Jump to content

Cubot GT99


KostasChristakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχω βαλει την καινουρια rom myphone edition και θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να βαλω τωρα και το καινουριο firmware που δινει η σελιδα της CUBOT για το gt99.

 

Η επόμενη ρομ που βγήκε, είχε κάποια θεματάκια.

Άμα σου δουλεύει το τηλέφωνο, μη το πειράζεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 872
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα και πάλι!!

έχω κουραστεί να γράφω και να μην έχει αυτόματη διόρθωση λέξεων το κινητό.φαντάζομαι και άλλοι εδω πέρα θα έχουν το ίδιο πρόβλημα.μετά από ψάξιμο κατέληξα στο perfect keyboard από το market.με βοήθησε στο θέμα των 9 πλήκτρων (όπως τα παλιά κλασικά κινητά) αλλά...το τ9 δεν λειτουργεί γτ δεν έχει μέσα ελληνικό λεξιλόγιο.. οπότε κατέβασα το λεξικό του...και πάλι τιποτα βέβαια..έψαξα στο site αλλα δεν βρήκα κάτι.αν υπάρχει κάποιο topic που μου διέφυγε θα ήθελα να μου πείτε αλλιως αν έχει ασχοληθεί κάποιος με το θέμα και μπορει να βοηθήσει..θα το εκτιμούσα

:):):):)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Αντιμετωπιζω μερικα προβληματακια καθε φορα μετα απο κανα μηνα αφοτου κανω την τελευταια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων,λογω ελειψεως χωρου, που αν και μικρα ειναι εκνευριστικα.

1. Η ταπετσαρια αλλαζει απο μονη της στην εργοστασιακη καθε φορα που ανοιγω με το power button το κινητο.

2. Το ιδιο συμβαινει και με τιυς ηχους κλησης και μυνηματος.

Ειμαι ο μονος που αντιμετωπιζω αυτο τ προβλημα ρε παιδια?!

Nothing is true, everything is permitted

- Altaïr Ibn-La'Ahad -

Link to comment
Share on other sites

1. Ολα οκ

2. Δεν αλλαζω ηχους οποτε δε ξερω τι γινεται

 

 

Ποια συσκευη εχεις?

 

Εχω το Cubot GT99 φιλε μου.

Δν ξερω μπορει να φταει επειδη φοτωνεται πολυ η εσωτεριμη μνημη με εφαρμογες και βλακειες. Γιατι παντα μετα απο καιρο εμφανιζεται... Οταν δηλαδη εχω βαλει το εχω τινγκαρει...

Nothing is true, everything is permitted

- Altaïr Ibn-La'Ahad -

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι!!

έχω κουραστεί να γράφω και να μην έχει αυτόματη διόρθωση λέξεων το κινητό.φαντάζομαι και άλλοι εδω πέρα θα έχουν το ίδιο πρόβλημα.μετά από ψάξιμο κατέληξα στο perfect keyboard από το market.με βοήθησε στο θέμα των 9 πλήκτρων (όπως τα παλιά κλασικά κινητά) αλλά...το τ9 δεν λειτουργεί γτ δεν έχει μέσα ελληνικό λεξιλόγιο.. οπότε κατέβασα το λεξικό του...και πάλι τιποτα βέβαια..έψαξα στο site αλλα δεν βρήκα κάτι.αν υπάρχει κάποιο topic που μου διέφυγε θα ήθελα να μου πείτε αλλιως αν έχει ασχοληθεί κάποιος με το θέμα και μπορει να βοηθήσει..θα το εκτιμούσα

:):):):)

 

Δοκιμασε το smart keyboard απο το play store φιλε.....για μενα μια χαρα δουλευει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω ενα Cubot GT99 MTK κινιτακι το οποιο θεωρητικα εχει 4gb εσ. αποθ. χωρο απο τ οποια οπως ξερουμε ολοι μονο τα 2 περιπου ειναι διαθεσιμα. Εχω παρατηρησει λοιπον πως στη "Διαχειρηση αρχειων" ο εσωτερικος διαθεσιμος χωρος ειναι 1,8gb, ενω στις Ρυθμισεις>Αποθηκευτικος χωρος>Εσ.Αποθ.Χωρος ειναι μολις 0,9 και ειναι αυτος ο χωρος οπου αποθηκευονται μονο οι εφαρμογες απο οτι εχω καταλαβει. Μπορει κανεις να μου εξηγησει αρχικα γιατι συμβαινει αυτο?! Επειτα θελω να μευ εξηγησετα ενα αλλο παραδοξο. Γεμιζει λοιπον αυτο το 0,9 gb με εφαρμογες μεχρις οτου να εμφανιστει το μυνημα "διαγραψτε μερικες εφαρμογες κλπ" . Ετσι και γω αποφασιζω να διαγραψω ολες τις εφαρμογες και τλκ βλεπω πως αντι να αδειασει τελειως ο χωρος ή εστω να παει εκει που ειναι μετα απο επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων ,δηλαδη στα 150mb, μενει γυρω στα 500mb. Τι απεγιναν λοιπον αυτα τα 350 mb και πως τα διαγραφω εξαρχης για να μν προβω σε επαναφορα δεδομενων?

Σας παρακαλω αν ξερετε κατι μν βαρεθειται να απαντησετε. Νομιζω πως αφορα ολους. Συγνωμη για τν κουραση! :)

Nothing is true, everything is permitted

- Altaïr Ibn-La'Ahad -

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά καλές γιορτές. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Γιατί ενώ το κινητό είναι φουλ φορτισμένο μου δείχνει ένδειξη μπαταρίας μέχρι 66% και δεν πάει παραπάνω; τι μπορώ να κάνω για αυτό. Μου το έκανε σήμερα αφού το είχα κλειστό και φορτιζε όλο το βράδυ χωρίς sim. Το πρωι έβγαλα την μπαταρία να βάλω την sim και την έβαλα ξανά και το άνοιξα και από τότε μου δείχνει μέχρι 66%.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω ενα Cubot GT99 MTK κινιτακι το οποιο θεωρητικα εχει 4gb εσ. αποθ. χωρο απο τ οποια οπως ξερουμε ολοι μονο τα 2 περιπου ειναι διαθεσιμα. Εχω παρατηρησει λοιπον πως στη "Διαχειρηση αρχειων" ο εσωτερικος διαθεσιμος χωρος ειναι 1,8gb, ενω στις Ρυθμισεις>Αποθηκευτικος χωρος>Εσ.Αποθ.Χωρος ειναι μολις 0,9 και ειναι αυτος ο χωρος οπου αποθηκευονται μονο οι εφαρμογες απο οτι εχω καταλαβει. Μπορει κανεις να μου εξηγησει αρχικα γιατι συμβαινει αυτο?! Επειτα θελω να μευ εξηγησετα ενα αλλο παραδοξο. Γεμιζει λοιπον αυτο το 0,9 gb με εφαρμογες μεχρις οτου να εμφανιστει το μυνημα "διαγραψτε μερικες εφαρμογες κλπ" . Ετσι και γω αποφασιζω να διαγραψω ολες τις εφαρμογες και τλκ βλεπω πως αντι να αδειασει τελειως ο χωρος ή εστω να παει εκει που ειναι μετα απο επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων ,δηλαδη στα 150mb, μενει γυρω στα 500mb. Τι απεγιναν λοιπον αυτα τα 350 mb και πως τα διαγραφω εξαρχης για να μν προβω σε επαναφορα δεδομενων?

Σας παρακαλω αν ξερετε κατι μν βαρεθειται να απαντησετε. Νομιζω πως αφορα ολους. Συγνωμη για τν κουραση! :)

 

Μπορεί να είναι μνήμη cache Κάποιου προγράμματος, μπορεί να είναι σκουπίδια από κάποιο πρόγραμμα που έσβησες, οπότε κανείς δε μπορεί να το ξέρει αν δε πάρει το τηλέφωνο στα χέρια του.

 

Καλημέρα παιδιά καλές γιορτές. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Γιατί ενώ το κινητό είναι φουλ φορτισμένο μου δείχνει ένδειξη μπαταρίας μέχρι 66% και δεν πάει παραπάνω; τι μπορώ να κάνω για αυτό. Μου το έκανε σήμερα αφού το είχα κλειστό και φορτιζε όλο το βράδυ χωρίς sim. Το πρωι έβγαλα την μπαταρία να βάλω την sim και την έβαλα ξανά και το άνοιξα και από τότε μου δείχνει μέχρι 66%.

 

Φόρτισε τέρμα το κινητό, βγάλε τη μπαταρία για 2-3 λεπτά και ξαναβάλτην.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το baseband της φωτογραφιας (Το εχει η Coincity 2.0 rom) , που ειναι πιο συγχρονο, το 3G της Vodafone επαιξε τελεια, και βελτιιωθηκε το προβλημα που ειχα στο πως με ακουγαν οι συνομιλητες στις κλησεις.

 

Προτεινω στον δημιουργο της myphone edition rom, να το συμπεριλαβει στο flashable zip του.

 

Μπορείς να πεις λεπτομέρειες πώς να το κάνουμε κι εμείς; Έχω κι εγώ κάποια θέματα με τις κλήσεις στη Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!πηρα το GT99 για μενα και την κοπελα μου αλλα εχουμε και οι δυο μας το ιδιο θεμα(vodafone καρτες) οταν εχει χαμηλο σημα δεν ακουει ο συνομιλιτης η κανει περιεργο ηχο στο ηχειο και τερματιζει την κληση.Και κατα τις κλησεις ολοι μου λενε οτι ακουγομαι απο το πηγαδι:wacko::lol:..Ερωτηση με την 0802 8α διορθωθη η δεν γινετε τιποτα θα πρεπει να το συνηθησω:wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!Μολις πηρα το κινητο και ξεκιναω τα βηματα απο την αρχη του θεματος αλλα δεν μου κατεβαινουν τα drivers και καποια προγραμματα,παταω στο link και μου βγαζει αυτο http://www74.***************/v/26346560/file.html και φυσικα δεν ανοιγει την διευθυνση....

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακυρο το βρηκα!

 

Γεια χαρα!Μολις πηρα το κινητο και ξεκιναω τα βηματα απο την αρχη του θεματος αλλα δεν μου κατεβαινουν τα drivers και καποια προγραμματα,παταω στο link και μου βγαζει αυτο http://www74.***************/v/26346560/file.html και φυσικα δεν ανοιγει την διευθυνση....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρα,παλευω να κανω resize rom αλλα πως βλεπω αν πετυχε?Στον οδηγο λεει μολις το συνδεσω στο Pc να κανω φορματ τα 300 μβ.Εγω οταν το συνδεω βλεπω 1,78 απο 1,79 free στην μνημη του κινητου,εχω μπερδευτει λιγο.Αυτη ειναι η μνημη που προσπαθω να κανω 2,5?Επισης εχω βαλει το myphone rom αλλα το meteos και το mobileuncle δεν ηταν προεγκατεστημενα.....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είσαι σίγουρος ότι έκανες όλα τα βήματα που περιγράφει ο οδηγός; Αν πας στις ρυθμίσεις -> αποθηκευτικός χώρος, τι νούμερα σου λέει εκεί;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν το εκανε λογω super user.Τωρα ομως το εκανα και δεν ανοιγει το κινητο!Πως κανω factory reset?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν το εκανε λογω super user.Τωρα ομως το εκανα και δεν ανοιγει το κινητο!Πως κανω factory reset?

 

Μπες σε recovery mode και κάνε από εκεί.

Πάντως κάτι δεν εγκατέστησες σωστά, μιας και τα αρχεία που ανέφερες υπάρχουν στη ρομ.

Μήπως δε μπήκε καθόλου η ρομ;

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΑΝΚS!Τωρα ανοιγει παλι μια χαρα και εκανε και 2,5 την ρομ!Τι μπορει να εκανα λαθος στην εγκατασταση της ρομ αφου δεν ειχα επιλογες απλα και μονο εγκατασταση της ρομ.Παντως ναι εχει εγκατασταθει γιατι ξεκιναει με τα εικονιδια με το ρομποτακι και το my phorum μετα.Περιεργα πραγματα...
Link to comment
Share on other sites

ΤΗΑΝΚS!Τωρα ανοιγει παλι μια χαρα και εκανε και 2,5 την ρομ!Τι μπορει να εκανα λαθος στην εγκατασταση της ρομ αφου δεν ειχα επιλογες απλα και μονο εγκατασταση της ρομ.Παντως ναι εχει εγκατασταθει γιατι ξεκιναει με τα εικονιδια με το ρομποτακι και το my phorum μετα.Περιεργα πραγματα...

 

Τότε μήπως με τις αλλαγές που έκανες στα partition σβήστηκε τίποτα.

Άνοιξε το zip της ρομ και δες αν στο φάκελο data/app υπάρχουν τα 2 αυτά αρχεία.

Αν ναι, δες αν υπάρχουν και στον αντίστοιχο φάκελο στο κινητό σου.

Αν ισχύει το πρώτο και όχι το δεύτερο, πάρτα από το ζιπ και κάντα copy paste εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Τότε μήπως με τις αλλαγές που έκανες στα partition σβήστηκε τίποτα.

Άνοιξε το zip της ρομ και δες αν στο φάκελο data/app υπάρχουν τα 2 αυτά αρχεία.

Αν ναι, δες αν υπάρχουν και στον αντίστοιχο φάκελο στο κινητό σου.

Αν ισχύει το πρώτο και όχι το δεύτερο, πάρτα από το ζιπ και κάντα copy paste εσύ.

Ετσι κι αλλιως τα περασα ξεχωριστα να ξεμπερδευω.Ενα αλλο θεμα που εχω και ειδα οτι το εχει και αλλος αλλα δεν εγραψε αν το λυσε το θεμα ειναι οτι σταματησε να λειτουργει η περιστροφη....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπν παιδια το χω τωρα 4 μερες με το custom rom του forum.Ολα δουλευουν μια χαρα,αυτα που εχω παρατηρησει ειναι η καμερα η οποια την βαζω σε hdr και με αφηνει να την ριθμισω μεχρι 6mp και το αλλο ειναι το wifi που εχει χαμηλο σημα.Στο δωματιο με το modem πχ πιανει τερμα και στην κουζινα(ακριβως διπλα) 2 γραμμες,ενω ενα νοκια που ειχα σθνεχιζε να πιανει τερμα...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπν παιδια το χω τωρα 4 μερες με το custom rom του forum.Ολα δουλευουν μια χαρα,αυτα που εχω παρατηρησει ειναι η καμερα η οποια την βαζω σε hdr και με αφηνει να την ριθμισω μεχρι 6mp και το αλλο ειναι το wifi που εχει χαμηλο σημα.Στο δωματιο με το modem πχ πιανει τερμα και στην κουζινα(ακριβως διπλα) 2 γραμμες,ενω ενα νοκια που ειχα σθνεχιζε να πιανει τερμα...

 

Ισχύει, για την καμερα κ μενα μου λεει το πολυ 6ΜΡ.

Ωστοσο, απο το wifi ειμαι ικανοποιημενος.

"τι ειναι ο γαιδαρος, τι ειναι το ζουμι του"
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα θεμα με το κινητο.Στο κινητο εχω τη στοκ ρομ, εχω προβλημα ομως με το σημα.Πολλες φορες παω να καλεσω και κλειδωνει το σημα με μια ενδειξη "x" και λεει την ωρα που καλω ο '' o πομπος ειναι απενεργοποιημενος" και κλεινει.Επισης εχω παρατηρησει οτι οταν καλω μικροφωνιζει αρκετες φορες.Εχω παρατηρησει επισης οτι το κανει συγκεκριμενα με την μια sim.Ακομη οταν συνδεω μια συσκευη bluetooth που αγορασα για να μιλαω το σημα χανεται την ωρα που καλω πολυ πιο συχνα απο οτι οταν δεν την εχω...δηλαδη 7/10 φορες δεν θα μπορεσω να καλεσω με τη συσκευη συνδεδεμενη πανω στο κινητο.Καμια γνωμη? στο τι πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot GΤ99

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...