Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Banggod μου βγαινει 200$ με κάτι ποντους που θα εξαργυρώσω.Το στελνουν όμως μόνο με μια multilanguage rom.Ειμαι πανασχετος,θα μπορέσω να βάλω μαμά ρομ?

 

Όπως θα το πάρεις με Stock recovery πατάς clear all & update και είσαι έτοιμος. Μόνο indian μην βάλεις γιατί θέλει άλλα κόλπα... :p

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοαποφάσισα να το αποχωριστώ το Le για τον έρωτα μου, το ΜΑΤΕ 9. Ομολογώ ότι καλύτερο hardware and vfm δεν έχει περάσει από τα χέρια μου αλλά το πρόβλημα με τη baseband δε φαίνεται να προβλέπεται να διορθωθεί σύντομα επομένως μάλλον κι εγώ θα πω ένα γενναίο αντίο και καλή τύχη στην αδελφή μου που θα το χρησιμοποιεί...

Ήδη έχετε την 21s και εκεί έχει ίδια baseband. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να περιμένω μέχρι το τέλος του χρόνου και ΑΝ διορθωθεί το πρόβλημα, ΑΝ...

Καλό ήταν για όσο κράτησε.

 

Δε θέλω να πάω σε πρώτη παρτίδα ΜΑΤΕ 9, για αυτό και περιμένω. Αν μέχρι τότε δώσει αναβάθμιση που λύνει τα προβλήματά μου - δηλαδή μέχρι το τέλος του χρόνου - τότε θα σκεπτώ να μείνω. Είναι κρίμα να το χαντακώνει το τηλέφωνο η baseband.

 

PS: μια εταιρεία αν θέλει να λέγεται σοβαρή πρέπει να επιβεβαιώνει ΠΡΙΝ την κυκλοφορία του ότι η Baseband λειτουργεί σωστά. Αν πάλι τους ξεφύγει κάτι πρέπει να ρίξει όλες τις δυνάμεις της να το διορθώσει στο πρώτο μήνα κυκλοφορίας. Είναι η πιο βασική λειτουργία του τηλεφώνου.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβαίνω Απο τα λεγόμενα όλων δεν έχει και τεράστιες διαφορές x820-822 το ροζουλι που έχει το Gearbest δεν με χαλάει και πολύ.. μιας και αγοράζω συχνά απο εκεί και μπορώ να χρησιμοποιησω κανονικά το PayPal , με συμβουλεύεται να προχωρησω κανονικά στην αγορά του στα 219$??
Sent From my Awesome K20 Pro 8/128 Deep in Space .....
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοαποφάσισα να το αποχωριστώ το Le για τον έρωτα μου, το ΜΑΤΕ 9. Ομολογώ ότι καλύτερο hardware and vfm δεν έχει περάσει από τα χέρια μου αλλά το πρόβλημα με τη baseband δε φαίνεται να προβλέπεται να διορθωθεί σύντομα επομένως μάλλον κι εγώ θα πω ένα γενναίο αντίο και καλή τύχη στην αδελφή μου που θα το χρησιμοποιεί...

Ήδη έχετε την 21s και εκεί έχει ίδια baseband. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να περιμένω μέχρι το τέλος του χρόνου και ΑΝ διορθωθεί το πρόβλημα, ΑΝ...

Καλό ήταν για όσο κράτησε.

 

Δε θέλω να πάω σε πρώτη παρτίδα ΜΑΤΕ 9, για αυτό και περιμένω. Αν μέχρι τότε δώσει αναβάθμιση που λύνει τα προβλήματά μου - δηλαδή μέχρι το τέλος του χρόνου - τότε θα σκεπτώ να μείνω. Είναι κρίμα να το χαντακώνει το τηλέφωνο η baseband.

 

PS: μια εταιρεία αν θέλει να λέγεται σοβαρή πρέπει να επιβεβαιώνει ΠΡΙΝ την κυκλοφορία του ότι η Baseband λειτουργεί σωστά. Αν πάλι τους ξεφύγει κάτι πρέπει να ρίξει όλες τις δυνάμεις της να το διορθώσει στο πρώτο μήνα κυκλοφορίας. Είναι η πιο βασική λειτουργία του τηλεφώνου.

 

Προφανώς μιλάς για την 033 αλλά από είδα βγήκε η 050 με βελτιώσεις. Για κοίτα το...

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα το πάρεις με Stock recovery πατάς clear all & update και είσαι έτοιμος. Μόνο indian μην βάλεις γιατί θέλει άλλα κόλπα... :p

 

Για πες τι κόλπα θέλει γιατί θα μου έρθει με multilanguage και θέλω να του βάλω την 19s

Link to comment
Share on other sites

Για πες τι κόλπα θέλει γιατί θα μου έρθει με multilanguage και θέλω να του βάλω την 19s

 

Αν και τα παιδιά ξέρουν καλύτερα (ειδικά ο @fastgr)... Απλά ξεκλειδωνεις Bootloader (που λογικά με την multi) θα είναι ξεκλείδωτος, βάζεις TWRP, κάνεις wipe τα πάντα και την περνάς. Το νου σου αν θες να γυρίσεις σε China Official και να παίρνει ενημέρωση θα πρέπει να ξαναπεράσεις το Official recovery. Βέβαια πάντα θα μπορείς μέσω TWRP να τις βάζεις από πάνω κάνοντας τα 2 Wipe μόνο.

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα παιδιά ξέρουν καλύτερα (ειδικά ο @fastgr)... Απλά ξεκλειδωνεις Bootloader (που λογικά με την multi) θα είναι ξεκλείδωτος, βάζεις TWRP, κάνεις wipe τα πάντα και την περνάς. Το νου σου αν θες να γυρίσεις σε China Official και να παίρνει ενημέρωση θα πρέπει να ξαναπεράσεις το Official recovery. Βέβαια πάντα θα μπορείς μέσω TWRP να το βάζεις από πάνω κάνοντας τα 2 Wipe μονο

 

Cris, λογικο μιας και δεν εχεις το τηλ ακομα να μην ξερεις τις λεπτομερειες. Δεν εχει κανενα κολπο η 19s. Απλα για να φυγεις απο αυτη πιο πριν κανεις ολα τα wipes και παλι μεσω twrp περνας οποια rom θες παλι. Η rom ειναι encrypted οχι η twrp... :p

Και το ξαναγραφω για ακομα μια φορα. ΔΕΝ υπαρχει ανωτερη rom απο αυτη μεχρι τωρα σε ολους τους τομεις.-

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μιλάς για την 033 αλλά από είδα βγήκε η 050 με βελτιώσεις. Για κοίτα το...

 

To θέμα είναι το πότε θα την κάνουν integrate. Όπως καταλαβαίνεις δε θα ήθελα να φύγω γιατί το λατρεύω - ειδικά αυτό το χρώμα είναι απλά έρωτας :love:, δε καταλαβαίνω γιατί πάτε σε γκρίζο - αλλά πραγματικά έχω αρχίζει να κουράζομαι. Έχω κάνει report το πρόβλημα εδώ και 4.5 μήνες και το έχουν σε progress. Μάλιστα μου απάντησαν ότι το αναγνωρίζουν επίσημα και ότι δουλεύουν μαζί με τη Qualcomm για την επίλυση του. Εύχομαι το carrier aggregation να παίζει σωστά στην επόμενη έκδοση λογισμικού. Είναι κουραστικό :cry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Cris, λογικο μιας και δεν εχεις το τηλ ακομα να μην ξερεις τις λεπτομερειες. Δεν εχει κανενα κολπο η 19s. Απλα για να φυγεις απο αυτη πιο πριν κανεις ολα τα wipes και παλι μεσω twrp περνας οποια rom θες παλι. Η rom ειναι encrypted οχι η twrp... :p

Και το ξαναγραφω για ακομα μια φορα. ΔΕΝ υπαρχει ανωτερη rom απο αυτη μεχρι τωρα σε ολους τους τομεις.-

 

Το ίδιο ακριβώς είπα και εγώ επανελημένα. Επίσης προσπαθώ να εξηγήσω ότι από China σε China ρομ πάμε με τα 2 Wipe αλλά από China σε India κάνουμε όλα τα Wipe γιατί είναι διαφορετικές rom και όχι η μία update της άλλης. Απλά σε όλους όσους δεν έχουν άμεση επαφή και experience use με Custom recovery, rom, root, debloat, xposed, Tweaks κλπ πρέπει να τους λέμε ότι αν θες να πάρεις ένα κινητό και να μην κάνεις τίποτα (βλ samsung, Sony, Huawei) κλπ δεν κάνει το Leeco. Εκτός και αν θέλουν να μείνουν με την Official και τα όποια update αυτή θα τους δίνει. ;) Τέλος θα πρέπει να εξηγούμε σε όσα παιδιά ρωτάνε ακριβώς τα βήματα για τις αλλαγές σε rom για να μην υπάρχουν προβλήματα στην μετάβαση σε διαφορετικές rom.

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 19S indian. Θα στησω το κινητό σήμερα.

 

μια γνωμη,,,,, δεν μπορω να ξεκλειδωσω το bootloader, εχω την ινδικη 19S, ΥΠΟΨΙΝ με τις κινεζικες, custom, το ξεκλειδωνα. Μηπως παιζει ρολο, η κρυπτογραφηση της ινδικης ρομ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

μια γνωμη,,,,, δεν μπορω να ξεκλειδωσω το bootloader, εχω την ινδικη 19S, ΥΠΟΨΙΝ με τις κινεζικες, custom, το ξεκλειδωνα. Μηπως παιζει ρολο, η κρυπτογραφηση της ινδικης ρομ;;;;;

 

Ποιον τρόπο δοκίμασες? Έχεις ενεργοποιήσει το usb debugging?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6976109#post6976109

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να παραλάβω και εγώ το κινητό :) ( σε 30 ημέρες .... )

To letv x600 έσπασε η οθόνη και βρήκα ευκαιρία να πάρω καινούργιο κινητό .

Έχω διάβαση όλο το νήμα άλλα έχω ακόμα πολλές απορίες ( σας προετοιμάζω για τις πολλές ερωτήσεις που θα κάνω ) :D

Όταν θα παραλάβω θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Ποιον τρόπο δοκίμασες? Έχεις ενεργοποιήσει το usb debugging?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6976109#post6976109

 

Το έχω ενεργοποιήσει. Το κινητό δουλεύει σωστά. Έχω ξεκλειδώσει bootloader σε τουλάχιστον 5 κινητά. Γράφει: waiting for devices,, και δεν γίνεται κάτι,,,, κλείνω μετά το cmd. Δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω κάνα πεντάλεπτο. Θα το κοιτάξω το βράδυ, είμαι εκτός σπιτιού τώρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απενεργοποίηση ψηφιακής υπογραφής των windows, δεν έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ενεργοποιήσει. Το κινητό δουλεύει σωστά. Έχω ξεκλειδώσει bootloader σε τουλάχιστον 5 κινητά. Γράφει: waiting for devices,, και δεν γίνεται κάτι,,,, κλείνω μετά το cmd. Δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω κάνα πεντάλεπτο. Θα το κοιτάξω το βράδυ, είμαι εκτός σπιτιού τώρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απενεργοποίηση ψηφιακής υπογραφής των windows, δεν έκανα.

 

Το βλέπει στην διαχειριση συσκευών στα Windows σαν Android ADB Interface ? Τσέκαρε αν βγάζει τριγωνακι ή αν δεν έχει δει τους drivers.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να περάσουμε 19s indian χωρίς ροοτ?

Η official 21s πώς τα πάει από screen on time??

Διαβάζω τρομερά λόγια για την 19 απλά δεν ήθελα να μπλέξω με fastboot και ρίσκα γενικά...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να περάσουμε 19s indian χωρίς ροοτ?

Η official 21s πώς τα πάει από screen on time??

Διαβάζω τρομερά λόγια για την 19 απλά δεν ήθελα να μπλέξω με fastboot και ρίσκα γενικά...:rolleyes:

 

Για να βάλεις την 19s Indian δεν χρειάζεται να είσαι root αλλά αν θες να φύγεις για China rom θέλει Wipe τα πάντα.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι χθες, ειχα antivirus avira. Τωρα εχω kasperky trial. Δοκιμασα να ξεκλειδωσω και 2η συσκευή, μπλοκαρει... waiting for devices. Το πιο πιθανο είναι το antivirus. Θα το κοιτάξω αργοτερα, ούτως η αλλως δεν μπορω να κανω κατι.. ... το antivirus Kaspersky μου μπλοκαρε και μια εφαρμογή, την οποια εβαλα σε λιστα εξαιρεσεων.. Θα στειλω email στην Τεχνικη Υποστηριξη.. Edited by athanasios1112
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι χθες, ειχα antivirus avira. Τωρα εχω kasperky trial. Δοκιμασα να ξεκλειδωσω και 2η συσκευή, μπλοκαρει... waiting for devices. Το πιο πιθανο είναι το antivirus. Θα το κοιτάξω αργοτερα, ούτως η αλλως δεν μπορω να κανω κατι.. ... το antivirus Kaspersky μου μπλοκαρε και μια εφαρμογή, την οποια εβαλα σε λιστα εξαιρεσεων.. Θα στειλω email στην Τεχνικη Υποστηριξη..

 

Πολύ σωστή παρατήρηση. Απενεργοποιούμε πάντα τα Antivirus προσωρινά για τέτοιες εργασίες. Εγώ έχω Bitdefender σε όλους τους υπολογιστές μου και κάθε φορά το απενεργοποιώ τελείως για να δουλέψουν οι εφαρμογές που έχω για ανάπτυξη των rom διαφορετικά τις βλέπει ως suspicious malware και τις διαγράφει. ;) Ακόμα και το TWRP το exe του πάει να το βάλει σε καραντίνα. Μέχρι και τα SDK Tools.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

CrisBal για να φύγω για official China κάνω wipe από stock recovery ή θέλει root και twrp?

Σε ευχαριστώ πολύ..

Καταρχήν πες μου τι έχεις τώρα? Έχεις την Multilanguage που ήρθε? Αν ναι όπως είσαι στο Stock recovery πατάς και τα δύο κουμπιά clear & update και βάζεις την rom. Πάντα τσεκάρουμε Bootloader.

Αν έχεις indian κάνεις όλα τα Wipe & internal αναγκαστικά με TWRP και τσεκάρεις Bootloader πριν από αυτό να είναι ξεκλείδωτος. Το Root είναι προαιρετικό.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πες μου τι έχεις τώρα? Έχεις την Multilanguage που ήρθε? Αν ναι όπως είσαι στο Stock recovery πατάς και τα δύο κουμπιά clear & update και βάζεις την rom. Πάντα τσεκάρουμε Bootloader.

Αν έχεις indian κάνεις όλα τα Wipe & internal αναγκαστικά με TWRP και τσεκάρεις Bootloader πριν από αυτό να είναι ξεκλείδωτος. Το Root είναι προαιρετικό.

 

Multilanguage έχω τώρα,για να βάλω China πάλι με clear data & update από stock recovery?

Sorry για τις ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω ποια να διαλέξω τελικά..

Link to comment
Share on other sites

παίδες τελικά το minideal μου έστειλε μήνυμα ότι μπορεί να μου αντικαταστήσει το κινητό πάλι με το ίδιο (ενώ πριν μου λέγανε ήταν out of stock και να διαλέξω κάποιο άλλο) διότι είχαν παραλαβή. Τώρα το σκέφτομαι να το στείλω Κίνα γιατί δεν έχω ξαναστείλει και κάπως φοβάμαι μπας και δεν πάει ποτέ. Έχει κανείς σας κάποια τέτοια εμπειρία; Ευχαριστώ!!

 

ΥΓ

sorry για το off topic όσοι θέλουν ας απαντήσουν με ΠΜ

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα αλλαξα κινητό πηγα σε lg g5 οποιος ενδιαφέρεται για το le max ας μου στείλει πμ

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...