Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε ξέρω φίλε μου, περιμένω ακόμη για ota update, πάντα με official είμαι είναι οι μόνες χωρίς τόσα προβλήματα για εμένα που να σε κάνουν να πρέπει να ασχοληθείς για να τα λύσεις αντί να χαρείς το τηλέφωνο

Στα 2 χρόνια με official rom σε τηλέφωνα της leeco το μόνο που αντιμετώπισα και μάλιστα δύο φορές ήταν αυτό με τα δεδομένα που λέμε

 

Συνήθως οι καθαρές EUI είναι στοκ που απλά προσθέτουμε Gapps και καθαρίζουμε όλες τις κινεζιες. Οπότε ότι πρόβλημα βγάλει μία μαμά ρομ θα το έχει και η Custom που ίσως και να μην το έχεις με την λόγω καθαρισμού και προσαρμογων. . Σίγουρα δεν θα έχεις με τη μαμά ρομ όλα τα καλά πρόσθετα που προσφέρουν οι Custom και σίγουρα όταν μιλάμε για τις εδώ ρομ τα Ελληνικά που για κάποιους είναι πολύ σημαντικά. Εγώ και με το χ600 & Χ800 με τις δικές μου ρομ δεν είχα και δεν έπαθα το παραμικρό. Βέβαια όταν αρχίζεις και βάζεις xposed άλλο Root άλλο module lucky patcher και χίλιες δύο πρόσθετες βλακείες θα αρχίσουν κάπου τα προβλήματα. Κατά την άποψή μου. Moded rom καθαρή από κινεζιες και με τα απαραίτητα άντε και με ένα Root για ποιο μεγάλη ελευθερία κινήσεων.

Πάντως οι μαμά ρομ έχουν τα θέματα τους αφού δεν γίνονται συχνά Update και δεν έχουν λύσει ακόμα το θέμα με την παράδοση των ειδοποιήσεων καθώς και σωστό OIS στην κάμερα.

Υπομονή μήπως, εάν και εφόσον δούμε EUI Nougat κάποτε. Μέχρι τότε προτείνω σταθερές EUI που περνάνε από τα χέρια μου πρώτα. ;)

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Cris καλησπέρα το πρόβλημα με το play store συνεχίζει εάν βάλω την 23s και καπάκι την 26s με dirty instal μπας και στρώσει; Ευχαριστω

 

Αν δεν έχει σταματήσει βάλε άλλη ρομ. Τελικά είναι πρόβλημα της ρομ από ότι βλέπω και στα SITE του εξωτερικού και χλωμό το βλέπω να στρώνει. Θα κάνω μία τελευταία προσπάθεια αύριο να αλλάξω κάποια libs για τα Google services και αν δουλέψει δούλεψε. Μετά θα την ανεβάσω με AROMA και νέες επιλογές on board. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτή η θήκη πλάτης από Banggood προσφέρει ελάχιστη προστασία στη κάμερα...η απόσταση του φακού από την πλαστική προεξοχή με το ζόρι είναι ένα χιλιοστό, ενώ κατάφεραν και το έκαναν άνισο...

...στο κάτω μέρος η απόσταση μειώνεται στο μισό χιλιοστό....πρακτικά ένα ελαχιστότατο σκληρό πετραδάκι πάνω σε μια ίσια επιφάνεια (που να μην είναι και λεία) μπορεί να σου χαράξει τον φακό...

https://www.banggood.com/Bakeey-Simple-Fall-resistant-Shockproof-Silicone-Back-Case-For-LeTV-LeEco-Le-Max-2-p-1130211.html

 

Τί τους έπιασε και το κάνανε τόσο μεγάλο; Υπάρχει κάποιο κέρδος;

 

Ανάμεσα στις δοκιμές των ΡΟΜ μήπως φτιάξει ο δαχτυλικός αναγνώστης και στον φόβο ζημιάς, ακόμη δεν το έχω κάνει το επίσημό μου τηλέφωνο, ακόμη χρησιμοποιώ το παλιό...με τα περίεργά του δεν σε αφήνει να ησυχάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στις δοκιμές των ΡΟΜ μήπως φτιάξει ο δαχτυλικός αναγνώστης και στον φόβο ζημιάς, ακόμη δεν το έχω κάνει το επίσημό μου τηλέφωνο, ακόμη χρησιμοποιώ το παλιό...με τα περίεργά του δεν σε αφήνει να ησυχάσεις.

 

Εγω τι να πω που φλασάρω 5 ρομ τουλάχιστον την μέρα λόγω δοκιμών και το έχω δουλέψει το μέγιστο 5 μέρες σαν τηλέφωνο? :lol:;):p

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα σημαντικό δεν έχει είπαμε. Το σημαντικό είναι στο 43. Το μόνο που λείπει είναι μια καρτέλα. Δεν χρειάζεται το κάνεις από το LightFlow κατευθείαν.

 

Ναι την καρτέλα. Δεν έδωσα πολλές λεπτομέρειες.. ;)

LeEco Le Max 2 6/128

- CrisBal_CN28s-V12a (25/03/2018 - till 20/05/2018)

- Lineage Oreo 8.1 (20/05/2018 till 28/07/2018)

- Linage 15.1 Rev5 by Crisbal and the The_MarD (28/07/2018 - till 19/09/2018)

- Aosp Extended 9.0 Treble Build for x2 Build No: 5 (19/09/2018 - till now)

Link to comment
Share on other sites

Κρις, για το bug με το reboot και τα δεδομενα στην σιμ2, εχεις κανα τιπ να δωσεις?

Η 26s(aroma) πως συμπεριφέρεται?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θεμα οθόνης( μάλλον) . Κάνε Clean installation με internal Βάλε μια επίσημη ρομ και από πάνω με FACTORY reset την ρομ που θες. Το έχουμε ξαναδεί με κατάλοιπα στο Hw.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το δοκιμάσω πρώτα την δική σου πρόταση. Ευχαριστώ πολύ και τον nikose704 και τον TheBigWerewolf.

LeEco Χ829(4/64)

EUI 28s New Rom.V10

Meizu pro 6 plus

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτή η θήκη πλάτης από Banggood προσφέρει ελάχιστη προστασία στη κάμερα...η απόσταση του φακού από την πλαστική προεξοχή με το ζόρι είναι ένα χιλιοστό, ενώ κατάφεραν και το έκαναν άνισο...

...στο κάτω μέρος η απόσταση μειώνεται στο μισό χιλιοστό....πρακτικά ένα ελαχιστότατο σκληρό πετραδάκι πάνω σε μια ίσια επιφάνεια (που να μην είναι και λεία) μπορεί να σου χαράξει τον φακό...

https://www.banggood.com/Bakeey-Simple-Fall-resistant-Shockproof-Silicone-Back-Case-For-LeTV-LeEco-Le-Max-2-p-1130211.html

 

Τί τους έπιασε και το κάνανε τόσο μεγάλο; Υπάρχει κάποιο κέρδος;

 

Ανάμεσα στις δοκιμές των ΡΟΜ μήπως φτιάξει ο δαχτυλικός αναγνώστης και στον φόβο ζημιάς, ακόμη δεν το έχω κάνει το επίσημό μου τηλέφωνο, ακόμη χρησιμοποιώ το παλιό...με τα περίεργά του δεν σε αφήνει να ησυχάσεις.

 

Έλα ρε συ vgiozo τώρα, καλύτερη θήκη δεν θα βρεις. Χτυπά και προστασία κάμερας απο ali και θα είσαι κομπλε αν δεν σε καλύπτει.

Καλύτερη θήκη πλατης πάντως για το συγκεκριμένο κινητό, θεωρώ πως δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει αυτό το μήνυμα ξαφνικά Screenshot_20170608-220858.jpg και δεν μπορώ να αλλάξω το lockscreen ούτε και ξέρω πως να κάνω login....

έβαλα το zui locker και το άλλαξα τελικά αλλά πως μπορώ να κάνω login και να το αλλάξω και μ αυτό;

είναι ότι δεν μου αρέσει και καθόλου αυτή η εικόνα που κόλλησε και δεν αλλάζει ....

Poco F2 PRO
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ vgiozo τώρα, καλύτερη θήκη δεν θα βρεις. Χτυπά και προστασία κάμερας απο ali και θα είσαι κομπλε αν δεν σε καλύπτει.

Καλύτερη θήκη πλατης πάντως για το συγκεκριμένο κινητό, θεωρώ πως δεν υπάρχει...

 

Αυτή την προστασία της κάμερας την έχει δοκιμάσει κανένας? Σαν tempered glass μικρό είναι? Δεν "κόβει" στην ποιότητα της κάμερας?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θεμα οθόνης( μάλλον) . Κάνε Clean installation με internal Βάλε μια επίσημη ρομ και από πάνω με FACTORY reset την ρομ που θες. Το έχουμε ξαναδεί με κατάλοιπα στο Hw.

 

Συγνώμη, επανέρχομαι. Θα ακολουθήσω αυτά τα βήματα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6973363#post6973363

LeEco Χ829(4/64)

EUI 28s New Rom.V10

Meizu pro 6 plus

Link to comment
Share on other sites

Κρις, για το bug με το reboot και τα δεδομενα στην σιμ2, εχεις κανα τιπ να δωσεις?

Η 26s(aroma) πως συμπεριφέρεται?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Δεν έχουν αλλού αυτί το πρόβλημα. Την tele_23 την έχουν περίπου 1000 χρήστες. Αν υπήρχε τέτοιο Bug θα το έβλεπαν και αλλού. Βέβαια για όλα υπάρχει η 1η φορά. Αν όντως έχει θέμα θα είναι πρόβλημα προγραμματισμού της ρομ ή θέμα Region ίσως... Δοκίμασε να βάλεις το άλλες χώρες και περιοχές κάνε επανεκινηση και τσέκαρε πάλι.

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, επανέρχομαι. Θα ακολουθήσω αυτά τα βήματα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6973363#post6973363

 

Όχι αυτά είναι για στοκ recovery . εσύ έχεις TWRP κανονικά πετάς μέσα μία επίσημη πχ 23s και δ φλασαρεις μετά κάνε μόνο factory reset και βάλε πχ την Remixed να δεις ή κάποια άλλη.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την προστασία της κάμερας την έχει δοκιμάσει κανένας? Σαν tempered glass μικρό είναι? Δεν "κόβει" στην ποιότητα της κάμερας?

 

Εγω την εβαλα.και μετα απο μισο μηνο το.εβγαλα...δεν ειναι tempered glass ειναι σχετικα χοντρη ζελατινα...επιφανειακες γρατζουνιες τις καλύπτει αλλα δεν νομιζω οτι κανει για μεγαλα χτυπηματα και γρατζουνιές...καθημερινα σουρσιματα και ελαφρια χτυπηματα τα καλυπτει...εγω το εβγαλα και ειχε κατι γρατζουνιτσες πανω και δεν ειχε περασει κατι στον φακο αλλα τωρα εχω θηκη που καλυπτει την καμερα και μου σγκωνε το τζαμακι αυτο ακι ειμαι κομπλε

LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι καθαρές EUI είναι στοκ που απλά προσθέτουμε Gapps και καθαρίζουμε όλες τις κινεζιες. Οπότε ότι πρόβλημα βγάλει μία μαμά ρομ θα το έχει και η Custom που ίσως και να μην το έχεις με την λόγω καθαρισμού και προσαρμογων. . Σίγουρα δεν θα έχεις με τη μαμά ρομ όλα τα καλά πρόσθετα που προσφέρουν οι Custom και σίγουρα όταν μιλάμε για τις εδώ ρομ τα Ελληνικά που για κάποιους είναι πολύ σημαντικά. Εγώ και με το χ600 & Χ800 με τις δικές μου ρομ δεν είχα και δεν έπαθα το παραμικρό. Βέβαια όταν αρχίζεις και βάζεις xposed άλλο Root άλλο module lucky patcher και χίλιες δύο πρόσθετες βλακείες θα αρχίσουν κάπου τα προβλήματα. Κατά την άποψή μου. Moded rom καθαρή από κινεζιες και με τα απαραίτητα άντε και με ένα Root για ποιο μεγάλη ελευθερία κινήσεων.

Πάντως οι μαμά ρομ έχουν τα θέματα τους αφού δεν γίνονται συχνά Update και δεν έχουν λύσει ακόμα το θέμα με την παράδοση των ειδοποιήσεων καθώς και σωστό OIS στην κάμερα.

Υπομονή μήπως, εάν και εφόσον δούμε EUI Nougat κάποτε. Μέχρι τότε προτείνω σταθερές EUI που περνάνε από τα χέρια μου πρώτα. ;)

Δε συμφωνώ για το lucky patcher, είναι τελείως ακίνδυνο ,το έχω από το 2014 σε όλα μου τα κινητά,το πρώτο που το είχα βάλει ήταν ένα zte ποτέ μα ποτέ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα σε κανένα κινητό και πως να δημιουργήσει άλλωστε;τον κώδικα συγκεκριμένης εφαρμογής που θέλεις να πειράξεις πειράζει,

Θυμάμαι είχα κάνει και βιντεάκι στο YouTube για το πώς δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο πως απενεργοποιω αυτο που μου ειπες για να μπορεσω να βαλω lucky patcher και το portal που μου τα πεταει σαν ιους;;
LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα μια βοηθεια για το πια ρομ να βαλω στο le max x820 το οποιο παρελαβα χθες με την ρομ του κινεζου με πολλα bugs οπως το fingerprint scanner , και πολλες κινεζικες εφαρμογες. Ειμαι καινουριος σε ολο το θεμα με roms κτλ οποτε θα ηθελα μια γνωμη για το πια και το πως.
Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτά είναι για στοκ recovery . εσύ έχεις TWRP κανονικά πετάς μέσα μία επίσημη πχ 23s και δ φλασαρεις μετά κάνε μόνο factory reset και βάλε πχ την Remixed να δεις ή κάποια άλλη.

 

Αρα λοιπόν να βάλω αυτήν την 23s http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7097503#post7097503 χύμα μέσα στο κινητό και μετά μπαίνω recovery και κάνω factory reset και τέλος περνάω αυτή http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7171461#post7171461 :ninja:

LeEco Χ829(4/64)

EUI 28s New Rom.V10

Meizu pro 6 plus

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εβαλα.και μετα απο μισο μηνο το.εβγαλα...δεν ειναι tempered glass ειναι σχετικα χοντρη ζελατινα...επιφανειακες γρατζουνιες τις καλύπτει αλλα δεν νομιζω οτι κανει για μεγαλα χτυπηματα και γρατζουνιές...καθημερινα σουρσιματα και ελαφρια χτυπηματα τα καλυπτει...εγω το εβγαλα και ειχε κατι γρατζουνιτσες πανω και δεν ειχε περασει κατι στον φακο αλλα τωρα εχω θηκη που καλυπτει την καμερα και μου σγκωνε το τζαμακι αυτο ακι ειμαι κομπλε

 

Μπορείς να μου δώσεις κανά link για την θήκη που έχεις?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν αλλού αυτί το πρόβλημα. Την tele_23 την έχουν περίπου 1000 χρήστες. Αν υπήρχε τέτοιο Bug θα το έβλεπαν και αλλού. Βέβαια για όλα υπάρχει η 1η φορά. Αν όντως έχει θέμα θα είναι πρόβλημα προγραμματισμού της ρομ ή θέμα Region ίσως... Δοκίμασε να βάλεις το άλλες χώρες και περιοχές κάνε επανεκινηση και τσέκαρε πάλι.

 

Αυτό με τα reboot έχει συμβεί και σε μένα. Δεν ξέρω αν εξακολουθεί βέβαια γιατί δεν πολύ μετακινούνται πλέον, αλλά ναι το είχα δει και προσπαθούσα να προσδιορίσω την γενεσιουργό αιτία του. Με το σήμα είχε να κάνει πάντως 100% και το πώς εκανε εναλλαγες

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω την εβαλα.και μετα απο μισο μηνο το.εβγαλα...δεν ειναι tempered glass ειναι σχετικα χοντρη ζελατινα...επιφανειακες γρατζουνιες τις καλύπτει αλλα δεν νομιζω οτι κανει για μεγαλα χτυπηματα και γρατζουνιές...καθημερινα σουρσιματα και ελαφρια χτυπηματα τα καλυπτει...εγω το εβγαλα και ειχε κατι γρατζουνιτσες πανω και δεν ειχε περασει κατι στον φακο αλλα τωρα εχω θηκη που καλυπτει την καμερα και μου σγκωνε το τζαμακι αυτο ακι ειμαι κομπλε

 

Την έβαλα και εγώ αυτήν και μετά από λίγο την έβγαλα. Ο,τι είπε και ο Πατρινός. Τελικά το άφησα χωρίς, ακομψο και χαμηλής ποιοτητας. Με τη θήκη που έχει και με λίγη προσοχή πιστεύω θα είναι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ vgiozo τώρα, καλύτερη θήκη δεν θα βρεις. Χτυπά και προστασία κάμερας απο ali και θα είσαι κομπλε αν δεν σε καλύπτει.

Καλύτερη θήκη πλατης πάντως για το συγκεκριμένο κινητό, θεωρώ πως δεν υπάρχει...

 

Κι εμένα μ' αρέσει γιατί δεν γλιστράει καθόλου, αλλά όπως είπα, στο θέμα της προστασίας κάμερας είναι ελάχιστη η απόσταση, σε βαθμό που δεν την προστατεύει ουσιαστικά...

 

...οπότε αν είναι η καλύτερη θήκη πλάτης που υπάρχει για το συγκεκριμένο κινητό, τη βάψαμε...

 

Το αυτοκόλλητο πλαστικό προστατευτικό και πάλι δεν θα σε γλιτώσει, αν πετύχεις το τζαμάκι εκεί που είναι ο φακός...μικρογρατσουνιές γύρω-γύρω, εφόσον δεν επηρεάζουν τη φωτογραφική δεν με νοιάζουν...

...οπότε κι αυτό πρακτικά δεν προσφέρει επαρκή προστασία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν αλλού αυτί το πρόβλημα. Την tele_23 την έχουν περίπου 1000 χρήστες. Αν υπήρχε τέτοιο Bug θα το έβλεπαν και αλλού. Βέβαια για όλα υπάρχει η 1η φορά. Αν όντως έχει θέμα θα είναι πρόβλημα προγραμματισμού της ρομ ή θέμα Region ίσως... Δοκίμασε να βάλεις το άλλες χώρες και περιοχές κάνε επανεκινηση και τσέκαρε πάλι.

Θα το τσεκαρω και θα ενημερωσω

Σιμ1 εχω κοσμοτε (γουατς απ) και σιμ 2 q

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις κανά link για την θήκη που έχεις?

 

https://www.aliexpress.com/item/Bofit-Letv-LeEco-Le-Max-2-Case-360-Full-PC-Matte-Ultra-Thin-Hard-Cover-For/32791494377.html?spm=2114.13010608.0.0.W10zyD

αυτη του εχω εχει και τζαμακι οθονης δωρο μαζι...προστατευει ωραια την καμερα αλλα αμα βαλεις αυτο το τζαμακι της καμερας θα στο σηκωνει αρα μονο γυμνο με θηκη...η θηκη ειναι λεπτη διακρητικη δεν ξερω ποση προστασια δινει στο κινητο σιγουρα υπαρχουν πιο καλες σε αυτο το κομματι...εγω ηθελα κατι διακρητικο και ειναι κομπλε...ειναι σκληρη θηκη...αυτα

LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκαρω και θα ενημερωσω

Σιμ1 εχω κοσμοτε (γουατς απ) και σιμ 2 q

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Στο region εχω other countries.

Ποιο αλλο να δοκιμασω?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο πως απενεργοποιω αυτο που μου ειπες για να μπορεσω να βαλω lucky patcher και το portal που μου τα πεταει σαν ιους;;

Καλημέρα είπαμε απο διαχειριστή τηλεφωνου>> ασφάλεια κ ιδιωτικότητα>>Ανίχνευση ιών>> Γρανάζι πάνω δεξιά>>απενεργοποιηση αυτόματης ανίχνευσης εγκαταστάσεων εφαρμογών. Επίσης από Κωδικοί δακτυλικά αποτυπώματα ατη μέση Pre-installation scan >>απενεργοποιηση. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...