrCXs7IkvgC#q=zenfone+4&tbs=qdr:m

Το αστειο ειναι που γραφει μεσα σε ενα φρεσκο (20/Γεναρη) που ανοιξα:

" This may sound strange and early because the Zenfone 3 Zoom only debuted at CES two weeks ago with the device hitting shelves in February."

http://www.gsmarena.com/asus_to_launch_new_zenfone_4_series_smartphones-news-22882.php

Χαχα, καλο, εε?

Θα δουμε λοιπον θεωρητικα τιμες του 3 απο πολλα μαγαζια, μεσα στον Φλεβαρη.

Το ξεφτιλισαν στο πονηρο μαρκετινγκ, πανε να προλαβουν τους πελατες να μην αγορασουν κατι αλλο και να περιμενουν το επομενο επ'απειρον :p

Το 4αρι το βλεπω στα ραφια του χρονου τον Φλεβαρη, με την ιδια λογικη του 3 :wacko:

 

(Θα επρεπε μαλλον να αλλαζαν σειρα, μιας και υπηρχε Zenfone 4 το 2014, και να πηγαιναν στην λογικη του 7 (s7, iphone 7) ή του 8).

Εφυγα για zte axon 7...

 

Ενταξει οι τύποι κάπουν έχουν κάνει λαθος και προσπαθούν να το μαζέψουν, δεν εξηγείται αλλιώς. Ανακοινώνουν το 4 πριν καλά καλά δούμε το 3 να πωλείται φυσιολογικά;

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πως τα καταφέρνει πάντα η Asus να αργεί να τα φέρει στην αγορά όταν οι άλλοι έχουν ήδη το νέο τους μοντέλο δεν το καταλαβαίνω.

 

Έτσι έγινε με το Zenfone 2 όταν το αγόρασα ένα 8μηνο από την εξαγγελία της συσκευής και αυτό από Ιταλία Amazon.

 

εγω αγορασα το Zenfone 3 τον Σεπτεμβρη στα 230 ευρω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρετε κύριοι,

Είμαι πρώην κάτοχος zenfone 2(3580) και νυν πλέον του zenfone 3!

Με το κινητό κλείνω σε μια βδομάδα περίπου το πρώτο μου μηνάκι.. λόγο δουλειάς δεν έχω προλάβει τσεκάρω σε βάθος πραγματάκια..

Αλλά feel free to ask ...

 

θα χαρώ να βοηθήσω! Η αγορά έγινε φυσικά από amazon.. σε κάποια φάση είχε πέσει στα 300 ευρώ το άσπρο μοντελάκι.

 

Υ.Γ.: Μιλάμε πάντα για το ZE552KL :cool:

 

Ίσως αυτό φανεί χρήσιμο σε κάποιους:

http://www.gsmarena.com/asus_zefone_3_ze552kl-review-1521.php

Edited by DryEyed
παράθεση link
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια καλησπερα..μια βασικη ερωτηση.το κινητο αυτο κ γενικα της asus εχουν εγγυηση στην ελλαδα;υπαρχει επισημο σερβις στην ελλαδα;δηλαδη αν το παρω απο καποιο σκρουτζομαγαζο κ παθει οτιδηποτε που απευθυνομαι;ευχαριστω εκ των προτερων..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..μια βασικη ερωτηση.το κινητο αυτο κ γενικα της asus εχουν εγγυηση στην ελλαδα;υπαρχει επισημο σερβις στην ελλαδα;δηλαδη αν το παρω απο καποιο σκρουτζομαγαζο κ παθει οτιδηποτε που απευθυνομαι;ευχαριστω εκ των προτερων..

 

Από ότι έχω καταλάβει χωρίς να έχει χρειαστεί να κάνω την διαδικασία ποτέ στέλνεις ένα "ticket"(αίτημα) από το offical site της asus.. κ μετά σε καθοδηγούν στέλνοντας courier με αποστολή κάπου που έχουν σύμβαση αθήνα!

 

Τα παιδιά στο θέμα του zenfone 2 μπορούν να σου τα πουν καλύτερα.... Έχουν υπάρξει περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω ότι το κινητό σήμερα πήρε την 7άρα :cool:

 

NOUGAT 7.0

 

Καλησπέρα, είσαι ικανοποιημένος από το κινητό, φωτογραφίες ? μπαταρία, πόσες ώρες SOT σου βγάζει ?

Link to comment
Share on other sites

[Λοιπόν επειδή το post ξαναγράφεται δεύτερη φορά θα 'μαι λίγο πιο συνοπτικός]

Αποφάσισα να γράψω κάνα δυο πραγματάκια όπως τα έχω νιώσει εγώ για το κινητό..

Ξεκινώντας με την οθόνη παρόλο απλή Full HD αποτυπώνει αρκετά πηστικά τα χρώματα, με την φωτεινότητα να ναι ικανοποιητική. Το touch όμως της οθόνης είναι άξιο αναφοράς.. Έχει μια ευαισθησία και ανταποκρίνεται άμεσα με την ελάχιστη δυνατή πίεση. Να αναφέρω ότι πρώτη φορά που χρησιμοποιώ stock πληκτρολόγιο σε συσκευή μου για τόσο καιρό... και όσο για την πληκτρολόγιση απλά είναι απίστευτη.

Έγινε μια μετάβαση σε nougat σχετικά γρήγορα και το πρώτο που εξακριβώθηκε ήταν αν δουλεύουν όλες οι σύνηθες εφαρμογές smooth. Facebook, Messenger, Viber, Snapchat, δουλεύουν απροβλημάτιστα, με την τελευταία μόνο να χάνει τις ειδοποιήσεις. Για κατόχους What's Up η εφαρμογή τρέχει δίχως θέμα για την slot 1(micro). Αναφέρω ενδεικτικά Winbank mobile, i-bank pass, samsung print service plugin, ES explorer καθώς και όλα τα Asus Apps δουλεύουν επίσης δίχως θέμα.

Η κάμερα του κινητού εστιάζει και τραβάει πραγματικά πολύ γρήγορα, με ποιότητα και ευκρίνεια. Σε συνθήκες όμως υψηλού φωτισμού, είναι που πραγματικά καταλαβαίνεις τα megapixels του αισθητήρα της κάμερας! Το flash ως dual tone άλλοτε δίνει μια χροιά διαφορετική από το σύνηθες ψηφιακό μπλε που έχουμε στα πιο πολλά κινητά της αγοράς. Είναι κάτι που θα 'θελα να ναι διαχειρίσιμο σε ρύθμιση κατ' επιλογή!

Αυτονομία.

Η αυτονομία είναι κάπως καλή με το να φτάνει κοντά το 24ωρο σε πλήρης αποφόρτιση... Για τα δικά μου δεδομένα θα 'λεγα ανά 18ωρο περίπου φόρτιση. Πέναλτι το ότι δεν έχει fastcharge Q.3 ή τουλάχιστον Q.2, κάτι το οποίο η Asus είχε ήδη ενσωματώσει σε προηγούμενα μοντέλα, δες zenfone 2. Αν θέλουμε να το δούμε κάπως θετικά, ευτυχώς πλέον φορτιστές 5V με 2A έχουν αρκετά φθηνή τιμούλα και μπορεί κάλλιστα κάποιος να αγοράσει δεύτερο.

 

Αυτά τα ολίγαν :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα ξερει κααπιος αν το asus zenfone 3 που φερνει η cosmote η γερμανος ειναι με μια σιμ η δυο σιμ
Link to comment
Share on other sites

nougat 7.0 stats:

Με το 24ωρο καμια φορα να γινεται εφικτο!e2b65c6c9811b37ad2bbd20c8d80ea2d.jpg

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z012D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ξερει κααπιος αν το asus zenfone 3 που φερνει η cosmote η γερμανος ειναι με μια σιμ η δυο σιμ

 

Απ' ότι βλέπω φέρνουν μόνο το Deluxe είναι η ναυαρχίδα..

Όλη η σειρά είναι δίκαρτη "dual stanby" με μια micro sim και mia nano που είναι slot είτε για sim είτε για κάρτα SD.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα 'θελα να διορθώσω το μινι review μου στην προηγούμενη σελίδα.. καθώς δεν είναι εφικτό το εναποθέτω δω σαν απάντηση.

 

Η αυτονομία έχει πλέον βελτιωθεί σημαντικά... κλείνει τρίμηνο πλέον το κινητό στα χέρια μου & μπορώ να πω ότι το απλό 24ωρο είναι πλέον παρελθόν!

Περνάω μιάμιση μέρα πλέον χωρίς να χρειαστώ φόρτιση.. κ έχοντας ένα περίπου 30%!!

Σε δυο παράγοντες ίσως κατά την γνώμη μου το οφείλω αυτό:

Σε πιθανό στρώσιμο της μπαταρίας με τις διαδοχικές επαναφορτίσεις.. και στα updates των γνωστών social εφαρμογών μετά την μετάβαση στην nougat rom.

:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρα σε ολους.

εχω το ζ3 μονο κανα 2 μηνες..Σημερα το πρωι που ημουν εξω,τελειωσε η μπαταρια και μολις γυρισα σπιτι και το εβαλα στον φορτιστη , ενω το φωτακι φορτισης αναβει κανονικα,δεν δειχνει τιποτα , και δεν ανοιγει ποτε !!(φορτιστης δεν ζεσταινεται,δοκιμασα και αλλον.)

Δεν εχω πολυ επαφη με android (ερχομαι απο win mobile) οποτε εκανα πρωτα ενα ρησερτς.Ετσι,δοκιμασα να το ανοιξω με πατημενο το volume up την ωρα που το βαζω στον φορτιστη. Εμφανιζονται σε μια μαυρη οθονη τυπου dos κατι επιλογες (3 νομιζω), αλλα σε 1-2 δευτερολεπτα το πολυ, κλεινει και δεν προλαβαινω καν να διαβασω τι λεει!!Δοκιμασα να το βαλω στο πισι και οταν το βαζω ακούγεται η χαρακτηριστικός ηχος οτι μπανει συσκευη στο usb , αλλα αμεσως κανει τον ηχο που κανει οταν βαζεις το usb. (και λεει unidentified device - device unplugged κατι τετοιο..)

Δοκιμασα επισης στο πισι το power και vol down και κανει συνεχεια ηχο εισοδου usb και αμεσως εξοδου.αυτο συνεχεια οσο κραταω τα 2 αυτα πατημενα.Προσπαθει δηλαδη να μπει αλλ δεν μπορει.Που και που κανει και μια μικρη δονηση.Αλλα τιποτα...

Τι λετε,γινεται κατι ή παω γραμμη για το σερβις?????:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Thanx

Edited by TinaLou
διατηρήστε καλές σχέσεις με το λεξικό σας
Link to comment
Share on other sites

Από τα λεγόμενα σου κατάλαβα.. ότι δεν φορτίζει καν.. εκεί με το pc σε έχασα λίγο...

Κοίτα αφού σου έσβησε από μπαταρία θέλει τουλάχιστον μια ωρίτσα στην φόρτιση! Ώστε να χει απόθεμα μπαταρίας να ανοίξει... Αν το 'χες αφήσει(τουλάχιστον ωρίτσα) άλλα εξακολουθεί να μην φορτίζει.. τότε μάλλον πας στο service..

Μπορεί να 'ναι η μπαταρία, μπορεί να 'ναι η υποδοχή USB να μην κάνει καλή επαφή.. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το φωτάκι της φόρτισης σου ανάβει!

Είσαι εντός εγγύησης no worries!

 

Υ.Γ.: ο φορτιστής δεν έχει κάνα λόγο να ζεσταίνεται! Καλό θα είναι να το φορτίζεις με τον δικό του... :)

Edited by DryEyed
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

εχω το ζ3 μονο κανα 2 μηνες..Σημερα το πρωι που ημουν εξω,τελειωσε η μπαταρια και μολις γυρισα σπιτι και το εβαλα στον φορτιστη , ενω το φωτακι φορτισης αναβει κανονικα,δεν δειχνει τιποτα , και δεν ανοιγει ποτε !!(φορτιστης δεν ζεσταινεται,δοκιμασα και αλλον.)

Δεν εχω πολυ επαφη με android (ερχομαι απο win mobile) οποτε εκανα πρωτα ενα ρησερτς.Ετσι,δοκιμασα να το ανοιξω με πατημενο το volume up την ωρα που το βαζω στον φορτιστη. Εμφανιζονται σε μια μαυρη οθονη τυπου dos κατι επιλογες (3 νομιζω), αλλα σε 1-2 δευτερολεπτα το πολυ, κλεινει και δεν προλαβαινω καν να διαβασω τι λεει!!Δοκιμασα να το βαλω στο πισι και οταν το βαζω ακούγεται η χαρακτηριστικός ηχος οτι μπανει συσκευη στο usb , αλλα αμεσως κανει τον ηχο που κανει οταν βαζεις το usb. (και λεει unidentified device - device unplugged κατι τετοιο..)

Δοκιμασα επισης στο πισι το power και vol down και κανει συνεχεια ηχο εισοδου usb και αμεσως εξοδου.αυτο συνεχεια οσο κραταω τα 2 αυτα πατημενα.Προσπαθει δηλαδη να μπει αλλ δεν μπορει.Που και που κανει και μια μικρη δονηση.Αλλα τιποτα...

Τι λετε,γινεται κατι ή παω γραμμη για το σερβις?????:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Thanx

βουρ για σερβις...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Χαίρετε,

 

Εξακολουθώ να ενδιαφέρομαι για το 552KL 64gb, αλλά βλέπω την τιμή να αντέχει εκεί ψηλά. Σαν να μην έφτανε αυτό, το Vickmall δεν το έβαλε ποτέ στη λίστα του...

Έχετε κάποια αξιόπιστη σελίδα; Το (ελληνικό) vnp.gr το χει στα 342.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

 

Εξακολουθώ να ενδιαφέρομαι για το 552KL 64gb, αλλά βλέπω την τιμή να αντέχει εκεί ψηλά. Σαν να μην έφτανε αυτό, το Vickmall δεν το έβαλε ποτέ στη λίστα του...

Έχετε κάποια αξιόπιστη σελίδα; Το (ελληνικό) vnp.gr το χει στα 342.

 

Αγαπητέ... έγω το 'χα αγοράσει από amazon Ευρώπης, το χα ψάξει τότε είχε την χαμηλότερη τιμή...

Ήρθε μέσα σε 5 μέρες σε μια πολύ ωραία συσκευασία.. μπορώ να σου προτείνω αν θες το μαγαζί από ότι βλέπω μόνο δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή. Απλά θα 'σαι σίγουρος ότι είναι το global(WW/Ευρωπαϊκό) μοντέλο γιατί από skroutzoμάγαζα το φοβάμαι λίγο.

Η αγορά έιχε γίνει τον Γενάρη, η rom του η official είναι πραγματικά καλή.. έχει ακόμα βέβαια κάτι λίγες παιδικές ασθένειες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

DryEyed εσύ ποια συσκευή έχεις ακριβώς;

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

DryEyed εσύ ποια συσκευή έχεις ακριβώς;

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ASUS_Z012D(ZE552KL-1G003WW) ~ 64/4 GB

Link to comment
Share on other sites

ASUS_Z012D(ZE552KL-1G003WW) ~ 64/4 GB
Από που αν επιτρέπεται;

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από που αν επιτρέπεται;

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

amazon Γαλλίας σου στέλνω Link με pm.

Link to comment
Share on other sites

amazon Γαλλίας σου στέλνω Link με pm.
Ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφερόμενο.. το zenfone 3 Ultra σε prime offer από Γαλλικό Amazon στα 400 ευρώ!

 

Ecran | 6.8 pouces

Stockage | 64 Go

Appareil photo | 23 MP

Batterie | 4600 mAh

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αγαπητέ... έγω το 'χα αγοράσει από amazon Ευρώπης, το χα ψάξει τότε είχε την χαμηλότερη τιμή...

Ήρθε μέσα σε 5 μέρες σε μια πολύ ωραία συσκευασία.. μπορώ να σου προτείνω αν θες το μαγαζί από ότι βλέπω μόνο δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή. Απλά θα 'σαι σίγουρος ότι είναι το global(WW/Ευρωπαϊκό) μοντέλο γιατί από skroutzoμάγαζα το φοβάμαι λίγο.

Η αγορά έιχε γίνει τον Γενάρη, η rom του η official είναι πραγματικά καλή.. έχει ακόμα βέβαια κάτι λίγες παιδικές ασθένειες...

 

Αν και με καθυστέρηση, σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Αν δε σου κάνει κόπο, θα ήθελα να μου πεις το μαγαζί.

 

Πάντως τις τελευταίες μέρες παρατηρώ και το 520. Απ ό,τι έχω καταλάβει ως τώρα είναι ένα 552 με μικρότερη οθόνη, κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό, μιας και οι 5μιση ίντσες δεν είναι και λίγες...Έχω καταλάβει σωστα; Δεν έχουν διαφορές μεταξύ τους; Η τιμή πάντως είναι αισθητά πιο κάτω και αξίζει να το δει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...